gradinita,, dumbrava minunata” · web viewstimularea expresivitatii si creativitatii prin...

13
RESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Denumire: Proiect didactic Autor: Ciobanu Ana Unitatea de învăţământ: GPN ,,Dumbrava Minunată” Caracal Disciplina: învăţământ preşcolar Domeniul: DS+DOS+DPM Grupa:mare Scopul materialului propus:de documentare pentru cadrele didactice \

Upload: others

Post on 05-Jan-2020

1 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

RESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ

Denumire: Proiect didactic

Autor: Ciobanu Ana

Unitatea de învăţământ: GPN ,,Dumbrava Minunată” Caracal

Disciplina: învăţământ preşcolar

Domeniul: DS+DOS+DPM

Grupa:mare

Scopul materialului propus:de documentare pentru cadrele didactice

\

Page 2: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA”CARACAL

Moto:,,Ceea ce poate fi cel mai bine invatat in interiorul salilor de clasa, acolo ar trebui sa fie predat, iar ceea ce poate fi cel mai bine invatat prin intermediul experientei operand direct cu materiale indigene si situatii de viata in afara scolii, acolo ar trebui invatat.”

L.B.Sharp, 1943

,,CU LIZUCA SI PATROCLE IN CAUTAREA BUNICILOR”

CARACAL20.05.2014

Page 3: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

PROIECT DE ACTIVITATEGradinita ,,DUMBRAVA MINUNATA” CARACALProfesor: CIOBANU ANA Grupa : MAREData:Tema anuala de invatare: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?Tema saptamanii:Noi orizonturiTema zilei: Cu Lizuca si Patrocle in cautarea bunicilorTipul activitatii: Activitate cu caracter interdisciplinar(Consolidare, sistematizare si evaluare de cunostinte, priceperi si deprinderi)Forma de realizare: Activitate interactiva DS+DOS+DPM Durata:2 oreScopul activităţii:Informativ: asimilarea unor informatii despre mediul inconjurator prin investigarea directa aacestuia;Formativ;exersarea deprinderilor de a lucra in echipa in vederea rezolvarii unor probleme de protectie a mediului, plantare si curatare, hranire;Educativ; cultivarea interesului copiilor fata de natura, animale si necesitatea adoptarii unui comportament eco-civic fata de acestea.Obiective cadru:

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire in vederea educarii unei atitudini pozitive fata de acesta;

Stimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte din mediul inconjurator;

Educarea calitatilor intelectuale, de vointa si afective in vederea aplicarii independente a deprinderilor insusite

Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive; Utilizarea unui limbaj adecvat si corect din punct de vedere fonetic, lehical,

sintactic.Obiective de referinta ; La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili: sa descrie activitatile de ingrijire care se desfasoara in gradina si livada; sa-si exprime propriile opinii, sentimente legate de natura si ocrotirea acesteia; sa recunoasca si sa foloseasca corect uneltele de gradinarit; sa execute corect deprinderile motrice ( mers in echilibru,tarare, trecere peste obstacole) sa-si imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare

la recunoasterea, denumirea, cantitatea lor,constituirea de grupe, recunoasterea cifrelor etc;

sa respecte regulile jocului; sa interpreteze liber creativ,lucrari plastice exprimand sentimente estetice; sa construiasca din piese geometrice si mozaic ronduri de flori; sa-si adapteze regulile de comunicare si comportament stabilite in activitatea de grup; sa se comporte adecvat in diferite contexte sociale.

STRATEGII DIDACTICE

Page 4: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul,tehnica viselor, problematizarea, munca in echipa, analiza, braingstorming-ul, explozia stelara, cooperarea, turul galeriei, surpriza, problematizarea, jocul de rol.Material: ladite in care sunt asezate pahare cu rasaduri de flori,stropitori, lopetele, flori din carton, tunel (pentru tarare), sfoara ( pentru delimitarea potecii spre sotron),mesaje ecologice ( flori si pom cu mesaj scris), cereale, seminţe, frunze, beţe de frigărui, farfurii, planşete, castroane, linguriţe, folie colorată, , coşuri, lădiţe, găleţi, costumaţii, şorţuleţe, flipchart, hartă, , pensule, vopsea, cercuri, baloţi de paie, pânză.

Bibliografie:1. Invăţământul preşcolar in mileniul III – 2013;2. Scrisoarea Metodică: Educaţia este un orizont, nu o destinaţie...3. ***, Ghid pentru proiecte tematice – Activităţi integrate pentru preşcolari (3 – 5 ani),Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;4. Ghid de bune practici (3—6/7 ani) 20095. Pro ecologia mileniului III-2014

DEMERSUL ZILEIDemersul zilei este proiectat din perspectiva interdisciplinara, strategiile utilizate bazandu-se pe interactivitate si actiune in grupuri mobile, cu responsabilitati alese sau sugerate. Contextele de invatare ce vor fi create vor stimula comunicarea si vor permite manifestarea copiilor potrivit regulilor fiecarei sarcini de grup sau individuale.

Scenariul activitatiiCopiii vor intampina doamnele educatoare sosite la activitatea de cerc cântând un cântecel debun venit .

Bună dimineaţa,va spunem tuturor Am venit şi astăzi ca să ne distrăm. Copiii din dumbrava toti s-au pregatit, Şi vă spun in cor :Bine aţi venit !Poftiti in dumbrava si aici va vor primiLizuca si Patrocle si mii de bucurii.Hai veniti, hai priviti dumbrava cu pitici, Zi de zi,ceas de ceas, canta intr-un glas, Hai veniti, hai priviti dumbrava cu pitici.

ATELIERE DE LUCRU:Cele şase ateliere de lucru au fost gândite şi amenajate astfel încât să acopere întreaga paletă de activităţi cu diferite grupe de copii:

Atelier 1. ,, Micii gradinari” (stiinta, joc de rol) Atelier 2.,,Atelierul hărniciei ” (Activitate practică) Atelier 3,, Dumbrava fermecată ” (Pictură)Atelier 4. ,, Trecem puntea” ” (Educaţie fizică) Atelier 5. ,, Şotronul vesel ” (Activitate matematică)Atelier 6 ,,Pregatim ziua Lizucai la bunici”

Desfasurarea activitatiiEtapeleactivitatii

Continutul activitatii Strategii didactice

Momentorganizatoric

Asigurarea conditiilor si materialelor necesaredesfasurarii activitatii.

conversatia

Page 5: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

Saluta doamnele educatoare printr-un cantec.Captareaatentiei

Le spun ca dimineata cand am trecut prin curteagradinitei, prin dreptul fantanii am auzit un glas trist abia soptit. Am ascultat cu atentie si am aflat ca astazi vatrece pe la noi Lizuca cu Patrocle, in drumul ei spre casa bunicilor, si ca in gradina noastra lipsesc flori, pomi, iar cativa pomi au crengile rupte si chiar si florile au fost calcate de copii. Este trist pentru ca nu arata asa cu catva timp in urma si tocmai de aceea m-am gandit ca impreuna sa inveselim ,,dumbrava” si pe Lizuca.Dupa cum vedeti noi am amenajat in curtea gradinitei mai multe ateliere de lucru in care ne vom desfasura astazi activitatea.Se prezinta atelierele si se impart apoi responsabilitatile copiilor.

PovestireaConversatiaExplicatia

Anuntareatemei

Astazi vom desfasura impreuna o activitate care senumeste,, Cu Lizuca si Patrocle in cautarea bunicilor” Noi trebuie sa-i aratam Lizucai de ce suntem in stare, ca o iubim si vrem sa fie vesela, fericita si de aceea astazi vom planta pomi si flori, ne vom juca cu animalele din ferma si le vom ingriji, vom picta, vom confectiona, ne vom juca cu cifre si figuri geometrice si multe alte joculete. Vom face toate acestea pentru ca intreagadumbrava sa fie vesela si sa ne incante toata primavara si vara prin culorile sale si prin cantecul vesel alpasarelelor.

Explicatia

Prezentareaoptima a continutului si dirijarea invatarii

-Ia te uită o fetiţăDar ce are, de ce plânge?-Voi prieteni n-ati vazut casa bunicii?- N-am văzut-o, draga mea Te rugăm, nu lăcrima! Lacrimile nu sunt bune, Întristează-ntreaga lume. Tu fii veselă mereuC-ai în noi nişte prieteni Să te-ajute când ţi-e greu. Puteţi merge mai departe Prin dumbrava fermecată, Poate-o intalnim in drum.

Soseste Lizuca si Patrocle- surprizele zilei- cerand ajutorul nostru pentru a ajunge la casa bunicilor.Se face orientarea in spatiu.

- Tu, Lizuca sti incotro este casa bunicilor prin dumbrava?

- Tata mi-a spus candva ca nordul este directia in care mergem spre casa bunicii.

- Pai daca-i asa atunci sa pornim, nu inainte sa descoperim incotro este nordul.(se observa pozitia soarelui pe cer si in functie de acesta se stabilesc punctele cardinale)

Explicatia Demonstratia Exercitiul

ConversatiaProblematizarea

Page 6: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

- Ca nu cumva sa ne ratacim eu zic sa lasam un semn de unde pornim. (se traseaza cu creta conturul umbrei Lizucai)

- Eu am in buzunar nisip, pe care-l las in urma mea, ca asa m-a povatuit bunicuta, sa nu ma ratacesc.

- Da dar nisipul poate fi spalat de ploaie sau poate sa-l spulbere vantul.

Primul popas este la casa padurarului, unde Lizuca face cunostinta cu copiii acestora. Ei sunt astazi mici gradinari si fermieri.Atelierul Nr.1 Micii gradinariCopiii se vor aseza in cerc in jurul florilor si uneltelor si vom purta o scurta discutie :

- Cine sunteti voi si ce faceti aici?- Cum se numesc florile? Ce trebuie sa facem ca

ele sa infloreasca?- Cu ce le vom planta?- Spuneti-i,copii si Lizucai de ce oare are nevoie o

floare ca sa creasca sa –nfloreasca,privirea sa – nveseleasca?

- Ce se intampla daca nu le udam?- Cum trebuie sa ne comportam noi?

Fiecare copil va lua fie o floare, fie o unealta si vom merge pe potecuta trasata spre rond unde le vom planta . Ajunsi la rond, le voi explica modul de lucru dar si cum vor lucra Copiii planteaza florile si un copacel. In tot acest timp copiii interpreteaza cantecele( Copacelul, Albinuta, Primavara).Descoperim un plic. In interiorul lui se gaseste un mesaj, pe care-l vom citi impreuna(NU RUPETI FLORILE, COPACII SI NU CALCATI IARBA)Mesajul este pus in rontul cu flori.Dupa plantarea pomisorului vom purta o scurta discutie despre regulile de ingrijire si comportare:

- De ce plantam pomi in parc, in gradini, in livezi?- Cum ii ingrijim?- Ce nu trebuie sa facem pentru a nu face rau

pomului?- Ce se intampla daca nu mai avem copaci?

(scoatem in evidenta importanta plantelor pentru natura si lantul trofic care se formeaza( soare-plante-animale-om).

- Care sunt mesajele voastre pentru ceilalti copii?- Nu rupeti florile! Udati florile!Iubiti natura! Nu

rupeti pomii!......

Atelierul Nr.2 – FermaIn ferma intalnim iepurasi, gaini, pui, rate,o vitica.

Ce stiti sa faceti copii, daca ingrijirea unor

Explicatia Demonstratia ExercitiulMunca in echipa

Explicatia

ConversatiaProblematizarea

Munca in echipa

Explicatia Demonstratia Exercitiul

Conversatia Explicatia Problematizarea

Page 7: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

animale domestice ar depinde de voi? Cati dintre voii stiti azi cum e senzatia atingerii

blanitei de iepuras sau care e senzatia pe care o simti cand iti ciuguleste din palma un pui de rata sau de gaina?

Cati copii stiu ce si cat mananca o oaie sau stiu ca laptele vine din ugerul caprei sau al vacii si nu se fabrica la ,,supermarket.”

In concluzie daca noi hranim animalele la randul lor ne hranesc pe noi.Atelierul „Ferma” le-a oferit copiilor privlegiul de a simti, a invata si a reflecta la cat de importanti suntem unii pentru altii.

Lasam si aici un mesaj: ,,Iubiti animalele!”Atelierul Nr. 3-Micii artistiCalatoria noastra continua pana acolo unde in calea noastra apar piticii, mesteri faurari.

- Buna vremea, piticilor!- Bine-ati poposit pe la noi, da cu ce ganduri ati

venit?- Apoi noi am venit cu ganduri bune si daca se

poate si cu o rugaminte, vrem sa ne insotiti s-o ajutam pe Lizuca sa gaseasca casa bunicilor.

- Cu drag va vom insoti, dar inainte de asta mai popositi o lecuta pe la noi si-om lucra impreuna si va vom invata mestesugurile noastre!

Copiii confectioneaza ciupercute pentru infrumusetarea dumbravii, bratarele din figurine,vopsesc pietricele pentru ronturile gradinarilor, picteaza,in toate acestea folosindu-se de tehnicile invatate.La atelierul de creativitate cu produse naturale copiii au descoperit cum figurine de tot felul se transorma in siraguri de margele, semintele in aripi de fluturi sau petale de flori, etc.-Copii, haideti sa ascultam sunete din natura!-Ce sunete auzim?-Ce cuvinte putem forma cu aceste sunete?

Atelierul Nr.4- PunteaLa acest atelier copiii executa mersul in achilibru pe bucati de busteni cu transportde greutati(pietrele colorate pentru ronturile de flori pe care copiii le vor aseza in formele geometrice pe care le doresc) dinainte asezati, acestia constituind puntea, si se tarasc prin tunelul vesel.Mesaj:,, Nu infectati apele!”,,Pastrati natura curata”Atelierul Nr. 4- Sotronul vesselLa acest atelier copiii vor recunoaste figurilegeometrice, culorile, cifrele care se gasesc in colturile casutelor sotronului.

braingstorming-ul,

ConversatiaExplicatia

ExplicatiaExercitiul

ConversatiaExercitiul

Exercitiul

Page 8: GRADINITA,, DUMBRAVA MINUNATA” · Web viewStimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura, confectii si realizarea unor corespondente intre diferite elemente si forme, obiecte

In anumite casute copiii vor descoperi plicuri in carevor avea de executat anumite sarcini, ca de exemplu:-spune ce figuri geometrice ai gasit si construieste cu ele anumite obiecte- casute- ! Cate casute ai constriut?; spune ce ai in plic?(flori si fluturi); Pune-i in corespondenta. Ce-ai descoperit? EtcLa acest centru copiii vor pune in aplicare capacitati de rezolvare de situatii problematice, prin achizitia de strategii adecvate.Atelierul Nr.6. Bunatati de la bunicaIn cele din urma Lizuca ajunge la bunici si-i invita pe toti sa sarbatoreasca ziua acesteia.Copiii pregatesc frigarui din fructe,( pe care le pregatesc micile gospodine), aseaza masa scotand in evident abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica, precum si respectarea unor norme de comportare in societate.

Obtinereaperformatei

Voi purta o scurta conversatie cu copiii :- Cum s-a numit activitatea pe care am desfasurat-

o astazi?- Ce credeti, dumbrava noastra s-a inveselit?- Ce-a inveselit-o?- Ce ati facut la activitate?- De ce ati asezat mesajele ecologice?- Ce ne invata ele?- Vom mai desfasura astfel de activitati si alta

data.

ConversatiaExplicatiaProblematizarea

Evaluare Aprecieri asupra activitatii şi mai ales acomportamentului copiilor şi a aportului adus larealizarea temei

ConversatiaExplicatia

Incheiereaactivitatii

Copiii invita tota lumea prezenta in dumbrava lasarbatoarea Lizucai.