pragul de rentabilitate
DESCRIPTION
pragul de rentabilitateTRANSCRIPT
Pragul de rentabilitate
Explicatii Valori % a b c d CA 200.000- CV 160.000= MCV- CF 10.000= Rezultat
a) Care este CA pentru care Rezultatul = 0?
* 100 = * 100 CV = 80%
* 100 = * 100 MCV = 20%
CA - CV = MCV CA = 100 %
CA = = * 100 CA = 50.000
CV = CV = 40.000CA – CV = MCV MCV = 50.000 – 40.000 MCV = 10.000
Explicatii Valori % a b c d CA 200.000 100% 50.000- CV 160.000 80% 40.000= MCV 40.000 20% 10.000- CF 10.000 - 10.000= Rezultat 30.000 - 0
b) Rezultatul obtenabil la o crestere a CA cu 10% si cresterea rezultatului acestuia. (Delta)
Explicatii Valori % a b c d CA 200.000 100% 50.000 220.000- CV 160.000 80% 40.000 176.000= MCV 40.000 20% 10.000 44.000- CF 10.000 - 10.000 10.000= Rezultat 30.000 - 0 34.000
= = 20.000 CA = 200.000 + 20.000 CA = 220.000
CV = = CV = 176.000
CA – CV = MCV 220.000 – 176.000 = MCV MCV = 44.000
Rezultat = MCV – CF Rezultat = 34.000
Δ = * 100 Δ = 13,3
c) Care va fi CA necesara pentru a obtine Rezultatul = 35.000?
Explicatii Valori % a b c d CA 200.000 100% 50.000 220.000 225.000- CV 160.000 80% 40.000 176.000 180.000= MCV 40.000 20% 10.000 44.000 45.000- CF 10.000 - 10.000 10.000 10.000= Rezultat 30.000 - 0 34.000 35.000
MCV = CF + Rezultat MCV = 10.000 + 35.000 MCV = 45.000
CA = = * 100 = 2.250 * 100 CA = 225.000
CV = CA – MCV CV= 225.000 – 45.000 CV = 180.000
d) Care va fi CA, in conditiile in care CF crest cu 5.000, iar Rezultatul va ramane acelasi?
Explicatii Valori % a b c d CA 200.000 100% 50.000 220.000 225.000 225.000- CV 160.000 80% 40.000 176.000 180.000 180.000= MCV 40.000 20% 10.000 44.000 45.000 45.000- CF 10.000 - 10.000 10.000 10.000 15.000= Rezultat 30.000 - 0 34.000 35.000 30.000
CF = 10.000 + 5.000 CF = 15.000
MCV = CF + Rezultat MCV = 15.000 + 30.000 MCV = 45.000
CA = = * 100 = 2.250 * 100 CA = 225.000
CV = CA – MCV CV= 225.000 – 45.000 CV = 180.000
Explicatii Valori % a b c d CA 400.000- CV 320.000= MCV- CF 20.000= Rezultat
a) Care este CA pentru care Rezultatul = 0? CA= CV+CF
* 100 = * 100 CV = 80%
* 100 = * 100 MCV = 20%
CA - CV = MCV CA = 100 %
CA = = * 100 CA = 100.000
CV = = CV = 80.000CA – CV = MCV MCV = 100.000 – 80.000 MCV = 20.000
Explicatii Valori % a b c d CA 400.000 100% 100.000- CV 320.000 80% 80.000= MCV 80.000 20% 20.000- CF 20.000 - 20.000= Rezultat 60.000 - 0
b) Rezultatul obtenabil la o crestere a CA cu 20% si cresterea rezultatului acestuia. (Delta)
Explicatii Valori % a b c d CA 400.000 100% 100.000 480.000- CV 320.000 80% 80.000 384.000= MCV 80.000 20% 20.000 96.000- CF 20.000 - 20.000 20.000= Rezultat 60.000 - 0 76.000
= = 80.000 CA = 400.000 + 80.000 CA = 480.000
CV = = CV = 384.000
CA – CV = MCV 480.000- 384.000= MCV MCV = 96.000
Rezultat = MCV – CF Rezultat = 96.000- 20.000 Rezultat = 76.000
Δ = * 100 Δ = 26, 6
c) Care va fi CA necesara pentru a obtine Rezultatul = 70.000?
Explicatii Valori % a b c d CA 400.000 100% 100.000 480.000 450.000- CV 320.000 80% 80.000 384.000 360.000= MCV 80.000 20% 20.000 96.000 90.000- CF 20.000 - 20.000 20.000 20.000= Rezultat 60.000 - 0 76.000 70.000
MCV = CF + Rezultat MCV = 20.000 + 70.000 MCV = 90.000
CA = = * 100 = 4.500 * 100 CA = 450.000
CV = CA – MCV CV= 450.000 – 90.000 CV = 360.000
d) Care va fi CA, in conditiile in care CF creste cu 20%, iar Rezultatul va ramane acelasi?
Explicatii Valori % a b c d CA 400.000 100% 100.000 480.000 450.000 500.000- CV 320.000 80% 80.000 384.000 360.000 400.000= MCV 80.000 20% 20.000 96.000 90.000 100.000- CF 20.000 - 20.000 20.000 20.000 40.000= Rezultat 60.000 - 0 76.000 70.000 60.000
MCV = CF + Rezultat MCV = 20.000 + 60.000 MCV = 100.000
CA = = * 100 = 5.000 * 100 CA = 500.000
CV = CA – MCV CV= 500.000 – 100.000 CV = 400.000