pozitii spatiale
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
Unitatea de învăţământ: Centrul de Resurse si Asistenta Educationala „Speranta”Student practicant: Portasi Alexandra Profesor tutore: Crăciun DianaTerapia: LogopedieNumele si prenumele copiilor: L.M si L. NDiagnostic: dislalieSubiectul/Tema: Pozitiile spatialeTipul activitatii: Exersarea utilitarii pozitiilor spatiale
Obiectiv General: Imbunatatirea abilitatilor de comunicare
Obiective operaţionale:
O1. Sa foloseasca corect cuvintele ce denumesc pozitiile spatiale. O2. Sa denumeasca corect pozitiile spatiale prin intermediul exercitiilor. O3. Sa ghiceasca modul in care sunt asezate obiectele pe plansa.
Strategia didactică:Metode şi procedee didactice: conversatia, demonstratia, exercitiul, jocul
Mijloace şi materiale didactice: scaune, poduri de lemn, soldati, planse cu obiecte si cu fise, sac cu poze
1
Secvenţa lecţiei
Timp
Ob. op.
Conţinutul învăţării Metode Mijloace Observatii
1. Moment organizatoric
Pregatirea materialului. Primirea copiilor in cabinet.
2. Captarea atenţiei
Se prezinta copiilor materialele de lucru. conversatia
3. Anunţarea temei
Pentru astazi am pregatit diferite jocuri si exercitii in care vom exersa folosirea pozitiilor spatiale.
conversatia
4. Prezentarea si aplicarea conţinutului
Obtinerea performantei
O1
O2
O2
O3
Activitatea 1. Jocul cu scaunele
Copiii vor fi rugati pe rand sa se aseze pe scaun, in spatele, in fata si langa acesta.
Activitatea 2. „Unde e soldatul?”Li se vor prezenta copiilor doua poduri si un soldat in diferite pozitii fata de acestea, sub, deasupra, in fata, in spatele sau langa pod.
Activitatea 3. „Unde se afla obiectele?”
Li se va prezenta copiilor o plansa pe care vor fi imprimate o casa, o livada, o gradina, mese si animale. Copiilor li se vor pune intrebari despre pozitionarea obiectelor unele fata de celelalte.
Activitatea 4. Ghiceste locul obiectelor pe plansa!
Explicatia
Exercitiul
ExplicatiaExercitiul
Exercitiul explicatia
Conversatia
scaune
poduri de lemn, soldat
Plansa cu obiecte
2