proiect

7
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ EDUCATOARE: Iulia Burz Tabita Zidaru G.P.P., NR. 12, ALBA IULIA NIVEL DE VÂRSTA: nivel II TEMA: “Cine sunt suntem? SUBTEMA: “Prietenia, un dar preţios” TEMA ZILEI: “Cubul prieteniei” ADP: Întâlnirea de dimineaţă – “Un prieten adevărat” ADE: Activitate integrată : “Cubul prieteniei” DEC: Educaţie plastică – desen, colorare DLC: Educarea limbajului – poveste creată ALA: Joc de rol: “Cu prietenii la bowling” Construcţii: “Orăşelul prieteniei” ADP: “Descoperă-ţi prietenul !”– joc distractiv TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare a cunoştinţelor FORME DE ORGANIZARE: • frontal • pe grupuri • individual SCOPUL ACTIVITĂŢII: Încurajarea iniţiativei şi a creativităţii; Dezvoltarea şi exersarea limbajului şi expresivităţii orale; Influenţarea pozitivă a relaţiilor dintre copii; Stabilirea unor raporturi bazate pe prietenie, colaborare, încredere. I. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE DEC : Activitate plastică – “Cu ce prieten mă identific?” – desen, colorare Obiective operaţionale: - să utilizeze creionul colorat potrivit cu bulina colorată de pe faţa cubului; - să ilustreze prin desen un simbol cu care se identifică (fiinţă, obiect, fenomen al naturii); - să coloreze corespunzător simbolul reprezentat; 1

Upload: giulia18us4293

Post on 08-Aug-2015

62 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE: Iulia Burz Tabita Zidaru

G.P.P., NR. 12, ALBA IULIANIVEL DE VÂRSTA: nivel II TEMA: “Cine sunt ∕ suntem?”SUBTEMA: “Prietenia, un dar preţios”

TEMA ZILEI: “Cubul prieteniei”• ADP: Întâlnirea de dimineaţă – “Un prieten adevărat”

• ADE: Activitate integrată : “Cubul prieteniei” DEC: Educaţie plastică – desen, colorare DLC: Educarea limbajului – poveste creată

• ALA: Joc de rol: “Cu prietenii la bowling” Construcţii: “Orăşelul prieteniei”

• ADP: “Descoperă-ţi prietenul !”– joc distractiv

TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare a cunoştinţelorFORME DE ORGANIZARE: • frontal • pe grupuri • individual SCOPUL ACTIVITĂŢII:

• Încurajarea iniţiativei şi a creativităţii;• Dezvoltarea şi exersarea limbajului şi expresivităţii orale;• Influenţarea pozitivă a relaţiilor dintre copii;• Stabilirea unor raporturi bazate pe prietenie, colaborare, încredere.

I. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DEC: Activitate plastică – “Cu ce prieten mă identific?” – desen, colorare

Obiective operaţionale:- să utilizeze creionul colorat potrivit cu bulina colorată de pe faţa cubului;- să ilustreze prin desen un simbol cu care se identifică (fiinţă, obiect, fenomen al naturii);- să coloreze corespunzător simbolul reprezentat;- să manifeste spirit de echipă şi interes pentru activitate.

Material didactic: carton în formă de cub, creioane colorate, panglică colorată, culori pentru faţă, diplomă de merit

DLC: Educarea limbajului – “Cubul prieteniei” – poveste creată

Obiective operaţionale:- să definească prietenia printr-o frază scurtă- să denumească personajul – simbol cu care se identifică;- să compună o poveste al cărei erou să fie simbolul redat prin desen;- să continue povestea la semnalul dat de educatoare.

Material didactic: “Cubul prieteniei”, fluier1

Page 2: proiect

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

Joc de rol: “Cu prietenii la bowling”

Obiective operaţionale:- să interacţioneze cu partenerii de joc şi să susţină un dialog adecvat;- să doboare cât mai multe cuburi cu mingea;- să-şi dezvolte răbdarea atunci când îşi aşteaptă rândul.

Materiale folosite: cuburi din carton, minge, diplome

Construcţii: “Orăşelul prieteniei”

Obiective operaţionale:- să construiască “Orăşelul prieteniei” aşa cum şi-ar dori ei să arate, utilizând cuburi din diverse

materiale;- să colaboreze cu membrii echipei în vederea rezolvării sarcinii primite;- să manifeste persistenţă în activitate.

Materiale folosite: cuburi din lemn, cuburi din plastic, cuburi din burete colorat

III. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Joc distractiv în curtea grădiniţei: “Recunoaşte-ţi prietenul!”

Obiective operaţionale:- să recunoască prin pipăit caracteristicile colegilor din grupă:- să dea dovadă de autocontrol şi rabdare;- să respecte regulile jocului.

Materiale folosite: eşarfă

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, munca în echipă, metoda benzilor desenate

IV. FINALIZAREA ZILEI: EVALUAREA ACTIVITĂŢII

Vom organiza o expoziţie folosind cuburile create de copii.Preşcolarii vor fi apreciaţi prin primirea unei buline (roşie sau neagră) de la “prietenul lor păzitor”, etapă cuprinsă în desfăşurarea jocului “Un prieten adevărat”.

2

Page 3: proiect

SCENARIUL ZILEI

I. ADP : Întâlnirea de dimineaţă

Formula de salut: “Salutul muzical”

Împărtăşirea cu ceilalţi: “Cu ce personaj din desene animate seamănă prietenul tău? De ce?”

Noutatea zilei: jocul “Un prieten adevărat”

Fiecare copil îşi va reprezenta numele prin simbol sau litere pe un bileţel. Bileţelele vor fi amestecate într-un coşuleţ, urmând ca fiecare preşcolar să extragă unul dintre acestea.Numele scris pe foaie reprezintă persoana pe care el trebuie sa o “păzească” timp de o săptămână, să îi dea sfaturi, să o înveţe lucruri bune, să o laude şi să o recompenseze daca merită. La sfârşitul unei zile de activităţi, fiecare copil primeşte de la prietenul care îl are în grijă o bulină (roşie sau neagră) în funcţie de comportamentul dovedit până atunci. În ultima zi de desfaşurare a temei Prietenia, un dar preţios, toţi copiii vor primi de la prietenul lor păzitor un cadou simbolic confecţionat de către aceştia acasă,împreună cu părinţii.

Activitatea de grup:

Copiii se aşază la măsuţe pentru a scrie bileţelele necesare pentru joc. După extragerea bileţelelor, vom realiza împreuna un panou cu poza fiecărui copil, loc în care vor fi afişate bulinele primite.

Trecera la activităţile de bază se va face prin intermediul tranziţiei: “Trenuleţul prieteniei” – dans ritmic

II. ADE : Activitate integrată : “ Cubul prieteniei ”

3

Page 4: proiect

Copiii vor primi o formă neasamblată de cub, confecţionată din carton.Fiecare faţă a cubului va avea ataşată o bulinuţă colorată, fapt ce va arăta culoarea cu care copilul va desena în interiorul feţei.Se va cere preşcolarilor să deseneze cu culoarea corespunzătoare o fiinţă ∕ un obiect cu care se identifică.

În momentul în care au terminat toţi membrii echipei de desenat, cubul se strânge şi se asambleaza prin legarea lui cu o panglică, fapt ce semnifică legământul lor de prietenie. Preşcolarii îşi vor prezenta pe scurt simbolul redat prin desen şi îşi vor motiva alegerea. În vederea obţinerii performanţei, vom desfăşura un joc numit “Nu te supăra, frate!” Fiecare echipă care a realizat un cub trebuie să compună o poveste ai cărei eroi să fie chiar personajele – simbol desenate de ei. Povestea trebuie începută de unul din ei şi continuată de următorul membru, la semnalul unui fluier dat de educatoare, astfel încât să se păstreze firul întâmplărilor şi să reuşească să işi introducă propriul personaj în acţiune. Daca unul dintre copii păstrează o pauză mai lungă de cinci secunde, colegul care a povestit înaintea lui are voie să îi deseneze pe mâini atâtea simboluri până când copilul îşi reia povestirea. Cea mai reuşită poveste va fi premiată printr-o diplomă de merit.

DIPLOMĂ DE MERIT

Pentru fantezia voastră şi curajul de a pătrunde pe aripi de poveste în Lumea Prieteniei!

III. ALA : Joc de rol : “ Cu prietenii la bowling ” Construcţii : “ Orăşelul prieteniei ”

4

Page 5: proiect

Preşcolarii îşi vor alege sectorul preferat.

La centrul construcţii, copiii vor avea de construit un “Orăşel al prieteniei” aşa cum şi-ar dori ei să arate.Ca materiale vor putea folosi cuburi de lemn, plastic sau burete colorat.

Pentru desfăşurarea jocului de rol, explic copiilor mai întâi ce este aceea o sala de bowling.

Cuburile vor fi aşezate apoi sub formă de piramidă, urmând sa fie lovite , pe rând, de către copii cu mingea. Cu fiecare cub lovit, numărul lor scade si sarcina e tot mai greu de îndeplinit.Un copil va primi sarcina de a nota numărul de cuburi doborâte de fiecare.Cel care are cele mai multe cuburi lovte, va câştiga jocul de bowling.

Vom expune cuburile la centrul tematic pentru a putea fi observate şi de către părinţi.

IV. ADP : “Descoperă-ţi prietenul !”– joc distractiv Ca program distractiv, vom desfăşura în curtea grădiniţei jocul “Descoperă-ţi prietenul!”Un copil va fi legat la ochi cu o eşarfă şi va încerca să prinde pe unul dintre colegii care aleargă în jurul său. În momentul în care a prins pe cineva, trebuie să recunoască persoana doar prin pipăit. Dacă ghiceşte numele copilului, acesta îi va lua locul şi jocul va continua.

În vederea evaluării activităţilor desfăşurate cu copiii în ziua respectivă, fiecare copil va fi întrebat de prietenu său păzitor ce a învăţat în ziua respectivă şi va primi apoi bulina pe care o va ataşa sub poza sa.

BIBLIOGRAFIE:

5

Page 6: proiect

• “Activitatea integrată în grădiniţă”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2008• “Jocuri şi jucării pentru preşcolari”, Editura Compania, Bucureşti, 2005• “Metode inteactive de grup”, Editura Arves, 2006• ”Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” – volumul I, Editura Didactica

Publishing House, Bucureşti, 2009• “Învăţământul preşcolar în mileniul III”,Editura Reprograph, 2008

6