proiect algoritmi repetitivi. ciclu cu contor

6
Proiect didactic cl. VIII-a Data: 21.03.2013 Şcoala: Gimnaziul Gheorghe Rîșcanu Clasa: a VIII-a Obiectul: Informatica Profesorul: Țurcan Silvia Subiectul: Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor. Tipul lecţiei: 1. LECŢIA DE COMUNICARE DE NOI CUNOŞTINŢE ETAPE: a) actualizarea cunoștinţelor anterioare: prin ascultare frontală, printr-o scurtă lucrare de control, prin ascultarea la tablă a 1-2 elevi, printr-o sumară reamintire făcută de către profesor; b) studierea noului material: prin expunerea de către profesor – cu apel la elevi sau nu –, prin folosirea manualului, prin problematizare; c) fixarea – sublinierea datelor esenţiale ale lecţiei; d) repetarea de către elevi; e) aplicaţii; f) tema pentru acasă. c) ... f) se realizează prin: conţinut (ce probleme se lucrează, ce aplicaţii se dau la temă) sau formă (lucrul la tablă, în caiete, individual sau pe grupe). Durata: 45 min. Subcompetențe: - definirea formatului general și utilizarea instrucţiunilor de ciclu; - precizarea numărului de execuţii al instrucţiunilor din corpul ciclului; - elaborarea algoritmilor utilizand instrucţiunile de ciclu; Obiectivul-cadru: Cunoașterea și utilizarea algoritmi repetitivi, instrucţiuni ciclu cu contor .

Upload: silvia-turcan

Post on 13-Aug-2015

613 views

Category:

Documents


38 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Algoritmi Repetitivi. Ciclu Cu Contor

Proiect didactic cl. VIII-aData: 21.03.2013Şcoala: Gimnaziul Gheorghe RîșcanuClasa: a VIII-aObiectul: InformaticaProfesorul: Țurcan SilviaSubiectul: Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor.Tipul lecţiei: 1. LECŢIA DE COMUNICARE DE NOI CUNOŞTINŢEETAPE:

a) actualizarea cunoştinţelor anterioare: prin ascultare frontală, printr-o scurtă lucrare de control, prin ascultarea la tablă a 1-2 elevi, printr-o sumară reamintire făcută de către profesor;

b) studierea noului material: prin expunerea de către profesor – cu apel la elevi sau nu –, prin folosirea manualului, prin problematizare;c) fixarea – sublinierea datelor esenţiale ale lecţiei;d) repetarea de către elevi;e) aplicaţii;f) tema pentru acasă.

c) ... f) se realizează prin: conţinut (ce probleme se lucrează, ce aplicaţii se dau la temă) sau formă (lucrul la tablă, în caiete, individual sau pe grupe).

Durata: 45 min.

Subcompetențe:- definirea formatului general şi utilizarea instrucţiunilor de ciclu;- precizarea numărului de execuţii al instrucţiunilor din corpul ciclului;- elaborarea algoritmilor utilizand instrucţiunile de ciclu;

Obiectivul-cadru: Cunoaşterea şi utilizarea algoritmi repetitivi, instrucţiuni ciclu cu contor .

Obiective de referinţă: - Să definească formatul general şi să utilizeze instrucţiunile de ciclu;- Să precizeze numărul de execuţii al instrucţiunilor din corpul ciclului.

Metode şi procedee didactice: - Expunerea;- Conversaţia euristică;

Page 2: Proiect Algoritmi Repetitivi. Ciclu Cu Contor

- Exerciţiul didactic;- Problematizarea;- Demonstrarea pe calculator;- Rezolvarea de probleme.

Mijloace de învăţare: - Calculatoare PC;- Probleme scrise la calculator;- Aplicaţia Cangurul;- Manual.

Tehnica de evaluare: orală cu utilizarea calculatorului.

Etapele lecţiei:1. Momentul organizatoric - 2 min;2. Verificarea cunoştinţelor dobîndite la lecţia anterioară - 6 min;3. Anunţarea noilor cunoştinţe prin realizarea obiectivelor - 15 min;4. Lucrare de laborator cu aplicaţii Cangurul. - 20 min;5. Notarea şi concluzii finale - 2 min.

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forma de lucru, metode

1. Momentul organizatoric

2. Verificarea cunoştinţelor dobîndite la lecţia anterioară şi reactualizarea celor necesare comunicării

Salut elevii şi le urez succes.

Le propun să deschidă fereastra de aplicaţie Cangurul.

Pentru verificarea cunoştinţelor, enunţarea subiectului lecţiei se propun următoarele întrebări:

a) Cînd apare necesitatea utilizării subalgoritmilor? Daţi exemple;

b) Care este diferenţa dintre un algoritm şi un

Elevul de serviciu prezintă lista absenţelor şi pregăteşte cele necesare pentru activitate.Lansează aplicaţia Cangurul din Start.

Elevii răspund la întrebări folosind aplicaţia Cangurul.

Exerciţiul didactic

Problematizarea

Page 3: Proiect Algoritmi Repetitivi. Ciclu Cu Contor

temei noi

3. Anunţarea noilor cunoştinţe prin realizarea obiectivelor

4. Lucrare de laborator cu aplicaţia Cangurul.

subalgoritm?c) Care este formatul procedurilor scrise în

limbajul executantului Cangurul? Cum se apelează aceste proceduri?

Le propun elevilor să deschidă aplicaţia Radmin şi să citească din prezentare subiectul lecţiei, obiective de referinţă.Ajutat de elevi enunţă obiectivele lecţiei.Obiectivele se prezintă la calculatoare:- Să definească formatul general şi să utilizeze instrucţiunile de ciclu;- Să precizeze numărul de execuţii al instrucţiunilor din corpul ciclului.

Rog un elev să citească de pe ecran utilizînd prezentarea termeni-cheie: Schemă logică

Algoritm liniar

Algoritm repetitiv

Ciclu cu contor

Notează în caiete tema lecţiei: „Algoritmi repetitivi. Ciclul cu contor”.

Fac cunoştinţe cu obiectivele de referinţă. Analizează obiectivele lecţiei.

Elevii fac cunoştinţă cu descrierea algoritmului cu ajutorul schemelor logice, prin prezentarea simbolurilor grafice. Prezentarea să demonstrează la calculator .

Pentru exemplificare pe ecran la calculator se prezintă schema logică a procedurii Pătrat şi schema logică a programului Opt_pătrate cu care elevii fac cunoştinţă, şi fac analiza schemelor logice. Dau definiţia algoritmului liniar.

Elevii fac cunoştinţă cu algoritmul repetitiv, analizează schema logică a algoritmului repetitiv.

Elevii fac cunoştinţă cu instrucţiunea

Observaţia reciprocă

Conversaţia euristică

ExpunereaDemonstrarea pe calculator

ExpunereaDemonstrarea pe calculator

ExpunereaDemonstrarea pe calculator

Expunerea

Page 4: Proiect Algoritmi Repetitivi. Ciclu Cu Contor

5. Notarea şi concluzii finale

Instrucţiune simplă

Instrucţiune compusă

Le propun elevilor să rezolve ex.11(a, c), pag. 99

Le propun elevilor să scrie tema pentru acasă.Notez elevii, ţinînd cont de activitatea lor în timpul lecţiei.Apreciez activitatea clasei în întregime.Verificăm ce obiective am reuşit să realizăm şi ce nu.

Repetă , cu formatul ei şi simboluri grafice utilizate în schemele logice.

Elevii î-şi aduc aminte care instrucţiuni ei cunosc a executantului Cangurul (PAS, SALT, ROTIRE, apel de procedură) . Dau definiţia de instrucţiune simplă.

Elevii fac cunoştinţă cu definiţia de instrucţiune compusă. Dau exemple.

Elevii îndeplinesc sarcinile ex.11(a, c), pag. 99. Rezultatele problemelor sînt salvate în mapa corespunzătoare .(de exemplu: c:\elevi\ cl.8\ gr.1\ ex11apag99).

Elevii notează în agende:De învăţat p.5.3, pag. 95-99;De rezolvat: ex. 1, 3-7, pag. 99.

Demonstrarea pe calculator

ExpunereaDemonstrarea pe calculator

ExpunereaDemonstrarea pe calculator

Exerciţiul didactic

Rezolvarea de probleme