internet ul

4
PROIECT DE LECŢIE Modulul:Managementul informaţiilor şi al învăţării Tema: Internetul: avantaje şi dezavantaje Clasa: a VII-a Obiective cadru: dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor în procesu Obiective de referinţă: să se documenteze în privinţa opţiunilor pentru clasa a IX-a uti I! "te#nologii informatice şi de comunicare$. Obiective oeraţionale: - %naliza rolului te#nologiei informatice şi de comunicare în documentarea înscrierii în clasa a IX-a şi asupra ofertei educ a fiecărui liceu& - 'ă evidenţieze avanta(ele şi dezavanta(ele internetului. !trate"ii didactice: a# metode $i rocedee: conversaţia euristică) documentarea) e*emplul. b# mod de or"ani%are: individual) frontal) grupe. c# mi&loace de 'nvăţare: fişe) creioane. d# forme de evaluare: autoevaluarea) observaţia) analiza răspunsurilor.

Upload: hellen-elene

Post on 08-Oct-2015

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Internetul: avantaje şi dezavantaje

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEModulul: Managementul informaiilor i al nvriiTema: Internetul: avantaje i dezavantajeClasa: a VII-a

Obiective cadru:

dezvoltarea abilitilor de utilizare a informaiilor n procesul de nvare.

Obiective de referin:

s se documenteze n privina opiunilor pentru clasa a IX-a utiliznd TIC (tehnologii informatice i de comunicare).

Obiective operaionale: Analiza rolului tehnologiei informatice i de comunicare n documentarea nscrierii n clasa a IX-a i asupra ofertei educaionale a fiecrui liceu;

S evidenieze avantajele i dezavantajele internetului.

Strategii didactice:

a) metode i procedee: conversaia euristic, documentarea, exemplul.

b) mod de organizare: individual, frontal, grupe.

c) mijloace de nvare: fie, creioane.

d) forme de evaluare: autoevaluarea, observaia, analiza rspunsurilor.Desfurarea activitii:

1) Moment organizatoric: prezena, discutarea ultimelor evenimente petrecute n ultima sptmn.

2) Exerciiu de spargere a gheii: Simbolul: fiecare elev deseneaz pe o bucat de hrtie un simbol caracteristic, un desen reprezentativ pentru el. Dup ce i prinde ecusonul acesta n piept, fiecare elev se prezint clasei, explicnd semnificaia simbolului ales.3) Dirigintele cere elevilor s defineasc internetul:Internetul este un sistem de reele interconectate, o cale de transmitere a datelor la nivel mondial, un mecanism de rspndire a informaiilor i un mod de interaciune ntre oameni fcnd abstracie de poziia geografic.Dirigintele cere elevilor s dea exemple de utilizri ale internet-ului:

Elevii vor spune: informare, discuii cu alte persoane (rude plecate n strintate).Cu ajutorul elevilor se evideniaz funciile internet-ului i se noteaz pe tabl: informarea, accesul la baze de date i calculatoare aflate la distan;

comunicarea ntre dou sau mai multe persoane;

publicarea unor materiale pentru o mare varietate de beneficiari.

Elevii se vor grupa dup funciile evideniate i vor completa fiele de lucru cu avantaje i dezavantaje ale internet-ului pentru realizarea sarcinilor colare prin prisma funciei alese.

Avantaje:

facilitarea comunicrii la distan;

acces la surse variate de informaii;

eliminarea constrngerilor legate de timp i spaiu;

nltur inhibiiile cererii ajutorului;

eficien i promptitudine.

Dezavantaje:

dependena de tehnologie;

confidenialitatea informaiilor;

acces contra cost la informaii valoroase;

comunicarea se realizeaz fr contact direct, este impersonal.

Dirigintele cere elevilor s dea exemple de activiti n care internet-ul este util i exemple de ectiviti n care nu este necesar recurgerea la internet...4) Evaluarea: Credei c avei nevoie de internet pentru informarea asupra ofertei colilor n vederea nscrierii n clasa a IX-a?Concluzie: Internet-ul este o surs de informare, documentare; Nu toate informaiilr necesare sunt disponibile pe internet;

Nu este garantat accesul gratuit la toate informaiile necesare; Autorii, sursele i credibilitatea acestora sunt greu de verificat.

Fia de lucru:

Funcie internetAvantajeDezavantaje

PAGE 3