potolire furtuni de pe mare

8

Click here to load reader

Upload: andrei-bogdan

Post on 08-Aug-2015

301 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Potolire furtuni de pe mare

Proiect de lecţie

Propunător: Andrei BogdanData: 16.05.2012Şcoala : Şcoala Generală nr 19, Dimitrie CantemirClasa: a III-aDisciplina: Religie OrtodoxãUnitatea de învãţare: -Minunile MântuitoruluiSubiectul lecţiei: -Potoloirea furtunii de pe mare Tipul lecţiei: Transmitere / însuşire de cunoştinţe

Competenţe specifice:

1. - Să povestească minunea înfăptuită de Mântuitorului 2. – Să indice motivele pentru care Mântuitorul a săvârşit minunea 3. - Să identifice răspunsurile la întrebările referitoare la minunea săvârşită de Iisus 4. - Să se întărească în credinţa, purtării de grijă, faţă de oameni a lui Dumnezeu. 5. - Să prezinte învăţăturile moral-religioase ce se desprind din această întâmplare dumnezeiască;

Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea,lectura expresivã, observarea dirijatã. 2. Mijloace de învăţământ: fişe, prezentarea scenelor biblice. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individualã.

Resurse:1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III-a;

- Planificarea calendaristică orientativă;- Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale: - număr de lecţii: 1- durata: 50 min.

3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R., Bucureşti, 2002; - Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;

Page 2: Potolire furtuni de pe mare

Desfășurarea lecției

Etapele lecţiei C.S Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

1. Moment organizatoric

1 Salutul;Rugăciunea;Notarea absenţelor;Pregătirea pentru începerea lecţiei.

Salutul;Rugăciunea;

Pregătirea pentru începerea lecţiei.2. Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe

5 Se notează titlul lecţiei pe tablă / în caiete:”Potolirea furtunii de pe mare” . Se urmăreşte prezentarea minunii Mântuitorului Iisus Hristos, în scopul întăririi credinţei elevilor în purtarea de grijă a lui Dumnezeu faţă de oameni. .Se verifică lecţia anterioară,; Tatăl nostru"-Explicarea rugăciunii se pun calificative elevilor care au raspuns corect la întrebări.

- Elevii ascultă cu atenţie Lectura expresivă

Conversaţia

Explicaţia

3. Precizarea şi explicarea titlului şi a obiectivelor

2 Mai cunoaşteţi şi alte minuni săvârşite de Iisus? Cunoaşteţi vreo minune de-a Mântuitorului săvârşită asupra naturii?Ce cunoașteți despre acest episod biblic? Ce înțelegeți prin titlul lecției

Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi ascultă cu atenţie.

Explicaţia

4. Comunicarea noilor cunoştinţe

15În timpul vieţii sale pământeşti Mântuitorul nostru Iisus Hristos a săvârşit multe minuni, pentru a le arăta oamenilor nemărginita iubire a lui Dumnezeu şi pentru ca oamenii să creadă în dumnezeirea Sa, prin potolirea furtunii pe mare Mântuitorul a vrut să le demonstreze ucenicilor (care au povestit ulterior oamenilor) ca la Dumnezeu orice este cu putinţă. Mântuitorul îi ceartă pe ucenici pentru că au deznădăjduit şi le-a fost frică cu El lângă ei. Si de aici se poate deduce că dacă nu ne pierdem credinţa , Dumnezeu este şi va fi mereu cu noi si cu El lânga noi orice minune poate să devină realitate aşa cum s-a întâmplat cu ucenicii când înaintea ochilor lor, furtuna s-

Elevii ascultă cu atenţie. Povestirea

Page 3: Potolire furtuni de pe mare

a potolit din porunca Mântuitorului.

Se citesc elevilor următoarele texte biblice, care relatează minunea potolirii furtunii de pe mare.

Potolirea furtunii de pe mare:Evanghelia dupa MateiMatei 8:23 Intrând El în corabie, ucenicii Lui L-au urmat.  Matei 8:24 Şi, iată, furtună mare s-a ridicat pe mare, încât

corabia se acoperea de valuri; iar El dormea.  Matei 8:25 Şi venind ucenicii la El, L-au deşteptat zicând:

Doamne, mântuieşte-ne, că pierim.  Matei 8:26 Iisus le-a zis: De ce vă este frică, puţin

credincioşilor? S-a sculat atunci, a certat vânturile şi marea şi s-a făcut linişte deplină. 

Matei 8:27 Iar oamenii s-au mirat, zicând: Cine este Acesta că şi vânturile şi marea ascultă de El? 

Evanghelia dupa Marcu Marcu 4:35. Şi în ziua aceea, când s-a înserat, a zis către ei: Să trecem pe ţărmul celălalt.  Marcu 4:36. Şi lăsând ei mulţimea, L-au luat cu ei în corabie, aşa cum era, căci erau cu El şi alte corăbii.  Marcu 4:37. Şi s-a pornit o furtună mare de vânt şi valurile se prăvăleau peste corabie, încât corabia era aproape să se umple.  Marcu 4:38. Iar Iisus era la partea dindărăt a corăbiei, dormind pe căpătâi. L-au deşteptat şi I-au zis: Învăţătorule, nu-Ţi este grijă că pierim?  Marcu 4:39. Şi El, sculându-Se, a certat vântul şi a poruncit mării: Taci! Încetează! Şi vântul s-a potolit şi s-a făcut linişte mare.  Marcu 4:40. Şi le-a zis lor: Pentru ce sunteţi aşa de fricoşi? Cum de nu aveţi credinţă?  Marcu 4:41. Şi s-au înfricoşat cu frică mare şi ziceau unul către altul: Cine este oare, Acesta, că şi vântul şi marea I se supun? 

Evanghelia dupa LucaLuca 8:22. Şi într-una din zile a intrat în corabie cu

Page 4: Potolire furtuni de pe mare

ucenicii Săi şi a zis către ei: Să trecem de cealaltă parte a lacului. Şi au plecat.  Luca 8:23. Dar, pe când ei vâsleau, El a adormit. Şi s-a lăsat pe lac o furtună de vânt, şi corabia se umplea de apă şi erau în primejdie.  Luca 8:24. Şi, apropiindu-se, L-au deşteptat, zicând: Învăţătorule, Învăţătorule, pierim. Iar El, sculându-Se, a certat vântul şi valul apei şi ele au încetat şi s-a făcut linişte.  Luca 8:25. Şi le-a zis: Unde este credinţa voastră? Iar ei, temându-se, s-au mirat, zicând unii către alţii: Oare cine este Acesta, că porunceşte şi vânturilor şi apei, şi-L ascultă? 

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

C1C2C3C4

12 Prin urmare, trei dintre evanghelişti ne relatează aproximativ la fel minunea prin care Iisus a potolit furtuna pe mare. Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne arată că nu trebuie să ne pierdem credinţa în niciun moment al vieţii noastre. Cuvântul prim este adresat vânturilor, cuvântul al doilea valurilor mării şi ambele forţe ale naturii se liniştesc „Se făcu linişte adâncă” atunci când Mântuitorul le impune. Minunea este evidentă prin liniştirea imediată, spontană, la intervenţia Sa. Minunea aceasta dovedea mai mult încă decât altele că Mântuitorul dispunea de puteri extraordinare asupra naturii şi, în consecinţă, trebuie să fie mai mult decât un simplu om.

Corabia, plutind pe valurile furioase, cu ucenicii care luptă din răsputeri pentru salvarea ei şi cu Mântuitorul la cârmă, a fost comparată deseori cu Biserica creştină, lovită din toate părţile de încercări, condusă cu înţelepciune şi putere de Fiul lui Dumnezeu prin Apostoli, ucenicii şi urmaşii lor. Ea nu poate fi înfrântă, oricâte vor fi duşmăniile pe care le înfruntă.

Marea agitată şi bătută de vânturi mari mai semnifică şi viaţa creştinului, viaţa omului în genere, lovit de multe ori de suferinţe grele şi de încercări.

Elevii privesc și ascultă cu atenție pozele prezentate, precum și prezentarea Power Point + scena biblică video .Elevii rãspund.

Observarea dirijatãExerciţiul

Conversaţia

Page 5: Potolire furtuni de pe mare

6. Asociereaşi generalizarea

C5 10 - Se adresează elevilor întrebări pentru a se putea vedea învăţăturile desprinse din lecţie. Şi se notează învăţăturile pe tablă.

Indicaţi locul unde a săvârşit Iisus minunea!De ce i-a certat Iisus pe ucenici?Câţi dintre evanghelişti au relatat minunea?Care au fost persoanele prezente la înfăptuirea minunii ?Care au fost cuvintele sau faptele lui Hristos prin care a făcut minunea?Ce ar trebui să înţelegem prin intermediul acestei minuni?

Elevii formulează şi scriu pe caiete învăţăturile:Diferența dintre minunile săvârșite asupra naturii și asupra oamenilor?Care este sesizarea manifestării relației dintre Dumnezeu și om ca o relație Părinte – Fiu?

Prezentarea unor evenimente din viața personală prin care au simțit prezente aceleași atribute divine cu cele indicate în minune;

Conversaţia

ConversaţiaStudiu de caz

7. Aprecierea activităţii elevilor

2 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Se notează elevii care au participat la lecţie.

Elevii ascultă aprecierile profesorului. Explicaţia

8. Precizarea şi explicarea temei

2 Se anunţă şi se explică tema. Povestiţi in scris minunea săvârşită de Mântuitorul Iisus Hristos.

9.Încheierea activităţii

1 Rugăciunea.Salutul.

RugăciuneaSalutul