ora de dirigentie.doc

3
7/28/2019 Ora de dirigentie.doc http://slidepdf.com/reader/full/ora-de-dirigentiedoc 1/3

Upload: constantin-mihalcea

Post on 03-Apr-2018

221 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ora de dirigentie.doc

7/28/2019 Ora de dirigentie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/ora-de-dirigentiedoc 1/3

Page 2: Ora de dirigentie.doc

7/28/2019 Ora de dirigentie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/ora-de-dirigentiedoc 2/3

moral, analiza/studiul de caz - cu sens moral, exercitiul moral, aprobarea-dezaprobarea

morala. Din aceasta perspectiva metodologica, ora de dirigentie poate fi interpretata ca o

activitate de convorbire etica.

Evaluarea pedagogica a activitatii realizata de elevi la nivelul orei de dirigentie implica

angajarea operatiilor de masurare-apreciere-decizie, orientate in sens prioritar formativ, "cumultiplicarea criteriilor si a unghiurilor examinatoare: etic, psihologic, estetic, juridic,

metacognitiv, antropologic, cultural, logic, social, familial etc".

Aceasta "evaluare minima" necesara in cazul orei de dirigentie. presupune analiza capacitatii

elevilor de a dezvolta judecati morale in diferite situatii si contexte concrete care solicita

solutii normative, comparative, alternative, pragmatice, obiective, subiective, semnificative

"pentru asimilarea unor noi valori socio-morale in plan personal" (idem, . ).

Proiect de activitate educativa/ora de dirigentie

- model orientativ ) Tema activitatii educative/orei de dirigentie: reflecta obiectivele

 pedagogice generale ale educatiei: intelectuale-morale-tehnologice-estetice-fizice.

Subiectul activitatii educative/orei de dirigentie: reflecta un obiectiv specific, din categoria

celor stabilite in cadrul programelor activitatii educative adoptate la nivel central, teritorial,

local, care vizeaza, cu prioritate, realizarea unei dezbateri etice.

Tipul activitatii educative/orei de dirigentie: dezbatere etica proiectata conform obiectivelor 

specifice si metodei adoptate cu prioritate/exercitiul moral, convorbire morala, problematizare

morala, asalt de idei cu continut moral etc.

Scopul activitatii educative/orei de dirigentie/ exprima sintetic obiectivele generale si

specifice asumate.

Obiectivele concrete/operationale/ deduse de profesorul-diriginte din scopul activitatii

educative/orei de dirigentie - schema de elaborare: actiunile elevului (observabile in termeni

de performante actuale, potentiale) - resursele umane (continut preponderent etic -

metodologie/ metodele folosite in cazul educatiei morale - modalitatile de

evaluare:orientativa, stimulativa, pozitiva).

Continutul activitatii educative/orei de dirigentie/corespunzator obiectivelor specifice si

concrete asumate, orientate in sensul valorilor morale.

Metodologia realizarii activitatii educative/orei de dirigentie (stabilita conform obiectivelor 

concrete) angajeaza: exercitii morale, exemple morale, convorbiri morale, studii de caz, asalt

de idei, cu mijloace pedagogice adecvate (material documentar ilustrativ, bibliografic,

informatizat etc).

Scenariul pedagogic

- captarea atentiei/motivarea elevilor (pentru dezbaterea etica proiectata), din punct de vedere:

moral, intelectual, tehnologic, estetic, fizic;

- actualizarea informatiilor anterioare importante pentru desfasurarea dezbaterii etice

 proiectate/ raportul asupra situatiei la invatatura si disciplina prezentat de elevi din

referat.clopotel.ro

Page 3: Ora de dirigentie.doc

7/28/2019 Ora de dirigentie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/ora-de-dirigentiedoc 3/3

conducerea clasei;

- pregatirea elevilor pentru dezbaterea etica/verificarea materialului documentar necesar 

(ilustrativ, bibliografic, informatizat etc.) si a modului in care au fost indeplinite sarcinile

 prevazute anterior (referate, conspecte, informatii suplimentare, mijloace de instruire

disponibile/casetofon, video, calculator etc.)

- comunicarea obiectivelor concrete ale activitatii/comunicare axiologica - accent pe valorile

morale ale temei, subiectului, supus dezbaterii;

- realizarea dezbaterii, in mod prioritar ca dezbatere etica, valorificand, in functie de

specificul colectivului clasei de elevi: procedeul pedagogic al exemplificarii (modele

consacrate din stiinta, arta, economie, politica, filosofic religie etc.; din viata sociala, din viata

comunitatii educative locale, din viata scolii si a clasei de elevi); metoda pedagogica a

dezbaterii implicata la nivelul urmatoarelor strategii pedagogice: exercitiul moral, convorbirea

morala, demonstratia morala, cercetare/investigatie morala, problematizare morala, studiul de

caz moral, asalt de idei, cu continut moral;

- sistematizarea si fixarea ideilor importante, rezultate din dezbaterea etica provocata la nivel

de: atitudini comportamentale, strategii de analiza-sinteza, evaluare critica a unor situatii de

viata, cunostinte si capacitati sustinute, pedagogic, psihologic si social, la nivel de educatie:

morala-intelectuala-tehriologica-estetica-fizica;

- asigurarea circuitelor de conexiune inversa, externa si interna, necesare pentru autoreglarea

activitatii educativele tot parcursul desfasurarii acesteia. in functie de nivelul (calitativ si

cantitativ) de participare al elevilor la dezbaterea etica proiectata.

Concluzii

- in legatura cu activitatea educativa realizata

- in legatura cu liniile de perspectiva stabilite pentru evolutia colectivului.

referat.clopotel.ro