omul preistoric
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Ifrim Liliana
Disciplina : Istorie
Unitatea de invatare: Preistoria umanitatii
Subiectul lectiei: Omul preistoric
Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare
Clasa: a V-a
Competente specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei si epocii antice, in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala;
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti;
Obiectiv general al lectiei: sa inteleaga aparitia si evolutia omului in Preistorie;
Obiective operationale: elevii:
Cognitive: O1 ● opereaza corect cu termenii: Preistorie, Darwinism, hominizi, primate, "revolutie neolitica", troc,
O2 ● definesc epoca preistorica;
O3 ● compara teoria evolutionista cu cea creationista despre aparitia omului;
O4 ● descrie modul de viata si ocupatiile omului primitiv in epoca de piatra si epoca metalelor;
Formative: O5 ● dezvolta o gândire logică și să acumuleze elemente de cultură generala;
Strategii didactice:
● Metode si procedee didactice: - conversatia euristica, expunerea, explicatia, organizatorul grafic
● Mijloace de invatamant: - caietul de notite, table si creta, manual (text)
● Forme de organizare a activitatii didactice: - activitate frontala
- activitate individuala
● Bibliografie: - Liuba Gheorghita, Sorin Oane, Istorie. Manualul pentru clasa a V-a, Ed. Teora, Bucuresti, 2000;
- Valentin Balutoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Ed. All, Bucuresti, 2005;
- Ştefan Păun, Didactica istoriei, Editura Corint, Bucureşti, 2007.
● Resurse: Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina istorie, clasa a V-a
- Planificarea calendaristică
Temporale: - nr de ore:1
- durata: 50 min.
Organizarea spatiului de instruire :
● Locul de desfasurare - sala de clasa;
● Clasa – omogena cu potential intelectual normal;
Scenariul didactic
Momentele
lectiei
Elemente de
continut
Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
didactice
Forma
de
evaluare
Momentul organizatoric
(1')
- consemnează absenţele;- organizează clasa si creează un climat cooperant.
- răspund cerinţelor profesorului; -conversatia
Actualizarea cunostintelor
( 6' )
Omul si mediul.Mari
civilizatii ale istoriei.
-verifica cunostintele anterioare, adresand elevilor urmatoarele intrebari: ▪ care sunt relatiile dintre om si mediul inconjurator? ▪ care sunt elementele care definesc cuvilizatia unui popor? ▪ care a fost rolul factorului geografic in aparitia primelor civilizatii ale omenirii?▪ localizati pe harta marile civilizatii ale istoriei-verifica tema pentru acasa.
-raspund la intrebarile profesorului -conversatia euristica
-evaluare predictiva
Captarea
atentiei (1')
- anunta titlul lectiei: Omul in Preistorie- anunta obiectivele lectiei
- noteaza titlul lectiei in caiet - sunt atenti la explicatiile profesorului
-expunerea
Insusirea a
noi
cunostinte
(36')
Epoca Preistorica
(O2)
Aparitia
omului
(O3)
-explica elevilor ca Preistoria este cea mai indelungata perioada din trecutul omenirii. Ea cuprinde intervalul de timp de la aparitia omului si pana la inventarea scrisului.
▪ Teoria evolutionista: In anul 1859 insa, englezul Charles Darwin publica o teorie asupra evolutiei speciilor si includea omul in aceiasi clasa cu maimutele. S-a ajuns astfel sa se
- sunt atenti la explicatiile profesorului- noteaza in caiete ce este epoca preistorica
-sunt atenti la explicatiile profesorului
-expunerea-tabla si
creta-caietul de
notite
-expunerea
-obs. sist.
considere ca omul face parte din ordinul biologic al primatelor, alaturi de maimute, de care s-a desprins la un moment dat in mod surprinzator si a cunoscut o evolutie unica, ce a dus la formarea omului modern.▪ Teoria creationista:-Biserica insa sustine teoria conform careia lumea a fost creata de Dumnezeu. Singura dovada a acestei teorii este Biblia.-solicita elevilor sa descrie modul in care explica aparitia omului religia, pe baza unui text din Biblie.
-privesc imagini despre evolutia speciei umane
- sunt atenti la explicatiile profesorului
-elevii citesc textul: "Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata si omul s-a facut astfel un suflet viu…Domnul Dumnezeu a zis : <Nu este bine ca omul sa fie singur; am sa-I fac un ajutor potrivit pentru el>…Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adanc peste om, si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a inchis carnea la locul ei. Din coast ape care o luase din om, Domnul dumnezeu a facut o femeie si adus-o la om". (Biblia, Geneza)
-noteaza in caiete schema de mai jos:Originea omului
Teoria evolutionista Teoria creationista
Charles Darwin Biblia
Omul s-a desprins din maimuta
Omul a fost creat de Dumnezeu
-manualul-analiza
imaginilor
-expunerea
-text-manual
-organizator grafic
-caietul de notite
-tabla si creta
-arg. opiniei
-obs. sist.
Epoca pietrei si epoca
metalelor (O4)
-explica elevilor ca, dupa natura uneltelor folosite de oameni, preistoria se imparte in epoca de piatra (paleolitic si neolitic) si epoca metalelor (epoca bronzului si epoca fierului). Epoca de piatra:-Prima faza a epocii de piatra se numeste paleolitic (de la cuvintele grecesti paleos-vechi, lithos-piatra). In paleolitic uneltele erau confectionate din piatra cioplita. Daca la inceput oamenii erau mai ales culegatori, consumand drept hrana fructe salbatice, ierburi si radacini, folosirea uneltelor le-a permis sa devina vanatori si pescari. O descoperire importanta a fost focul. Focul a permis oamenilor sa se incalzeasca, sa se apere de animale, sa obtina lumina si sa imbunatateasca prepararea hranei. Drept adapost erau folosite pesteri, grote sau scorburi. Oamenii umblau din loc in loc, erau naomazi, aflandu-se in urmarirea animalelor pe care le vanau.-a doua faza a epocii de piatra se numeste neolitic (gr. neos-nou). Uneltele de piatra incep sa fie slefuite si perforate. Cel mai mare progres, care a revolutionat dezvoltarea societatii omenesti, l-a constituit aparitia agriculturii (savantii au numit acest eveniment "revolutia neolitica"). La fel de importanta pentru evolutia vietii omului preistoric a fost domesticirea animalelor si cresterea lor. Ajunsi agricultori, oamenii s-au stabilit in asezari, devenind astfel sedentari. Organizarea sociala: la inceput au existat cetele de vanatoare, apoi gintile si triburile. O ginta era o familie mai mare ce
- sunt atenti la explicatiile profesorului-noteaza in caiete graficul de mai jos
Epoca de piatraPaleolitic Neolitic
unelte din piatra cioplita unelte din piatra slefuita, perforate
culegator, vanator, pescar
agricultura, crescaterea animalelor
descopera focul sedentar
locuieste in pesteri, scorburi
locuinte stabile
migrator si nomadceata de vanatoare,
ginta, tribul
-expunerea-explicatia
-organizator grafic
-caiet de notite,
-tabla si creta
-obs. sist.
cuprindea toti urmasii unui stramos comun. Mai multe ginti la un loc formau tribul.Epoca metalelor:-Pe masura ce omul a desprins un mestesug nou, anume obtinerea metalelor din minereuri-metalurgia, uneltele si armele din piatra au fost inlocuite cu cele din metal. Cei ce nu aveau la indemana metalele necesare, le cumparau dand in schimbul lor grane sau animale. A aparut astfel comertul sub forma trocului. In cautare de marfuri, oamenii au inceput sa strabata spatii mai intinse. S-au dezvoltat astfel transporturile, atat cele pe uscat cat si cele pe apa. Odata cu aceste mari prefaceri s-a produs si o crestere a populatiei. Triburile, mereu in cautare de hrana sau din dorinta de a prada se razboiau intre ele. Din nevoia de a se apara, s-au unit in uniuni de triburi, conduse de capetenii (regi). Cand pericolul nu mai exista, uniunile se destramau. Unele dintre ele insa au dainuit, formand statele. Din prazile de razboi si din tributul cerut de la alte triburi supuse, unii membri s-au imbogatit. Bunurile nu mai apartineau tuturor, ci au devenit proprietate privata.
- sunt atenti la explicatiile profesorului-noteaza in caiete graficul de mai jos
Epoca metalelor
-expunerea-explicatia
-organizator grafic
-caiet de notite,
-tabla si creta
-obs. sist
Realizarea
feedbackului
(4 ')
- Prin intrebari frontale, pe baza schemei de la tabla se fixeaza ideile esentiale ale lectiei: -ce este preistoria? - care sunt teoriile despre aparitia omului? - descrieti modul de viata al omuluiin presitorie
-elevii raspund, fixandu-si principalele repere ale lectiei -conversatia -evaluare
sumativa
Aprecierea
elevilor (1')
- apreciaza activitatea elevilor urmarind urmatoarele criterii:
-asculta explicatiile profesorului
- primesc note in catalog
-conversatia
unelte si arme din metal
comertul
transporturile
uniuni de triburi
statele
proprietatea privata
-ordinea si disciplina elevilor; -participarea elevilor la lectie; -frecventa si corectitudinea raspunsurilor;-daca este cazul se dau note.
Tema pentru
acasa (1')
-prezinta elevilor tema pentru acasa:
-noteza in caiete tema pentru acasa -explicatia
Schema lectiei
a) Epoca preistorica:
-a inceput o data cu aparitia omului si s-a incheiat o data cu descoperirea scrisului si formarea primelor state
b) Originea omului:
-Teoria evolutionista (Charles Darwin-omul desprins din maimuta)
-Teoria creationista (Biblia-omul a fost creat de Dumnezeu)
c) Epoca pietrei si epoca metalelor:
- Paleolitic: - unelte din piatra cioplita
-ocupatii: cules vanat, pescuit
- descoperirea focului
- locuinte: pesteri, scorburi
- omul: migrator si nomad
-Neolitic: - unelte din piatra slefuita si perforata
- agricultura si cresterea animalelor
- sedentarizare (locuinte stabile)
-Epoca metalelor: - unelte si arme din metal
- comertul (trocul)
- transporturile
- statele
- proprietatea privata