marul

5
PROIECT DIDACTIC Grupa:mijlocie Categoria de activitate: Cunoasterea mediului Tema activitatii :’’Marul’’ Tipul activitatii: predare invatare Mijloc de realizare:observare Forme de organizare: individual,frontal,pe grupuri. Scopul activitatii: - Insusirea cunostintelor despre mar, forma, marime, culoare, pastrare, preparare. - Dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie; - Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvinte noi:miez,samburi,neted,lucios,rostogoleste. - Cunoasterea foloaselor merelor in alimentatia copiilor, precum si a regulilor de igiena. Obiective operationale: - sa recunoasca marul dintre alte fructe - sa denumeasca partile componente ale marului coaja miez simburi si codita . - sa precizeze forma ,marimea si culoarea - sa raspunda la intrebari in propozitii intocmite corect grammatical - sa-si insuseasca cuvintele noi - sa verbalizeze actiunile intreprinse - sa se implice in activitate - sa respecte normele de igiena la consumarea fructelor - sa cunoasca modul de pastrare si preparare a merelor. Strategia didactica: - Metode si procedee: observatia,conversatia,explicatia,demonstratia si exercitiul. - Material didactic: cos cu fructe ,farfurioare,cutit,servetele, mere de diferite culori si marimi. Durata activitatii: 20 minute

Upload: roxana-diana

Post on 01-Dec-2015

315 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: MARUL

PROIECT DIDACTICGrupa:mijlocieCategoria de activitate: Cunoasterea mediuluiTema activitatii :’’Marul’’Tipul activitatii: predare invatareMijloc de realizare:observareForme de organizare: individual,frontal,pe grupuri.Scopul activitatii:

- Insusirea cunostintelor despre mar, forma, marime, culoare, pastrare, preparare.- Dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie;- Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvinte

noi:miez,samburi,neted,lucios,rostogoleste.- Cunoasterea foloaselor merelor in alimentatia copiilor, precum si a regulilor de igiena.

Obiective operationale: - sa recunoasca marul dintre alte fructe - sa denumeasca partile componente ale marului coaja miez simburi si codita . - sa precizeze forma ,marimea si culoarea - sa raspunda la intrebari in propozitii intocmite corect grammatical - sa-si insuseasca cuvintele noi - sa verbalizeze actiunile intreprinse - sa se implice in activitate - sa respecte normele de igiena la consumarea fructelor - sa cunoasca modul de pastrare si preparare a merelor.

Strategia didactica:- Metode si procedee: observatia,conversatia,explicatia,demonstratia si exercitiul.- Material didactic: cos cu fructe ,farfurioare,cutit,servetele, mere de diferite culori si

marimi.Durata activitatii: 20 minute

Page 2: MARUL

Secventele activitatii

Continutul instructiv-educativ Strategiadidactica

Evaluare

1.Moment organizatoric

Aranjarea salii de grupaAsigurarea conditiilor necesare pentru desfasurarea activitatii.Pregatirea materialuluididactic

Observareacomporta-mentului copiilor

2.Captarea atentiei. Se face prin sosirea ,,Zanei Toamna cu un cos plin de fructe. Se prezinta printr-o scurta poezioara dupa care vadarui fiecarui copil cate un mar.

ConversatiaFrontal

3.Reactualizarea cunostintelor

Vreti sa vedem ce fructe mai are Zana Toamna in cos?Sa le denumim.

4.Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Pentru ca Zana Toamna s-a gandit sa ne aduca si sa ne serveasca cu mere,eu m-am gandit sa observam astazi un mar culoare,forma,marimeRepeta titlul doi copii.

ConversatiaFrontal

Observarea comporta-mentului

5.Dirijarea invatarii

Se trece direct la observarea marului de catre copii:-Ce ati primit voi?-Ce culoare are marul din mana mea? Sa ridice toti copii marul care are aceeasi culoare?-Ce alta coloare mai au merele voastre?Voi prezenta o minge mica si marul.-Priviti cum este mingea ?Este marul asemanator cu mingea?Voi rostogoli mingea .-Ce fac eu cu mingea?-De ce se rostogoleste?-Sa vedem daca si ma-rul se rostogoleste la felVoi apasa marul si voi cere copiilor sa execute aceeasi actiune.-De ce nu intra degetelein mar?Se fixeaza denumirea acestei insusiri prin cautarea de alte obiectetari masa si scaun.Trec pe la fiecare copilCu o farfurioara cu felii de mere si ii voi servi, indemnandu-i sa guste.-Va plac merele?-Ce gust au ele?Sinteza partiala o voi face amintindu-

ObservatiaConversatiaFrontal siIndividual

AnalizaRaspunsurilor copiilor

Page 3: MARUL

le copiilor ca marul este rotund iar daca il impingem el se rostogoleste ca o minge.Este tare daca-l Apasam cu degetul ,are un gust bun ,dulce-acrisor.Se trece in continuare la partile componente taind cu cutitul marul.Voi curata coaja si o voi arata copiilor.-Ce fac eu acum?-Cu ce este acoperit marul-Cum este coaja marului daca o pipaim?-Ce a ramas dupace am curatat coaja?-Ce se afla in mijlocul marului ?-Luati in mana un sambure si apasati-l.Cum este?Sinteza partiala Partile componente ale marului sunt coaja care acopera marul,miezul,samburii mici si tari si o codita la exterior.Ele pot avea coajade mai multe culori. Pomul din care culegem merele se numeste mar.-De ce cumparam merele de la piata?-Ce pregatesc mamele voastre din mere?Merele se mananca crude sau se folosesc la compot,placinta,prajituri.Inainte de a fi mancate ele trebuie spalate .Merele nespalate pot sa imbolnaveasca pe oricine. Merele sunt pastrate in ladite frumos aranjate in camara sau beci.Trebuie culese cu grija ,sa nu fie lovite pentru a putea fi cat mai bine pastrate pentru timpul racoros.

- Observatia- Conversatia

-Frontal si individual

-Explicatia

-Conversatia

Observa-rea comportamentului

Observarea comportamentului

6.Realizarea feedback-ului

Copii vor canta un cantec cu toamna multumindu-iZanei pentru fructele aduse.Copii vor primi o fisa de colorat ,,Recunoaste marul si coloreaza ‘’Se fac aprecieri generale si individuale privind modul de

-Exercitiul-Conversatia-Frontal

Analiza fiselor

Page 4: MARUL

participare la activitate.7.Incheierea activitatii

Copii se pregatesc pentru iesirea din sala.