plan lectie norvegia
DESCRIPTION
plan lectie norvegiaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICData: 10.VI.2015Clasa: a –VI-a Obiectul: GeografieProfesor: Unitatea de învățare: Europa NordicăSubiectul lecției: NorvegiaTipul lecției: predare – învățare Timp: 50 min.Scop: Accesarea şi utilizarea conţinuturilor cu caracter geografic prin tehnologia informaţiei şi comunicării, precum și manifestarea interesului pentru cunoaşterea României, a Europei şi a lumii contemporane;
Obiective operaționale: O1 – să precizeze pozitia geografica, limitele și vecinii Norvegie in conditiile utilizării Hărtii fizice a Europei. O2 - să caracterizeze cadrul natural al Norvegiei, O3 - să prezinte tipurile de clima O4 – să identifice formele de relief urmărind harta, O5 – să cunoască capitala si câteva obiective turistice
STRATEGII DIDACTICE: METODE ȘI PROCEDEE: ciorchinele,observația, expunerea și explicația, joc rebus
conversația euristică, problematizarea, învățarea prin descoperire, lucrul cu harta, lectura, exercițiul.
MATERIALE DIDACTICE: harta fizică a Europei, calculatorul, videoproiector, ecranul de proiecţie, manual, fișe de lucru, prezentări prezi, flip- chart, coliA4, suport de text, markere.
ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII: frontală, pe grupe și individuală
BIBLIOGRAFIE:
1. Octavian Mândruţ și Silviu Neguţ, Geografia continentelor – Europa- manual pentru clasa aVIa, Editura Corint, Bucureşti, 2008;2. Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, Editura Corint, București, 2000;3. Gica Pehoiu, Geografia. Considerente didactico-aplicative, Editura Transversal, Târgoviște, 2007.4.Maria Eliza Dumală, Modele, strategii şi tehnici didactice activizate – cu aplicaţii în geografie, Editura Clusium, Cluj-Napoca, 2002
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Obiective Operaționale
Momentele lecției Timp alocat
Activitatea de predare – învățare Strategii didactice
EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor
1.Organizarea clasei
2 min. Se verifică existența materialelor, necesare desfășurării lecției, se notează absenții.
Elevii pregătesc caietele, manualele și alte materiale necesare lecției.
Conversația Observația
2.Reactualizarea cunoștințelor din lecția anterioară
5. min.
Se realizează prin metoda ciorchinelui (anexa 1).
Ascultă, analizează și completează la flipchart, fiind îndrumați de profesor.
Conversația euristică,ciorchinele.
Aprecierea verbală
3.Pregătire perceptivă
3 min. Se realizează prin completarea rebusului (anexa 2)
Sunt atenți, răspund și completează rebusul.
Joc rebus Stimularea elevilor la formularea răspunsurilor
4.Anunțarea temei și a obiectivelor
2 min. Se notează titlul lecției pe tablă și în caiete: „Norvegia”.Sunt precizate obiectivele lecției și condițiile de lucru.
Ascultă indicațiile profesorului și își notează în caiete textul lecției.
ExpunereaExplicația
Observația comportamentului elevilor
O1
O2
O3
O4
5.Dirijarea învățării 25
min.
Se porneste prezentarea in prezi, a lecției începând cu prezentarea țării .
Se cere elevilor să identifice vecinii
Se cere elevilor să descopere pe hartă formele de relief
Identifica Norvegia pe continent
-Urmăresc prezentarea și identifică vecinii
Localizează fiecare unitate de relief
Pe baza unor imagini descoperă
Prezentare prezi
Observația
Problematizarea
Aprecierea verbală
Observarea comportamentului elevilor
O5Se urmărește prezentarea și se discută pe marginea ei , despre clima, vegetatie, resurse, agricultură, turism.
informații despre vegetație,agricultura, etc.
Elevii urmăresc cu atenție și notează informațiile în caiete realizând schema lecției.
Expunerea Învățarea prin descoperire
Lucrul cu harta
O1O2O3O4O5
6.Fixarea cunoștințelor si realizarea feed-back-ului
10 min.
Împarte clasa pe grupe.Prezintă fisa de lucru cerând elevilor să o completeze cu informațiile corespunzătoare.
(anexa 3)
Sunt atenți și completează fișa de lucru urmărind textul prezentat pe video proiector.
Explicația Exercițiul
Aprecieri verbale.Aprecierea raspunsurilor de către colegi
7.Încheierea activității 3.
min.
Transmite sarcina de lucru pentru ora următoare.Realizarea unui pliant pentru a promova Norvegia,în scop turistic.Face aprecieri generale și individuale legate de desfășurarea lecției;
Notează tema pentru acasă.
Explicația Aprecieri generale și individuale