proiect

8
Proiect didactic Data:…………… Scoala cu Clasele I-VIII Nr. 1 Ciorogarla, judetul Ilfov Clasa: a VI-a Profesor : Gheta Elena - Adriana Aria curriculară : Limbă şi comunicare Obiectul : Limba română Unitatea : Cartea – obiect cultural Subiectul lectiei : Notiuni de fonetica (actualizare). Accentul Tipul lectiei : Lectie de reactualizare a cunoştinţelor. Compenţe generale, sociale şi civice: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise. Competenţe specifice: 2.3. Respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze; 3.3. Sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate; Obiective operaţionale: 1. Să definească fonetica, literele, sunetele, alfabetul, silaba; 2. Să identifice sunetele în cuvinte; 3. Să recunoască diftongi, triftongi şi hiatul;

Upload: naty-dany

Post on 07-Aug-2015

32 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect

Proiect didactic

Data:……………Scoala cu Clasele I-VIII Nr. 1 Ciorogarla, judetul IlfovClasa: a VI-aProfesor : Gheta Elena - AdrianaAria curriculară : Limbă şi comunicareObiectul : Limba românăUnitatea : Cartea – obiect culturalSubiectul lectiei : Notiuni de fonetica (actualizare). AccentulTipul lectiei : Lectie de reactualizare a cunoştinţelor.

Compenţe generale, sociale şi civice:1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi

dialogată.2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise.

Competenţe specifice: 2.3. Respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze;3.3. Sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate;

Obiective operaţionale: 1. Să definească fonetica, literele, sunetele, alfabetul, silaba;2. Să identifice sunetele în cuvinte;3. Să recunoască diftongi, triftongi şi hiatul;4. Să identifice vocalele şi semivocalele;5. Să despartă cuvintele în silabe, precizând regula folosită;6. Să definească accentul şi să accentueze corect cuvintele.7. Să precizeze câte sunete şi litere au anumite cuvinte;

Metode: conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, diagrama Venn, tehnica florii de Lotus, rebusul.

Page 2: Proiect

Material didactic: fişe de lucru, manualul.Timp: 50 de minuteBibliografie:

Programa de limba si literatura romana,2009 Derşidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii române, Cluj-Napoca, Casa Cărţii de Ştiinţă, 2003. Gramatică. Fişe de lucru (itemi de evaluare). Clasa a VI-a, Editura Paralela 45, Pitesti 2010. Limba romana, manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactica si Pedagogica , Bucuresti, 2006

Page 3: Proiect

Nrcrt.

Etapa lecţiei Timp Activitate profesor Activitate elev Metode Resurse

1. Moment organizatoric

1’ Salut.Prezenţa.

Se pregătesc pentru lecţie. Conver-saţia

Manual.Caiet.

2. Verificarea temei de casă

4’ Se face prin sondaj. Elevii citesc tema. Conver-saţia Caietul de temă.

3. Captarea atenţiei 10’ Se prezintă tema.Elevii vor trebui să completeze un rebus pentru a-şi aduce aminte de notiunile de fonetică. Anexa1

Elevii completează rebusul. Rebusul.

Învăţarea prin descoperire

Fişa .

4. Dirijarea conţinutului

10’

Profesorul întreabă definiţia foneticii/sunetelor/literelor/ alfabetului/vocalelor/semi-vocalelor/silabei/accentului

Care sunt grupurile de sunete?

Elevii răspund întrebărilor.Fonetica este ştiinţa care studiază sunetele.Sunetele sunt unităţi minimale ale cuvântului rostit.Literele sunt reprezentări grafice ale sunetelor.Alfabetul reprezintă totalitatea literele aşezate într-o anumită ordine.Vocalele sunt sunete continue, rostite fără ajutorul altor sunete. Semivocalele sunt vocale care nu pot să alcătuiască singure o silabă.Silaba este sunetul/grupul de sunete rostite printr-un singur efort respirator.Accentul reprezintă apăsarea mai intensă a unei silabe dintr-un cuvânt.

Grupurile de sunete sunt diftongul, triftongul şi hiatul.

Conversaţia

Conversaţia 5. Asigurarea

retenţiei şi a transferului

17’

Elevii vor trebui sa indice asemănările şi deosebirile dintre diftong, triftong şi hiat.Profesorul realizează diagrama pe tablă. Anexa 2

Elevii primesc o fişa de exerciţii.Anexa 3

Completează diagrama.

Rezolvă exercitiile.

Diagrama Venn

Exerciţiul

Caietul

Fisa de lucru

6. Sistematizarea cunoştinţelor

5’ Pentru sistematizarea cunoştinţelor se foloseşte tehnica

Completează fişa Tehnica florii de lotus

Fisa

Page 4: Proiect

florii de lotus.In mijloc este scris fonetica. In petalele mari se scriu elementele foneticii (sunete, grupuri de sunete, silaba, accentul), iar in cele mici exemple.

7. Notarea si Tema pentru acasa

3’ Manual pag. 12, ex 4,5, 8 şi pag. 14, ex.1.

Elevii activi vor fi recompensati cu note. Noteaza tema.

Conversatia Caietul si manualul.

Anexa 1

1. Grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală.2. Sunet care poate forma singur o silabă.3. Grupul de sunete alcătuit dintr-o semivocală, o vocală şi o semivocală.

Page 5: Proiect

4. Sunet sau grup de sunete care stă în faţa rădăcinii.5. Două vocale rostite în silabe diferite formează un …………6. Semnul grafic al unui sunet.7. Sunet care nu poate forma singur o silabă.8. Sunetele comune cuvântului de bază şi tuturor cuvintelor obţinute de la acesta.Răspunzând corect, pe coloana A-B veţi descoperi numele ştiinţei care studiază sunetele limbii.

Anexa 3

Fişa de lucru

1.Despărţiţi în silabe cuvintele de mai jos:

dezaprobare_______________ constructor__________________ aerian______________________

capsa_____________________ antrenor____________________ biosferă____________________

fiindcă___________________ sculptor____________________ vazduh ___________________

subliniere_________________

2.Scrieţi enunţuri potrivite pentru grupurile de cuvinte:

ácele-acéle____________________________/__________________________véselă- vesélă

_____________________________/______________________________cópii- copíi

_________________________________/____________________________adúnă – aduná

_______________________________/____________________________

3. Puneţi corect accentul pe următoarele cuvinte: butelie, bolnav, sever, matur, aripă, antic.

4. Arătaţi câte litere şi câte sunete au cuvintele:gimnastică__________ gherghină_________

chemare___________cireaşă____________ chioşcuri_________ xerox_____________

Page 6: Proiect

geamătul_________ gingie___________ examinare_________ghicitoare________

5. Identifică diftongii, tritongii şi hiaturile din următoarea listă de cuvinte: auzeam, creaţie, , leoarcă, leagăn, suiai, mi-ai.

Anexa 2