junitatea de ÎnvĂŢĂmÂnt: Şcoala cu clasele i-viii miresu mare€¦  · web viewse vor...

23
Proiect didactic DATA: 29.03.2012 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CLASA: a III-a B PROF.ÎNV.PRIMAR: ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale de la 0 la 1 000 000 SUBIECTUL LECŢIEI:Compararea şi ordonarea numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 TIPUL DE LECŢIE: mixtă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1. să înţeleagă şi să utilizeze sistemul poziţional de formare a numerelor naturale mai mici decât 1 000 000 1.2. să scrie, să citească, să compare, să ordoneze, să facă estimări folosind numere naturale mai mici decât 1 000 000. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O 1 - să citeasca numere naturale de la 0 la 1 000 000; O 2 - să compare numerele date; O 3 – să numească succesorul şi predecesorul unor numere; O 4 – să scrie în ordine crescătoare/ descrescătoare numere de la 0 la 1 000 000; O 5 – să identifice numerele pare şi pe cele impare dintr-un şir de numere; OBIECTIVE PSIHO-MOTORII: OM1 - să scrie corect şi estetic pe caiete şi fişe ; © Orizont didactic – revista educationala

Upload: others

Post on 01-Jan-2020

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

Proiect didactic

DATA: 29.03.2012UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CLASA: a III-a BPROF.ÎNV.PRIMAR: ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: MatematicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale de la 0 la 1 000 000SUBIECTUL LECŢIEI:Compararea şi ordonarea numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 TIPUL DE LECŢIE: mixtăOBIECTIVE DE REFERINŢĂ

1.1. să înţeleagă şi să utilizeze sistemul poziţional de formare a numerelor naturale mai mici decât 1 000 000

1.2. să scrie, să citească, să compare, să ordoneze, să facă estimări folosind numere naturale mai mici decât 1 000 000.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1- să citeasca numere naturale de la 0 la 1 000 000;

O2- să compare numerele date;O3 – să numească succesorul şi predecesorul unor numere;O4 – să scrie în ordine crescătoare/ descrescătoare numere de la 0 la 1 000 000;O5 – să identifice numerele pare şi pe cele impare dintr-un şir de numere;

OBIECTIVE PSIHO-MOTORII: OM1 - să scrie corect şi estetic pe caiete şi fişe ; OM2 - să –şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei;

OBIECTIVE AFECTIV-ATITUDINALE OA3 - să prezinte interes pentru activitate;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1. RESURSE PROCEDURALE :a) Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, , jocul didactic.

b) Forme de organizare : individual, frontal.

© Orizont didactic – revista educationala

Page 2: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

2. RESURSE MATERIALE: manualul, caiete, creioane colorate, stilou, fişă de lucru, floricele, frunzuliţe, copăcel, fluturaşi.

3. RESURSE TEMPORALE : 45 minute

4. RESURSE UMANE : 15 elevi 5. RESURSE SPATIALE : sala de clasă

6. FORME ŞI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematică, probă scrisă, probă orală.

7. BIBLIOGRAFICE:

Curriculum National- Programa şcolară pentru clasa a III-a, 2005-2006; Ş. Pacearcă, M. Mogoş-„-“Matematica “,clasa a III-a, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2005; V. Paraiala,D. Paraiala,C. Balan,A. Vasilache, T.Tanasa-“Activităţi în completarea

programului din ciclul primar”, Ed. Euristica, Iasi, 2004 ; D.Agrigoroae - „Teste de inteligenţă, clasele I-IV”, Ed. Adan, Piatra- Neamţ, 2005 M.Neagu ,C.Petrovici – Aritmetica prin exerciţii şi probleme, ciclul primar”, Ed.

Gama.1992 Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Ed. Did. şi Ped., Bucureşti,1988;

© Orizont didactic – revista educationala

Page 3: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei

ObiectiveConţinutul lecţiei Strategii didactice Forme de

evaluare

Activitatea propunătorului Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Moduri de

organiza- re

1 2 3 4 5 6 71. Momentorganizatoric

2 min. OA3

Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii.

Îşi pregătesc manualele, caietele de notiţe şi de teme, instrumentele de scris.

conversaţia manuale, caiete

frontalobservarea sistematică

2.Verificarea temei si a cunostinţelor dobandite anterior 7 min

O1

Verific calitativ tema prin citirea orală de către elevi.Pornind de la ideea că în ultimele ore am învăţat să scriem , să formăm şi să comparăm nr. 0-100 000, voi formula câteva întrebări de reactualizare a acestor cunoştinţe . Care sunt clasele de numeraţie. învăţate ? Ce cuprinde fiecare clasă de numeraţie. ? Care sunt ordinele care alcătuiesc clasa unităţilor ? Dar a miilor?

Copăcelul numerelor

Elevii rezolva sarcina

conversaţia, explicaţia,

caietele de tema

copacel,

frontal - aprecierea critică a conţinutului temelor

- verificarea orală

© Orizont didactic – revista educationala

Page 4: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

Elevii împărţiţi în două grupe vor fi îndrumaţi să îmbrace pomişorul în haine de primavară, potrivind florile ce conţin numerele scrise cu cifre, cu frunzele ce conţin varianta în litere.

frunze si flori

3. Captarea atenţiei 5 min

OA3

Le citesc copiilor o scrisoare trimisă de Zâna Primăvara.Bună ziua, dragi copii!Sunt Zâna Primăvara.Sunt bucuroasă să vă revăd. Dar sunt putin speriată că Doamna Iarnă a pus stăpânire peste tara noastră şi nu vrea să mai plece curând. Am mare nevoie de ajutorul vostru. Mă veti putea face fericită, rezolvând corect exerciţiile şi problemele propuse de doamna învăţătoare.Pentru fiecare rezolvare corectă, veţi fi recompensaţi cu câte un ghiocel, vestitor al primăverii. Trebuie să adunaţi cât mai mulţi ca astfel să alungăm IARNA. Doriţi să mă ajutaţi?”

Ascultă cu atentie.

conversaţiaexplicaţia Scrisoarea

de la Zâna Primăvara

frontal

- stimularea interesului, şi curiozităţii în vederea participării tuturor la lecţie

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor 2 min OA3

Voi comunica elevilor tema lecţiei şi obiectivele urmărite. (Vom vorbi despre compararea si ordonarea numerelor de la 0 la 1 000 000. Vom rezolva diferite exercitii).Anunţarea temei o voi face clar pentru a fi auzită de toţi elevii, după care voi scrie titlul pe tablă.

Ascultă cu atenţie, îşi notează titlul lecţiei.

explicaţia tablă, cretă, caiete, stilouri

frontal - stimularea interesului, şi curiozităţii în vederea participării tuturor la lecţie

© Orizont didactic – revista educationala

Page 5: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

5. Dirijarea învăţării 20 min

O4

O5

O3

O2

Se vor rezolva exercitii diferite la tabla.1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe tablă (261 217 ,513 267, 145 350 , 361 725, 865 590 , 725 361, 235 018)

-precizaţi numerele care au cifra zecilor de mii 6-precizaţi numerele care au cifra sutelor 2-precizaţi numerele care au cifra unitaţilor de mii 5

○Plecând de la nr. scrise pe tablă propun scrierea lor în ordine crescătoare şi apoi citirea lor în ordine descrescătoare .○Solicit elevii să numească :-nr. pare / impare din şirul obţinut-,,predecesorul si succesorul” numerelor;. 2.Pune semnul de relaţie corespunzător :

9 561….. 7 661 ; 30 287 ……. 300 287 ; 127 632…… 172 632 ; 543 627 ……543 637 . Împart copiilor fluturaşi în 3 culori şi le explic că pe fluture apare scris câte un exerciţiu, iar ei trebuie să rezolve exerciţiile respective corect,astfel încât

Elevii noteaza numerele in caiete.

Elevii raspund la intrebari

Ordoneaza crescator si descrescator numerele date.

Numesc si subliniaza numerele pare si impare.

Elevii sunt

conversaţia, povestirea, explicaţia

explicaţia, conversaţia

problemati-zarea, explicaţia, conversaţia, exercitiul

frontal

frontal

frontal

- observarea sistematică

-aprecierea verbală a răspunsuri-lor formulate şi încurajarea la participare activă

© Orizont didactic – revista educationala

Page 6: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

O4

OM1

O2

O5

fluturaşii pe care se află soluţiile corecte se vor alătura copacului primăverii.

Fluturaşul roşuOrdonaţi crescător şi descrescător numerele: 17 910; 266 728; 9 596; 18 071; 18 104; 227 903; 7 315; 68 309.

Fluturaşul verde Compară numerele şi pune semnul corespunzător: <, = , >;426 000 şi 72 495 4 032 şi 4 32027 501 şi 93 500609 315 şi 609 425

Fluturaşul portocaliu2. Subliniati cu o linie numerele pare si cu doua pe cele impare:2 750 13 469 205 007 53 406 1 105 9 992.

atenţi şi rezolvă la tablă exerciţiile.

.

Fiecare elev vine şi îşi alege , apoi rezolvă exerciţiile în bancă.

problemati-zarea, explicaţia, conversaţia, exercitiul

fluturasi

manual, caiete, stilouri

frontal, individual

frontal, individual

- observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

-aprecierea verbală a răspunsuri-lor formulate şi încurajarea la participare activă

- observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

© Orizont didactic – revista educationala

Page 7: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

6. Retenţia şi transferul 7 min

OM1 Elevii vor avea de rezolvat exercitiile de pe fisa de lucru

Rezolva cu atentie fisa de lucru.

exercitiul fise de evaluare

individual

proba scrisa

7. Concluzii şi aprecieri stimulative

2 min

OA3

Face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia.

Îşi apreciază colegii care s-au evidenţiat prin răspunsuri corecte şi participare activă pe tot parcursul lecţiei.

conversaţia, explicaţia

conversaţia, explicaţia

frontal

frontal

aprecieri verbale

8.Tema pentru acasă 2 min

OA3 Elevii primesc ca temă pentru acasă exercitiile 8 si n9 de la pagina 101.

Ascultă explicaţiile, notează.

explicaţia, conversaţia

frontal

© Orizont didactic – revista educationala

Page 8: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

Bună ziua, dragi copii! Sunt Zâna Primăvara. Sunt bucuroasă să vă revăd. Dar sunt putin speriată că Doamna Iarnă a pus stăpânire peste tara noastră si nu vrea să mai plece curând. Am mare nevoie de ajutorul vostru. Mă veti putea face fericită, rezolvând corect exerciţiile şi problemele propuse de doamna învăţătoare.Pentru fiecare rezolvare corectă, veţi fi recompensaţi cu câte un ghiocel, vestitor al primăverii. Trebuie să adunaţi cât mai mulţi ca astfel să alungăm IARNA. Doriţi să mă ajutaţi?”

Nume _________________________________

Fişă de lucru

1. Scrie nr. din intervalul 1 250 ______________ 1 263

_________________________________________________________________________

2. Compară numerele 2 900 □ 9 200 345 345 □ 345 345 45 989 □ 456 765

5 600 □ 6 500 23 000 □ 10 320 783 520 □ 87 328

3.Scrie în ordine crescătoare , apoi descrescătoare numerele :

a) 1 000 ; 100 000 ; 100 ; 10 ; 10 000 ; 1 000 000 ;____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Găseşte nr. care pot fi scrise cu cifrele : 2 , 1 , 0 , 7

Page 9: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 10: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 11: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 12: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 13: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 14: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 15: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 16: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 17: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe
Page 18: jUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Miresu Mare€¦  · Web viewSe vor rezolva exercitii diferite la tabla. 1.Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe

Exercitile

Se vor rezolva exercitii diferite la tabla.1. Numerele de la care se va porni vor fi scrise pe tablă (261 217 ,513 267, 145 350 , 361 725, 865 590 , 725 361, 235 018)

- precizati numerele care au cifra zecilor de mii 6- precizati numerele care au cifra sutelor 2- precizati numerele care au cifra unitatilor de mii 5

○ Plecând de la nr. scrise pe tablă propun scrierea lor în ordine crescătoare şi apoi citirea lor în ordine descrescătoare .

○ Solicit elevii să numească :- nr. pare / impare din şirul obţinut- ,,predecesorul si succesorul numerelor;

2. Pune semnul de relaţie corespunzător : 9 561….. 7 661 ; 30 287 ……. 300 287 ; 127 632…… 172 632 ; 543 627 ……543 637 .

Fluturasul rosuOrdonaţi crescător şi descrescător numerele: 17 910; 266 728; 9 596; 18 071; 18 104; 227 903; 7 315; 68 309.

Fluturasul verde Compară numerele şi pune semnul corespunzător: <, = , >;426 000 şi 72 495 4 032 şi 4 32027 501 şi 93 500609 315 şi 609 425

Floricica portocaliu3. Subliniati cu o linie numerele pare si cu doua pe cele impare:2 750 13 469 205 007 53 406 1 105 9 992.