neuron ul

6
Proiect de lectie Clasa : a-VII-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : COMAN MIHAELA DENISA Obiectul: Biologie-Anatomie Unitatea de învaţare: Caractere generale, morfofunctionale, comporta ment, adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare Subiectul:Functia de relatie- Neuronul Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte Competenţe specifice: Identificarea si observarea alcătuiriişi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman (1.1) Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1) Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare (4.1) Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2) Obiective operationale: Sa recunoasca pe materialul didactic celula nervoasa . Sa descrie componentele acesteia Sa prezinte proprietatile neuronului Sa precizeze modul de transmitere a impulsului nervos la nivelul sinapsei. Demersul didactic: a. Resurse procedurale: observatia,conversaţia euristică;descoperirea; demonstratia, modelarea b. Resurse materiale: manual;, atlasul de anatomie ,mulaje, planse

Upload: denisa-mihaela-coman

Post on 29-Sep-2015

2 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

gfhgfxhgfhgf

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Proiect de lectieClasa : a-VII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Profesor : COMAN MIHAELA DENISAObiectul: Biologie-Anatomie

Unitatea de nvaare: Caractere generale, morfofunctionale, comporta

ment, adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare

Subiectul:Functia de relatie- NeuronulTipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Competene specifice:

Identificarea si observarea alctuiriii funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman (1.1) Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1)

Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1) Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare (4.1)

Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)

Obiective operationale:

Sa recunoasca pe materialul didactic celula nervoasa . Sa descrie componentele acesteia

Sa prezinte proprietatile neuronului

Sa precizeze modul de transmitere a impulsului nervos la nivelul sinapsei.

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: observatia,conversaia euristic;descoperirea; demonstratia, modelarea

b. Resurse materiale: manual;, atlasul de anatomie ,mulaje, plansec. Forma de activitate: frontal

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: sala de clasa

Bibliografie:

1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora , Bucuresti 1999;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Cezar Th. Niculescu si colab- Compendiu de anatomie si fiziologie a omului, Editura Corint, 2007;

4.Viorel Lazar . Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009Desfurarea lecieiEtapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoric Pregtete materialul didactic.

Noteaz n catalog elevii abseni i verifica dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei.i pregtesc crile i caietele.

Verificare cunostintelor Prin chestionare orala

-Care sunt partile componente ale corpului uman?

- Care sunt organele vitale ale corpului uman?- Care sunt principalele organe si in componenta caror sisteme intra?- Care sunt funciile organismului uman ?Raspund la intrebarile profesorului.

Captarea ateniei -Solicit elevilor s priveasca plansa si sa precizeze ce este reprezentat acolo. Se gndesc i identifica reprezentarea alcatuirii sistemului nervos.

Anunarea temei i a obiectivelorAnun i scrie pe tabl tema leciei i prezint obiectivele pe care elevii trebuie s le cunoasc la terminarea leciei.Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele.

Dirijarea nvrii Prezinta elevilor plansa cu alcatuirea sisemului nervos la om.Precizeaza rolul sistemului nervos si endocrin in integrarea organismului in mediul de viata.Deseneaza neuronul indicand cu sageti structura lui ( corp celular si prelungirile acestuia).Completeaza schema lectiei cu detalii privind alcatuirea interna a neuronului.

Prezinta modul de formare al retelelor de neuroni, clasificand tipurile de sinapse.

Precizeaza particularitatile neuronilor si evidentiaza functiile acestora.

In final, schema lectiei va fi conform anexei, iar concluzia ce se impune este aceia ca sistemul nervos primeste, transmite si prelucreaza mesajele din mediul extern sau intern si elaboreaza raspunsuri adecvate cu ajutorul acestor celule niraculoase= neuroni.Noteaz titlul leciei

Urmaresc profesorul si executa desenul de pe tabla.Completeaza lectia in caiete.Urmaresc explicatiile profesorului si completeaza schema in caiete.

6.Obinerea performanei elevilorInventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a vedea in ce masura au fost atinse obiectivele.Raspund la intrebarile profesorului

7. Evaluarea Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei.

Rezolvarea fisei de activitate de la pagina 57.

Se gandesc si raspund la intrebari.

Rezolva fisa de activitate.

Anexa 1

NEURONUL

Definitie = unitatea destructura si functie a sistemului nervos.

Alcatuire:

Neuronii se leaga intre ei prin sinapse, formand retele de neuroni.Sinapsele pot fi:

Axo-dendritice

Axo-somatice

Proprietatile neuronului:

Traiesc mult

Nu se inmultesc

Au nevoie de oxigen si glucoza

Excitabilitatea

Conductibilitatea.