proiect de activitate integrata

12
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Data: Grădinița: P.P. nr.33 Timisoara Grupa: pregătitoare (nivel III) Educatoare: Amza Ana-Maria Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă? Activități de învățare: ALA, ADE, ADP Direcții de dezvoltare (Subtema): „Magia zilelor de toamnă” Tema activității: „Roata toamnei” Forma de realizare: Activitate integrată ( ALA, DS, DOS, ADP) Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual Tipul de activitate: consolidare de cunoștinţe și deprinderi Mijloc de realizare: activităti pe arii de stimulare, joc didactic, colaj, euritmie Durata: 1 zi Locul desfăşurării: sala de grupă Scopul: Consolidarea si verificarea cunostintelor copiilor cu privire la anotimpul toamna; Stimularea imaginaţiei creatoare, dezvoltarea sensibilităţii și a gustului pentru frumos; Sarcina didactică: verficarea cunostintelor copiilor privind caracteristicile anotimpului toamna; Regulile jocului: Educatoarea învârte roata toamnei si solicită copiilor să răspundă fiecărei sarcini enunţate de ea. Răspunsurile corecte sunt aplaudate. Elemente de joc: surpriza,probele,manuirea materialului, ghicirea, aplauzele; Obiective operaționale / comportamente :

Upload: ana-maria-amza

Post on 02-Dec-2015

341 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Proiect de Activitate Integrata

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Integrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data:Grădinița: P.P. nr.33 TimisoaraGrupa: pregătitoare (nivel III)Educatoare: Amza Ana-MariaTema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?Activităţi de învăţare: ALA, ADE, ADPDirecții de dezvoltare (Subtema): „Magia zilelor de toamnă”Tema activității: „Roata toamnei”Forma de realizare: Activitate integrată ( ALA, DS, DOS, ADP)Forma de organizare: frontal, pe grupe, individualTipul de activitate: consolidare de cunoştinţe şi deprinderiMijloc de realizare: activităti pe arii de stimulare, joc didactic, colaj, euritmieDurata: 1 ziLocul desfăşurării: sala de grupă Scopul:

Consolidarea si verificarea cunostintelor copiilor cu privire la anotimpul toamna; Stimularea imaginaţiei creatoare, dezvoltarea sensibilităţii şi a gustului pentru frumos;

Sarcina didactică: verficarea cunostintelor copiilor privind caracteristicile anotimpului toamna;Regulile jocului: Educatoarea învârte roata toamnei si solicită copiilor să răspundă fiecărei sarcini enunțate de ea. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.Elemente de joc: surpriza,probele,manuirea materialului, ghicirea, aplauzele;Obiective operaţionale / comportamente :ADEDomeniul ştiinţe:

Să denumească cele patru anotimpuri si să precizeze anotimpul in care ne aflăm ; Să descrie aspecte generale ale anotimpului toamna : fenomene ale naturii specifice lunilor de toamna, schimbarile survenite in natura; Să recite clar, corect și expresiv versurile poeziilor despre toamnă; Să cânte având ca suport melodia unor cântece despre anotimpul toamna

Page 2: Proiect de Activitate Integrata

Domenii experientiale: Ştiinţe Om şi societate

1. Cunoașterea mediului: Joc didactic2. Activitate practică: Colaj – se desfășoară la sectorul artă Întâlnirea de dimineață:

”Magia toamnei”

Domeniul om și societate (DOS) : Să denumească materialele necesare realizării lucrărilor practice: fructe de toamnă, legume și zarzavaturi, coșuri, frunze presate,

lipici; Să lucreze cu grijă pentu a păstra aspectul îngrijit al lucrării; Să aibe o atitudine pozitivă faţă de muncă; Să-şi dezvolte gustul estetic; Să finalizeze lucrarea; Să analizeze propria lucrare , după criteriile fixate.

ALAARTĂ Colaj – a doua activitate pe domenii experiențialeJOC DE ROL „ De-a gospodinele”

Să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie (cuțit, fructe, lingură); Să prepare salata de fructe Să trăiască bucuria jocului și a recompensei.

STIINTĂ „Alege și grupează fructele de toamnă” Să sorteze fructele (merele, perele, prunele, nucile, gutuile); Să numere fiecare grupă în parte și să-i asocieze cifra corespunzătoare; Să rezolve corect sarcinile de pe fișa de lucru;

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, munca individuală, analiza.Material didactic: DȘ: roata toamnei, calculator, imagini power-point; DOS: medalioane, fructe și legume din hârtie colorată decupate, frunze presate, foi colorate, coșulețe din hârtie colorată, lipici; ȘTIINȚĂ: copac cu fructe de toamnă (mere, pere, gutui, nuci și prune), jetoane cu cifre, fișe de lucru, carioci; JOC DE ROL: fructe proaspete, cuțite, castron mare, lingură mare, castroane, frișcă;Bibliografie:

1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 – 6/7 ani) – 2008;2. Scrisoarea Metodică: Educaţia este un orizont, nu o destinaţie...3. ***, Ghid pentru proiecte tematice – Activităţi integrate pentru preşcolari (3 – 5 ani), Editura Didactica Publishing House,

Bucureşti, 2008;

Page 3: Proiect de Activitate Integrata

Scenariul zilei

Ziua începe cu primirea copiilor insistând asupra consolidării deprinderii de a-şi aşeza îmbrăcămintea pe umeraş în dulăpior cu atenţie, precum şi încălţămintea aşezată ordonat.

După primirea copiilor se vor face câteva exerciţii de înviorare, apoi vor merge ordonat să servească micul dejun, unde vom urmări consolidarea deprinderii de a păstra liniştea în timpul mesei.

După micul dejun copiii vor merge la baie. Se face prezenţa, după care se completează calendarul naturii .Întâlnirea de dimineată: „Magia toamnei”Întâlnirea de dimineaţă are ca punct de plecare modificările suferite de natură în anotimpul toamna.Întrebări posibile:

În ce anotimp suntem ? (toamna) Care sunt semnele acestui anotimp? (vremea se răcește, plouă, bate vântul) Care sunt lunile acestui anotimp? (septembrie, octombrie, noiembrie) Ce magii poate să facă toamna? (îndulcește fructele, colorează frunzele, face norii să plângă, șuieră vântul)

Page 4: Proiect de Activitate Integrata

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nrcrt

ETAPELELECŢIEI

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE(instrumente şi

indicatori)ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

Metode şi procedee

Resursemateriale

Forme de organizare

1.

2.

3.

MOMENTORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENTIEI

ANUNŢAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii:- aerisirea salii de grupa;- pregatirea materialului didactic;- plasarea organizata a prescolarilor in spatiul

educational amenajat sugestiv;- copiii vor fi asezati pe scăunele, in

semicerc;roata toamnei este așezată în fața copiilor, acoperită.

Se prezintă copiilor un power-point cu imagini de toamnă.Se poartă o conversatie cu copiii:Ati recunoscut ce anotimp a fost prezentat în imagini? (toamna)

Activitatea pe care o vom desfășura astăzi se numește ”Roata toamnei”. Vom începe cu un joc la care va trebui să fiți atenți deoarece veti recita versuri corespunzătoare unor imagini, veti cânta cântece,veti povesti ceea ce vedeti în imagini.În continuare vom realiza un colaj, apoi veți avea posibilitatea să vă alegeți sectorul la care veti lucra.

DȘ: Joc didactic: ”Roata toamnei”

conversaţia

observaţiaconversaţia

explicatia

Roata toamnei

CalculatorImagini powerpoint

*individual

*frontal

*frontal

E:Orala/individuala

Page 5: Proiect de Activitate Integrata

4.DIRIJAREAÎNVĂŢĂRII

Explicarea joculuiEducatoarea explică copiilor modul de desfășurare al jocului: Se învîrte roata si se opreste la o imagine. Educatoarea enunță sarcina pentru fiecare dintre cele șase imaginiExecutarea jocului de probăCu ajutorul educatoarei se va realiza jocul de probă. Va fi efectuat de către un copil. Dacă este nevoie se revine asupra sarcinilor, a modului de verbalizare al acţiunilor. Executarea jocului propriu – zisSe învârte roata si se enuntă sarcinile pentru fiecare imagine:Prima imagine „Fructe de toamnă” Sarcina: 1. Enumeră fructele de toamnă. 2. Recită poezia „Fructele”A doua imagine „Legume şi zarzavaturi de toamnă”Sarcina: 1. Enumeră legumele şi zarzavaturile de toamnă. 2. Cântă „Supa de zarzavat”A treia imagine „Fenomene ale naturii - Ploaia”Sarcina: 1. Recunosc fenomenul ilustrat. 2. Cântă „Ploaia”A patra imagine „Îmbrăcămintea adecvată anotimpului toamna”Sarcina: 1. Se poartă o discuţie despre îmbrăcămintea adecvată anotimpului toamna.A cincea imagine „Copacul desfrunzit”Sarcina: 1. Recită poezia „Frunza”A şasea imagine „Păsările călătoare”Sarcina: 1. Recită poezia „Toamna”Se urmăreşte ca la joc să participe cât mai mulţi copii, regulile stabilite să fie respectate de toţi participanţii, sarcinile să fie corect îndeplinite, să se folosească un limbaj adecvat. Se stimulează buna dispoziţie. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate

explicaţia

exerciţiul

joc didactic

exerciţiul

exerciţiul şi explicaţia

Roata toamnei

calculator

*muncă individuală

*frontal

*frontal

*muncă individuală

*muncă individuală

I: Rezolvă sarcinile jocului

Page 6: Proiect de Activitate Integrata

Complicarea joculuiCopiii sunt anunţaţi că jocul se va schimba. Educatoarea le explică cum se vor juca în continuare. Copiii se vor ridica de pe scăunele, vor forma un cerc. Educatoarea spune: „Dacă-aş fi galbenă aş fi…” (pară, gutuie, măr, strugure). Copiii care recunosc ce fructe şi legume au culoarea galbenă se prind de mânuţe şi formează un cerc mic. Jocul continuă până ce au participat toţi copiii. La final execută mişcări pe o melodie adecvată. TranzitieJoc distractiv: ”S-a dus gospodina la piată”Copiii sunt în picioare în semicerc. Li se cere copiilor să-și imagineze că fiecare este un fruct sau o legumă și să țină minte ce si-a ales. Educatoarea este gospodina, ea se plimbă în cerc și spune:”S-a dus gospodina la piată să cumpere cartofi.” Toti copiii care si-au ales să fie cartofi se prind de educatoare si se deplasează în cerc. Se continuă jocul până ce toti copiii intră în joc.DOS – Activitate practică Copiii primesc ecusoane (fructe, legume, frunze) si se grupează la masute in functie de ecusonul primit.

Formam trei ateliere: grupa fructelor, a legumelor si grupa frunzelor.Fiecare atelier va pregati tablouri de toamnă.Copiii din grupa fructelor si-a legumelor vor face tablouri numite « Cos cu fructe si legume » Vor

problemati- zarea

joc didactic

explicaţie

ecusoane

Fructe şi legume decupate

*muncă individuală

*muncă individuală

*muncă individuală

*muncă individuală

*muncă în echipă

I: Enumeră fructe şi legume corespunzătoare culorilor prezentate.

Page 7: Proiect de Activitate Integrata

lipi fructele si legumele decupate.Copiii din grupa frunzelor vor face tablouri numite « Covor de frunze». Vor lipi frunze presate in culorile toamnei.Copiii vor denumi materialele pregătite pe măsuţe: şi se vor apuca de lucru. În timp ce lucrează rulează la videoproiector imagini și melodii de toamnă, educatoarea va trece de la un copil la altul intervenind cu precizări verbale , îndrumări acolo unde este cazul. Lucrarile copiilor vor fi expuse pe panou.

RutinăDupă terminarea lucrărilor se merge la baie.TranziţieMoment de miscare: ”Ochii toti la mine”Copiii rămân în holul grădiniţei şi vor executa câteva exerciţii de mişcare prin cânt:Luaţi seama bineÎn picioare drepţiOchii toţi la mineMâinile la piept.1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3Aşa copii. Luaţi seama bineDupă cum v-am spus Ochii toţi la mineMâinile în sus.1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3Aşa copiiLuaţi seama bineCum v-am arătatOchii toţi la mineMâinile pe cap.1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3Aşa copii.La reîntoarcerea în clasă li se prezintă copiilor sectoarele la care vor lucra.

demonstra-ţia

exerciţiul

lipicifoi suportfrunze presate

fructe, cuţite, boluricopac cu fructe:

*muncă individuală

*temă pentru acasă

\

Page 8: Proiect de Activitate Integrata

5.

6.EVALUAREA

ALA: Joc de rol: ”De-a gospodinele” Știintă: ”Alege si grupează fructele de toamnă” La joc de rol copiii vor pregăti o salată din fructe de toamnă.La stiintă copiii vor lua dintr-un pom fructele și le vor grupa în cosulete. Vor număra fructele din cosulete si vor asocia cifra corespunzătoare, apoi vor rezolva fise de lucru având ca sarcini:

Formarea unor mulţimi de fructe.Recunoașterea cifrei corespunzătoare fiecărei mulțimi.

După terminarea activităţilor pe centre, voi face evaluarea fiecărui centru. Voi face aprecieri asupra modului de participare a copiilor la jocurile liber alese şi a comportamentului acestora.

Activitatea se încheie cu un moment de euritmie ”Gem de fructe”. Copiii au medalioane cu fructe la gât, se aranjează în mijlocul clasei unde este ”amenajată” o cratită, educatoarea cu o lingură mare îi ”amestecă” pe o melodie ritmată si transformă fructele în gem.Educatoarea apreciază munca copiilor la întreaga activitate şi îi recompensează cu salată de fructe.

exerciţiul

conversaţia

turul galeriei

conversaţia

mere, pere, gutui, prune, nuci, coşuleţe fise de lucru

”cratită”lingură mareCD-playersalată de fructe

E: orala/individuală

E: orala/individuală

Page 9: Proiect de Activitate Integrata

INCHEIEREA ACTIVITATII