inspec~1

38
PROIECT DIDACTIC Clasa : a IV –a A Disciplina : Limba şi literatura română Unitatea de învăţare : „Lumea necuvântătoarelor” Conţinut: „Subiectul simplu .Subiectul multiplu” Tipul lecţiei :dobândire de noi cunoştinţe Obiective –cadru/ Obiective de referinţă :1.3. ;2.5. ;3.6. ;4.1. ;4.4. Obiective operaţionale : A.Cognitive OC 1 – să recunoască subiectele din propoziţiile date : Nivel minimal -recunoaşterea subiectelor cu ajutorul întrebărilor ; Nivel mediu -recunoaşterea subiectelor indiferent de locul în care se află ; Nivel maximal -alcătuire de propoziţii cu subiecte date , specificându-se locul acestora în propoziţie . OC 2 –să definească noţiunea de subiect pe baza exemplelor date Nivel minimal -citirea definiţiei din manual; Nivel mediu -definirea subiectului ca parte principală de propoziţie; Nivel maximal -recunoaşterea subiectului cu ajutorul definiţiei. OC 3 să alcătuiască propoziţii în care subiectele să fie exprimate prin substantive şi prin pronume personale : Nivel minimal -completarea propoziţiilor cu substantive sau pronume care să fie subiecte în propoziţie ; Nivel mediu -formularea corectă a cel puţin trei propoziţii din cinci; Nivel maximal -alcătuirea şi scrierea corectă a tuturor propoziţiilor

Upload: matei-gherasimescu-tamara

Post on 02-Aug-2015

31 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Inspec~1

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a IV –a ADisciplina : Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare : „Lumea necuvântătoarelor”

Conţinut: „Subiectul simplu .Subiectul multiplu” Tipul lecţiei :dobândire de noi cunoştinţe Obiective –cadru/ Obiective de referinţă :1.3. ;2.5. ;3.6. ;4.1. ;4.4. Obiective operaţionale :

A.Cognitive

OC1 – să recunoască subiectele din propoziţiile date :Nivel minimal -recunoaşterea subiectelor cu ajutorul întrebărilor ;Nivel mediu -recunoaşterea subiectelor indiferent de locul în care se află ;Nivel maximal -alcătuire de propoziţii cu subiecte date , specificându-se locul

acestora în propoziţie .

OC2 –să definească noţiunea de subiect pe baza exemplelor dateNivel minimal -citirea definiţiei din manual;

Nivel mediu -definirea subiectului ca parte principală de propoziţie; Nivel maximal -recunoaşterea subiectului cu ajutorul definiţiei.

OC3 –să alcătuiască propoziţii în care subiectele să fie exprimate prin substantive şi prin pronume personale :

Nivel minimal -completarea propoziţiilor cu substantive sau pronume care să fie subiecte în propoziţie ;

Nivel mediu -formularea corectă a cel puţin trei propoziţii din cinci; Nivel maximal -alcătuirea şi scrierea corectă a tuturor propoziţiilor

OC4 -să analizeze subiectele din textul dat :Nivel minimal :sublinierea subiectelor scriind simbolul şi întrebarea cu care se află;Nivel mediu : analiza în scris a subiectelor ;Nivel maximal : analiza în scris a subiectelor , precizând prin ce sunt exprimate ;

B.Motrice

OM1 –să scrie corect şi estetic pe caiete ,în timp rapid ;OM2 –să păstreze poziţia corectă în bancă pe durata desfăşurării lecţiei .

C.Afective

OA1 –vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date ;OA2 –vor manifesta dorinţa de a alcătui propoziţii cu subiecte date ;OA3 –vor accepta solicitările învăţătorului şi se vor mobiliza pentru rezolvarea lor.

Page 2: Inspec~1

ResurseA.Bibliografice :1.oficiale : Programe şcolare pentru învăţământul primar (Aprobat prin ordin al

ministrului Nr.5198/ 01. 11. 2004 ) Marcela Peneş , Limba şi literatura română –manual pentru clasa a III- a , Editura Ana 2000-2005.pp 882.pedagogice : Ioan Dănilă , Elena Ţarălungă ,Lecţia în evenimente –Ghid de

proiectare didactică Editura Egal 2002 3.metodico-didactice :Şerdean Ioan , Metodica predării limbii române la clasele I-IV,

manual pentru liceele pedagogice ,Editura Didactică şi Pedagogică ,Bucureşti , 1993.

B.Metodologice:a. strategia didactică :inductiv-deductivă ;b. metode şi procedee : conversaţia ,exerciţiul ,explicaţia ,munca cu manualul , jocul

didacticc. forme de organizare :frontală , individuală ; în perechid. mijloace didactice : caiete , fişe , planşe ,tabla , manualul

C.Temporale:50 minute Poziţia în modul (1) Definiţie , recunoaştere ,locul în propoziţie .

Page 3: Inspec~1

Scenariul didactic

Etapele lecţiei

OR

Conţinutul activităţii Strategia didactică EVAL

Activitatea învăţătorului Activitatea elevului

Metode şi

procedee

Mijloace did.

For-me de

org.1.Captarea atenţiei

2.Enunţa-rea obiectivelor

3.Actuali-zarea cu-noştinţelor

4.Prezentarea optimăa conţinu-tului

5.Dirijareaînvăţării

OM2

OA3

OA3

OC1

OM1

OM2

OA1

OA3

OA2

Solicit elevilor să pregătească cele necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei .Elevii sunt grupaţi pe echipe de câte patru .

Le prezint elevilor o planşă pe care se află un rebus .(Anexa 1)

Astăzi la limba şi literatura română vom învăţa despre subiect şi anume :”Subiectul simplu şi subiectul multiplu”Scriu titlul la tablă , iar elevii în caiete .

Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări :-Ce parte de propoziţie aţi mai învăţat ?-Ce este predicatul ?-Ce este predicatul verbal ?-Ce este propoziţia simplă ?-Ce este propoziţia dezvoltată ? Daţi exemple ! Supun atenţiei elevilor textul de mai jos , solicitând identificarea predicatelor:„Oamenii îşi isprăviseră treburile din gospodării . Acum bărbaţi , femei , fete şi băieţi ieşeau pe portiţe.” Ion Agârbiceanu „Bunica Safta”Cer elevilor să identifice predicatele adresând întrebările corespunzătoare . Cer elevilor să citească fiecare propoziţie şi să afle subiectul folosind una din întrebările cine ? sau despre cine este vorba în propoziţie ? şi să specifice locul acestuia în propoziţie : la început , în interior sau la sfârşit.-Care este subiectul primei propoziţii ?-Ce întrebare aţi adresat ?-Pe lângă cine aţi adresat întrebarea ?-Prin ce este exprimat subiectul în prima propoziţie ? Dar în a doua propoziţie ?-Ce semn de punctuaţie s-a scris între

Elevii pregătesc cele necesare pen-tru lecţie.Dezleagă re-busul.

Iau act de cele prezentate şi se mobilizea-ză pentru atingerea per-formanţelor anunţate.

Comunică in-formaţiile pri-vind părţile de vorbire învă-ţate.

Iau act de cele prezentate şi răspund soli-citărilor.

Răspund soli-citărilor învă-ţătorului, pu-nând întrebă-rile necesare pentru a afla subiectul din

Conver-saţia

Jocul didactic

Conver-saţia

Conver-saţia

euristică

Exerci-ţiul

Exerci-ţiul

Planşă cu rebus

Tabla

FRONTALĂ

FRONTALĂ

FRONTAL

Ă

OBSERVAREA

SISTEMATICĂ

Page 4: Inspec~1

6.Obţine-rea perfor-manţei

7.Feed- back

8.E valuarea cunoş-tinţelor

OC2

OM1

OM2

OA1

OA3

OA2

OC3

OM1

OM2

OA1

substantive ?-Unde se află subiectul în prima propoziţie ? Dar în a doua propoziţie ?-Unde se poate afla subiectul în propoziţie ? Comunic elevilor faptul că subiectul exprimat printr-o singură parte de vorbire se numeşte subiect simplu , iar subiectul exprimat prin mai multe părţi de vorbire se numeşte subiect multiplu Comunic elevilor definiţia subiectului:Subiectul este partea principală de propoziţie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului . Le comunic că subiectul se află cu întrebările cine ? sau despre cine se vorbeşte în propoziţie ? Între părţile de vorbire care alcătuiesc subiectul multiplu se scrie virgulă dacă nu se află şi sau ori .Între subiect şi predicat nu se scrie virgulă . Solicit elevilor să rezolve ,pe grupe, exerciţiul 1de la pagina 99 , din manual, în care au de identificat subiectele şi să le sublinieze , apoi să precizeze prin ce sunt exprimate .„ Le spuse boierul despre originea românilor” „El arunca nişte pietre în văzduh , după tâlhari”„Lizuca şi Patrocle trecură domol pe cărarea din marginea uliţii” Propoziţiile sunt scrise şi la tablă Solicit elevilor ca să-şi aleagă un lider care să comunice rezultatul , după care un elev merge la tablă şi supliniază subiectele , iar cei care au greşit corectează .

Solicit elevilor să analizeze subiectele din propoziţiile date (Ex. boierul-subiect simplu , exprimat prin substantiv comun , simplu , genul masculin , numărul singular ;)

Rezolvaţi sarcinile de pe fiecare faţă a cubului :1.Precizaţi care este subiectul propoziţiei .2.Treceţi subiectul de la persoana a II –a la persoana a III- a.3.Completaţi propoziţiile cu subiectele din paranteză .4Analizaţi subiectul subliniat .5.Scrieţi forma corectă a subiectelor

fiecare propo-ziţie.

Răspund soli-citării.

Formulează propoziţii res-pectând cerin-ţa.

Citesc defini-ţia

Ordonează cuvintele.

Scriu propozi-ţiile la tablă

Se mobilizea-ză şi rezolvă exerciţiul de pe fişă.

Rezolvă exer-ciţiile de pe fişă .

Explica-ţiaExerci-

ţiul

Exerci-ţiul

Exerci-ţiul

Explica-ţia

Exerci-ţiul

Metoda cubului

Planşă

Manu-Alul

Fişe de lucru

Cub de carton

FRONTAL

Ă

INDIVIDUALĂ

FRONTAL

Ă

UALĂ

pe

grupe

OBSERVAREA

SISTEMATICĂ

APRECIERI

VERBALE

OBSERVAR

Page 5: Inspec~1

9.R etenţia

10.Transferul

subliniate.6.Transformaţi adjectivele în substantive şi alcătuiţi propoziţii astfel încât acestea să fie subiecte.

Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări : -Ce este subiectul ? -Cu ce întrebări se află ?-De câte feluri poate fi subiectul ? -Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat ?

Se încheie activitatea prin aprecieri generale şi individuale privitoare la contribuţia elevilor la reuşita lecţiei. Recomand elevilor să rezolve acasă exerciţiile 2 şi 3 pagina 99 din manual .

Răspund solicitărilor

Răspund solicitărilor

Îşi notează tema.

Conver-saţia

Conver-saţia

pe

grupe

EA

SISTEMATICĂ

Sarcinile de pe feţele cubului :

Faţa 1 : Au răsărit florile în grădină .Faţa 2 : Tu mergi la teatru mâine ?Faţa 3 : _________ este prietena mea ._____ nu mă cert niciodată cu ea._______este

fratele ei ._________este un băiat de treabă.(Clara , el , eu , Mircea)Faţa 4: Soarele a răsărit .Pe cer sunt nori cenuşii .Faţa 5 : Eu mergem la şcoală .Copiii alerg repede.Faţa 6 : bătrân , verde .

Page 6: Inspec~1

Anexa 1 A

1.Parte de vorbire care ţine locul unui substantiv.2.Parte de vorbire care arată un număr.3.Parte de vorbire care exprimă acţiunea, starea, existenţa.4.Parte de vorbire care denumeşte obiecte.5.Parte de vorbire care exprimă însuşirea substantivelor.6.Substantivul „oaspeţi” este la numărul …….7.Substantivul „nor” este la numărul………….8. Cuvântul „bunica” este substantiv…………..9.Cuvântul „Solonţ” este substantiv…………..10 Pronume personal , persoana I , numărul plural.11Substantivul „lalea” este la genul …………….12 Substantivul „ scaun” este la genul…………..13Pronume personal ,persoana a III-A , genul masculin , numărul plural.14 Pronume personal , persoana I , numărul singular

Fişă de evaluare

P

A

R

T

E

D

E

P

R

O

P

O

Z

I

T

I

E

R O N U M E

M E R

S I N G U L A

LARUL

A D J

S U B S

V E

N U

E U

IN

UIRPOR

NUMC

U

E

UR

N

N

INMEF

VITC

ITNA V

B

L

Page 7: Inspec~1

Faţa 1 : Au răsărit florile în grădină .

Faţa 2 : Tu mergi la teatru mâine ?______________________________________________________________________

Faţa 3 : _________ este prietena mea ._____ nu mă cert niciodată cu ea._______este fratele ei ._________este un băiat de treabă.(Clara , el , eu , Mircea)

Faţa 4: Soarele a răsărit .Pe cer sunt nori cenuşii .______________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Faţa 5 : Eu mergem la şcoală .Copiii alerg repede.______________________________________________________________________

Faţa 6 : bătrân , verde ._____________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fişă de evaluarela limba şi literatura română

Page 8: Inspec~1

1. Subliniaţi subiectele : A înverzit codrul. Andrei aleargă în poieniţă. El iubeşte acest anotimp.

2. Alcătuiţi propoziţii în care substantivele şi pronumele date să fie subiecte :bunica, eu ,soarele , Azorel.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PROIECT DIDACTIC Înv.Gherasimescu Tamara Şcoala cu Clasele I-VIII Solonţ

Page 9: Inspec~1

Data : 7-IV - 2006Clasa : a III –a ADisciplina : MatematicaUnitatea de învăţare : „Rezolvare de probleme”

Conţinut: „Modificarea enunţului problemelor” Tipul lecţiei :mixtă Obiective –cadru/ Obiective de referinţă 2.6. ; 3.1. ;4.1. Obiective operaţionale :

A.Cognitive

OC1 –să utilizeze limbajul matematic adecvat situaţiilor date:(Obiectiv de actualizare)

Nivel minimal -recunoaşterea situaţiilor concrete /expresiilor matematice din pro- blemele date , corelate cu operaţia de adunare /scădere /înmulţire / împărţire;

Nivel mediu -alegerea operaţiei corespunzătoare relaţiei matematice „cu atât mai puţin /mult , de atâtea ori mai mult /puţin;

Nivel maximal - aplicarea în calcul a expresiilor matematice , conştientizând semni- ficaţia acestora .

OC2 –să construiască raţionamentul care conduce la soluţia problemelor date:(Obiectiv de exersare )

Nivel minimal -sesizarea în enunţul problemei , a relaţiilor dintre mărimile date şi necunoscuta exprimată prin întrebare; Nivel mediu -sesizarea absenţei datelor necesare pentru rezolvarea problemei; Nivel maximal -orientarea logică a şirului de judecăţi către întrebarea problemei.

OC3 –să rezolve probleme cu soluţii unice/care oferă posibilitatea unor răspunsuri diverse:(Obiectiv de performanţă)

Nivel minimal -alegerea şi efectuarea operaţiilor aritmetice corespunzătoare raţio- namentului construit;

Nivel mediu -formularea judecăţilor din planul logic; Nivel maximal -transpunerea rezolvării problemei exprimată în cuvinte , în expresii numerice.

OC4 –să creeze probleme pe baza unor cerinţe formulate de învăţător:(Obiectiv de transfer ) Nivel minimal -formularea enunţului problemei simple;

Nivel mediu -formularea enunţului problemei , compusă după exerciţiu /desen ; Nivel maximal –crearea de probleme prin transformarea relaţiilor dintre datele pro- blemei analizate .

B.Motrice

OM1 –să scrie corect şi estetic pe caiete ,în timp rapid ;

Page 10: Inspec~1

OM2 –să păstreze poziţia corectă în bancă pe durata desfăşurării lecţiei .

C.Afective

OA1 –vor manifesta interes pentru rezolvarea de probleme ;OA2 –îşi vor argumenta unele idei cu privire la rezolvarea problemelor ;OA3 –vor colabora cu învăţătorul pentru realizarea obiectivelor propuse.

Resurse

A.Bibliografice :

1.oficiale : Programe şcolare pentru învăţământul primar (Aprobat prin ordin al ministru-

lui Nr.5198/ 01. 11. 2004 ) Viorica Pârâială ,Dumutru D . Pârâială ,Cristian George Pârâială

„Matematică manual pentru clasa a III-a .2.pedagogice : Ioan Dănilă , Elena Ţarălungă ,Lecţia în evenimente –Ghid de

proiectare didactică Editura Egal 2002 3.metodico-didactice :Costică Lupu , Metodica predării matematicii -manual pentru

liceele pedagogice clasa a XII – a ,Editura Paralela 45” 1999.

B.Metodologice:

a. strategia didactică :inductiv-deductivă algoritmică;b. metode şi procedee : conversaţia euristică ,exerciţiul ,explicaţia ,munca cu manualul

analiza şi sinteza , problematizarea ;c. forme de organizare :frontală , individuală pe grupe;d. mijloace didactice : caiete , fişe , planşe cu etichete mobile ,tabla , manualul

C.Temporale:50 minute Numărul de ore din modul :15

Poziţia în modul : 4

Sinteza proiectului didactic

Page 11: Inspec~1

Obiective operaţionale Sarcini de învăţare Itemi de evaluareOC1- să utilizeze limbajul matematic adecvat situaţiilor date

SOC1 –Exerciţii de recunoaştere a expresiilor matematice în textul problemelor dateSOC2 –Corelarea acestora cu cu operaţia de adunare /scădere /înmulţire / împărţire;

I1OC1 –Stabiliţi legătura între operaţia de rezolvare şi textul problemeiI2OC1 –Spuneţi ce fel de problemă este fiecare ..

OC2 – să construiască raţionamentul care conduce la soluţia problemelor date

SOC2 –Analiza problemei compuse

I1OC2 –Care sunt datele / necunoscuta problemei ?I2 OC2 –Ce relaţie există între necunoscută şi datele problemei ? I3 OC2 –Formulaţi întrebarea pentru fiecare problemă simplă

OC3 – să rezolve probleme cu soluţii unice/care oferă posibilitatea unor răspunsuri diverse

SOC3 –Întocmirea planului de rezolvare a problemei compuse

I1 OC3 –Scrieţi fiecare întreba-re şi operaţia corespunzătoare din planul de rezolvareI2 OC3 –Scrieţi rezolvarea problemei sub forma unui exerciţiu

OC4 - să creeze probleme pe baza unor cerinţe formulate de învăţător

SOC4 –Compunerea / rezolvarea de noi probleme prin transformarea relaţiilor dintre datele problemei analizate .

Reformulaţi problema dată du-pă exerciţiul:I1OC4 –12 +12x3I2 OC4 –12-12:3I3 OC4 –12+12:3I4 OC4 –12 +(12 + 3)

Scenariul didactic

Page 12: Inspec~1

Etapele lecţiei

OR

Conţinutul activităţii Strategia didactică EVAL

Activitatea învăţătorului Activitatea elevului

Metode şi

procedee

Mijloace did.

For-me de

org.1.Captarea atenţiei

2.Enunţa-rea obiectivelor

3.Actuali-zarea cu-noştinţelor

OM2

OA3

OA3

OC1

OM1

OM2

OA1

OA3

OA2

Creez condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei . Clasa va fi împărţită în patru grupe ,fiecare grupă va primi sarcini diferite de lucru . Se verifică tema din punct de vedere calitativ . Propun elevilor spre rezolvare o problemă din seria „problemelor surpriză” Sub cerul înstelat , Păcală umbla-ngândurat : Cum să facă el un pod Să scape pe popă de glod ? Când se întoarce iar la şură , Vede capre –n bătătură . Negre cu opt erau mai multe Decât albe două sute .

- Vai de mine şi de mine!…Auzitu-l-aţi nerodul ?

Măi !…Doar nu ţi-a dat prin minte Ca să-mi faci din capre podul !?Scoate – mă , te , rog , din aceas-

tă -ncurcătură ! Câte capre, în total, or fi fost în bătătură ?

În lecţia de astăzi vom continua să rezolvăm probleme , vom modifica enunţul unei probleme ţinând cont de anumite cerinţe , vom compune probleme după desene . Scriu titlul la tablă.

Enunţ textul unor probleme , pe rând , de pe o planşă. Solicit elevilor să fixeze în dreptul fiecărei probleme exerciţiul de rezolvare corect. Exerciţiile de rezolvare sunt scrise pe nişte jetoane .

1. Mama avea 29 de ani când s-a născut Ionela .Câţi ani are mama dacă Ionela are 10 ani ?

2. Pentru biblioteca şcolii s-au adus 205 cărţi cu poveşti şi cu 15 mai puţine cărţi cu poezii .Câte cărţi s-au adus în total ?

3. Într-un autobuz sunt 44 de călători. La prima staţie coboară

Elevii se grupează câte patru .

Citesc tema şi corectează dacă au greşit.

Citesc proble-ma şi rezolvă oral

Acceptă pro-punerea învă-ţătorului. RecepţioneazăScriu titlul pe caiete : „Modificareaenunţului pro-blemei.”

Plasează în

conversaţia

Jocul didactic

exerci-ţiul

conversaţia

Jocul di-dactic

Planşă pe care sunt scrise problemele

FRONTALĂ

FRONTALĂ

FRONTAL

Ă

FR

OBSERVAREA

SISTEMATICĂ

OBS

Page 13: Inspec~1

4.Prezentarea optimăa conţinu-tului

5.Dirijareaînvăţării

OC2

OM1

OM2

OA1

OA3

OA2

OC3

OM1

OM2

OA1

OC4

OC3

jumătate , la a doua staţie 10 călători , iar restul la a treia staţie. Câţi călători coboară la a treia staţie ?

Variantele de răspuns sunt : 29 + 10 ; 205 + (205 –15 ) ; 44 – 22 –10 ; 44 – (22 +10 ) ; 29 – 10 ; 205 –(205-15) Discut cu elevii modul în care au gândit rezolvarea problemelor .

Se rezolvă problema 1 , pagina 100 . Într-o fructieră sunt 12 mere , iar prune sunt de 3 ori mai multe. Cu cât sunt mai multe prunele decât merele ? Scriu datele şi întrebarea problemei pe tablă.

Introduc elevii în structura problemei compuse pornind de la analiza datelor şi stabilirea legăturilor dintre ele .

- Ce reprezintă numărul 12 ?- Dar numărul 3 ?- Care este întrebarea problemei ?- Ce date sunt necesare pentru a

afla cu cât sunt mai multe prunele decât merele ? -Cunoaştem câte mere sunt ? -Dar prune ? -Dacă prune sunt de trei ori mai multe , prin ce operaţie putem calcula câte sunt ?Ce vom înmulţi ?

- Prin ce operaţie putem afla cu cât sunt mai multe prunele decât merele ?

Întocmesc planul logic de rezolvare a problemei , care se scrie pe tablă împreună cu operaţiile corespunzătoare fiecărei judecăţi .

Pe o planşă se completează de către elevi un O. G., listând soluţia problemei.

-Câte operaţii conţine exerciţiul de rezolvare a problemei ? De ce ?

dreptul problemelor exerciţiile de rezol- vare corecte.

Urmăresc cu atenţie.Repetă datele şi întrebarea problemei şi le scriu pe caiete.

Formulează răspunsuri potrivite la în-trebările adresate de către învăţător.

Scriu pe caiete planul de rezolvare .

Completează

Explica-ţia

explica-ţia

analiza şi

sinteza

proble-matiza-

rea

Organizatorul grafic

Manualul

Planşă

ONTAL

Ă

INDIVIDUALĂ

FRONTAL

Ă

PE

GRUPE

ERVAREA

SISTEMATICĂ

APRECIERI

VERBALE

OBSER

M →12PR→Mx3Cu cât sunt mai multe prunele decât merele ?

12x3=3636-12=14

Page 14: Inspec~1

6.Obţine-rea perfor-manţei

7.Feed- back

8.E valuarea cunoş-tinţelor

9.R etenţia

Îndemn elevii să formuleze din nou problema analizată astfel încât rezolvarea să corespundă următoarelor exerciţii (fiecare grupă va avea exerciţii diferite ): GR.1 12 + 12 x3 GR: 2 12 – 12 : 3 GR. 3 12 + 12 :3 GR 4 12 + (12 +3 )

Analizez frontal problemele compuse de elevi , dirijându-i în direcţia formulării corecte a problemelor şi a întrebărilor posibile , respectând exerciţiile date . Solicit elevilor să compună ,oral, o problemă după desenul : a.

b. ? Indic elevilor să rezolve problema de pe fişa de evaluare .(Anexa2)Apreciez frontal şi individual activitatea elevilor.

Cer elevilor să enumere paşii care trebuie parcurşi în rezolvarea problemelor : 1.Citesc problema cu atenţie . 2.Mă gândesc şi răspund la întrebările: -Care sunt datele problemei ? -Ce se cere să aflăm ? 3.Notez pe scurt datele problemei . 4.Caut răspuns la întrebările :

-Cum se leagă ceea ce se dă de ceea ce se cere ?-Ce mai trebuie aflat pentru a ajunge la rezultatul final ?

5.Scriem planul de rezolvare formulând clar şi corect întrebările .6.Scrie operaţia potrivită pentru fiecare întrebare .7.Scriu exerciţiul corespunzător

Organizatorul grafic.

Transformă problema după cerinţe .Enunţă textul noilor proble-me şi refac Organizatorul grafic de pe planşă.(Anexa 1 )

Compun pro-blema după desen.

Rezolvă problema de pe fişa de evaluare .

Enumeră etapele de rezolvare a problemei.

Organizatorul grafic

Munca indepen-dentă

Conversaţia euristică

cu O.G.

Fişe de lucru

Planşă cu O.G.

Tabla

Fişe de evaluare

Planşă cu etapele rezol-vării unei probleme

INDIVIDUALĂ

VAREA

SISTEMATICĂAPRECIERI

VERBALE

12x3-12

36:3=1236-24=12

Page 15: Inspec~1

10.Transferul

rezolvării problemei.8.Verific dacă rezultatele obţinute sunt corecte .

Recomand elevilor să compună ( ca temă pentru acasă )câte o problemă după exerciţiile : 12 + (12 +3 ) 12 + 12 :3

Elevii scriu pe caiete.

Anexa1

O.G.1

Problema Soluţia

O.G2

M →12PR→Mx3PR – M = ?

12x3=3636-12=14

12x3-12

36:3=1236-24=12

12 x 3 = 3612 + 36 =48

Page 16: Inspec~1

O.G.3

O.G.4

M→12PR→Mx3Total fructe→ ?

12 +12 x 3

36 : 3 = 1248 –36 = 12

M→12PR→M:3M – PR = ?

12 – 12 : 3

4 x3 = 128 +4 = 12

12 : 3 = 412 – 4 =8

M→12PR→M:3Total fructe →? 12 :3 = 4

12 + 4 = 16

Page 17: Inspec~1

O.G.5

Fişă de evaluarela matematică

1. Rezolvaţi problema :

12 + 12 : 3 =

4 x 3 = 1216 – 4 = 12

M→12 PR→M + 3Total fructe →?

12 + (12 + 3 )

15 – 3 = 1227 – 15 =12

12 + 3 =1512 + 15 =27

Page 18: Inspec~1

La un magazin s-au adus 13 kg de lămâi şi de 4 ori mai multe kg de portocale.Câte fructe s-au adus în total ?

Rezolvare_____________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Modificaţi problema astfel încât să se rezolve prin exerciţiul :13 + (13 + 4) =

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PROIECT DIDACTIC Înv.Gherasimescu Tamara

Şcoala cu Clasele I-VIII Solonţ

Clasa : a III –a ADisciplina: Educaţie tehnologică

Page 19: Inspec~1

Unitatea de învăţare : „Activităţi cu materiale sintetice” Conţinut: „Puişorul moţat” Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi Obiective –cadru/ Obiective de referinţă 1.2. ;2.1. ; 2.2.; 2.3. ;3.2.; Obiective operaţionale :

A.Cognitive

OC1 –să respecte etapele de lucru în realizarea produsului : Nivel minimal -precizarea etapelor de lucru şi a regulilor de lucru , cu ajutorul în-

trebărilor ; Nivel mediu -precizarea etapelor şi a regulilor de lucru citind instrucţiunile de pe

fişă ;Nivel maximal - precizarea liberă a etapelor de lucru a regulilor şi explicarea aces-

tora la ceilalţi membri ai grupei ;

OC2 –să confecţioneze puişorul şi coşuleţul folosind materiale şi tehnici variate :Nivel minimal -realizează coşuleţul şi puişorul ;

Nivel mediu -execută corect şi estetic coşuleţul şi puişorul ; Nivel maximal -utilizarea , în mod creator , a tehnicilor combinate de lucru pentru realizarea unor modele estetice şi variate .

B.Motrice

OM1 –să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru ;OM2 –să manifeste deprinderi de a decupa hârtia după contur , de dea asambla şi de a lipi formele obţinute , în vederea realizării lucrării propuse ;C.Afective

OA1 – vor participa cu interes la lecţie ;OA2 – vor aprecia lucrarea realizată în echipă , în raport cu modelul propus ;OA3 – vor manifesta un comportament adecvat în relaţie cu colegii dintr –un grup de lucru ,în activitatea de realizare a temei date

ResurseA.Bibliografice :

1.oficiale : Programe şcolare pentru învăţământul primar (Aprobat prin ordin al minis- trului Nr.5198/ 01. 11. 2004 )2.pedagogice : Ioan Dănilă , Elena Ţarălungă ,Lecţia în evenimente –Ghid de proiecta- re didactică Editura Egal 2002 Constantin Cucoş (coord ), Psihopedagogie pentru examenele de definiti- vare şi grade didactice , Iaşi , Editura Polirom , 1998 3.metodico-didactice :Lucian Stan , Gabriela Dorobanţu , Ileana Stan , Ecaterina Ghiţă Abilităţi practice –ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea

Page 20: Inspec~1

activităţilor de predare –învăţare – evaluare , clasele I-IV . Editura Aramis 2002

B.Metodologice:

a.strategia didactică :;metode şi procedee : conversaţia , exerciţiul , explicaţia , mozaicul , turul galeriei ;b.forme de organizare :frontală , individuală pe grupe;c.mijloace didactice : fişe , benzi de carton , hârtie glasată , flori din pânză ,fulgi de găină, rumeguş , coji de ouă , aracet , cutii de la brânza topită , vată colorată cu galben.

C.Temporale:50 minute Numărul de ore din modul :10

Poziţia în modul : 7

Sinteza proiectului didactic

Obiective operaţionale Sarcini de învăţare Itemi de evaluareOC1- să respecte etapele de lucru în realizarea produsului :

SOC1 –Familiarizarea cu sarcini-le de lucru ce-i revin ( expertul numărul 1,2,3,4);SOC2 –Realizarea părţii din produs ;SOC1- Explicarea modului de execuţie la ceilalţi membri ai grupei .

I1OC1 – Citiţi cu atenţie sarcinile de lucru ce revin gru-pei voastre de experţi ;I2OC1 –Realizaţi partea din produs ;I3OC1 –Explicaţi colegilor voştri din grupa „mamă” cum aţi realizat partea din produs

OC2- să confecţioneze puişorul şi coşuleţul folosind materiale şi tehnici variate :

SOC2 –Confecţionarea tuturor părţilor şi asamblarea acestora în vederea realizării produsului .

I1OC2 – Realizaţi puişorul şi coşuleţul ,executându-le corect şi estetic , utilizând tehnici combinate de lucru .

Scenariul didactic

Etapele O Conţinutul activităţii Strategia didactică E

Page 21: Inspec~1

lecţiei R VAL

Activitatea învăţătorului Activitatea elevului

Metode şi

procede

Mijloace did.

For-me de

org.1.Captarea atenţiei

2.Enunţa-rea obiectivelor

3..Prezentarea mate-rialului stimul

5.Dirijareaînvăţării

Asigur condiţii optime desfăşurării lecţiei de educaţie tehnologică , asigur o atmosferă de calm şi linişte . Le propun elevilor să cântăm un cântec „Dacă vesel se trăieşte !”şi apoi le captez atenţia prin introducerea unui element surpriză : Cineva aduce un colet în care se găseşte un puişor –jucărie de mânuit .La început solicit elevilor să ghicească ce se află în pachet după care scot puişorul . „ Acesta se prezintă şi poartă o discuţie cu elevii” Se recită poezia „Puişorul moţat”, de Elena Farago. (Anexa 1 ) Solicit elevilor să răspundă la câteva întrebări referitoare la poezie .

Enunţarea obiectivelor se face tot prin intermediul puişorului : Pentru a nu fi singur , pentru a nu se plictisi si pentru a avea cu cine să se joace ,cere ajutorul copiilor să-l ajute, fiecare elev să confecţioneze câte un pui şi câte un coşuleţ . Prezint elevilor coşuleţul şi puişorul model , afişându-le la loc vizibil .

Le explic elevilor vor lucra utilizând metoda mozaic : Clasa va fi împărţită în patru grupe .Membrii fiecărei grupe se vor numi experţi (expertul numărul 1 , expertul numărul 2 , expertul numărul 3 şi expertul numărul 4).Fiecare expert va primi o fişă pe care sunt scrise etapele de lucru şi instrucţiunile care trebuie respectate în vederea realizării unei părţi din lucrarea pe care urmează să o realizeze . Elevii se vor regrupa astfel : se formează grupa experţilor cu numărul 1, grupa experţilor cu numărul 2 , grupa experţilor cu numărul 3 , grupa experţilor cu numărul 4 . Experţii cu numărul 1 vor învăţa şi vor confecţiona puişorii, experţii cu numărul 2 coşuleţul ,experţii cu numărul 3 tortiţa , iar cei cu numărul 4 vor decora oul . Fiecare expert va avea fişa cu sarcinile de lucru .(Anexa 2 )

Cântă cântecul

Urmăresc ,Sunt curioşi şi încearcă să ghicească ce e în pachet .

Răspund la întrebări .

Ascultă propunerea învăţătorului .

Observă modelul.

Ascultă cu atenţie şi reţin ceea ce au de făcut .

Elevii citesc etapele de lucru , le reţin şi confecţionea-ză partea din

Conver-saţia

Jocul didactic

Conver-saţia

Conver-saţia

Metoda mozaicului

Puişorjucărie

Coşuleţul şi puişorul

Fişă cu etapele de lucru

Carton

hârtie glasată

flori

FRONTALĂ

FRONTALĂ

PE

GRUPE

PE

GR

OBSERVAREA

SISTEMATICĂ

OBSE

Page 22: Inspec~1

6.Obţine-rea perfor-manţei

7.Fixarea cunoştinţelor

8.Transferul de cunoştinţe

9.Evaluarea

Supraveghez permanent modul în care elevii au înţeles ceea ce au de făcut şi dacă au reţinut etapele de lucru . Solicit elevilor , după finalizarea părţilor din lucrare , să revină la grupele de unde au plecat şi să le explice colegilor care sunt etapele de lucru şi modul în care au realizat ceea ce au avut de realizat . Urmăresc modul de execuţie al lucrării, solicit elevilor să-mi enumere toate etapele de lucru şi cum au asamblat toate părţile produsului . 1.Pentru a realiza tortiţa se aplică aracet pe banda de carton , apoi hârtia glasată şi floricica . 2.Se confecţionează coşuleţul aplicând hârtia glasată pe marginea cutiei de la brânză topită , se lipesc flori pe margine , după lipirea tortiţei , în coş se pune rumeguş şi iarbă . 3.Se ia coaja de ou mai mare şi se lipesc pe margine ,pe interior , fulgi de găină . 4. Se confecţionează puişorul rulându-se bucata de vată colorată şi se leagă la mijloc şnurul roşu .După introducerea ambelor capete în ou se lipesc ochii şi ciocul . 5. Se aşază puişorul în coş şi se decorează cu plante verzi .

Adresez elevilor întrebările :-În ce anotimp încep puişorii să iasă din ou ?- Ce schimbări au loc în natură ? Îndemn copiii să cânte un cîntec despre primăvară .

La semnalul meu , grupurile se rotesc prin clasă pentru a examina şi a discuta fiecare produs .Îşi iau notiţe şi pot face comentarii pe hârtiile expuse . După turul galeriei , grupurile îşi reexaminează propriile produse prin comparaţie cu celelalte şi citesc comentariile făcute pe produsul lor .

lucrare .

se regrupează şi finalizează lucrarea explicându-le colegilor de grupă modul de execuţie

Precizează etapele de lucru.

Răspund la întrebări .

Discută , fac comentarii şi acordă puncte.

Exerciţiul

Conver-saţia

Conver-saţia

turul galeriei

aracet

coji de ouă

rumeguş

fulgi

UPE

INDIVIDUALĂ

FRONTAL

Ă

PE

GRUPE

RVAREA

SISTEMATICĂ

APRECIERI

VERBALE

Anexa 1Puişorul moţat

Page 23: Inspec~1

de Elena Farago

Puii mamei , pui , pui ,pui ,Are cloşca şapte pui :Cinci pestriţi , unul bălţat ,Numai unul e moţat Şi curat şi încălţat .

-Spune-mi , puiule , şi mieDe ce – ţi face numai ţie Mama ta , ciorapi şi ghete , Şi îţi leagă moţ în plete ?

Oare frăţiorii tăi Sunt aşa de proşti şi răi , Sau că poate mama ta O fi leneşă , ori rea ?

Spune puiul :-Mama mea Nu-i nici leneşă , nici rea , Dar e tristă , vai de ea ,Căci îi fac ruşine multăFraţii mei şi n-o ascultă ,

Că de-i cheamă , fug pe-afară , Şi de-i prinde , plâng şi zbiară ,Şi de – aceea –s nespălaţi Şi desculţi şi nemoţaţi .

Dar eu stau cu mama mea Şi mi-i drag s-ascult de ea ;Şi de-aceea sunt moţat ,Că-s cuminte şi curat

Expertul numărul 1 (tortiţa )

1. aplicaţi aracet pe banda de carton ;

Page 24: Inspec~1

2. lipiţi hârtia glasată ;3. lipiţi floarea .4. explică colegilor din grupă cum ai realizat tortiţa .

Expertul numărul 2 (coşuleţul ) 1.aplicaţi aracet pe partea laterală a cutiei ; 2.lipiţi hârtia glasată ;

3.lipiţi floricelele .4.explică colegilor din grupă cum ai realizat coşuleţul .

Expertul numărul 3 (puiul )

1. rulaţi vata şi prindeţi-o la mijloc cu bentiţa roz ;2. aplicaţi puţin aracet în interiorul căpăcelelor ;3. introduceţi ambele capete în căpăcelele de la ou , căpăcelul mai mare să fie în

partea de jos şi căpăcelul mai mic în partea de sus ;4. lipiţi ochii , ciocul şi aripioarele .5. explică colegilor din grupă cum ai realizat puiul .Expertul numărul 4 (decorează crenguţa cu frunze şi flori )

1. lipeşte cu aracet florile şi frunzele ;2. presează un pic frunzele şi florile pe crenguţă ca să se lipească ;3. explică colegilor din grupă cum ai decorat crenguţa .

Puişorul MoţatFinalizarea lucrării :

1. lipiţi tortiţa pe interiorul coşuleţului , aplicând aracet pe partea colorată, cât înălţimea coşuleţului ;

2. umpleţi coşuleţul cu rumeguş până la semn ;

3. presăraţi puţin fân pe deasupra rumeguşului ;

4. aşezaţi puiul în mijlocul coşuleţului astfel încât să intre puţin în rumeguş ;

4. decoraţi coşuleţul cu pene , cu crenguţe de gard viu şi crenguţa decorată cu frunze şi flori .

12 +12 x 3 = ______________________________________________________________________________________________________________________

Page 25: Inspec~1

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12 – 12 : 3 =___________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12 + 12 : 3 =_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

12 + ( 12 + 3 ) =

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 26: Inspec~1

SubiectulRăspunde la întrebările

Este exprimat prinParte de care arată despre cine este vorba în propoziţie