pr.2

5
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a VIII- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcolala cu clasele I-VIII „Avram Iancu” Baia Mare DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ LECTIA: DREPTATE,EGALITATE ŞI INEGALITATE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: mixtă DURATA: 50 minute PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. Să definească termenii egalitate şi inegalitate 2. Să cunoască formele de egalitate 3. Să dezbată problema saraciei şi bogăţiei STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

Upload: soimul1991

Post on 19-Nov-2015

214 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

DRHTDRTHDRTH

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECIE

CLASA: a VIII- a UNITATEA COLAR: colala cu clasele I-VIII Avram Iancu Baia MareDISCIPLINA: CULTURA CIVICLECTIA: DREPTATE,EGALITATE I INEGALITATETIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: mixtDURATA: 50 minute

PROPUNTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZAOBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)

1. S defineasc termenii egalitate i inegalitate2. S cunoasc formele de egalitate3. S dezbat problema saraciei i bogieiSTRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.

3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Cri de specialitate

DESFURAREA LECIEI

Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)-Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia

Captarea ateniei

(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia

euristic

FrontalManual Evaluare oral

Dirijarea nvrii. O 1O 2 O 3Noteaz titlul leciei pe tabl.Explic elevilor egalitate i inegalitate.

Prezint elevilor tipurile de egalitate i caracteristicile lor.

Dezbate mpreun cu elevii problema bogiei i srciei.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi nece-sar.

Conversaia

Expunerea ModelareaFrontal

Manual

Evaluare oral

Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul

Feed-back-ulIndividualManual

Evaluare scris

ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.

Sunt ateni la cerine

-

Schia tableiDreptate,egalitate i inegalitateTipuri de egaliate: Egalitate politic : vot universal

Egalitate juridic: egalitate n faa legii

Egalitate economic

Inegalitatea: a) natural:

- caliti fizice

Caliti intelectuale

Temperament, aptitudini.

b) artificial: datorit condiiilor sociale i economice n care triesc