lectie deschisa

19
Gimnaziul Dolna Proiect Didactic Tema: Drepte paralele Streinu Maria 2014

Upload: mariastreinu

Post on 14-Dec-2015

43 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

drepte paralele clasa 7

TRANSCRIPT

Page 1: lectie deschisa

Gimnaziul Dolna

Proiect Didactic

Tema: Drepte paralele

Streinu Maria

2014

Proiect DidacticData: 30.10.2014 Clasa: VII

Obiectul de studiu: Geometrie

Page 2: lectie deschisa

Modulul: Paralelism și perpendicularitate

Subiectul lectiei: Drepte paralele

Tipul lectiei: Mixta Durata: 45 min

Subcompetenta: 7.3, 7.6, 7.8 Profesorul: Streinu Maria

Obiectivele lectiei:La finele lectiei elevii vor fi capabili:O1-Să recunoască, să deseneze, să noteze și să utilizeze în diferite contexte drepte paralele;O2-Să descrie verbal și în scris(utilizînd simbolurile respective) drepte paralele;O3-Sa utilizeze criteriile de paralelism ale dreptei cu planul

Tehnologii didactice: Forme: Metode: Mijloace didactice: Frontala M1:Expunere Fișe, planșe, cubul confecționat, Individuala M2:Problematizarea manualul, echer, riglă, tablă, În grup M3:Explicatia cretă colorată M4:Exercitiul

Evaluarea:Orala

Scris ă

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea

O T/M

Salutarea Saluta profesorul

Page 3: lectie deschisa

Moment organizatoric Le captez atentia cu intrebari fulger:(Anexa1)

Elevii raspund la intrebari fulger

OralM2

5

Verificarea temei pentru acasă;

Reactualizarea cunoștințelor si a capacităților.

Verific tema pentru acasa și rezolvăm impreună dificultațile întîlnite.

Elevii dau intrebari la exemplele care nu le-

au inteles.Oral

3

Predarea-învățareamateriei noi

Întrebări:Cum se notează dreptele?Construirea unei drepte de 7 cm.Construiti drepte în diferite poziții...Deci tema noastra de astăzi se numește ”Drepte paralele”Avem ca scop astăzi de a însuși definiția dreptelor paralele și de a afla în ce circumstanțe le utilizăm.

(Anexa2)

Elevii raspund oral la întrebări

Notează în caiete M1 O1

20

Consolidarea materiei și formarea capacităților

Rezolvăm cîteva exemple împreună (Anexa3)

Rezolvă la tablăîmpreună cu profesorul.

M3

Evaluarea Metoda cubului:Pe fiecare față a cubului sunt notate numere care nr cade echipei la acea

Lucrează în grupRăspund oral cu demonstrații/

ScrisM2M4

10

Page 4: lectie deschisa

întrebare vor răspunde.(Anexa4) explicațiiBilanțullecției

Elevii au înțeles tema la un nivel mediu. Obiectivele au fost înțelese și îndeplinite.Ce știm? Ce am aflat? Ce vreau să știu?Complectăm tabelul:(Anexa 5)

Iși expun părerea Oral

M3

3

Tema pentru acasă

Însușirea temei noi. De construit figure geometrice , corpuri unde se poate de aplicat paralelismul dreptelor, ce consecințe sunt la construcția figurilor geometrice neparalele?

Elevii noteaza in caiete lucrul pentru

acasa.Scrisa 2

Notarea Anunț notele obținute și le argumentez Toți sunt atenți și ascultă profesorul.

Oral2

Anexa 1

1. Ce numim punct?-(cea mai simplă fig geom.)2. Ce numim dreaptă?-(o linie infinită în ambele capete)

Page 5: lectie deschisa

3. Ce numim segment?-(o linie marginită în ambele capete [AB])4. Ce numim semidreaptă?-(o linie marginită doar la un capăt,[AB)5. Ce numim plan?

Propun sa treacă la tablă cîțiva elevi sa construiască mai multe drepte în diferite poziții (orizontale, vertical, oblice, etc.) ce observăm, sunt in șirul dat de drepte, drepte asemenea?

Cum se mai numesc aceste drepte?

Anexa2

Page 6: lectie deschisa

Definiție: Două drepte se numesc paralele dacă ele sunt situate în același plan și nu au puncte comune sau nu coincid.

De construit 2 drepte paralele în diferite poziții( de arătat cîte modalități de construcție sunt).

Postulatul lui Euclid: Teorema. Dacă două drepte distincte a și b sunt paralele cu a treia dreapta c, atunci dreptele a și b sunt paralele între ele. (Tranzitivitatea relației de paralelism în spațiu).

Construim un punct la deistanța de 3.5 cm de dr. AB și duceți o dreapta prin punctul dat ce nu are puncte de intersecție.

A B Prin exteriorul unei drepte se poate duce doar o singură dreaptă paralelă.

A1 . B1

d .E Prin aceiași dreapta nu putem duce mai multe drepte paralele de oarece vor coincide.

Anexa3

Lucru în grup:

Page 7: lectie deschisa

De desenat un exemplu scematic (o casă, o livadă, un geam etc) unde nu avem drepte paralele.ce se va întîmpla în acest caz?

De exemplificat în ce circumsanțe găsim drepte paralele?Tranzitivitate-dacă două drepte sînt paralele cu a treia dreaptă, atunci ele sînt paralele:Dacă a II c și b II c, atunci a II b.

Lucru în grup: de alcătuit u catren/poezie cu tematica-”Drepte paralele”.

N-or să se mai ciondănească,Cică s-or iubi-ntre ele,

Când o fi să se-ntâlnească...Două drepte paralele.

Teorema2:Daca 2 drepte sunt paralele cu o a treia dreapta,atunci ele sunt paralele.

Page 8: lectie deschisa

Definitie:O dreapta se numeste paralela cu un plan,daca ea nu are puncte comune cu acest plan sau apartine acestui plan.

Teorema3:Pentru ca o dreapta sa fie paralela cu un plan este necesar si suficient ca dreapta sa fie paralela

cu o dreapta din acest plan.Pe o sobă se pune teracotă, dacă nu este pusă parallel ce sar întimpla?Se folosește paralelismul dreptelor – în geografie(lat. long.) la fizică, la matematică, în agricultură: dați exemple.

Anexa 4Metoda cubului.

Echipa 1:

Page 9: lectie deschisa

1. Să se construiască două drepte paralele verticale la distanța de 5 cm;2. Dați 4 exemple de drepte paralele din clasa voastră;3. La construcția unei case pereții laterali cum ar trebui sa se construiască?4. Dacă pereții laterali ai unui dulap vor fi paraleli atunci peretele din mijloc cum ar trebui sa

fie?5. Scrieți în locul punctelor- două drepte vor fi... dacă distanța dintre ele nu se va schimba.6. Construiți o dreaptă paralelă unghiului de 700.

Echipa 2:1. Să se construiască două drepte paralele oblice situate la distanța de 5 cm una față de alta.2. Dați 4 exemple de drepte paralele din agricultură;3. La construcția uni gard stachetele ar trebui sa fie...?4. Desenați schematic acoperișul unei case cu muchiile diferite,ce sar întimpla?5. Scrieți în locul punctelor- dacă distanța dintre doauă drepte variază atunci...6. Construiți o dreaptă paralelă planului ∝.

Echipa 3:1. Să se construiască două drepte orizontale situate la distanța de 3,4 cm una față de alta;

Page 10: lectie deschisa

2. Dați 4 exemple de drepte paralele la construcția unor figuri geometrice;3. Un dreptunghi cu laturile de 5 cm și 7 cm are ...4. Îmaginațivă la instalarea unor stîlpi de lumină drumul ar fi ca un labirint ce trebuie de

interprins pentru ca sîrmele să nu fie încurcate;5. Dacă la construcția unui vapor muchiile nu vor fi... atunci vaporul se va scufunda;6. Construiți o navă cu toate laturile de marimi diferite, ce se va întimpla?

Anexa 5Ce știm? Ce am aflat? Ce vrau să știu?

Page 11: lectie deschisa
Page 12: lectie deschisa
Page 13: lectie deschisa
Page 14: lectie deschisa