orizont didactic proiect istorie4 (1)

17
Proiect didactic Clasa: IV Propunător: prof. înv. primar Burdeţi Oniţa Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Istorie Tipul de curriculum: extins Unitatea de învăţare: Momente importante ale istoriei Subiectul: Unirea Ţărilor Române sub Mihai Viteazul (1593-1601) Tipul de lecţie: mixtă Scop: Cunoaşterea personalităţii lui Mihai Viteazul şi a pregătirilor făcute de el în vederea apărării ţării şi realizării unirii Ţării Româneşti, Ardealului şi Moldovei. Obiective de referinţă vizate: 1.3. să povestească aspecte ale legăturilor dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor; 2.1. să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; 3.1. să folosească termeni istorici în situaţii diverse; 4.2. să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente/ fapte/ personalităţi; Obiective operaţionale: a) cognitive: O1-să plaseze în timp domnia lui Ştefan cel Mare; O2- să plaseze în timp domnia lui Mihai Viteazul; O3- să localizeze pe hartă principalele evenimente; O4- să-şi consolideze deprinderile de orientare pe hartă; O5- să motiveze de ce poporul l-a numit ,,Viteazul”; O6- să cunoască pregătirile făcute de Mihai Viteazul, pentru realizarea Unirii celor trei ţărişoare. © 2014 Orizont Didactic – revistă educaţională

Upload: dorin

Post on 19-Nov-2015

309 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

gag

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Clasa: IV Propuntor: prof. nv. primar Burdei Onia Aria curricular: Om i societate Disciplina: Istorie Tipul de curriculum: extins Unitatea de nvare: Momente importante ale istoriei Subiectul: Unirea rilor Romne sub Mihai Viteazul (1593-1601) Tipul de lecie: mixt Scop: Cunoaterea personalitii lui Mihai Viteazul i a pregtirilor fcute de el n vederea aprrii rii i realizrii unirii rii Romneti, Ardealului i Moldovei. Obiective de referin vizate: 1.3. s povesteasc aspecte ale legturilor dintre mediul geografic i viaa oamenilor; 2.1. s recunoasc i s utilizeze informaii dintr-o surs istoric; 3.1. s foloseasc termeni istorici n situaii diverse; 4.2. s formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente/ fapte/ personaliti; Obiective operaionale: a) cognitive:O1-s plaseze n timp domnia lui tefan cel Mare; O2- s plaseze n timp domnia lui Mihai Viteazul;O3- s localizeze pe hart principalele evenimente;O4- s-i consolideze deprinderile de orientare pe hart;O5- s motiveze de ce poporul l-a numit ,,Viteazul;O6- s cunoasc pregtirile fcute de Mihai Viteazul, pentru realizarea Unirii celor trei rioare. b) psiho-motorii: OM1- s scrie corect i estetic pe caiete i fie;OM2- s-i stpneasc tendina de a practica micri inutile n timpul leciei. c) afectiv-atitudinale:OA1- s manifeste curiozitate i s participe activ la activitile propuse. Strategia didactic: 1. Resurse procedurale: a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul didactic , ciorchinele, cadranele, activitatea independent, prelegerea. b) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe 2. Resurse materiale: manual, fie de lucru, instrumente de scris, tabl, hart, videoproiector, 3. Forme i tehnici de evaluare: observare sistematic, prob scris, prob oral, evaluare reciproc 4. Resurse umane: elevi 5. Resurse temporale: 45 minute 6. Resurse spaiale: sala de clas 7. Resurse informaionale:Curriculum Naional-Programa colar pentru clasa a IV-a, 2005;Istorie -manual pentru clasa a-IV-a, Mihai Manea, Aurelia Fierscu, Ana Lapovi, Ed. CD PRESS, Bucureti;Povestiri istorice-Dumitru Alma, Ed. Vizual, Bucureti, 2002;Texte literare-Antologie, cls.I-IV, Marcela Pene, Ed. Aramis, Bucureti, 1998.

2014 Orizont Didactic revist educaional

SCENARIUL DIDACTIC

NR.CRTSECVENELE LECIEIOB.OP. CONINUTUL INSTRUCTIV-DIDACTIC STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Metode iprocedeeMijloace de nvmntForme de organizare

1.Moment organizatoric1 min.OM2Se creeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei. Elevii i ordoneaz pe banc toate materialele necesare i se concentreaz ct mai bine.conversaiamanual, caiete, instrumente de scrisfrontalObservarea sistematic

2.Captarea ateniei3 min.OM1OA1a)Activitate independent: Transcriei versurile care v impresioneaz i dezlegai misterul prin recunoaterea personajului istoric i a textului literar studiat.,,Viu -i cer povaa dac nu-i mai bineTurcilor Moldova d-astzi s se-nchine?Daniel Sihastru domnului i-a zis: -M neal auzul, ori eu am un vis?Capul ce se pleac paloul nu-l taie; Dar cu umilin lanu-l nconvoaie! ------------------------------------Viaa i robia nu pot sta-n mpreunNu e totodat pace i furtun.(Daniel Sihastru, D. Boliniteanu)b) Se realizeaz verificarea cantitativ i calitativ a temei de acas (Desprinde trsturile morale ale domnitorului din legenda ,,tefan cel Mare i Vrncioaia).conversaia coninutul textului literar

frontalStimularea interesului i a curiozitii tuturor pentru lecie

3.Reactualizarea cunotinelor10 min.

O1

O3

O3

O4Voi formula cteva ntrebri de reactualizare a cunotinelor.Care este domnitorul despre care am nvat ora trecut?Am nvat despre tefan cel Mare .Unde a domnit?A domnit n Moldova. Al cui fiu era?Era fiul domnitorului Bogdan al-II-lea, din neamul Muatinilor.(text literar, Stejarul din Borzeti-Eusebiu Camilar)Ce a dorit domnitorul pentru Moldova?A dorit s creasc bunstarea poporului, s fie independent i s nu mai plteasc tribut turcilor.Cte lupte a purtat i care este cea mai important? Cte lupte a pierdut?36 de lupte a purtat, cea mai important fiind cea de la Vaslui. A pierdut doar 2.Ce tehnic de lupt folosea?Folosea tehnica hruirii i a prjolirii.Domnitorul a ctitorit multe biserici i mnstiri. Enumerai cteva dintre ele?Vorone unde se afl mormntul sfntului Daniil Sihastru, sftuitorul domnului, Putna unde este nmormntat tefan cel Mare, Neam, Tazlu, Rzboieni etc.Dup ci ani de domnie s-a stins din via?S-a stins dup 47 de ani de domnie.De ce a rmas n memoria poporului?n memoria poporului a rmas pentru c a fost un bun conductor, iscusit n lupte, iubitor de pace i ctitor de mnstiri i ceti.Joc didactic: Cltorie imaginar pe hart-mrturii ale marelui tefan pe teritoriul MoldoveiElevii sunt mprii n dou grupe: o grup extrage jetoane, iar cealalt localizeaz evenimentele pe hart (anexa1). conversaia

explicaia conversaia

harta jetoanefrontal

pe grupe

Completez,corectez rspunsurile elevilor

Calificative verbale

Urmresc atent activitatea elevilor.Evaluare reciproc

4.

Enunarea titlului i a obiectivelor1 min.

OA1Subiectul leciei de astzi este,,Unirea rilor Romne sub Mihai Viteazul (1593-1601) i vom afla cum s-a aprat i care sunt etapele realizrii unirii din 1600, folosind harta.explicaia

frontal

5.Dirijarea nvrii10 min.O2O6Se scrie titlul pe tabl, iar elevii scriu pe caiete.Se prezint portretul lui Mihai Viteazul i cteva mrturii istorice (anexa 2), pentru a-l caracteriza pe domnitor nfiare falnic, hotrt, priceput i rzboinic.Expun informaiile cuprinse n lecia ..Unirea rilor Romne sub Mihai Viteazul, simultan localiznd pe hart i folosind video proiector.(anexa 3).conversaia

prelegereaportret, mrturii istorice

hartvideo proiectorfilm istoricfrontal

Completez, corectez activitatea elevilor.

6.Obinereaperformanei7 minOA1OM1n reluarea coninutului leciei, solicit elevii prin ntrebri s participe la alctuirea schemei leciei (anexa 4).conversaiacadraneleciorchineletabl, cret, hart,caiete, creioanefrontalCalificative verbale

7.Feed-back4 min.OM1Rezolv fia de evaluare (anexa5). activitate independentfie de evaluareindividualSupraveghez activitatea indepedent

8.Evaluarea 3 min.O2O6Verific frontal corectitudinea rezolvrii sarcinii de lucru.Calificative scrise

9.Retenie i transfer 4 min.

OA1O5Enumerai conductori de frunte ai rilor Romne (Mircea cel Btrn, tefan cel Mare, Vlad epe, Mihai Viteazul, etc.).Joc de rol: Convinge publicul c etiElevii trebuie s selecteze informaii importante i edificatoare.Cnd i unde triesc?Faptele la care am participat?De ce sunt considerat o figur important?Cine sunt?

joc de rolfrontalAprecieri verbale

10.Finalizarea leciei2 min.OA1Tema pentru acas-fie de lectur Personalitatea lui Mihai Viteazul n literatura romn (Autori: George Cobuc-Paa Hassan,Dimitrie Bolintineanu, D. Alma).Evaluare global i individual;Intonarea cntecului ,,Limba romneasc.conversaiaexplicaiafrontalCalificative scrise n catalog

Anexa 1 Grupa 1 .1.jeton -Poetul nostru cel mare, Mihai Eminescu, n poezia ,,Doina cnt vitejia domnitorului: ,,De-i suna din corn o dat Ai s-aduni Moldova toat De-i suna de dou ori, i vin codrii-n ajutor De-i suna i-a treia oar Toi dumanii au s piar Din hotar n hotar. Grupa 2 Localizeaz pe hart Moldova .Grupa 1 2.jeton-,, --Acolo sus, e o chilie, nu? a ntrebat deodat tefan, artnd cu o fluturare din cap, n sus spre o stnc, unde mn de om spase o u i o ferestruic abia de-o chioap(tefan-Vod i Daniil Sihastrul). Grupa 2 Localizeaz Mnstirea Vorone, unde este nmormntat Daniil Sihastru,sftuitorul domnitorului. Grupa 1 3.jeton- ,,-Ce spui tu, streine? tefan e departe;Braul su prin taberi mii de mori mparte,Eu sunt a sa mum; el e fiul meu;De eti tu acela, nu-i sunt mum eu! (Muma lui tefan cel Mare-D. Bolintineanu). Grupa 2 Localizeaz Cetatea Neamului.

Anexa 2Mrturii istorice: ,,Io Mihai Voievod, cu mila lui Dumnezeu, domn al rii Romneti, al Ardealului i a toat ara Moldovei. Titulatura lui Mihai Viteazul ,,Un brbat ales, vestit i ludat pentru frumuseea trupului su, prin virtuile lui mari i felurite, dragostea ctre patrie, ngduitor ctre semeni, omenia ctre cei de jos, dreptate ctre toi deopotriv, prin sinceritate, statornicie i druirea ce mpodobeau mult ludatul su caracter. Nicolae Blcescu, Romnii supt Mihai Voievod Viteazul ,,Dac a fost vreodat un principe n lume demn de glorie pentru aciuni eroice, acesta este signor Mihai, principile Valahiei.(O publicaie italian din acel timp).

Anexa 3 Mihai Viteazul (1593-1601) Avea nfiare falnic, era hotrt, priceput i rzboinic, cum rar se ivesc n istorie. A fost fiul domnitorului Ptracu cel Bun i al Teodorei, fiind unul dintre cei mai bogai boieri din ara Romneasc. Gndul lui tainic i neclintit era s scape ara de stpnirea otoman i s uneasc toi romnii ntr-un singur stat. Domnitorul a ncheiat aliane cu vecinii i a refuzat s mai plteasc tribut turcilor. Mihai Viteazul i-a zdrobit pe turcii n lupte. Cea mai important lupt fiind cea de la Clugreni. Cu o repeziciune uimitoare i-a spulberat pe turci i a ctigat independena rii Romneti.n toamna anului 1599, Mihai a nfrnt pe principele Transilvaniei la elimbr, lng Sibiu. A fost primit cu bucurie de romni n cetatea Alba-Iulia, capitala Transilvaniei.n anul 1600, Mihai Viteazul a intrat n Moldova i l-a alungat de pe tron pe Ieremia Movil . Astfel s-a nfptuit prima unire politic a rilor Romne, sub sceptrul aceluiai vrednic i ndrzne conductor. Alba-Iulia a devenit reedina viteazului domn i s-a numit ,,Cetatea Unirii.Unirea a durat pn n anul 1601, cnd din cauza uneltirilor boierilor ajutai de austrieci, polonezi i turci, n chip mielete, Mihai Viteazul a fost ucis pe Cmpia Turzii. Capul a fost aezat la Mnstirea Dealu, lng Trgovite, iar trupul a fost ngropat n pmntul Transilvaniei. A ctigat multe victorii, fiind cel dinti unificator de ar. Poporul l-a numit ,,Viteazul i l-a slvit n cntece. Marele istoric Nicolae Iorga spunea ,,de la 1600 niciun romn n-a mai putut gndi unirea fr uriaa lui personalitate, fr paloul sau securea lui ridicat spre cerul dreptii. tiai c .n timpul campaniei antiotomane din 1595, Bucuretiul a ars aproape n ntregime?Mihai Viteazul a fost ucis de un detaament de mercenari din Flandra, o regiune din Belgia de astzi.

Anexa 4Oglinda tablei Mihai Viteazul (1593-1601)Situaia politic a rilor Romne TRANSILVANIAMOLDOVASigismund Bathotry Ieremia MovilImperiul Habsburgic (prieten cu polonii) ARA ROMNEASCMihai Viteazul A refuzat s mai plteasc tribut turcilor; Urmrea independena rii i s uneasc toi romnii ntr-un singur stat;

1599-btlia de la elimbr, lng Sibiu

Moldova l-a alungat pe Ieremia Movil

Transilvania

MIHAI VITEAZUL-1600 a realizat UnireaMihai Viteazul -1600 a realiz

ara Romneascara Romneasc

1595- victoria de la Clugreni1595-victoria de la CLUGRENI

n anul 1601, a fost ucis mielete pe Cmpia Turzii. Capul a fost nmormntat la mnstirea Dealu, iar trupul n Transilvania. tiai c. n timpul campaniei antiotomane din 1595, Bucuretiul a ars aproape n ntregime.

Anexa 5 Anul n care s-a realizat Unirea rilor Romne

Domnitorul

ADSFDGWRHDGS

MMMIHA

ara n care a domnit Rzboaie purtate