iedul cu trei capre proiect didactic

6
Data: 26.05.2014 Grupa: Mijlocie Mentor: Ivan Steliana Profesor metoist: Do!a Mirela Propun"toare: #uose Silvia Graini$a cu P. P. %r.45& 'onstan$a 'ate!oria e activitate: Domeniul lim(" )i comunicar e #ema: && Iedul cu trei capre ”de Octav Pancu - Iaşi #ipul activit"$ii: Preare e noi cuno)tin$e *orma e reali+are: Povestirea eucatoarei Durata: 20 , 25 minute -I/'#I *%DM/%#3: De+voltarea creativit"$ii )i epresivit"$ii lim(ajului oral.  -I/'#I/ -P/I-%3/:  a.7 co!n itiv e: -1 8 s" recunos ac" personaje in pove )ti cunoscute enumin at9t per sonajul c9t )i povestea in car e face parte -2 8 s" urm"reasc" linia unei pove)ti spuse  -; 8 s" re$in" momentele principal e ale pove)tii  -4 8 s" recunoasc" personajele pove)tii prin ima!ini  -5 8 s" alea!" animalul omestic in poveste

Upload: silvia-tudose

Post on 11-Oct-2015

683 views

Category:

Documents


49 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.05.2014Grupa: MijlocieMentor: Ivan StelianaProfesor metodist: Doga Mirela

Propuntoare: Tudose SilviaGradinia cu P.P. Nr.45, ConstanaCategoria de activitate: Domeniul limb i comunicareTema: ,, Iedul cu trei capre de Octav Pancu - IaiTipul activitii: Predare de noi cunotine

Forma de realizare: Povestirea educatoarei

Durata: 20 25 minuteOBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului

oral.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

a.) cognitive:

O1 - s recunosac personaje din poveti cunoscute denumind att personajul ct i povestea din care face parte;O2 - s urmreasc linia unei poveti spuse ; O3 - s rein momentele principale ale povetii;

O4 - s recunoasc personajele povetii prin imagini ;

O5 - s aleag animalul domestic din poveste; b.) psiho-motorii:

O6 - s mnuiasc materialele didactice puse la dispoziie; c.) afective:

O7 - s diferenieze personajele pozitive de cele negative. STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: - lucru n echip

conversaia

surpriza

expunere

povestirea

explicaia MIJLOACE DIDACTICE: - plicul povetilor

- imagini ale personajjelor din poveti cunoscute. -iedul

- capra mam

- mtua-capr

- bunica capr

- vulpea

- ursul

- lupul

- medalioane cu iedul din povesteMETODE DE EVALUARE I AUTOEVALUARE:

a.) continu- observare curent, analiza i corectarea

rspunsurilor

b.) final- prin ntrebri

LOCUL DE DESFURARE: sala de grup

BIBLIOGRAFIE:

1. Curricumum pentru nvmntul precolar MECT 2008;

2. Limba i literatura romn. Metodica activitilor instructiv-educative din nv.precolar Ed.Didactica Nova Craiova 2004 3.Schlezak Felicia Poezii i basme pentru gradini Ed.Dania Cluj Napoca 1993DESFURAREA ACTIVITIIEtapele activitiiOb.

Op.Coninutul lecieiMetode i procedeeMijloace didacticeEvaluare

1.Moment organizatoric

2.Captarea ateniei i reacualizarea cunotinelor

3.Anunarea activitii a temei i a obiectivelor

4. Dirijarea nvrii

5.Obinerea performanei

6.Asigurarea feedback-ului

7. Evaluarea i ncheierea activitiiO1

O2

O3

O4

O1

O5

Asigur condiiile necesare unei bune desfurri a activitii;

aerisirea slii de grup;

aranjarea mobilierului n semicerc

pregtirea materialului didactic

Se realizeaz prin prezentarea plicul cu povetilor sub form de surpriz. nuntrul cutiei se vor afla urmtoarele personaje: Scufia Roie, Alb-ca-Zpada, Cocoul i Iedul. Copiii le vor scoate din cutie, le vor numi i vor meniona povestea din care fac parte. Copiii rspund la ntrebri menionnd numele personajului i rolul acestuia n poveste, iar apoi le vor aeza n csu Astzi la educarea limbajului am s v spun o poveste nou despre un ied care locuia mpreun cu trei capre. Povestea noastr se numete Iedul cu trei capre.Ne propunem s ascultm povestea Iedul cu trei capre de Octav Pancu- Iai , s reinem personajele i ordinea ntmplrilor.Urmeaz povestirea propriu-zis, n care se va respecta intonaia pentru a reda ct mai bine glasul fiecrui personaj. Dup povestirea educatoarei vor fi prezentate imagini reprezentative desfaurrii aciunii i se va purta o discuie ajuttoare nelegerii textului.Pe parcursul povestirii voi explica unele cuvinte: ndragi, tergar, trg

Ndragi-

tergar -

Trg -Va plcut povestea? De cine v-a plcut mai mult? De ce?

Haidei s cunoatem mai bine personajele!

Prezint personajele n urmtoarea ordine: iedul, cele trei capre, vulpea, ursul lupul.Se va face un joc prin care copii vor recunoate personajele .Planele vor fi ntoarse pe masua,acestea fiind extrase una cte una.Se va realiza printr-o conversaie :

Care sunt animalele domestice i care sunt animalele slbatice din poveste?,,Mai cunoateti i alt poveste n care apar iezi

,,Cum se numete povestea

,, De cine este scris povesteaSe fac aprecieri individuale si colective si se acorda recompense.Lucru n echipa

conversaiaconversaiasurprizaexpunerepovestireaexplicaiaconversatia expunerea

explicatiaexplicaiaconversaiaConversa-

ia

Conversa-

ia

Plicul cu povetipovestilorImaginile

personajelorIedulCapra mama

Matusa capra

Bunica capra

Vulpea

Ursul

Lupul

Medalioane cu iedul din poveste

frontalColectiv

Individual

Frontal

individual

colectiv