ministerul educatiei al republicii moldova (1)

Upload: casapu-maria

Post on 08-Mar-2016

21 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Ministerul Educatiei al Republicii MoldovaColegiul Pedagogic ,,Alexei Mateevici

Proiect didactic:

La metodica Educatiei Fizice

A realizat:

Harjevschi Elena

Grupa 41 prescolara.

Profesoara:

Harjevschi NinaMetodista:_____________________________

Grupa :5-6 ani

Locul desfasurarii:sala de sport

Tema:Deprinderi motrice de baza

-mers in patru labe pe sub arca-,,Ursuletii

-sarituri de pe ambele picioare din cerc in cerc-,,iupurasii

-,,In a ursului padure-joc dunamic

-,,Linistea-joc linistit

Obiective de referinta:

*sa se orienteze in orice imprejurare,utilizind deprinderile motrice,insusite anterior

*In impul activitatii sa manifeste aptitudini de ajutor reciproc,cooperare,spirit de echipa,competitie.

Obiective operationale:

O1-sa execute corect exercitiile de front si de formatie;

O2-sa execute cu amplitudine maxima exercitiile pentru optimizarea dezvoltarii fizice generale

O3-sa execute corect mersul in patru labe pe sub arca si sarituri pe ambele picioare din cerc in cerc

O4-sa respecte regulile jocului

O5-sa fie atenti la indicatiile educatorului

Obiective educative:

*Educarea spiritului de ordine si dusciplina la semnalele vizuale si auditive

*Stimularea interesului pentru activitatea de educatie fizica

*Educarea spiritului de echipa prin participare cit mai activa

*Sa fie prietenosi,sa se ajute reciproc

Tipul activitatii:Formarea deprinderilor noi si consolidarea celor insusite la activitatile precedente

Metode si procedee:

Povestire,explicare,demonstrare,exersare,observare,exercitiul,jocul

Resurse materiale:

-cerucri marei dupa numarul copiilor;

-doua banci de gimnsatica

-patru arce

-patru cercuri mici

-6-8 popice colorate

-muzica audio,tamburina

Eveniment didacticObiectivele operationaleContinutul activitatiiIndicatii metodiceDozare

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei

O1

O5I.Partea introductiva

Copii sunt chemati linga educator,formeaza un cerc.Conversatia despre echipamentul necesar la activitatile de educatie fizica.Observarea tablourilor cu echipamente conform anotimpului.Mers in coloana cite unul cu indeplinirea exercitiilor:mers pe virfuri,cu bratele pe solduri,mers cu bratele intinse in laturi,in fata.

Astazi vom fi cu voi niste,,ursuleti sprintenisi niste ,,broscute vesele.Ursuletii vor merge in 4 labe si vor trece pe sub arce,iar,,iepurasiivor sari vesel dintr-o casuta in alta(cercuri).Din mers iau cercurile.Se grupeaza in 2 echipe.Adunarea si formarea cercului

Conversatia

Observarea

Comentarii

Copii din mers iau cercurile de pe suport4-5 min

14-16 min

Exercitii de dezvoltare fizica generala

Pregatirea organismului pentru efortO2II Partea pregatitoare

1.P.i-de baza,cercul in ambele miini,linga corp.E1.Ridicarea cercului inainte2.In sus.3-4 Revenirea la p.i.

2.P.i-picioarele departate,cercul inainteE1.Rasucirea trunchiului la dreapta(la stinga)2revenirea la p.i.3-4 aceleasi miscari in partea stinga

3.P.i-de baza,cercul la piept.E1asezare,cercul inainte2Ridicarea,cercul la piept

4.P.i.-picioarele departate,cercul la sol,bratele la solduri

E1aplecari la fata,a lua cercul2revenire la p.i3aplecare,a pune cercul la sol4revenirea la p.i

5.P.i.-de baza.Cercul la sol.Sarituri de pe ambele picioare pe loc,alternate cu mers pe loc,in interiorul cercului.

Demonstrare,ecplicare

Coordonare corecta5-6 ori

5-6 ori

5-6 ori

5-6 ori

2-3 ori

Realizarea temei

Aprecierea verbala a copiilor

Joc dinamicO3

O5

O4

O6III.Partea de baza

Mers cu regrupare in coloana cite unul,cercul in mina dreapta,linga corp,apoi pun cercurile pe suport.

Regruparea in 2 coloane,aranjindu-se linga aparatele si inventarul pregatit pentru miscarile de baza:sunt aranjate 4 arce la distanta de un pas unul de altul-,,tunelul.Copii dintr-o echipa ,,ursuletiitrec in patru labe prin tunel,alta echipa-,,iepurasiivor sari din cerc in cerc.4-5 cercuri la o distanta de un pas.

Copii ramin grupati in 2 echipe si isi repartizeaza rolurile.O echipa-,,ursuletiistau asezati in birlog(pe o banca de gimnastica_.Alta echipa ,,iepurasiicare vor aduna mure,ciuperci si stau pe alta banca de gimnastica in partea opusa a terenului(salii)

Jocul ,,In a ursului padurecopii recita,miscindu-se cu pasi mici spre birlog,rostind in acelasi timp in cor versurile:

Ursul doarme,ursul doarme,

A uitat demult de foame,

De el poti scapa usor,

Daca esti prevazator.

De la ursul din padure

Iau ciuperci,capsune,mure,

Ursul insa ne priveste,

Suparat el mormaieste!

Dupa ultimul cuvint-,,mormiieste-,,ursuletiiies din ,,birlogsi alearga dupa copii.Dupa 2-3 ori se schimba cu rolurile.

Copii pun cercurile pe suport.

Demonstrarea ,,Ursuletii-merg in 4 labe prin tunel.

,,Iepurasiisar din cerc in cerc.

Lamurire ,demonstrare

Tinuta corecta

Consolidarea mersului,coordonarea miscarilor cu recitare

Respectarea jocului3-4 min

2-3 ori

Revenirea organismului dupa efort

Incheierea activitatii

Joc linistitO4

O6IV.Partea de incheiere

Mers pe loc,mers cu aranjare intr-o coloana si indeplinirea exercitiilor de respiratie.Mers serpuit printre repere vizuale(popice)

Joc,,Linistea

Copii merg in coloana in jurul terenului si declama pe un fondal muzical linistit:

Liniste e linga lac,

Nici un val de apa,

Liniste e si-n cimpii,

Adormiti,voi,dragi copii.

Copii ramin nemiscati 10 sec.asezati in pirostrii,deschid ochii,admira,string floricele si formeaza 4-5 buchetele dupa culori.Educatorul apreciaza copii verbal.Dupa o mmuzica vesela copii ies din sala.Comentarii

Audierea

Inregistrarea muzica audio

Educatoarea imprastie floricele

Mers linistit cu recitare1-2 min

2-3 ori