proiect de activitate : povestea cărții cu povești
DESCRIPTION
Proiect de activitateTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
Elev practicant: Mandache Ionuț
Grupa: Voiniceilor- Nivel I
Educator:Ursache Maria
Profesor coordinator: Manolache Cristina
Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic “N. Iorga” Botoșani
Tema anuală: „Cine și cum planifică/organizează o activitate ”
Tema săptămânală: Ne pregătim pentru a deveni școlari”
Tema zilei: Povestea cărții cu povești
Mijloc de realizare: povestire
Domeniul experiențial: Domeniul om și societate
Scopul activității: Educarea atitudinii pozitive a copiilor față de cărți, de a avea grijă de ele. Familiarizarea lor cu procesul de fabricație , cu persoanele implicate în realizarea cărților.
Obiective operaționale:
O1- Să asculte cu atenție textul povestit
O2- Să povestească întâmplarea din povestirea ”Povestea cărții cu povești”
O3- Să enumere persoanele care lucrează pentru crearea unei cărți: scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful și legătorul.
O4- Să explice învățătura întâmplării ( să prețuim și să avem grijă de cărți )
Strategii didactice: inductiv-deductive
Metode și procedee didactice:
Explicația, conversația introductivă, conversația euristică, povestirea, demonstrația,
Forme de organizare:
frontal; individual.
Forme și strategii de evaluare:
aprecieri verbale; interevaluare observația sistematică a comportamentului elevilor.
recompensa
Materiale și mijloace didactice:
fișă de lucru. Buline Fișa de lucru
Timp: 20 minute.
EvenimenteleActivității
Ob.Op.
Activitatea didactică ResurseEvaluare
Conținuturi Acțiuni și operațiiProcedurale Materiale
Metode și procedee
Forme de organizare
1.Moment organizatoric
Asigurarea climatului optim de ordine și disciplină, necesar desfășurării activității.
Copiii se pregătesc pentru activitate.
Conversația Frontal Observația sistematică
2.Captarea atenției
”Bună dimineața, copii! Astăzi dimineață m-am întâlnit cu cel mai mare bibliotecar din lume și mi-a povestit cea mai frumoasă întâmplare dintre toate. După ce a făcut aceasta m-a rugat să v-o spun și vouă și să îmi ziceți la urmă ce părere aveți.”
Sunt atenți. Conversația introductivă
Frontal
3.Anunțarea temei și a obiectivelor
”Așadar copii, astăzi o să vă spun POVESTEA CĂRȚII DE POVEȘTI . ”Se prezintă cele două planșe cu imagini sugestive , ce vor fi utilizate în care subiectul poveștii este sugestiv pentru imagine.
Urmăresc activitatea educatorului.
Conversația introductivăExplicațiaDemonstrația
Frontal Planșele sugestive
Observația sistematică
4.Dirijarea învățării
O1 Se face un rezumat al povestirii prin care se surprind punctele esențiale ale întâmplării . Întrebări pentru repetarea firului narativ:Ce a primit în dar copilul de
Sunt atenți la firul narațiunii.
Răspund la
PovestireaDemonstrația
Frontal Planșele cu imaginile sugestive
Observația sistematică
O.3
O.2
O.4
ziua lui?Cum credeți că a procedat copilul din poveste când a rupt foaia din carte, corect sau greșit? Ce oameni au lucrat pentru realizarea cărții? (Scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful, legătorul.Cum a procedat copilul pentru a repara o parte din greșeala făcută?Se numesc copii pentru a povesti întâmplarea, cu ajutorul imaginilor.” Ei bine, copii, ce trebuie să reținem noi din această poveste, cum trebuie să ne comportăm noi față de cărți?
întrebări( răspunsuri așteptate ) : Copilul a primit de ziua lui, o carte.Copilul a procedat greșit când a rupt foaia din carte.Oamenii care au lucrat pentru realizarea cărții sunt: scriitorul, pictorul, tăietorii de lemne, oamenii de la fabrica de hârtie, tipograful și legătorul.El a procedat corect când a lipit foaia înapoi.Cine este numit, povestește întâmplarea.
Noi trebuie să prețuim cărțile. Trebuie să avem grijă de ele.
Conversația euristică
5.Obținerea performanței
Se împarte fișa de lucru. ANEXA 1 și se explică cerința elevilor.
Elevii rezolvă fișa de lucru.
Exercițiul Individual Fișă de lucru
Aprecierea verbală
6.Feed-back și evaluare
Se numesc copiii pentru aprecierea fișelor colegilor
Își exprimă opinia despre fișele colegilor.
Interevaluare Aprecierea verbală
Frontal Buline Recompensa
ANEXA 1 ANEXA 1
Colorează fișa de lucru. Colorează fișa de lucru.