o scrisore pierduta

10
Proiect didactic Data: Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “GOGA IONESCU” Titu Profesor: Radu Valentina Clasa: a X-a Profil : Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Dramaturgia Subiectul: Comedia. Oscrisoare pierdută, de I. L. Caragiale Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare Timpul alocat: 50 minute Competenţe generale: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare. 2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare. Competenţe specifice Conţinuturi asociate 1.1 Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte -expresivitate în limbajul poetic; - valorile stilistice ale unor categorii morfologice 1.2 Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise - sens denotativ şi sensuri conotative; 1.5 Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor

Upload: radu-valentina

Post on 19-Jan-2016

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: o Scrisore Pierduta

Proiect didactic

Data:Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “GOGA IONESCU” TituProfesor: Radu ValentinaClasa: a X-a Profil : Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba și literatura românăUnitatea de învăţare: DramaturgiaSubiectul: Comedia. Oscrisoare pierdută, de I. L. CaragialeTipul lecției: predare-învăţare-evaluareTimpul alocat: 50 minuteCompetenţe generale:1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare.2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate1.1 Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte

-expresivitate în limbajul poetic;- valorile stilistice ale unor categorii morfologice

1.2 Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise

- sens denotativ şi sensuri conotative;

1.5 Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice,ortoepice, de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor lexico-semantice,compatibile cu situaţia de comunicare

2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic

- titlu, incipit, relaţii de opoziţie şi de simetrie, elemente de recurenţă (motiv poetic, laitmotiv).-figuri semantice (tropi).- elemente de prozodie.- instanţele comunicării în textul poetic.

2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate

- temă şi viziune despre lume.

Competenţe derivate: C1: Identificarea particularitatilor genului dramatic;

Page 2: o Scrisore Pierduta

C2: Compararea genului epic cu genul dramatic;C3: Definirea conceptelor operationale: comic, comedie, act, scena, replica si didascalii;C4: Prezentarea temei si subiectului operei;Activităţii de învăţare:A1: întrebări şi răspunsuri despre semnificaţia titlului, structura textului.A2. activitate de identificare: a secvenţelor poetice/tablouri, comentarea acestora, a figuriloe de stil şi imaginilor artistice.A3: exerciţii de identificare de teme şi motive eminesciene prezente în textul suport.Strategia didactică:a. Metode și procedee: conversația euristică, expunerea, exercițiu, explicația, ciorchinele, jocul didacticb. Mijloace de învăţare: fişe de lucru, markere, coli filpchart, manualul, tabla, videoproiectorul.c. Metode de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală, autoevaluarea, interevaluarea, metod R.A.Id.Resurse : 1. umane: 30 de elevi ai clasei a X-a B, profilul : mecanică 2. capacitatea de învăţare: grup omogen, ritmuri apropiate de învăţare 3. de timp: 50 de minuteLocul desfăşurării activităţii: sala de clasăBibliografie

COSTACHE Adrian, IONIŢĂ Florin, M.N. LASCĂR, SĂVOIU Adrian, 2004, Limba şi literatura română-Manual pentru clasa a X-a, Bucureşti, editura ART

CRĂCIUN, Corneliu, 2007, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Deva, editura DIMA SÂMIHĂIAN, Florentina, NOREL, Mariana, 2006, Didactica limbii şi literaturii române, Bucureşti EMINESCU, Mihai, 2006, Poezii, Bucureşti, editura NICULESCU MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM, 2002, Ghid metodologic pentru

aplicarea programelor de limba şi literature română, liceu, Bucureşti, editura ARAMIS PRINT

Page 3: o Scrisore Pierduta

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICEInstrumente ale instruirii didactice/durata

Crearea situaţiilor de învăţare Strategii didactice Metode şi instrumente de evaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor Metode

/procedeeMijloacele

de învăţământ

Forme de organizare a activităţii

1. Moment organizatoric1`

Salutul Notarea absenţelor în

catalog. Asigurarea unui climat

adecvat desfăşurării lecţiei.

Se pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română

Conversația

2. Verificarea temei pentru acasă2`

*Profesorul verifică tema din punct de vedere calitativ și cantitativ, făcând observaţii şi aprecieri după caz, antrenând întreaga clasă în discutarea exerciţiilor propuse. Profesorul intervine, corectând dacă este cazul şi adăugând noi informaţii.Elevii au avut ca temă de efectuat sarcină: Redactează un text argumentativ de 10-15 rânduri despre tema iubirii.

Elevii răspund Conversațiaexplicaţia

Conversația

caietele elevilor

Activitate frontală

evaluarea temei pentru acasă

3.. Captarea atenţiei5`

* Propune elevilor un joc didactic tip concurs Bingo. Aceştia vor constitui 4 grupe, fiecare grupă primind câte un chestionar despre genul liric. (Anexa 1) Elevii vor nota în spaţiul corespunzător numele colegilor din grupă care ştiu să dea răspunsul corect la întrebările formulate .

Completează chestionarele primite, scriind numele colegilor din grupă care ştiu să răspundă corect. Grupa care va termina prima sarcina de lucru va striga Bingo!.

Conversațiaeuristică

jocul didacticfişe de lucru

Activitate frontală

aprecierea verbală

4. Anunțarea temei şi a copetenţelor derivate

*Anunţă elevii că în această lecţie îşi vor forma competenţe de lectură adecvată la specificul poeziei lirice.

Elevii ascultă, apoi notează titlul lecţiei în caiete.

Expunerea Activitate frontală

Page 4: o Scrisore Pierduta

1` *Prezintă competenţe derivate, într-o formă accesibilă elevilor. *Notează la tablă data şi titlul lecţiei: Comedia. Text-suport: O scrisoare pierdută , de I. L. Caragiale

5.Reactualizarea cunoștințelor anterioare6`

* Solicită elevilor să comunice ideile notate pe caiete în timpul desfăşurării jocului tip BINGO.

* Notează pe flip-chart informaţiile esenţiale, alcătuind o schemă de idei. (Anexa 2)

Comunică informaţiile actualizate despre , genul liric.

Notează informaţiile pe caiete.Conversaţia Flipchart

Caietele de notiţe ale elevilor

Activitate frontală

activitate pe grupe

Conversaţia

examinatoare

6.Prezentarea conţinuturilor de învăţare/ dezvoltarea a competenţelor21`

A1 şi A2*Prezintă elevilor informaţii despre apariţia şi sursa de inspiraţie a poeziei. Poezia Pe lângă plopii fără soţ… a fost publicată de Iosif Vulcan în revista Familia, alături de alte şase creaţii eminesciene: S-a dus amoru?, Când amintirile..., Adio..., Ce e amorul, Şi dacă..., Din noaptea... şi a fost inspirată din iubirea nefericită a lui Mihai Eminescu pentru artista Cleopatra Poenaru-Lecca.Lectura expresivă a textului (se va relua lectura textului, integral sau a unor fragmente, de câte ori este necesar). Ce sentimente v-a trezit această poezie ?

Profesorul va prezenta elevilor modalităţile de lucru, organizând grupele (4 grupe), repartizând fişele de lucru, oferind indicaţii

În poezia Pe lângă plopii fară soţ... de Mihai Eminescu se resimte tristeţea profundă a poetului, acesta fiind dezamăgit de stingerea dragostei.

Formulează/ răspund la întrebările adresate pe parcursul prezentării.Ascultă indicaţiile date de cadrul

conversaţia euristică

conversaţia euristică

Expunere problemati-zanta

videoproiec-tor

Activitate frontală

observarea sistematică

aprecierea verbală

Page 5: o Scrisore Pierduta

asupra modului în care vor fi rezolvate sarcinile didactice (Anexa 3), precizând şi timpul aferent. *Fiecare grupă primind ca sarcină de lucru interpretarea textului suport din punct de vedere: lexico-semantic, morfo-sintactic şi prozodic.

Monitorizează permanent activitatea fiecărei grupe de elevi, îi îndrumă pentru a asigura că s-au transmis corect informaţiile.

Cadrul didactic completează, dacă este cazul, răspunsurile incomplete ale fiecărei grupe. .

*Profesorul stabileşte prin delimitare la nivelul strofelor, structura poeziei. Precizează care este ideea dominantă a fiecărei secvenţe.

*Prezentarea va fi interactivă, adresând elevilor întrebări.

Tema poeziei este...Semnificaţia titlului „plopii fără soţ”...

didactic.

Primesc fişele cu sarcinile didactice, lucrând pe grupe

Rezolvă sarcinile primite, scriind rezultatul pe coli de fipchart.

Elevii oferă rezultatele lucrului pe grupe.

Stuctura textului suport: 11 catrene*Identificarea secvenţelor poetice şi stabilirea eventualelor relaţii dintre ele (opoziţie/simetrie)• iubirea neînţeleasă – strofele 1 – 2 , • elogiul iubirii ideale şi al iubitei – strofele 3 – 8,• indiferenţa îndrăgostitului de odinioară – strofele 9 – 10,• imputarea eşecului – strofa 11Notează în caiete ideile desprinse din fiecare secvenţă/tablou poetic.

...iubirea

... titlul semnifică un gest al singuratăţii

expunerea

exerciţiul

Explicația

Conversația

caietul elevului

fişe de lucru

Flipchart

Activitate pe grupe

activitate frontală

observarea sistematică

7. Obţinerea performanţei

Precizează teme şi motive literare romantice prezente în poezia Pe

Explicația

Page 6: o Scrisore Pierduta

şi asigurarea feedback-ului)4`

8. Integrarea evaluării de tip formativ5`

9.Intensifica-rea procesului de retenţie şi transfer3`

lângă plopii fără soţ..., de Mihai Eminescu

Verifică modul de rezolvare a sarcinii.

Rezolvă sarcinile de lucru . Prezintă ideile notate.

Conversația

fişe de lucru activitate frontală aprecierea

verbală

* Prin utilizarea metodei R.A.I (Răspunde-Aruncă-Interoghează) se vor actualiza ideile ancoră ale lecţiei.

Răspund întrebărilorConversația

Mingea acivitateindividuală

AutoevaluareInterevaluare

Comunică elevilor tema pentru acasă diferenţiată:Tema comună: Exerciţiile 8, pagina 135, manual ed. ART. Tema la alegere: . de nivel mediuT1:* Memoraţi poezia.- de nivel avansatT2: Poezia Pe lângă plopii fără soţ… a fost publicată de Iosif Vulcan în revista Familia, alături de alte şase creaţii eminesciene: S-a dus amoru?, Când amintirile..., Adio..., Ce e amorul, Şi dacă..., Din noaptea... . *Stabileşte teme şi motive comune tuturor acestor texte, într-o argumentaţie de o pagină. Includeţi în lucrare versuri ilustrative.

Noteză tema pentru acasă.explicaţia

videoproiec-tor

Activitate frontală

observarea sistematică

10. Evaluarea activităţii didactice2`

Profesorul oferă elevilor un chetionar ce vizează modul cum s-a desfăşurat activitatea didactică. (Anexa 4)Noteză elevii cu participare semnificativă la activitate.

Elevii răspund chestionarului. Conversația Activitate frontală

aprecierea verbală prin calificative

Anexa 1Genul liric. Repere teoretice

Page 7: o Scrisore Pierduta

Bingo!

Notaţi, în spaţiile punctate, numele colegilor care pot oferi răspunsuri corecte pentru sarcinile didactice date.

Elevul A Defineşte noţiunea de gen liric............................................................

Elevul B Precizează specile genului liric cult şi popular...............................................................

Elevul C Stabileşte trei caracteristici definitorii ale genului liric................................................................

Elevul D Găseşte o deosebire între eul empiric şi eul liric..............................................................