nivel ii - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității...

19
ACTIVITATE INTEGRATĂ „TINKERBELL ÎN ATELIERUL PRIMĂVERII” NIVEL II Data: 18.03.2016 Prof. ENACHE ANGELICA

Upload: others

Post on 04-Feb-2020

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

ACTIVITATE INTEGRATĂ

„TINKERBELL ÎN ATELIERUL

PRIMĂVERII”

NIVEL II

Data: 18.03.2016

Prof. ENACHE ANGELICA

Page 2: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 18 martie 2016

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN „Peştişorul de Aur”, Năvodari

GRUPA: mare „Lebedele”

PROF. ÎNV. PREŞC.: ENACHE ANGELICA

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi pe aici pe Pământ?”

SUBTEMA: „ATELIERUL PRIMĂVERII”

TEMA ZILEI: „TINKERBELL ÎN ATELIERUL PRIMĂVERII”

TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrată, de consolidare de cunoştinţe, priceperi şi

deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

DURATA: 1 zi ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

I. ADP: Salutul: „Bună dimineaţa fluturași și floricele !”, Prezenţa, Calendarul naturii,

Activitatea de grup: „Să o cunoaștem pe Tinkerbell!”

II. ALA1:

BIBLIOTECĂ: trasare semne grafice combinate ”Scrisoare pentru Tinkerbell”

ARTĂ: Floricele și fluturi zâmbitori – colaj, decorare

ȘTIINȚĂ: Observare: Flori de primăvară

III. ADE: DŞ + DOS „Tinkerbell în atelierul primăverii” (joc didactic, activitate practic-

gospodărească – coasere )

IV. ALA2: „Valsul primăverii”, ”Tinkerbell și prietenii ei”

HARTA CONCEPTUALĂ A TEMEI:

DȘ 1 + DOS 2

TINKERBELL ÎN ATELIERUL

PRIMĂVERII

Joc didactic, coasere

ARTĂ: colaj, decorare

BIBLIOTECĂ:

Trasare semne grafice

combinate

ȘTIINȚĂ:

OBSERVARE

ALA2: VALS

Page 3: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor şi priceperilor despre anotimpul

primăvara;

Exersarea abilităţilor de numărare în limitele 1-7 şi a celor practic-gospodăreşti

specifice nivelului de dezvoltare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive: - să formeze mulţimi de obiecte; - să ataşeze mulţimii cifra corespunzătoare; - să compună în moduri diferite un număr dat ;

- să pună în corespondenţă obiecte, indicând unde sunt mai multe, mai puţine

sau tot atâtea;

- să ordoneze crescător/descrescător obiecte; - să numere crescător/descrescător în limitele 1-7; - să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date; - să descrie modul de realizare al procedurii de coasere; - să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate;

b) psihomotrii: - să mânuiască materialele în mod organizat; - să utilizeze materialele puse la dispoziție pentru a realiza flori decorate; - să înşire ața cu ajutorul acului, fără a omite nici un orificiu, pentru a realiza

florile, fluturii; - să traseze diverse tipuri de semne grafice; - să observe cu ajutorul instrumentelor de lucru plantele puse la dispoziție ; - să exerseze coaserea utilizând tehnicile învăţate; - să execute paşi de vals; - să execute pași de dans;

c) afective: - manifestarea spiritului cooperant în relațiile cu cei din jur; - dezvoltarea simţului estetic, al celui practic –creativ.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, călătoria

misterioasă, turul galeriei, învățarea prin cooperare – metodele activ-participative ,,Cerc

interior, cerc exterior”, ,,Amestecă, îngheață, formează pereche!”

Mijloace: personaj Tinkerbell, gentuța cu praf magic, uneltele zânei, puzzle unelte,

simboluri pentru echipe, siluete: zânele din Atelierul Primăverii, flori pentru observare,

instrumente : microscop sau lupă, cuțite plastic, carton pentru poster, cifre 1-7, fișe cu

semne grafice, calculator, videoproiector, insigne echipe , creioane, carioci, ochișori mobili,

elemente decor autoadezive, (pietre, perle), lipici, planșe A3 pentru jocul didactic, bobocii

magici, sclipici, coșulețe, ace cu vârf rotunjit, ață, siluete flori și fluturi pentru cusut,

costume dans, pălării floare, aripi de fluturi.

Page 4: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

BIBLIOGRAFIE:

Borţeanu S., Vodiţă A. (2013) – “100 de întâlniri, 100 idei reuşite”, Editura

Diamant, Piteşti

Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M.(2002) – “Metode interactive de

grup –ghid metodic”, Editura Arves

Cioflica S., Lazăr C., Ilie E., Mignea Guga N., Berbeceanu G., Marta C.

(2010) – “Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă”, Editura Tehno-Art, Cluj-

Napoca

Ciolan L.(2008) – “Învăţarea integrată, fundamente pentru un curriculum

transdisciplinar”, Editura Polirom, Iaşi

Glava A., Pocol M., Tătaru L.(2009) – “Educaţia timpurie – ghid metodic

pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Editura Paralela 45, Piteşti

Glava A., Tătaru L., Chiş O. (2014) – “Piramida cunoaşterii”, Editura

Diamant, Piteşti

MECT(2008) – “Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor

între 3-6/7 ani”

MECT(2009) – “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH,

Bucureşti

Mitu V., Antonovici Şt. (2005) – “Jocuri didactice integrate pentru

învăţământul preşcolar”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti

SCENARIUL DIDACTIC:

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul: “Bună dimineaţa, fluturași și floricele!” Educatoarea împarte copiilor

insigne cu flori și fluturi, apoi indică formarea unui cerc, copii prinzându-se de mâini şi

rostind versurile: “Mâinile frumos ne dăm/ Iute le împreunăm/ Două cercuri noi formăm/

Iar la semnal ne salutăm!”. Copiii, în funcție de simbolul ecusonului, formează două

cercuri concentrice. La semnalul “Amestecă!” dat de educatoare, copiii se rotesc în cerc

cântând cântecul “Bună dimineața!”(anexa 1), se opresc la semnalul “Îngheață!”, iar la

semnalul “Formează perechi!”, copiii din cercul interior se întorc cu fața catre cei din

cercul exterior, formează pereche cu cel din fața sa salutându-se și împărtășindu-și

sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori, dându-se astfel posibilitatea formării

cât mai multor perechi și salutului între cât mai mulți copii.

Se face prezenţa copiilor, operându-se în catalogul grupei.

Se poartă o mica conversaţie: “În ce anotimp suntem?, În ce lună?, Ce zi este astăzi?,

A câta zi din săptămână este joi?, Ce a fost ieri?, Ce zi va fi mâine?, Cum este vremea?.

Page 5: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

Printr-o numărătoare voi desemna un copil care va prezenta vremea (Sunt… şi astăzi,

18 martie 2016, vă voi prezenta vremea! Astăzi este…, dar……. Ne îmbrăcăm cu gecuțe

lăsând acasă haina cea groasă și cizmele!). Se aplaudă intervenţia copilului, se completează

calendarul naturii.

Pentru că se anunţă o zi frumoasă, bogată în miresme de flori de primăvară zbor de

fluturi, haideți să ne imaginăm că suntem în mijlocul unei poienițe dintr-o pădure și să

zburăăăm!. Se interpretează jocul cu text şi cânt “ Ghiocelul zin zilin”. (anexa 2)

Tranziţie: “Ne-am jucat şi am zburat

Tare bine ne-am distrat!

Pe covor să ne-aşezăm

Şi uşor să respirăm!”

Personajul Tinkerbell se prezintă: Bine v-am găsit dragi floricele și dragi fluturași! Mă

cunoașteți? Știți cine sunt? Eu sunt Tinkerbell, Zâna cârpace. Ce înseamnă ”cârpaci”? Se

explică termenul ca fiind atribuit unei persoane ce se ocupă cu repararea și/sau îmbunătățiri

aduse unor obiecte în scopul unei mai bune funcționări a acestora. Știți ce port în gentuța

mea specială? (o gentuță unde se află uneltele lui Tinkerbell) Aici, în această gentuță, port

la mine tot timpul ceea ce am nevoie pentru a repara: uneltele ce ne ajută pe noi, zânele din

Atelierul Primăverii, să trimitem pe pământ solii acesteia. Voi știți care sunt aceștia?

(ghioceii, flori de primăvară, păsările călătoare, soarele, insecte, iarba verde, copacii

înmuguriți și înfloriți, etc)

Activitatea de grup:

“În fluturi și flori ne așezăm

Și două echipe să formăm!”

După ce s-au grupat copiii, vor avea de reconstituit pe 2 planșe A3 uneltele zânei. Se

urmăreşte interacţiunea dintre copii, modul cum îşi împart materialele de lucru, îndeplinirea

sarcinii.

“Ce aţi descoperit?”(un patent, clește, ciocănel, șurubelnițe)

Noutatea zilei: “ Zâna Tinkerbell în Atelierul Primăverii ” (o siluetă a personajului

este așezată în locul noutatea zilei de la calendarul naturii).

Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele.

Se începe cu ALA 1: Pe o masa vor fi aşezate medalioane cu 3 simboluri: creioane,

pensulă, lupă. Copiii vor fi invitaţi să-şi aleagă un medalion, formându-se astfel trei echipe:

cei care au ales creioanele vor fi Scriitorii, cei care au ales pensula vor fi Artiştii, iar cei

care au ales lupa vor fi Cercetătorii.

Page 6: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

Fiecare echipă se va deplasa la locul din sala de grupă unde îşi vor desfăşura

activitatea. Ţinând cont că evaluarea se va face pe metoda “Călătoria misterioasă”,

echipele vor fi dispersate, ocupând întreg spațiul grupei, astfel încât în prezentarea finală să

se poată porni de la un grup şi având o înlănţuire logică să se continue până la grupul care

va trage concluzia.

Bibliotecă – Scriitorii – Sarcină: Trasare semne grafice combinate ”Scrisoare pentru

Tinkerbell”;

Artă – Artiştii – colaj prin aplicare de elemente decorative pe suprafața florilor și a

fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2;

Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor de primăvară (lalea, narcise),

studierea la microscop/lupă, prin tăierea acestora, studierea bulbului, a rădăcinii, realizând

poster cu elementele componente ale plantei.

Copiii vor lucra în echipe îndeplinind sarcinile propuse şi aranjându-şi spaţiul de

lucru. La final vor pleca într-o călătorie din care vor afla ce au lucrat ceilalţi colegi,

utilizându-se tranziția: ”Lucrul noi am terminat/ Să vedem, ce ați lucrat?” Se aplaudă

fiecare echipă şi se fac aprecieri globale asupra modului cum au îndeplinit sarcinile.

Trecerea spre următoarea etapă se face printr-un joc de mișcare: pentru că fluturilor

le place să zboare pentru a-și întinde frumoasele aripioare iar florile adoră să se lase

mângâiate de soare, haideți să jucăm și să cântăm ”Azi la noi în poieniță”- adaptare .

(anexa 3)

Tranziţie: “Floricele, fluturași,

Tare sunteți drăgălași,

Dar de vreți ca să mâncăm,

Pe mânuțe ne spălăm!

Haideți zborul să ni-l luăm,

Către izvor ne-ndreptăm!”

Rutină: Servirea mesei.

Urmează ADE: “Tinkerbell în Atelierul Primăverii”(joc didactic interdisciplinar şi

coasere)

Captarea atenţiei se realizează prin prezentarea Bobocului Primăverii, care are nevoie

de magia cunoașterii și priceperii aflată în fiecare floricică sau fluturaș pentru ca acesta să

poată înflori, răspândind Primăvara în întreaga lume. Dacă ei vor vrea să ofere din această

magie, bobocul va înflori, desfăcându-și petalele și zânele vor putea trimite solii acestui

anotimp pe tot Pământul.

Se face intuirea materialelor, pe rând.

Educatoarea explică preşcolarilor că vor participa la un joc care se numeşte

“Tinkerbell în Atelierul Primăverii”. Nu vor putea vedea Bobocul Primăverii deschis decât

atunci când vor rezolva toate sarcinile din gentuța lui Tinkerbell .

Page 7: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

Deoarece echipele s-au format în cadrul etapei Întâlnirea de dimineață, copiii știu să

se grupeze în funcție de insigna primită, formându-se astfel, două grupuri: echipa Florilor şi

echipa Fluturilor.

Se enumeră sarcinile de lucru:

formarea mulţimilor de obiecte,

numărarea elementelor mulţimilor,

compunerea în moduri diferite a unui număr;

ataşarea cifrei corespunzătoare numărului de obiecte,

punerea în corespondenţă a două mulţimi de obiecte,

ordonarea crescătoare/descrescătoare a obiectelor unei mulţimi după criteriul

mărime,

numărare în sens crescător şi descrescător în limitele 1-7,

alegerea vestitorilor primăverii și

indicarea elementele care nu sunt caracteristice primăverii.

Se enunţă regulile jocului:

păstrarea ordinii şi a disciplinei,

copiii vor sta în locul desemnat echipei şi nu se vor deplasa la echipa adversă,

va răspunde copilul solicitat de educatoare,

vor rezolva sarcinile date,

se vor deplasa la calculator utilizând adecvat perifericele acestuia pentru a oferi

spre evaluare soluția sarcinii respective,

vor aplauda răspunsurile corecte,

vor primi pentru fiecare sarcină rezolvată corect o buburuză, aceasta fiind

prietena lui Tinkerbell, fiind câştigătoare acea echipă care are mai multe

buburuze.

Explicarea şi demonstrarea jocului: Educatoarea va recita o numărătoare şi copilul la

care se termină numărătoarea trebuie să răspundă. Se extrage din gentuța zânei prima sarcină

şi aceasta va fi îndeplinită de copilul indicat. Pentru fiecare răspuns corect se acordă echipei

câte o buburuză.

Executarea jocului de probă – printr-o numărătoare este desemnat câte un copil de la

fiecare grupă să vină şi să rezolve o sarcină (“Formaţi mulţimea florilor mici/mari”, în

cadrul unei prezentări power point).

Executarea jocului de către copii – copiii numiţi vor ieşi în faţă, la panou, calculator

sau la măsuţele echipelor respective şi vor îndeplini sarcinile propuse, primind câte o

buburuză pentru sarcina rezolvată corect.

Page 8: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

Complicarea jocului – Fiecare echipă are o planșă pe care se află scrisă cifra 7și

coșulețe cu păsări. Ei trebuie să aleagă doar 7 rândunele, nu altă pasăre și nici mai mult

sau mai puțin de atât, și să le așeze pe firele dintre stâlpi. Cealaltă echipă, va avea o planșă

cu o imagine ce prezintă caracteristici specifice primăverii, având ca sarcină să identifice

din coșulețul cu flori diverse, doar narcisele, nu mai mult și nici mai puțin de 7.

Încheierea jocului – se numără buburuzele fiecărei echipe şi se desemnează

câştigătorii. Deoarece în punguța specială a zânei s-a adunat destul praf magic din

cunoaștere și pricepere, Tinkerbell va împrăștia praful magic peste Bobocii Primăverii și

aceștia se vor deschide.

Se poartă o scurtă discuție: ca să aducem și noi în căsuța lui Tinkerbell aflată în sala

noastră de clasă și mai multă magie de primăvară, am putea să facem un gest frumos și,

arătându-ne priceperea, să coasem pentru acoperișul căsuței – ciupercă cele mai frumoase

și zâmbitoare flori și cei mai veseli fluturi?

Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele – copiii vor coase florile zâmbitoare, pentru

a o ajuta pe zână să aibă cea mai frumoasă căsuță. Pentru a coase, trebuie să ne încălzim

mânuțele, ca degețelele să fie pline de energie și pricepere și să se împrietenească cu acul

și ața pentru cusut.

Se prezintă materialele de lucru: florile și fluturii suport, elemente decorate în

cadrul sectorului Artă din cadrul Ala 1, ace pentru cusut goblen, cu vârful rotunjit, agrafe

pentru prinderea și fixarea florii pe acoperișul căsuței. Sunt deja două echipe şi copiii se

vor deplasa la mesele unde vor lucra.

Se fixează etapele de lucru pentru fiecare echipă. Se execută mişcările de încălzire a

musculaturii, după care vor trece la coaserea materialului suport – flori, fluturi.

Vor coase în linie dreaptă sau petrecută, la alegere, vor efectua nodul la finalizarea

aței din ac și vor înnoda cu o alta, vor încheia linia cusută înnodând și tăind ața rămasă.

După ce au terminat de cusut cu ajutorul metodei Turul galeriei, copiii vor analiza

lucrările după criteriile:

dacă au respectat introducerea aței în fiecare perforație a modelului de lucru;

dacă au respectat modelul;

dacă au știut să realizeze nodul sau au avut nevoie de sprijin;

dacă au obținut modele sau linii de coasere originale.

Copiii vor fi aplaudaţi şi lăudaţi asupra modului cum au lucrat şi au participat la

activitate. Apoi, se vor spăla pe mâini şi se vor pregăti pentru ALA 2: “Valsul

Primăverii”și ” Tinkerbel și prietenii ei” – moment artistic prezentat de copii.

La final, copiii vor fi răsplătiţi cu buburuze dulci.

Page 9: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

NR.

CRT.

SECVENŢA

DIDACTICĂ

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENT

ORGANIZATORIC Pregătirea grupei pentru activitate.

Stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere

propice pentru buna desfăşurare a activităţii.

2.

CA

PT

AR

EA

AT

EN

ŢIE

I

Se va realiza prin prezentarea personajului

Tinkerbell și a gentuței sale speciale, unde,

alături de praful magic pe care îl au toate

zânele, se găsesc uneltele ce o ajută în munca

sa. După ce le observă copiii, împărțiți în două

echipe în cadrul întâlnirii de dimineață, vor

avea ca sarcină să reconstituie pe două planșe

diferite doar uneltele pe care zâna le folosește

în munca sa din Atelierul Primăverii, de unde

ea a sosit. Deoarece și copiii își doresc să facă

parte din echipa ce aduce Magia Primăverii,

află că pot face acest lucru, intrând în Atelierul

Primăverii, care va fi și tema zilei.

Conversaţia

Surpriza

Obse

rva

rea c

om

port

am

entu

lui

copii

lor

3.

A

NU

AR

EA

TE

ME

I Ş

I E

NU

AR

EA

OB

IEC

TIV

EL

OR

Tema zilei de azi este : “Atelierul Primăverii”.

Veţi lucra la centre împărţiţi în trei

echipe. La Bibliotecă, veți fi scriitori și veți

trasa semne grafice combinate – ”Scrisoare

pentru Tinkerbell”; la Artă, veți fi artiştii și veți

avea ca sarcină să decorați cât mai frumos și

creativ prin aplicarea de elemente decorative

pe suprafața florilor sau a fluturilor; la Știință

veți fi cercetătorii și veți observa florile de

primăvară (lalea, narcisa), studierea cu ajutorul

lupei sau microscop, prin tăierea acestora,

studierea bulbului, a rădăcinii, realizând un

poster cu elementele componente ale plantei.

Când veţi termina, vom pleca într-o călătorie

misterioasă pentru a afla ce au lucrat ceilalţi

colegi de la celelalte echipe, aflând astfel,

lucruri noi şi vom juca un joc: “Azi la noi în

poieniță”.(anexa 3)

La activităţile pe domenii experienţiale vom

juca un joc îndeplinind anumite sarcini: veți

forma mulţimi de obiecte, veți număra

elementele mulţimilor, veți compune un număr

dat în moduri diferite, va trebui să ataşați cifra

corespunzătoare numărului de obiecte din

mulțimi, veți pune în corespondenţă elementele

a două mulţimi de obiecte, veți ordona

crescător/descrescător obiectelor unei mulţimi

după criteriul înălțime, veți număra în sens

crescător şi descrescător în limitele 1-7, va

trebui să arătați că știți care sunt vestitorii

primăverii și să indicați elementele care nu sunt

caracteristice primăverii. Ca să aducem și noi în

căsuța lui Tinkerbell aflată în sala noastră de

clasă și mai multă magie de primăvară, am

putea să facem un gest frumos și, arătându-ne

priceperea, să coasem pentru acoperișul căsuței

– ciupercă cele mai frumoase și zâmbitoare

flori sau cei mai frumoși fluturași. La final, le

vom face o surpriză frumoasă musafirilor noștii

prezentându-le un moment artistic special,

pregătit de către voi, copiii,”Valsul primăverii”

și ”Tinkerbel și prietenii ei”.

Conversaţia

Explicaţia

Page 10: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

4. DESFĂŞURAREA

PROPRIU-ZISĂ A

ACTIVITĂŢII

ALA 1:

ADE:

ACTIVITATE

MATEMATICĂ

Pornind de la tema activităţii, vă invit să vă

alegeţi un medalion. Se formează 3 echipe:

scriitorii, artiştii şi cercetătorii. Scriitorii vor

lucra la Bibliotecă şi vor avea de scris semne

grafice combinate în ”Scrisoare pentru

Tinkerbell”. Artiştii vor lucra la Artă şi vor

decora cu diferite materiale florile și fluturii

ce vor fi folosiți la activitatea din cadrul DOS.

Cercetătorii vor analiza și studia florile de

primăvară și vor realiza posterul cu

elementele componente ale unei flori.

Fiecare echipă va executa sarcina propusă, iar

unde întâmpină greutăţi vor fi ajutaţi de

educatoare.

După finalizarea sarcinilor copiii vor trece pe

la fiecare centru, iar echipa care a lucrat în

acel loc va explica celorlalţi ce a făcut.

Se aplaudă toţi copiii.

Pentru că ne aflăm în ”Atelierul primăverii”,

unde suntem înconjurați de atâtea flori,

fluturi, păsări și iarbă, ne vom relaxa în

interpretarea jocului muzical ”Azi la noi în

poieniță”(anexa 3). Fiecare copil va interpreta

versurile jocului și va efectua mișcările

sugerate de acesta.

Tranziţie: Floricele, fluturași,

Tare sunteți drăgălași,

Dar de vreți ca să mâncăm,

Pe mânuțe ne spălăm!

Haideți zborul să ni-l luăm,

Către izvor ne-ndreptăm!”

După Rutină - servirea mesei, urmează:

Captarea atenţiei

Se realizează prin prezentarea Bobocilor

Primăverii, care au nevoie de magia

cunoașterii și priceperii aflată în fiecare

floricică sau fluturaș din echipă pentru ca

aceștia să poată înflori, răspândind Primăvara

în întreaga lume. Dacă ei vor vrea să ofere din

această magie, fiecare boboc va înflori,

desfăcându-și petalele și zânele vor avea

astfel praf magic pentru a putea trimite solii

acestui anotimp pe tot Pământul

Se va face intuirea materialelor pe parcursul

derulării jocului.

Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

Educatoarea explică preşcolarilor că

vor participa la un joc care se numeşte

“Tinkerbell în Atelierul Primăverii”. Nu vor

putea vedea Bobocul Primăverii deschis decât

atunci când vor rezolva toate sarcinile din

gentuța lui Tinkerbell. Aici se află flori

numerotate ce conțin sarcinile jocului:

formarea mulţimilor de obiecte, compunerea

unui număr dat în moduri diferite, numărarea

elementelor mulţimilor, ataşarea cifrei

corespunzătoare numărului de obiecte,

punerea în corespondenţă a două mulţimi de

obiecte, ordonarea crescătoare/descrescătoare

Explicația

Conversația

Călătoria misterioasă

Exercițiul

Surpriza

Conversația

Explicația

Evaluare

practică

Evaluare orală

Page 11: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

4.

ADE:

ACTIVITATE

MATEMATICĂ

a obiectelor unei mulţimi după criteriul

mărime, numărare în sens crescător şi

descrescător în limitele 1-7, să aleagă

vestitorii primăverii și să indice elementele

care nu sunt caracteristice primăverii.

Se enunţă regulile jocului: păstrarea ordinii şi

a disciplinei, copiii vor sta în locul desemnat

echipei şi nu se vor deplasa la echipa adversă,

va răspunde copilul solicitat de educatoare,

vor rezolva sarcinile date,se vor deplasa la

calculator și vor utiliza corect perifericele

acestuia pentru a oferi răspunsul, vor aplauda

răspunsurile corecte, vor primi pentru fiecare

sarcină rezolvată corect o buburuză, fiind

câştigătoare acea echipă care are mai multe

buburuze.

Explicarea şi demonstrarea jocului:

Educatoarea va recita o numărătoare şi copilul

la care se termină numărătoarea trebuie să

răspundă. Se extrage din gentuță prima

sarcină şi aceasta va fi îndeplinită de copilul

indicat. Pentru fiecare răspuns corect se

acordă echipei câte o buburuză.

Executarea jocului de probă – printr-o

numărătoare este desemnat câte un copil de la

fiecare grupă să vină şi să rezolve o sarcină

(“Așează crescător sau descrescător florile

pe criteriul mărime.”)

Executarea jocului de către copii – copiii

numiţi vor ieşi în faţă, la calculator, la panou

sau la măsuţele echipelor respective şi vor

îndeplini sarcinile propuse, primind câte o

buburuză pentru sarcina rezolvată corect.

Varianta I:

Fiecare echipă va primi din gentuța lui

Tinkerbell o floare numerotată cu cifra 1. Pe

spatele florii se află câte o buburuză, una

dintre ele având 6 buline pe o aripă iar pe cap

cifra 7, sarcina fiind completarea prin lipire cu

atâtea buline câte sunt necesare pentru ca

buburuza sa aibă în total 7 buline.

Sarcina celei de-a doua echipe este ca după

primirea buburuzei ce are pe cap cifra 7, să

completeze prin lipire bulinele pe care aceasta

le are distribuite în mod inegal (3 și 2) astfel

încât să aibă în total 7 buline.

După realizarea sarcinii, în mod corect,

echipele vor primi la panou câte o buburuză.

Varianta a II-a

Tinkerbell extrage a doua floare care conține

descrierea celei de-a doua probe: Fiecare

echipă va primi câte o planșă A3, pe una

dintre ele sunt reprezentate 10 narcise pe

cealaltă 10 fluturi, cerința fiind să formeze

prin numărare o mulțime cu 7 elemente,

lipind sau scriind alături cifra respectivă.

Explicația

Explicația

Jocul

Jocul

Jocul

Conversația

Jocul

Evaluare orală

Evaluare orală

și practică

Acordarea

recompenselor

Evaluare

practică

Page 12: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

Se poate continua verificarea însușirii

deprinderii de numărare corectă, prin

solicitarea de numărare crescător și

descrescător, ( 0-7; 7-0) numărat funcțional:

numărăm de la 2 la 5; sau numărăm de la 4 la

6, etc. ”Floare albă, floare albastră/ Hai să

numărăm cu toți o dată!”

Se analizează modul de realizare a sarcinii

fiecărei echipe și în funcție de rezultat, vor

primii câte o buburuză pe panou, trecând, după

felicitarea prin aplauze a rezultatelor, spre

următoarea probă.

Varianta a III-a

A treia floare le cere membrilor echipelor să

vizualizeze planșele proiectate pe ecran și să

fie atenți la cerințe: echipa Florilor are ca

sarcină să aleagă cu ajutorul click-ului doar

vestitorii primăverii, fiecare alegere corectă

fiind răsplătită cu aplauze sau cu ”Mai

încearcă!”, în cazul unei alegeri incorecte, în

timp ce echipei Fluturilor le revine ca sarcină

să aleagă elementele care nu sunt specifice

acestui anotimp.

Se analizează modul de realizare a sarcinii

fiecărei echipe și în funcție de rezultat, vor

primi câte o buburuză pe panou, trecând, după

felicitarea prin aplauze a rezultatelor, spre

următoarea probă.

Varianta a IV-a

Floarea a patra pe care se află înscrisă cifra 4,

sarcina conținută de acesta solicită participarea

a câte 5 copii din fiecare echipă care, prin

deplasarea la calculator și utilizarea mouse-lui,

să așeze, pe rând, pe criteriul înălțime, în

ordine crescătoare, pentru echipa Florilor și

descrescătoare, pentru echipa Fluturilor, câte 5

copăcei înfloriți.

Se analizează modul de realizare a sarcinii

fiecărei echipe și în funcție de rezultat, vor

primii câte o buburuză pe panou, trecând, după

felicitarea prin aplauze a rezultatelor, spre

următoarea probă.

Complicarea jocului – Fiecare echipă are o

planșă pe care se află scrisă cifra 7 și coșulețe

cu păsări. Ei trebuie să aleagă doar 7

rândunele, nu altă pasăre și nici mai mult sau

mai puțin de atât, și să le așeze pe firele dintre

stâlpi. Cealaltă echipă, va avea o planșă cu o

imagine ce prezintă caracteristici specifice

primăverii, având ca sarcină să identifice din

coșulețul cu flori diverse, doar narcisele, nu

mai mult și nici mai puțin de 7 și să le lipească

pe planșa primită.

Încheierea jocului – se numără buburuzele

fiecărei echipe şi se desemnează câştigătorii.

Se fac aprecieri globale şi individuale asupra

modului în care au participat la activitate.

Conversația

Jocul

Conversația

Jocul

Conversația

Conversația

Jocul

Evaluare

practică

Acordarea

recompensei

Evaluare

practică

Acordarea

recompensei

Evaluare

practică

Acordarea

recompensei

Evaluarea

practică și

orală.

Acordarea

recompensei

Page 13: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

Activitatea

practică

Deoarece au reușit să treacă cu bine toate

probele, Tinkerbell va descoperi în gentuța sa

praful magic adunat din cunoaștere și

priceperea copiilor și aruncându-l peste

bobocii Primăverii, aceștia se deschid,

eliberând magia acestui anotimp în întreaga

lume.

Suporturile pe care află Bobocii Primăverii,

ascund surprize, câte o punguță cu praf magic,

pentru ca și copiii să poată lua cu ei puțină

magie….

Trecerea spre cea de-a V-a probă se face prin

tranziția: ”De lucrat, am tot lucrat/ Ce ați zice

de cântat?” Anexa 4

Se poartă o mică discuție între Tinkerbell și

copii: să ne reamintim că suntem în Atelierul

Primăverii și așa cum spune și cântecelul pe

care l-am interpretat împreună, am nevoie de

ajutorul vostru să îmi înfrumusețez căsuța.

Pentru aceasta să vedem ce v-am pregătit:

Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele –

copiii vor coase flori și fluturi zâmbăreți pentru

acoperișul căsuței Zânei cârpace. Pentru a

coase avem nevoie de multă atenție și un pic

de îndemânare. Se prezintă materialele de

lucru: siluete perforate flori și fluturi, decorate

în cadrul sectorului Artă, ace cu vârf rotunjit,

ață diferite culori. Sunt deja două echipe şi

copiii se vor deplasa la mesele unde vor lucra.

Se prezintă modelul de floare și fluture pentru

fiecare echipă.

Se reamintesc etapele de realizare a coaserii:

se trece ața peste muchie prin orificiile

dispuse pe marginea modelului, astfel: se

introduce vârful acului de sus în jos, apoi se

trage până când se fixează pe silueta

floare/fluture, fără a-l rupe sau îndoi.

operațiunea se repetă, având grijă să nu

omitem nici o perforație, până când întreaga

lucrare este finalizată.

dacă ața aflată în ac nu este suficientă

pentru a acoperii suprafața modelului, se

procedează la realizarea nodului și continuarea

cu o altă ață, al cărui capăt va fi dea asemenea

finalizat prin nod pentru a încheia lucrarea.

După obținerea modelului cusut, fiecare copil

își va așeza lucrarea cu ajutorul unui bold cu

vârf rotunjit pe acoperișul ciupercă al căsuței.

Se fixează etapele de lucru pentru fiecare

echipă.

Se execută mişcările de încălzire a

musculaturii, după care vor trece la realizarea

activității.

Vor coase modelele primite, alegând ei dacă

vor folosi coaserea în linie dreaptă sau

coaserea pe margine, precizând că pot solicita

ajutorul membrilor echipei sau al meu, dacă

consideră că au nevoie.

După ce au terminat de cusut, cu ajutorul

metodei Turul galeriei, copiii vor analiza

lucrările după criteriile:

Conversația

Conversația

Conversația

Explicația

Exercițiul

Turul galeriei

Acordarea

recompensei

Evaluarea

orală

Page 14: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor

dacă au cusut corect, operând în fiecare

perforație a modelului,

dacă au realizat nodul;

dacă au realizat modele originale;

dacă au finalizat lucrarea.

Copiii vor fi aplaudaţi şi lăudaţi asupra

modului cum au lucrat şi au participat la

activitate.

Evaluarea

orală

5. ÎNCHEIEREA

ACTIVITĂŢII

ALA 2:

“De lucrat am terminat

Acum, haideţi la valsat!”

Copiii vor prezentă dansul: “Valsul Primăverii”și

”Tinkerbel și prietenii ei”

Se vor face aprecieri asupra modului în care s-au

comportat şi au participat la activitate.

Copiii vor fi răsplătiţi cu prăjituri în formă de fluturi

și flori.

Pașii de vals

Conversaţia

Evaluare orală

Recompense

Page 15: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor
Page 16: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor
Page 17: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor
Page 18: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor
Page 19: NIVEL II - timtim-timy · fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2; Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor