plan i i cabinet

7

Click here to load reader

Upload: carmen-ciusca-artene

Post on 10-Nov-2015

5 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Proiect de activitate

- personalizata -

Data: 18.02.2010

Grupa : grupa mixta - 3 elevi clasa a II-a A; 1 elev clasa a II-a B. Aria curriculara : Limba si comunicareDisciplina : Limba i literatura romn Subiectul lectiei: Grupurile de litere ce, ci, che, chi, ge, gi, ghe, ghiTipul lectiei: recapitulare si sistematizareObiectiv cadru:

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris ( citire-lectura Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisaObiective de referinta: 2.1 sa imbine enunturi intr-un mesaj propriu

2.2 sa pronunte corect si clar enunturi

3.4 sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere 4.1 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunturi

Obiective operationale:

Cognitive :

OC1 -sa identifice n text cuvintele care contin grupurile de litere;

OC2 sa construiasc enunuri pe baza unor cuvinte din text;

OC3 sa raspunda corect la intrebarile/ghicitorile adresate;OC4- sa faca corespondenta dintre imagine si cuvant;

OC5 -sa desparta in silabe cuvinte date;

OC6 sa citeasca cursive si correct un text nou; Afective :

OA1 sa reacioneze pozitiv dorind sa lucreze i sa fie apreciati;OA2 sa participe cu interes la ora i sa colaboreze in rezolvarea sarcinilor. Psiho-motorii:

OPM1 -adopte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii;OPM2 -s se orienteze n spatiul grafic, coordonand corect miscarile miinii in vederea scrierii corecte.Strategie didactica :

Metode si procedee didactice: conversaia, exerciiul, explicaia

Mijloace didactice: fie de lucru 1 si 2, flori artificiale, carioci, jocul ,,Saculetul fermecat marker, flipp-chart, plansa cu

cuvinte, magneti cu cifre Forme de organizare a activitatii : frontala, individuala, in perechiProfesor itinerant: Tuhut Maria-Madalina

ETAPELE ACTIVITATIIACTIVITATEA CDSACTIVITATEA ELEVILORMETODEEVALUAREA ACTIVITATII I ALTE OBSERVATII

1.Organizarea activitatiiSe pregatesc materialele necesare lectieiElevii discuta cu CDS

2.Captarea atentiei Se descopera materialele didactice prezente pe banca fiecaruia, precum si cele demonstrative ale profesorului. Asculta cu atentie mesajul transmis si observa florile de pe banca si desenul profesorului, precum si fisele cu care vor lucra.

Explicatia Observatia sistematica

3.Comunicarea temei i a obiectivelor Elevilor li se spune ca vor participa la o lecie de limba i literatura romana in care isi vor aminti despre grupurile de litere ,, ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe , ghiReceptioneaza mesajul transmis.Conversatia

4. Desfasurarea lectiei

Elevii sunt rugati sa extraga dintr-un saculet cte un biletel pe care este scrisa o propozitie lacunara/ o intrebare/ o ghicitoare, iar acestia trebuie sa spuna cuvantul sugerat, apoi sa-l scrie pe petalele florilor primite initial .

Dup rezolvarea acestui joc, elevii sunt provocati la o competiie: rezolvarea individual a unui exercitiu de completare cu cuvinte ce contin grupurile de litere invatate, dupa imagini. (anexa 1). In timp ce copiii completeaza fisa, florile sunt asezate intr-un ghiveci. Elevii extrag biletelele i raspund cerintei.

Fiecare dintre ei va scrie cuvantul pe care l-au gasit pe florile primite initial. Elevii sunt captati de aceasta competitie i se straduiesc sa rezolve cat mai repede si corect sarcina,dar la unul dintre cuvinte se incurca, deoarece lipseste imaginea.OC3

Aprecieri verbale individuale

OC4

OPM2

ETAPELE ACTIVITATIIACTIVITATEA CDSACTIVITATEA ELEVILORMETODEEVALUAREA ACTIVITATII I ALTE OBSERVATII

4. Desfasurarea lectiei

Daca nu ghicesc cuvantul neilustrat, elevilor li se arata cu o lumina fosforescenta obiectul care lipseste intr-o secunda, apoi sunt lasati sa scrie cuvantul sugerat.

Dupa acest moment hazliu se verifica oral cuvintele scrise, apoi se dau deoparte aceste fise si se iau fisele impartite de CDS (anexa 2),iar copiii sunt rugati sa observe fisa si sa citeasca textul scris pentru a reusi sa rezolve itemii care urmeaza.

Dupa citire, li se explica elevilor itemii urmatori si sunt incurajati pentru rezolvarea lor. La final, vor schimba fisele intre ei pentru autoevaluare. Citesc si verifica daca au scris corect cele 4 cuvinte .

Citesc in lant un mic text. Se reia citirea si se subliniaza cuvintele ce contin grupurile de litere invatate.

Alcatuiesc propozitii cu 2 dintre cuvintele subliniate.

La sfarsitul acestui item copiii schimba fisele intre ei si corecteaza propozitiile scrise de colegi.

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Observatia

ConversatiaEvaluare frontala

Observatia sistematica

OC6AutoevaluareOC1 OC2

OPM2

5. Asigurarea retentiei Se afiseaza pe fleep-chart o plansa cu flori si cuvinte din text scrise deja, pe care copiii trebuie sa le desparta in silabe si sa aleaga cifra magnetica corespunzatoare . Citesc cuvintele, le despart in silabe, aleg cifra magnetica corespunzatoare si o pun sub cuvant. Explicatia

Conversatia Aprecieri verbale

OC5

ETAPELE ACTIVITATIIACTIVITATEA CDSACTIVITATEA ELEVILORMETODEEVALUAREA ACTIVITATII I ALTE OBSERVATII

6 Asigurarea feed-back-ului

Este apreciata verbal activitatea, fiecare elev va primi recompensa cuvenita pe fisa si o alta recompensa surpriza ( isi aleg una dintre cele 2 flori scrise la inceputul orei, pentru a o lua acasa). Isi autoevalueza fisa si sugereazea tipul de recompensa cuvenit ( fata vesela, fata care sugereaza sa mai invete sau fata trista) Conversatia Exercitiul Autoevaluare

Aprecieri verbale

Ce ci ge gi

che chi

ghe ghi