pr sarbatorile

14
Proiect didactic - Relige ortodoxă Unitatea de învățământ: Propunător: Data: ............................... Clasa: a V – a Disciplina: Religie Subiectul lecției: „ Despre sărbătorile creștine Tipul lecției: mixtă Scopul lecției: - dobândirea unor noi cunoştinţe despre sărbătorile crştine; - educarea elevilor în spiritul respectării sărbătorilor religioase. Obiective operaționale (Competențe): La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 1. să definească sărbătorile în general; 2. să clasifice sărbătorile prin completarea ciorchinelui ; 3. - să descrie comportamentul unui bun creştin într-o zi de sărbătoare creştină; 4 .- să identifice în icoane reprezentarea sărbătorilor Bisericii Ortodoxe ; 5. - să precizeze importanţa sărbătorilor creşrine. Obiective formativ-educative: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 06 – să-şi formeze deprinderea de-a respecta o sărbătoare religioasă. Strategia didactică 1

Upload: nicuriuc-maria

Post on 01-Feb-2016

246 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Pr Sarbatorile

Proiect didactic - Relige ortodoxă

Unitatea de învățământ: Propunător: Data: ...............................Clasa: a V – a Disciplina: ReligieSubiectul lecției: „ Despre sărbătorile creștine „Tipul lecției: mixtăScopul lecției: - dobândirea unor noi cunoştinţe despre sărbătorile crştine; - educarea elevilor în spiritul respectării sărbătorilor religioase.

Obiective operaționale (Competențe): La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

1. să definească sărbătorile în general;2. să clasifice sărbătorile prin completarea ciorchinelui ;

3. - să descrie comportamentul unui bun creştin într-o zi de sărbătoare creştină; 4 .- să identifice în icoane reprezentarea sărbătorilor Bisericii Ortodoxe ; 5. - să precizeze importanţa sărbătorilor creşrine.

Obiective formativ-educative: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:06 – să-şi formeze deprinderea de-a respecta o sărbătoare religioasă.

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: expunerea,eseul de 5 min. conversaţia, lectura explicativă, explicaţia, , jocul didactic,observarea dirijată, organizatorul grafic- ciorchinele audiţie muzicală, cercul de conversaţie, povestirea, exerciţiul;

2. Mijloace de învățământ: icoane , Calendare,Caietul didactic, Fișe didactice,Sfânta Scriptură, harta Ţării Sfinte; CD (casetă audio).3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală şi frontală.

Resurse bibliografice:

1

Page 2: Pr Sarbatorile

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.2.. *** ”Sfinţii români şi apărători ai legii strămoşeşti”, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1987.3. *** „Vieţile sfinţilor”, luna noiembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1993.4. Nicolau, Irina, Ghidul sărbătorilor românești. Editura „Humanitas", Bucureşti, 1998.5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a VI - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2001.7. Vasilescu, Ileana, „Vieţile sfinţilor – povestiri pentru copii”, Editura Cartea Ortodoxă, Bucueşti, 2005. 8. Modulul de predare interactivă din cursul Dezvoltarea cadrelor didactice prin activităţi de mentorat.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt. Secvențele lecției

Ob. op.

Timpul CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

Strategia didactică Evaluare

Metode şi proce-dee

Mijloace de învățământ

Forme de organi-zare

1. Momentul organizatoric

1'

- salut elevii, rostesc rugăciunea cu ei;- notez absenţele şi realizez managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

Exerci-ţiul

Activitate frontală

2.Verificarea cunoştințelor

5' Am ănvăţat pâna acum despre Sf. Taine. Ce sunt acestea? Enumeraţi-le. „ -.................." Care Taine se repetă în viaţa noastră?Unde se săvârşesc?Când se săvârşesc ele? De ce? De care Taină aţi beneficiat ultima dată? Când? (În zi de sărbătoare).

Conver-saţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştințe

2'

De care Taină aţi beneficiat ultima dată? Când? (În zi de sărbătoare).Voi scrie pe tablă cuvinte pe care elevii trebuie să le aşeze în ordine pentru a obţine un citat patristic referitor la sărbători.,,Unde e ură și dușmănie , acolo nu poate fi sărbătoare” (Sf. Ioan Gură de Aur).(poate fi , dușmănie ,nu, acolo, și, sărbătoare, Unde e, ură ).

Explica-ţiaConver-saţiaExerciţiul

Activitate frontală

Aprecieri verbale

4. Anunțarea 1' Dragi copii, astăzi vom vorbi despre “Sărbătorile creştine”. Se va scrie

2

Page 3: Pr Sarbatorile

titlului lecției şi a obiectivelor

la tablă data şi titlul lecţiei; se vor prezenta obiectivele lecţiei.Vom învăţa cîteva noţiuni generale despre sărbători, le vom clasifica,vom descrie comportamentul bun creştin în zile de sărbătoare şivom explica importanţa sărbătorilor în viaţa noastră şi

Expune-rea

Activitate frontală

5. Comunicarea noilor cunoştințe

01

02

03

04

05

01

02

03

15'Pentru început, le prezint planul de idei,:a) Sărbătorile (definire).b) Clasificare.c) Comportamentul bunului creştin în zi de sărbătoare creştinăd) Importanţa sărbătorilor în viaţa creştinilor.Eseul de 5 min. Elevii vor scrie tot ce ştiu despre sărbători , pe caiete.Pentru atingerea obiectivelor, elevii vor citi lecţia. Pe parcursul orei se va completa planul de idei care, ulterior, va forma oglinda tablei:Se va desena la tablă un ciorchine cu clasificarea sărbătorilor.(anexa 1)Se vor clasifica sărbătorile şi se trece în ciorchinele de la tablă (în caiete).tradiţiile creştine româneşti ce însoţesc sărbătoarile. „-... post, 40 de zile înainte de marele praznic împărătesc" „-... preotul vine în ajunul sărbătorii prin casele creştinilor pentru a vesti Naşterea Domnului." „-... colindele" „-... «Steaua»" „-... Viflaimul»" „-... «Irozii»" Observaţie:Aceste tradiţii şi obiceiurile se notează în tabel .Precizare:Aceste tradiţii și obiceiuri sunt un mod de manifestare a bucuriei aduse de întruparea omenească a Fiului lui Dumnezeu din Fecioara Maria pentru mântuirea noastră.Precizare:

Expune-rea

Explica-ţia

Lectura

Organizatorul grafic- ciorchinele

Lectura explica

Caietul didactic.

Fişa didactică

Caietul

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

3

Page 4: Pr Sarbatorile

04

05

Sărbătoarea Botezul Domnului ne aminteşte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos a fost botezat în râul Iordan de către Sfântul Ioan Botezătorul.Încă din vechime Botezul Domnului se sărbătorea la 6 ianuarie, căci după tradiţie în această zi Domnul S-a botezat în Iordan. Această sărbătoare s-a generalizat în secolul al III - lea.Observaţie: Voi completa la tablă cu aceste date, iar elevii completează în caiete. Le solicit elevilor să precizeze tradiţiile creştine ce însoţesc această sărbătoare. „- post în ajunul sărbătorii"„-... preotul stropeşte casele creştinilor-ortodocşi cu agheasmă în

ajun", „-... sfinţirea mare a apei (Agheasmă mare)".Observaţie: Aceste tradiţii creştine se notează în jurnalul cu dublă intrare .Precizare: Această sărbătoare este fixată la 40 de zile după Naşterea Domnului pe 2 februarie.Completez, în continuare, ciorchinele, iar elevii completează în caiete.Înălţarea Sf. Cruci. Creştinii cinstesc acest eveniment şi prin post.Precizare: Avem sărbători cu dată fixă şi cu dată schimbătoare. Acestea sunt expuse în calendarele creştine Elevii vor identifica în calendare sărbătorile solicitate .Observaţie: Unele sărbători sunt trecute în calendar cu culoare roşie , altele cu negru. Cele cu roşu sunt cu ţinere şi închinate sfinţilor mai importanţi ai Bisericii noastre.

-tivă

Explica-ţia

Conver-saţia

Lectura explica-tivă

Explica-ţia

Conver-saţia

didactic.

Calendarul creştin - ortodox

Sfânta Scriptură

icoana

CD (casetă audio)Sfânta ScripturăIcoana

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

6. Fixarea şi sistematizarea cunoştințelor

01

02

20' Prezint elevilor icoanele: Nașterea Domnului, Botezul Domnului, Întâmpinarea Domnului, Schimbarea la Faţă, Înălţarea Sfintei Cruci…….. . Le cer să răspundă la următoarele cerinţe:a) Identificaţi evenimentele din viaţa Mântuitorului Iisus Hristos reprezentate în icoană.b) Indicaţi în reprezentările iconografice persoanele participante la acele evenimente.c) Precizaţi timpul când au avut loc evenimentele respective.d) Indicaţi la hartă localităţile unde au avut loc evenimentele respective.

Obser-varea dirijată

Exerci-ţiul

Icoane

Calendare

Activitate frontală şi individuală

Aprecieri verbale

4

Page 5: Pr Sarbatorile

03

03

e) Precizaţi datele la care sunt sărbătorite evenimentele din viaţa Mântuitorului Iisus Hristos, amintite anterior.f) Menţionaţi importanţa acestor sărbători pentru creştini.Le cer elevilor să prezinte alte modalităţi de comemorarea evenimentelor din viaţa Mântuitorului.Solicit elevii să descrie comportamentul unui bun creştin într-o zi de sărbătoare religioasă utilizând metoda Jurnal cu dublă intrare și Cercul de discutii.Sărbătorile sunt popasuri de bucurie sfântă.Jurnalul cu dublă intrare.

Sărbătoarea creștină Ce știu despre această sărbătoare? Tradiții, obiceiuri.

Joc de exprimare a identității în zi de sărbătoare: Cercul de conversațieFiind dispuşi în cerc, veţi răspunde, continuând şi completând enunţurile date.Exemple:Activitatea mea principală în zi de sărbătoare este………..• ceea ce prefer eu în zi de sărbătoare este .......... ;• în zi de sărbătoare, mi-ar plăcea să fie .......... ;• jocul meu preferat în zi de sărbătoare este ......... ;• cred că numele meu de creştin semnifică ................ ;• nu mi-ar plăcea să cred că sărbători le ............ ;• sunt fericit (trist) de sărbători atunci când ........... ;• de sărbători aş vrea să fiu mai .......... ;• într-o zi de sărbătoare sper ..........•dacă aş putea , în zi de sărbătoare aş dărui sărmanilor ………..•dacă nu aş fi creştin, sărbătorile ar fi pentru mine ………..•într-o zi de sărbătoare aş vrea să………

Conver-saţia

Jurnal cu dublă intrare.

Cercul de conversație

Harta Ţării Sfinte

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

5

Page 6: Pr Sarbatorile

•un prieten adevărat , în zi de sărbătoare…….

7.

Asociere, generalizare

3'

Povestirea Ziua Domnului. Expu-nerea

Caietul didactic, pagina 34

Activitate frontală

Aprecierea ctivității elevilor

Voi face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.Notez elevii care au participat la lecţie.

Aprecieri verbale

8.Precizarea şi explicarea temei pentru acasă

1' Anunţ tema pntru acasă şi dau explicaţiile necesare.Realizaţi o compunere cu titlul: „O zi de sărbătoare creștină în familia mea."

Explica-ţia

Activitate frontală

9. Încheierea lecției 1' - rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală;- elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

Exerci-ţiul

Activitate frontală

Mom. aperceptiv:

Găsiți sensul propoziției.(poate fi , ură,dușmănie ,nu, acolo, și, sărbătoare, Unde e, ură ) ,,Unde e ură și dușmănie , acolo nu poate fi sărbătoare” (Sf. Ioan Gură de Aur).

EXERCIȚII / Fixare Creştine

Naţionale Sărbătorile Internaţionale

6

Page 7: Pr Sarbatorile

personale

Mom. Aperceptiv exercitiu de incalzire :

E deschisa orisicui,Este "Casa Domnului"!

Sentimentul cel mai sfantDin cer si de pe pamant!

Ia sa-mi spuneti voi acumCe-i la margine de drum?Le vezi oriunde te duciAsezate la rascruci.

7

Page 8: Pr Sarbatorile

E trimis de Dumnezeu,E ocrotitorul tau.Totdeauna ti-e aproape

Si in zi si-n miez de noapte;Te va insoti mereuSi la bine si la greu!

Fise de lucru

Cercul de discuții ( elevii asezati in cerc ,in fata clasei vor lua cuvantul fiecare pe tema data ).

•în zi de sărbătoare ar trebui să participăm la ……..

• ceea ce prefer eu în zi de sărbătoare este .......... ;

• în zi de sărbătoare, mi-ar plăcea să fie .......... ;

• jocul meu preferat în zi de sărbătoare este ......... ;

• cred că numele meu de creştin semnifică ................ ;

• nu mi-ar plăcea să cred că sărbători le ............ ;

• sunt fericit (trist) de sărbători atunci când ........... ;

• de sărbători aş vrea să fiu mai .......... ;

8

Page 9: Pr Sarbatorile

• într-o zi de sărbătoare sper ..........

•dacă aş putea , în zi de sărbătoare aş ………..

•Dacă nu aş fi creştin, sărbătorile ar fi pentru mine ………..

•într-o zi de sărbătoare aş vrea să………

Jurnal cu dublă intrare

Sărbătoarea Ce ştiu despre această sărbătoare

9

Page 10: Pr Sarbatorile

Se completeaza la tabla de fiecare c elev.

10

Page 11: Pr Sarbatorile

Sărbătorile creştine

În cinstea îngerilor

În cinstea Sfintei Cruci

În cinstea Maicii

Domnului

În cinstea Sfinţilor

Duminica

Praznice Împărăteşti

11