proiect de activitate - concursurilecomper.ro · ghicitoare pe care i-a spus-o pasărea. ajut-o pe...
TRANSCRIPT
1
PROIECT DE ACTIVITATE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic ,,Liviu Rebreanu ” Maieru
CLASA: Pregătitoare ,,C”
ÎNVĂŢĂTOR: Hădărău Dorina
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturi
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare primavară !”
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Matematică şi explorarea mediului
SUBIECTUL: ,,Ne jucam, matematica invatam !”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRAPE: CLR; MM
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
DURATA:35+15 min
2
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE :
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
- Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 10, folosind poziţionarea pe axa numerelor
- Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor
- Manifestarea interesului pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10, prin explorarea
unor contexte concrete
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE GENERALE :
- Consolidarea capacităţilor de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor care solicită operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0- 10 cu
1- 2 unităţi
- Formarea unor gândiri logico-matematice
- Dezvoltarea operaţiilor gândirii prin rezolvare de probleme
3
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Sa descompuna corect cifrele date
O2 Să compare corect două numere naturale mai mici decât 10
O3 Să efectueze corect operaţii de adunare cu 1-2 unităţi în concentrul 0 -10
O4 Să efectueze corect operaţii de scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0 – 10
O5 Se enumere partile componente ale unei plante, conditiile de viata, etc
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, floare de lotus
MIJLOACE DIDACTICE: fișe, traseul pe tabla, marker, fişe de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
EVALUARE :
Forme de evaluare:
-evaluare curenta
Metode de evaluare:
-observare sistematica
4
DURATA: 35 min + 15 min
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3656/29.03.2013, Bucureşti, 2013
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip
„blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela
45, Piteşti, 2009.
5
ETAPELE LECTIEI
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC METODE ŞI
PROCEDEE
MIJLOACE DE
INVATARE
FORME DE ORGANIZARE
EVALUARE 1. MOMENT ORGANIZA-TORIC
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Matematică şi explorarea mediului: Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Conversaţia Frontal
2. CAPTAREA ATENŢIEI
Se realizează prin intonarea cântecului ,,Soseste Primavara”. Elevii vor fi anunţati că Zana Primavara s-a rătăcit prin pădure şi nu poate ajunge la casele noastre . Ajutorul nostru constă în rezolvarea corectă a sarcinilor. Acest lucru o va ajuta pe Zană să ajungă cu bine la căsutele noastre.Se prezintă o planşă în care sunt prezentate peripeţiile Zanei Primavara. Aceasta va trece peste fiecare obstacol la fiecare sarcina rezolvată de catre copii .
Conversaţia eursitică
Traseul pe tabla
Frontal Observarea sistematică
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR
Voi anunţa tema:,,Ne jucam, matematica invatam !” si obiectivele operaţionale într-un limbaj accesibil.
Conversatia Explicaţia
Frontal
4. CONSILIDAREA CUNOŞTINŢELOR DOBÂNDIRE ANTERIOR
Exerciţiile vor fi scrise pe foi si expuse pe tabla. Un elev va rezolva câte un exerciţiu la tablă, iar ceilalţi vor fi atenti si vor ajuta elevul de la tabla daca va fi cazul. Exerciţiile propuse vor reconstitui şi vor îmbogăţi traseul parcurs de Zana Primavara spre casele noastre.(Exerciţiile sunt prezentate în anexa nr. 1)
Exerciţiul
Conversaţia euristică
Traseul pe tabla
Frontal
Individual
Pe grupe
Evaluare formativa
6
O3
O1
O3
Exerciţiul nr. 1 GR I Maria locuieste în casa cu nr. 7. Ce număr au casele vecinilor din stânga şi din dreapta ei ? Exerciţiul nr. 2 GR II Copiii vor să străngă 8 floricele din gradina. Câte floricele mai au de strâns dacă a reuşit să strângă până acum 6 floricele? Exerciţiul nr. 3 GRIII Fiind obosita, Zana Primavara a rătăcit drumul. Pentru a ajunge pe cărarea cea bună va trebui sa o ajutati, descompunand cifra 7. Exerciţiul nr. 4 GR I Ajunsă la poarta curtii, Zana nu o poate deschide dacă nu dezleagă o ghicitoare. Ascultă cu atenţie ghicitoarea, calculează şi ajut-o pe Zana să poată intra în curte. Socoteşte binişor Dacă Mitu-Miţişor
Exerciţiul
Conversaţia euristică
Explicatia
Fise
Fise
Individual
Evaluare formativa
Evaluare formativa
7
O2 O4
Ar bea şase căni cu lapte Şi-ncă una….Ar fi….? Exerciţiul nr. 5 GR II În gradina, Zana a găsit mai multe cosulete cu flori adunate de copii . Ea trebuie să stabilească ce cosulet are mai multe floricele. Ajutaţi-o voi pentru a termina mai repede sarcina. Încercuiţi cosuletul cu mai multe flori. Exerciţiul nr. 6 GR III În timp ce Zana trebăluia prin gradina , a apărut o pasăre. Aceasta a dorit ca Zana să-i răspundă la o ghicitoare pentru a o ajuta la treburile prin gradina. Iată ghicitoare pe care i-a spus-o pasărea. Ajut-o pe Zana să răspundă corect. Cinci căţei cu botul mic Jucau fotbal între ei Doi se iau după pisic Şi-au rămas acuma…? Exerciţiul nr. 7 GR I Ajunsa in livada, Zana , doreşte să reînvie la viata toate floricelele, dar nu ştie sa
Fise
Frontal
Pe grupe
Observare sistematica
Evaluare formativa
8
O3 O4 O3
rezolve problemele .Haideti sa o ajutam putin pentru ca livada noastra sa poata prinde viata .
SaptefluturivinlamasăIatăzboarăşi‐oalbină.Câţilamasăosăvină?
GR II
Disdedimineață,
9vrăbiiconcertează.2iatăauzburat
Câtetrilurin‐auuitat? GR III
Șoricioaicașicincipici,Zburdăveselipeaici.2seascundîngăurici,Câțirămaserăghiciți?
Exerciţiul
Conversaţia
euristică
Explicatia
Fise
5. OBTINEREA PERFORMANTELOR
O5
Folosind metoda ,,Floare de lotus ” elevii vor rezolva cateva exercitii(Anexa 2 ) Dupa ce vor rezolva fisele, vom discuta despre partile componente ale unei plante, conditiile de viata, etc.
Floare de lotus
Exerciţiul
Munca Independentă
Fişă de lucru
Individual
Evaluare formativa
9
6. EVALUARE SI ÎNCHEIERE
Se fac aprecieri verbale, individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor. Încheierea lectiei se va desfăşura prin jocul ,,Trezeste-te pinguinule !” Activitatea se încheie prin intonarea cântecului ,,Soseste primavara!”
Conversaţia
Explicatia
Frontal Aprecieri verbale
10
Anexa 1
7
11
+ =
=+6 8
12
6 + 1 = ?
+ = Socoteşte binişor Dacă Miţu-Miţişor Ar bea şase căni cu lapte Şi-ncă una….Ar fi….?
13
5
14
5 - =
Cinci căţei cu botul mic Jucau fotbal între ei Doi se iau după pisic Şi-au rămas acuma…?
15
Anexa 2
Miciimatematicieni
Încercuies te nr mai mare: 7 , 15, 23
Încercuieşte nr.pare:
3, 6, 2 ,9,4,1
Adevărat sau fals?(bifati ) 3-3=0 7+2=10
Completeaza vecinii: .....6...... ......12..... .........17........
Este simplu de făcut După unu e trecut Seamănă cu un răţoi Sigur ştiţi, e cifra ...
Cineestevestitorulprimăverii?
DesparterepedeînsilabecuvântulPRIMĂVARĂşiscriecâtesilabeare.
Descompunepe:6
16
17