moartea caprioarei
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Clasa: IX-aȘcoala: GM NemțeniData: 2 decembrie 2013Subiectul:Nicolae Labiș, ”Moartea căprioarei”. Tema, mesajul și ideea poemului.Competențe și subcompetențe: 6 /6.1 9/9.1 13/13.1
Tipul lecției: mixtăTimp: 45 min Obiective operaționale: Cognitiv-formative:
O1 Să-și exprime ideea fața de o afirmație; O2Să prezinte viața și activitatea poetului; O3Să identifice motivele, ideea și tema poemului;
Affective: O3 Să manifeste interes pentru lecție; O4 Să formeze atitudini corespunzătoare subiectului discutat la lecţie; O5 Să dea dovadă de insistenţă în căutarea soluţiilor şi argumentelor;
Strategii didactice: Graficul T; Jocul didactic; Conversația euristică; Descoperirea; Cinquen.
www.referat.ro
www.referat.ro
Desfășurarea activitățiiEtapele lecției Obiective Timp
(min)Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
didacticeEvocarea)captarea atențieib)verificarea temei pentru acasă
O1, O4
O2, O5
-Profesorul organizează clasa, scrie pe tablă o afirmație: ” Toți avem dreptul la viață, toți suntem egali în fața naturii”- Propune elevilor să prezinte oral idei pro sau contra referitoare la această afirmație.-Verifică tema pentru acasă, elevii au avut ca sarcină consultarea surselor și realizarea unui text despre viața și activitatea lui Nicolae Labiș. -Împarte elevilor cite o frunză, pe care elevii scriu evenimete din viața poetului, dupa care o agață în pomul desenat din timp pe tablă.
-Elevii se pregătesc de lecții.-Propun idei pro sau contra referitoare la afirmația notată de profesor.-Scriu informația despre Nicolae Labiș pe frunzele pregatite de professor și le agață în pomul de pe tablă.1. Cînd s-a născut și cînd a murit poetul?2. Localitatea de baștină.3. Cînd și unde a debutat Nicolae Labiș…
Graficul TJocul didactic: ”ce mi-a șoptit frunza”
Realizarea sensuluia)prezentarea noului subiect
O3
-Profesorul face legatura între afirmație și subiectul lecției de astăzi(afirmația fiind idea de bază a poeziei). Tema , ideea și mesajul poemului ”Moartea căprioarei” de Nicolae Labiș.-Vorbește la general despre temele ce le abordează poetul în creația sa.-Împarte clasa în grupuri și propune elevilor să recitească poezia găsind în fiecare strofă motivele.-Profesorul propune elevilor, ca în
-Elevii notează tema nouă în caiete.-recitesc poezia și identifică motivele ce apar în fiecare strofă:1. m. secetei2.m. setii, vînătorii3.m. apei, izvorului4.m. apei5.m. mortii6.m. focului si caprioarei7.m.caprioarei8.m.fata prefacuta in caprioara9.m.pasarea albastra10.m.moarte11.m.mortii
Conversațiaeuristică
Lucru în grup
Descoperirea
urma identificării motivelor să încerce să exprime tema generală a poemului.
12.m. pădurii13.m. caprioarei-Elevii evidențiază tema poemului:După cum s-a menționat, tema poemului nu este una clar evidențiată ci este o uniune dintre lupta pentru existent, dar și ideea că lupta pentru existent nu trebuie să afecteze ființele dragi(pentru că aici copilul asociază căprioara cu o fată, o ființa dragă sufletului lui).
Reflecția a)consolidarea cunoștințelor
-Profesorul propune elevilor o totalizare a celor învățate pe parcursul lecțiilor trecute, oferindu-le cîte o fișă pentru completare. (Anexa 1)-Propune realizarea unui cinquen ”Căprioara”.
-Elevii lucrează în grupuri completînd fișele de lucru.
-Realizează cinquenul .
Lucru în grup
Cinquen
Extindere -Profesorul notează elevii pentru participare activă.
-Anunță tema pentru acasă, elevii vor avea de realizat comentariul literar al poeziei.
-Notează în agende tema pentru acasă.