proiect

9
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic "Constantin Angelescu" Ianca Data: 05.05.2015 Clasa: Pregătitoare A Propunător: Neagu (Ion) Violeta Aria curriculară: Arte şi tehnologii Disciplina: Arte vizuale şi abilități practice Unitatea de învățare: Sunt artist Subiectul lecției: Pălăria primăverii - tehnici simple de prelucrare a hârtiei Mijloc de realizare: tăierea şi lipirea hârtiei Forma de realizare: activitate integrată Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi Obiective operaționale: O1 – să precizeze etapele de lucru şi tehnica de decupare / lipire a hârtiei O2 –să aplice corect tehnica de decupare / lipire a florilor, a fluturilor şi frunzelor pe pălărie, pentru realizarea modelului propus; O3 -să realizeze lucrările propuse, încadrându-se în timpul optim; O4 - să coloreze corespunzător florile, frunzele şi fluturii conturați; 1

Upload: violeta-ion

Post on 16-Dec-2015

213 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Liceul Teoretic "Constantin Angelescu" Ianca Data: 05.05.2015Clasa: Pregtitoare APropuntor: Neagu (Ion) VioletaAria curricular: Arte i tehnologiiDisciplina: Arte vizuale i abiliti practiceUnitatea de nvare: Sunt artistSubiectul leciei: Plria primverii - tehnici simple de prelucrare a hrtieiMijloc de realizare: tierea i lipirea hrtieiForma de realizare: activitate integratTipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Obiective operaionale:O1 s precizeze etapele de lucru i tehnica de decupare / lipire a hrtiei O2 s aplice corect tehnica de decupare / lipire a florilor, a fluturilor i frunzelor pe plrie, pentru realizarea modelului propus;O3 -s realizeze lucrrile propuse, ncadrndu-se n timpul optim;O4 - s coloreze corespunztor florile, frunzele i fluturii conturai;O5- s manevreze cu uurin materialele de lucru O6 -s manifeste sim estetic n decorarea plriei O7- s aprecieze corect lucrrile colegilor i pe cea proprie;

COMPETENE SPECIFICE VIZATE:

Arte vizuale i lucru manual1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictur/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflect un context familiar; 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple

Dezvoltare personal2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare n activitatea colar3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijin nvarea i succesul colar

Comunicare n limba romn1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar2.4. Exprimarea propriilor idei n contexte cunoscute, manifestnd interes pentru comunicare

Muzic i micare2.1. Cntarea n colectiv, asociind micarea sugerat de text3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare

STRATEGIA DIDACTICMETODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, instructajul, demonstraia, exerciiul, jocul;FORME DE ORGANIZARE: frontal, independent;RESURSE MATERIALE: ablon plrie, plane cu flori i fluturi, plan model, foarfece, lipici , computer, fond muzical ;RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15 minute activiti n completareRESURSE UMANE:Bibliografie:- Curriculum pentru nvmntul primar, Programa colar pentru Arte vizuale i abiliti practice, Clasa pregtitoare, Bucureti 2013;-Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici, Suport de curs, 2013;

1

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.Crt.Etapele leciei / timpOb. Op.Activitatea propuntoareiActivitateaelevilorMetode iprocedeeMijloace didacticeForme deorganizareeev Evaluare

1.Moment organizatoric3 min.Asigur un climat propice pentru desfurarea activitii.Solicit elevilor s execute un joc de micare pe versurile cntecului:,,Bate vntul frunzele.Elevii vor avea pe bnci materialele necesare desfurrii leciei de arte vizuale i abiliti practice.Execut micrile sugerate de cntec.Jocul frontalobservarea

2.Captarea ateniei

2 min.Citesc elevilor o ghicitoare.Le solicit rspunsul.Cine aduce iar n arMndre psri cltoare,mbrac grdina-n floarei-nclzete vremea afar?

Elevii ascult cu atenie ghicitoarea.Rspunsul este:PRIMVARA.

Jocul Textul ghicitoriiFrontal Aprecieri verbale

3.Anunarea temei i a obiectivelor1 min.Anun elevii c vor face un colaj cu tema:Plria primveriiElevii ascult cu atenie.ExplicaiaFrontal observarea

4.Dirijarea nvrii

20 min.O1

O2

O3

O4

O5

O6Intuirea modelului i a materialelorPrezint lucrarea model Plria primverii

Solicit elevilor s numeasc materialele din care e confecionat modelul;

Demonstrarea i explicarea modului de lucruPrezint elevilor etapele de realizare ale lucrrii:-colorarea fielor cu flori, frunze i fluturi;-decuparea florilor i a fluturilor;- lipirea acestora pe suprafaa plriei;Verbalizarea etapelor de lucruSe vor repeta etapele de lucru.Solicit efectuarea exerciiilor pentru nclzirea muchilor mici ai minilor, iar apoi le urez: spor la lucru.,,nchid pumnii i-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picur ploaia din ce n ce mai tare.Mna lebd o fac / Care d uor din cap/ Lebedele n jur privesc/ Minile eu le rotesc/ Ploaia cade nencetat/ Vrful degetelor bat/

Realizarea lucrrilor de ctre eleviSupraveghez modul n care lucreaz elevii i ofer informaii suplimentare acolo unde este nevoie;Fac observaii asupra modului de folosire a materialelor de lucru i a poziiei corpului, asupra acurateei lucrrii.Le cer elevilor s lucreze ct mai corect i estetic, respectnd etapele de lucru;Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiii muzicale. Elevii numesc materialele primite i vor intui modul cum vor fi folosite.

Elevii lucreaz colabornd ntre ei.

Demonstraia

Instructajul

Exerciiul

Fie cu flori i fluturi, abloane plrie, foarfece, lipici

Plana modelindependentAprecieri verbale

Observarea

5.Evaluarea activitii

8 min.

O7 Voi afia n faa clasei lucrrile. Le propun expoziie din care fiecare elev va veni pe rnd i va selecta o lucrare ce va fi premiat.Se vor face aprecieri n funcie de corectitudinea realizrii lucrrii, de acurateea i ncadrarea n timp.

Elevii vin pe rnd i aleg o lucrare. Jocul Lucrrile finale ale elevilorFrontal Aprecieri verbale

Medalii

6.ncheiereaactivitii

1 min.

Se fac aprecieri individuale i generale

Elevii ascult aprecierile cadrului didactic.

frontalAprecieri verbale

7.Activitate recreativDau tonul cntecelului:nfloresc grdinile.Distribui elevilor jocuri puzzle.Elevii cnt cntecul solicitat, iar apoi vor asambla jocurile puzzle primite.joculpuzzleindependentObservarea