plan de lectie - recapitulare ecuatii si sisteme

9
PROIECT DIDACTIC Data: 03-05-2012 Clasa: a VIII-a Obiectul: Matematică- algebră Subiectul lecţiei: Recapitulare: Ecuaţii. Sisteme de ecuaţii. Tipul lecţiei: de evaluare Competenţe specifice: Cs 1 : Determinarea soluţiilor unor ecuaţii sau sisteme de ecuaţii Cs 2 : Efectuarea corectă a calculelor Cs 3 : Rezolvarea corectă a exerciţiilor propuse în fişa de lucru Cs 4 : Participarea activă la lecţie Cs 5 : Dezvoltarea interesului pentru studiul ecuaţiilor şi sistemelor de ecuaţii Metode şi strategii didactice: Explicaţia Conversaţia Exerciţiul Problematizarea Observaţia RESURSE: a) Materiale: manuale, culegeri, fişe de lucru, caiete de clasă şi de teme 1

Upload: chiriac-bogdan

Post on 11-Jul-2016

43 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

recalitulare sisteme de ec

TRANSCRIPT

Page 1: plan de lectie - recapitulare Ecuatii Si Sisteme

PROIECT DIDACTIC

Data: 03-05-2012

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Matematică- algebră

Subiectul lecţiei: Recapitulare: Ecuații. Sisteme de ecuații.

Tipul lecţiei: de evaluare

Competenţe specifice:

Cs1 : Determinarea soluțiilor unor ecuații sau sisteme de ecuații

Cs2 : Efectuarea corectă a calculelor

Cs3 : Rezolvarea corectă a exerciţiilor propuse în fişa de lucru

Cs4: Participarea activă la lecţie

Cs5: Dezvoltarea interesului pentru studiul ecuațiilor și sistemelor de

ecuații

Metode şi strategii didactice:

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Observaţia

RESURSE: a) Materiale: manuale, culegeri, fişe de lucru, caiete de clasă şi de teme

b) Locul: sala de clasă

c) Timp: 50 min.

1

Page 2: plan de lectie - recapitulare Ecuatii Si Sisteme

ŞCOALA: CU CLASELE I-VIII HILIȘEU-CRIȘANPROPUNĂTOR: ___Macovei Roxana-Mihaela_______________

DESFĂŞURAREA LECŢIEI : Recapitulare: Ecuații. Sisteme de ecuații.

Etapele lecţiei

Cs. Activităţi ale lecţiei Metode Procedee de evaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului

1. Organizarea clasei( 3 min)

Cs5 - asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea orei;- face prezenţa şi notează absenţii în catalog;- verifică temele frontal şi apoi individual. Dacă elevii nu au ştiut să îşi facă tema, aceasta se rezolvă la tablă cu ajutorul profesorului. - îi notează în caiet pe cei care nu şi-au făcut deloc tema

- sunt atenţi

- îşi pregătesc caietele de teme şi de clasă

- dacă au întrebări, ridică mâna pentru a ieşi la tablă- rezolvă exerciţiile pe care nu au ştiut să le facă.

ConversaţiaExplicaţia

Exerciţiul (dacă este nevoie)

Notare în caietul

profesorului.

2. Informarea elevilor asupra obiectivului urmărit ( 3 min)

Cs5

- se anunţă titlul şi se structurează pe scurt lecţia.- mai întâi profesorul scrie titlul pe tablă.- profesorul spune elevilor: “În această oră vom recapitula capitolul “Ecuații. Sisteme de ecuații”. Vă voi împărţi câte o fişă de lucru care conţine mai multe exerciţii din acest capitol. Vom lucra frontal, la tablă. Fiecare elev care va răspunde sau va ieşi la tablă va fi notat şi se va ţine cont la prima notă din catalog. Să începem ora.”

- elevii scriu titlul pe caiete şi sunt atenţi

- informaţiile primite stârnesc interesul elevilor

Explicaţia

ConversaţiaObservaţia

2

Page 3: plan de lectie - recapitulare Ecuatii Si Sisteme

3. Captarea atenţiei(10 min)

Cs1

Cs5

- pentru a capta atenția profesorul împarte elevilor câte o fişă cu exerciţii referitoare la capitolul “Ecuaţii. Sisteme de ecuaţii”.Pe această foaie profesorul a selectat mai multe tipuri de exerciţii- profesorul propune spre rezolvare exercițiul 1 din fișa de lucru

1. Rezolvați ecuațiile:a) 3(2x + 1) – 10 = 2(x - 3) + 11

- este apreciat verbal de către profesor elevul care rezolvă la tablă exerciţiul propus.

- elevii sunt curioşi să audă ce vor face în ora aceasta

-un elev este scos la tabla pentru a rezolva primul exerciţiu

Conversaţia

Explicaţia

întrebări

aprecierea răspunsurilor

Observaţia

Aprecieri verbale

3

Page 4: plan de lectie - recapitulare Ecuatii Si Sisteme

4. Prezentarea materialului stimul şi dirijarea învăţării(20 min)

Cs1

Cs2

Cs3

Cs4

Cs5

- profesorul întreabă elevii dacă vor să iasă la tablă.

- primele exerciţii care vor fi rezolvate sunt: ex 1d); ex 2 b), f) şi gFişă de lucru

1) d)

2b

- elevii sunt lăsaţi 3 minute să se obişnuiască cu exerciţiile şi să înceapă să le rezolve.

- elevii care au idee cum să rezolve exerciţiile ridică mâna pentru a ieşi la tablă

- elevii ies pe rând la tablă şi rezolvă. În momentul în care apare ceva necunoscut elevii ridică mâna şi întreabă. Elevii lucrează pe caiete.

1)

Sistemul are solutia: S = { }

2f.

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Observaţia

Aprecieri verbale

Notare în caietul

profesorului.

.

4

Page 5: plan de lectie - recapitulare Ecuatii Si Sisteme

2f

2g

S=

2.g

Sistemul are solutia S ={(1;-4)}

5. Obţinerea performanţei(5 min)

Cs1

Cs2

Cs4

Cs5

-pentru a asigura performanţa clasei profesorul propune spre rezolvare ex 2 i) din fişa de lucru.- profesorul scoate la tablă un elev pentru a rezolva.

- un elev iese la tablă şi rezolvă. Ceilalţi sunt atenţi şi rezolvă pe caiete.- elevii sunt apreciaţi verbal.

Exerciţiul

ProblematizareaAprecieri verbale

6. Obţinerea feed-back-ului(5 min)

Cs5

- dacă mai rămâne timp se rezolvă exerciţii din fişa de lucru. - se apreciază verbal elevii.

- elevii sunt atenţi şi rezolvă exerciţiul recomandat de profesor.

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

întrebări

aprecierea răspunsurilor

Aprecieri verbale

5

Page 6: plan de lectie - recapitulare Ecuatii Si Sisteme

7. Retenţie şi transfer(2 min )

Cs5 - profesorul dă tema pentru acasă:Ce a rămas din fişa de lucru

Se dau indicaţii la temă.

- elevii notează tema şi ascultă indicaţiile profesorului

Explicaţia Observaţia

8. Aprecieri, note( 2 min)

Cs5 - apreciază verbal toţi elevii pentru efortul depus în ora respectivă - notează pe caiet numele elevilor care s-au evidenţiat

ConversaţiaExplicaţia

Aprecierea răspunsurilor

6