meniul criterii de intocmire

7
Şcoala cu clase I-VIII Moviliţa - Vrancea Prof.ing. Blaj Gherghina PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Disciplina: Ed. Tehnologică Data: aprilie Clasa.a V-a Unitatea de învăţare: Alcătuirea meniului Titlul lecţiei: Criterii de întocmire a unui meniu Tipul lecţiei: mixt Locul de desfăşurare: sala de clasă Timp: 50 minute Metode: conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea,exerciţiul A.Necesitatea studierii temei: Este necesar ca elevii să cunoască modul de întocmire a unui meniu deoarece nu de puţine ori ne aflăm în situaţia de a organiza mese festive. Deasemenea este foarte important să ştim cum să repartizăm raţia calorică de-a lungul unei zile pentru a preveni îmbolnăvirile. B.Structura logică a conţinutului: Meniul 1.Criterii de întocmire 2.Factorii care influenţează alimentaţia 3.Tipuri de meniuri 2.1.Condiţiile climatice şi geografice 3.1.Pt. ocazii deosebite 2.2.Starea de sănătate 3.2.Pt. fiecare anotimp 2.3 Vârstă 3.3.Pt. situaţii deosebite

Upload: gherghina-blaj

Post on 30-Jul-2015

316 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Meniul Criterii de Intocmire

Şcoala cu clase I-VIII Moviliţa - Vrancea Prof.ing. Blaj Gherghina

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Disciplina: Ed. Tehnologică

Data: aprilie

Clasa.a V-a

Unitatea de învăţare: Alcătuirea meniului

Titlul lecţiei: Criterii de întocmire a unui meniu

Tipul lecţiei: mixt

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Timp: 50 minute

Metode: conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea,exerciţiul

A.Necesitatea studierii temei: Este necesar ca elevii să cunoască modul de întocmire a unui meniu deoarece nu de puţine ori ne aflăm în situaţia de a organiza mese festive. Deasemenea este foarte important să ştim cum să repartizăm raţia calorică de-a lungul unei zile pentru a preveni îmbolnăvirile.

B.Structura logică a conţinutului:

Meniul

1.Criterii de întocmire 2.Factorii care influenţează alimentaţia 3.Tipuri de meniuri

2.1.Condiţiile climatice şi geografice 3.1.Pt. ocazii deosebite

2.2.Starea de sănătate 3.2.Pt. fiecare anotimp

2.3 Vârstă 3.3.Pt. situaţii deosebite

2.4.Activitatea desfăşurată

C-Contextul în care se realizează activitatea

C1-Experienţa anerioară de învăţare

C2-Cuvinte cheie C3-Mijloace de învăţare

Elevii cunosc:- importanţa unei alimenta-ţii corecte- care sînt principalele tipuri de alimente şi ce conţin acestea

-meniu-criterii-factori

Manuale:1)Ed. Tehn., cls. a V-a, Editura Aramis2)Ed. Tehn., cls. a V-a, Editura Crepuscul3) planşă Piramida alimentaţiei

Page 2: Meniul Criterii de Intocmire

echilibrateD.Obiective operaţionale:

Cod obiectiv

Comportamentul ce probează capacitatea

Condiţiile în care se probează capacitatea

Criterii de reuşită

O1 -să definească meniului -se oferă variante pentru definirea acestuia în testul de evaluare

Alegerea variantei corecte (100%)

O2 -să precizeze criteriile de întocmire a unui meniu

-se oferă variante pentru un criteriu în testul de evaluare

Alegerea variantei corecte(100%)

O3 -să explice modul în care diverşi factori influenţează alimentaţia

- se oferă posibilitatea recunoa-şteri valorii de adevăr în cazul a trei factori în testul de evaluare

Recunoaşterea valorii de adevăr în cazul a cel puţin 2 din 3 exemple(70%)

O4 -să întocmească un meniu utilizând anumite alimente

-în testul de evaluare se oferă o listă de alimente cu care elevul să întocmească un meniu

Întocmirea unui meniu corect utilizând alimentele precizate

E.Proba de evaluare:

Cod ob.

Conţinutul itemului Timp Punctaj acordat

Maxim Minim

O1.

O2

O3

O4

I.Scrieţi pe foaie litera corespunzătoare. răspunsului corect:1. Meniul reprezintă:a)totalitatea proteinelor din alimenteb)totalitatea felurilor de mâncarec)alimentele de origine animală2.În structura meniului micul dejun, prânzul şi cina trebuie să reprezinte:a)30%;50%;20%b)20%;50%;30%c)30%;20%;50%II.Transcrieţi pe foaie cifra coprespunzătoare fiecărui enunţ şi notaţi în dreptul ei litera A dacă apreciaţi că enunţul este adev. sau F dacă apreciaţi că este fals:1.O alimentaţie echilibrată trebuie să procure organismului energia necesară şi elementele nutritive de care organismul are nevoie. 2.Persoanele prea grase şi bătrânii trebuie să reducă din cantitatea de dulciuri şi făinoase consumate.3.Persoanele care desfăşoară o activitate redusă au nevoie de o alimentaţie bogată în calorii.III.Întocmiţi un meniu pentru familia voastră folosind : carne de pasăre, peşte, legume, ouă, ulei, condimente, apă, fructe.1.Indicaţi felurile de mâncare ce se pot prepara.2.Stabiliţi meniul pentru o zi şi ordinea în care vor fi servite

2’

2’

3’

20 p

30 p

40 p

20 p

20 p

20 p

Page 3: Meniul Criterii de Intocmire

felurile de mâncare. Din oficiu 10 p 10 pTOTAL 7’ 100 p 70 p

Barem de corectare şi notare

Itemul Raspuns corect Punctaj I

II

III

1.b2.a1.A2.A 3.F1.2.

Pt.răspuns corect se acordă câte 10 p

Pt răspuns corect se acordă câte 10 p.

20p20p

F. Strategia didactică

Timp Etape de instruire

Ob.Arii de conţinut

Metode Mijloa-ce

Forme de organi-zare a activităţii

Activitate prof. Activitate elevi Profe-sor

elevi

2’ 1. Secvenţa introductivăOrganizează clasa pt. lecţie.Verifică prezenţa elevilor şi existenţa materialului didactic

frontal colec-tiv

10’ 2. Actualizarea experienţei anterioare de învăţareEvaluează lecţia predată anterior

Răspund la întrebări argumentând răspunsurile date

Conver-saţia

frontal colec-tiv

3’ 3. Anunţarea titlului lecţiei şi captarea atenţieiCrează climatului optim pentru desfăşurarea lectiei. Prezintă titlului noii lecţii şi îl notează pe tablă. Argumentează. necesitatea studierii temei şi enunţă obiectivele operaţionale.

Răspund la întrebări, notează titlul lecţiei şi sunt atenţi la explicaţii

Conver-saţiaExpune-rea

frontal colec-tiv

Page 4: Meniul Criterii de Intocmire

20’ 4. Comunicarea noilor cunoştinţeDefineşte meniul. Precizează criteriile de întocmire a unui meniu. Enumeră modul în care di-verşi factori influ-enţează alimentaţia.

Notează în caiete şi sunt atenţi la explicaţii

O1O2O3O4

A1A2A3

Explica-ţiaProble-matiza-rea

Manuale, planşă

frontal colec-tiv

7’ 6.FeedbackAplică testul de evaluare

Rezolvă testul de evaluare.

O1,23,4

A1A2A3

Exerci-ţiul

Test de evaluare

frontal colec-tiv

8’ 7.Secvenţa finală

Verifică răspun-surile primite şi notează elevii. Cere elevilor să întoc-mească un meniu pentru o zi festivă.

Notează tema în caiete

frontal colec-tiv

Alcătuirea meniului

1.Criterii de întocmire a unui meniu

Definiţie: Meniul reprezintă totalitatea felurilor de mâncare, servite la o masă într-o anumită ordine.

Criterii de întocmire:

- asocierea tuturor grupurilor de alimente în structura meniului

- asigurarea necesarului fiziologic pentru o perioadă de timp

- evitarea monotoniei

- repartizarea judicioasă a raţiei calorice între principalele mese ale zilei( 30% micul dejun, 50% dejun, 20% cină)

-utilizarea alimentelor de sezon

- neutilizarea aceluiaşi aliment de două ori pe zi fără a i se schimba modul de pregătire, chiar dacă formă este este diferită

- începerea meniului cu preparate care să stimuleze pofta de mâncare

2.Factorii care influenţează alimentaţia:

- condiţii geografice şi climaterice

Page 5: Meniul Criterii de Intocmire

- starea de sănătate

- vârstă

- activitatea desfăşurată

3.Tipuri de meniuri:

-pentru diferite ocazii (Crăciun, Revelion, Paşte, aniversări, zile onomastice)

-pentru fiecare anotimp (iarnă, vară, primăvară, toamnă)

-pentru situaţii deosebite:- activitate fizică sau intelectuală intensă

- convalescenţă

- anemie

- boală

- obezitate