plan lectie semne punctuatie
DESCRIPTION
educatieTRANSCRIPT
Proiect didactic
Proiect didactic
Clasa: a II-a
Propuntor: Chirita Andreea Madalina
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Iarna
Subiectul leciei: Intonarea propoziiilor. Punctul(.). Semnul
ntrebrii(?)
Tipul leciei: de transmitere de noi cunotine
Obiectiv general: transmiterea unor cunotine referitoare la propoziie i la semnele de punctuaie ;
dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris;
Obiective operaionale:
O1: s grupeze, la tabl i pe fie, propoziiile unui text, innd cont de semnul de punctuaie de la sfritul lor;
O2: s citeasc propoziiile de la tabl cu intonaia potrivit n funcie de semnul de punctuaie de la sfrit ;
O3: s aleag semnul de punctuaie corespunztor fiecrei propoziii scrise pe fia de lucru;
O4: s alctuiasc, individual, pe caiete, dou propoziii despre anotimpul iarna, dup imagini i alte dou cu
cuvntul sanie care s exprime: o comunicare i o ntrebare;
O5: s formuleze ntrebri potrivite adresate fulgului de nea;
O6: s completeze, individual, propoziiile din fia de lucru, cu semnele de punctuaie corespunztoare.
Strategii didactice:
1.Resurse procedurale: M1-exerciiul
M2- conversaia
M3- problematizarea
M4- ciorchinele
2. Resurse materiale: m1- fie cu exerciii
m2- cartonae cu punct i semnul
ntrebrii
m3- imagini cu anotimpul iarna
m4- un fulg de nea din carton
m5- hrtie cu adeziv
3. Forme de organizare: frontal i pe grupe
4. Forme de evaluare: evaluare continu prin chestionare (frontala, individuala, fise de lucru)Desfurarea activitii
Secvene pedagogiceObiective
opera.Activitatea cadrului didacticActivitatea elevilorResurse
proced.
Resurse
materialeForme de evaluare
1.Organizarea clasei pentru lecie
2.Captarea ateniei3. Anunarea temei i a obiectivelor
4. Transmiterea
noilor cunotinelor
5. Fixarea cunotinelor
6. Evaluarea cunotinelor
6. Tema pentru acas O1 O2
O4
O5
O3
O6- asigur climatul de ordine i disciplin necesar desfurrii activitii
Pe tabl este scris un text (anexa 1).
Li se cere elevilor s-l citeasc, apoi s grupeze prop.n tabel:
.
?
Azi la ora de limba romn vom nva despre semnele de punctuaie: punct(.) i semnul ntrebrii(?).
- se enun obiectivele leciei
-se reia citirea propoziiilor i se extrag nite concluzii cu ajutorul elevilor
Ce este propoziia?
Citii propoziiile din prima coloan.
Ce aflm din ele?
Ce semn s-a folosit la sfritul lor?
S citim propoziiile din a doua coloan.
Ce l ntreab moul pe biat?
Ce semn s-a folosit la sfrit?
-li se prezint o imagine cu anotimpul iarna(anexa 2)
-li se cere s alctuiasc propoziii dup aceast imagine, una cu punct la sfrit, iar alta cu semnul ntrebrii
Ex.-joc:
Fulgul rtcit
Fulgul de zpad s-a rtcit i ajuns la noi n clas. Ce l-am putea ntreba?
Ex.- joc:
Surpriza fulgului
(anexa 4)
-se face printr-o fi
(anexa 5)
-pag.46- ex.1, 2- din caietul special mi place s nv!- i pregtesc cele necesare orei(caiete, manual, penare)
-citesc textul scris pe tabl, apoi grupeaz propoziiile n funcie de semnul de punctuaie de la sfrit:
. sau ?.
- scriu titlul n caiete
...o comunicare spus sau scris
-elevii citesc propoziiile
..nite informaii, constatri
...punct
-scriu n caiete:
La sfritul propoziiei n care se comunic o informaie, o constatare se pune punct(.).
Elevii citesc propoziiile.
.......
...semnul ntrebrii
-scriu n caiete:
La sfritul propoziiei prin care se ntreab ceva se pune semnul ntrebrii(?).
- alctuiesc dou propoziii dup imaginea prezentat, una enuniativ i alta interogativ
ex. Zpada s-a aternut peste tot.
Ce fac copiii iarna?
sau: Copiii se dau cu sania.
Pe unde s-a aternut zpada?
-scriu pe cte un cartona ntrebri, apoi le vor lipi pe rnd pe o plan la stativ
(anexa 3)
-primesc fie cu propoziii care la sfrit au ambele semne de punctuaie: . i ?
- mpreun, elevii vor alege semnul potrivit prin ncercuire
-completeaz individual propoziiile din fi cu semnele corespunztoare.
-alctuiesc propoziiile cerute
-i noteaz temaM2
M3
M1
M2
M3
M4
M1
M2
m1
m2
m4
m5
m2
- chestionare frontal- chestionare individual
- fie de lucru
Anexa 1
Citii textul:
- De vnzare i-i ginua ceea, mi biete ?
- Da, de vnzare, moule .
- i ct ceri pe dnsa ?
- Ct crezi i dumneata c face .
Grupai propoziiile n tabelul de mai jos:
(.)(?)
- Da, de vnzare, moule .
- Ct crezi i dumneata c face .
- De vnzare i-i ginua ceea, mi biete ?
- i ct ceri pe dnsa ?
Anexa 2Fulgul rtcitIntrebari adresate fulgului:
De unde vii, fulgule?Te-ai rtcit?
Cine te-a trimis la noi?
Unde sunt fraii ti?
Unde e Criasa Zpezii?Cum v jucai voi prin aer?
Anexa 3Surpriza fulgului
ncercuii semnul de punctuaie potrivit:
Copiii au plecat la sniu ? .
Brazii sunt acoperii de nea ? .
Cine se aude n deprtare ? .
Casele dorm sub cojocul de omt ? .
Cum va fi vremea mine ? .Anexa 4Fi de evaluare
1.Completeaz propoziiile de mai jos cu semnele de punctuaie corespunztoare:
Vasilic i Niculi au fost la sniu
Cine a condus sania
Obrajii li se nroir de bucurie
2. Alctuiete dou enunuri cu cuvntul sania, una prin care s oferi o informaie, iar alta care s exprime o ntrebare