proiect

Upload: istrateanelia

Post on 10-Jan-2016

7 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PROIECT DE ACTIVITATE

TRANSCRIPT

G

G.P.N. Ciobotani

Ciobotani Stnceni

Jud. Mure

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.II.2009

GRUPA: combinat

EDUCATOARE: inst. Bicjan Elvira-Olga

CATEGORIA DE ACTIVITATE: jocuri i activiti liber alese pe arii de stimulare

ARII DE STIMULARE: a) ART;

b) JOC DE MAS;

c) ACTIVITATE PRACTIC-GOSPODREASC

TEMA:

a) Art: Oameni de zpad

b) Joc de mas: Alege mbrcmintea de iarn

c) Activitate practic-gospodreasc: Ne curm ghetele i cizmele

FORMA DE REALIZARE: pe grupuri, individual

SCOPUL:

ncurajarea colaborrii, a relaiei de grup i a comunicrii;

ncurajarea mobilitii i flexibilitii n gndire i aciune, a stabilitii n finalizarea unor jocuri i activiti demarate.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

s mototoleasc corect hrtia creponat;

s lipeasc hrtia creponat mototolit pe figurinele decupate din carton, pentru realizarea cciulii omului de zpad;

s sorteze dintre imaginile date doar acele jetoane ce conin imagini cu mbrcminte de iarn;

s curee corect nclmintea.

STRATEGII DIDACTICE:

a) METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, instructajul, turul galeriei.

b) MIJLOACE DIDACTICE: figurine decupate din carton reprezentnd oameni de zpad, suport din polistiren pentru realizarea unei machete reprezentnd un peisaj de iarn, hrtie creponat, coulee, lipici, jetoane cu obiecte de mbrcminte, perii de curat nclmintea, crem de ghete (neagr, maro, transparent); notebook, videoproiector, ecran de proiecie, memorystick.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii;

Curriculum-ul pentru nvmntul precolar, 2008

DURATA: 30-35 minute

MANAGEMENT EDUCAIONAL

eVENIMENTUL

DIDACTICconinutul tiinificstrategii

didacticeevaluare

Moment

organizatoricPentru o bun desfurare a activitii voi avea n vedere urmtoarele:

aerisirea slii de grup;

aranjarea mobilierului;

pregtirea materialului didactic;

intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.

Captarea atenieiPentru a capta atenia copiilor, le voi proiecta fotografii cu imagini de iarn realizate n zona noastr, iar apoi voi purta o scurt conversaie despre caracteristicile acestui anotimp.

Le voi preciza copiilor c le-am pregtit nite surprize i vom intui mpreun materialul:

-figurine de oameni de zpad;

-hrtie creponat;

-lipici;

-coulee;

-perii pentru curat nclmintea;

-crem de ghete;

-jetoane cu diverse articole de mbrcminte.-conversaia

-explicaia

-notebook,

videoproiector, memorystick.-apreciera pozitiv a copiilor care rspund

Prezentarea noului coninut i dirijarea nvriiVoi ndruma copiii spre centrele de interes, voi explica i demonstra jocurile i activitile propuse:

a) ART:

Copiii care au ales s lucreze aici, vor trebui s rup buci mici de hrtie creponat, s-o mototoleasc i s-o lipeasc astfel nct s obin plria omului de zpad. n final, aceti oameni de zpad vor fi fixai pe un suport de polistiren pentru a realiza o machet reprezentnd un peisaj de iarn.

b) JOC DE MAS:

La acest sector copiii vor trebui s sorteze din jetoanele din coule doar acele jetoane care conin imagini reprezentnd mbrcminte de iarn.

c) ACTIVITATE PRACTIC

Copiii de la acest sector vor trebui s curee ghetue i cizmulie cu peria, iar apoi s le dea cu crem de ghete. -explicaia

-demonstraia

-explicaia

-demonstraia

-explicaia

-demonstraia

Obinerea performaneiCopiii i vor alege singuri centrele la care vor s se joace.

Voi trece pe la fiecare centru i voi ndruma copiii ajutndu-i dac este cazul.

De asemenea, voi urmri relaiile dintre copii n timpul activitii.

Voi insista pe exprimarea oral corect din punct de vedere gramatical, pe intercomunicarea liber i civilizat ntre copii.-exerciiul

-munca n echip

-hrtie creponat, lipici

-perii, crem de ghete;

-jetoane-observarea comportamentului copiilor

Evaluarea performaneiVoi face aprecieri generale i individuale asupra modului de lucru i comportamentului copiilor din timpul activitii. Copiii vor trece pe la fiecare centru pentru a vedea ce au lucrat colegii lor.-turul galeriei-aprecieri individuale i de grup

ncheierea activitiiVom aduna materialele de la centre, iar macheta realizat la sectorul Art va fi expus la expoziie pe hol pentru a putea fi admirat i de ceilali copii din coal.-realizarea unei expoziii cu macheta realizat de copii