geta grad ii

8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Data: 03.05.2012 Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit Nr.7 Sebes Grupa : Mijlocie Educatoare : Zbuchea Georgeta - Maria Tema anuala: ''Cand, cum si de ce se intampla?" Subtema: ''Animale din ograda bunicii" Forma de realizare: Activitate integrata Tipul activitatii: Consolidare si sistematizare a cunostintelor Durata: 1 zi I. Activitati liber alese (ALA): Centre de interes: Constructii: "Cusca lui Azorel" Joc de masa: "Puzzle" – animale domestice Arta: "Catelul si pisica"- colorare Activitati de dezvoltare personala (ADP): Intalnirea de dimineata, Salutul, Prezenta, Calendarul naturii ,Stirea zilei. Rutine: "Singur imi fac patul" Tranzitii: "Cocorul"- joc cu text si cant, "Graiul animalelor"- cantecel II. Categorii de activitati pe domenii experientiale: (D.L.C + D.O.S) DLC : ''Spune ceva despre...''- joc didactic

Upload: zbuchea-sorin

Post on 25-Jul-2015

240 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Geta Grad II

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 03.05.2012

Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit Nr.7 Sebes

Grupa : Mijlocie

Educatoare : Zbuchea Georgeta - Maria

Tema anuala: ''Cand, cum si de ce se intampla?"

Subtema: ''Animale din ograda bunicii"

Forma de realizare: Activitate integrata

Tipul activitatii: Consolidare si sistematizare a cunostintelor

Durata: 1 zi

I. Activitati liber alese (ALA):

Centre de interes: Constructii: "Cusca lui Azorel" Joc de masa: "Puzzle" – animale domestice Arta: "Catelul si pisica"- colorare

Activitati de dezvoltare personala (ADP): Intalnirea de dimineata, Salutul, Prezenta, Calendarul naturii ,Stirea zilei.

Rutine: "Singur imi fac patul"

Tranzitii: "Cocorul"- joc cu text si cant, "Graiul animalelor"- cantecel

II. Categorii de activitati pe domenii experientiale: (D.L.C + D.O.S)

DLC : ''Spune ceva despre...''- joc didactic DOS: Activitate practica :"Ograda bunicii” -lucrare colectiva

Scopul activitatii: - Consolidarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la animalele domestice prin stimularea curiozitatii, a interesului de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator;

- Exersarea deprinderii de a lipi, folosind tehnici si materiale cunoscute;

Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor

structurilor verbale orale; Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor;

Obiective de referinta: - Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de autor;

Page 2: Geta Grad II

- Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple; sa reactioneze la acestea; - Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;

Obiective operationale: - Cognitiv - formative:- Sa recunoasca animalele domestice din ghicitori;- Sa raspunda corect la intrebarile referitoare la mediul de viata si foloasele aduse de acestea;- Sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului;- Sa respecte sarcinile jocului propus;

- Psiho - motorii:- Sa manipuleze rapid materialele puse la dispozitie pentru realizarea sarcinii;- Sa lipeasca materialele puse la dispozitie intr-un mod original;- Sa pastreze o pozitie corecta in timpul activitatii.

- Afectiv- atitudinale:- Sa coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale si de grup;- Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si fata de lucrarile celorlalti, motivandu-si parerile.

III. Jos distractiv: "Motanii si soriceii"

Strategii didactice :a) metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiul, demonstratia.b) materiale didactice: medalioane, planse, oua de plastic, cosulete,carton alb, hartie glasata, lipici. c) Forme de organizare : frontal, individual , pe grupuri mici .

Evaluarea: a) continua: pe parcursul intregii activitati prin aprecieri si indrumari cand este cazul.b) finala: - autoevaluarea

- la sfarsitul activitatii prin concluzii , aprecieri si recompense.

Locul desfasurarii: sala de grupa.

Bibliografie :

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2000 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

Page 3: Geta Grad II

Scenariul didactic

Programul va incepe cu Intalnirea de dimineata, debutand cu salutul : “Buna dimineata, doamna educatoare!”, “Buna dimineata, pisicutelor!, "Buna dimineata, catelusilor!”

Dupa ce sunt asezati in semicerc, educatoarea face prezenta copiilor si ii invita pe acestia sa completeze Calendarul naturii.

Activitatea de dezvoltare personala, consta in deprinderea de a-si aseza fiecare patutul lui.Educatoarea prezinta copiilor programul zilei: Astazi, ne vom juca cu animale domestice, le

vom diferentia unele de altele dupa diferite criterii, vom construi casute pentru acestea, ne vom juca cu puzzle si vom colora pisicute si catei. Daca veti fi cuminti veti avea parte si de cateva surprize.

Li se prezinta copiilor centrele la care urmeaza sa-si desfasoare activitatea, sarcinile de lucru si se intuieste materialul aflat la fiecare sector. Copiii se grupeaza in functie de preferinta si de sectorul de activitate dorit, pentru a realiza sarcina primita.

La sectorul Constructii, vor asambla cu ajutorul cuburilor de lemn, “Cusca lui Azorel”.La sectorul “Joc de masa”, copiii se vor stradui sa asambleze un puzzle cu tematica

corespunzatoare animalelor domestice. La sectorul “Arta”, copiii vor colora catelul si pisica.La finalul activitatilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru si se vor aprecia

realizarile proprii, dar si pe cele ale colegilor intelegand acum cat sunt de frumoase animalele domestice si de folositoare omului.

Apoi, urmeaza Tranzitia care se realizeaza cu ajutorul unor cantece: “Cocorul”, “Graiul animalelor”.

Copiii sunt anuntati ca se vor juca un joc numit “Grivei si Pusy” si vor fi impartiti pe echipe : echipa pisicutelor si echipa catelusilor. Fetitele primesc medalioane cu pisicuta si baietii cu catelus. Le este comunicat faptul ca Grivei si Pusy vor sa ajunga cat mai repede la mancare pentru ca le este foame si doar raspunzand corect la intrebari ii pot ajuta.

Voi explica modul de desfasurare al concursului, regulile acestuia si felul in care copiii vor fi punctati pentru fiecare raspuns corect. Fiecare raspuns corect ii ajuta pe Grivei si Pusy sa inainteze spre mancarea lor preferata.

Jocul nostru cuprinde patru variante:Varianta I: Copiii vor extrage cate un biletel pe care va fi notata cate o ghicitoare. Se vor citi cate trei ghicitori pentru fiecare echipa in parte, urmand ca fiecare raspuns corect sa ajute pisicuta sau catelul sa ajunga la mancare.

Ea este buna la toateNe da carne, ne da lapte,Iar vitei mititeiSe numesc copiii ei. (Vaca)

Roade oaseSta in cusca,Pe dusmanii sai ii musca. (Cainele)

Te zgarie, te ciupesteMereu se linguseste,Pe soareci ii pandeste,Din casa nu lipseste. (Pisica)

Are lana lunga, creata, Paste iarba sus la stana Si-ti da cas si branza buna. ( Oaia)

In noroi se tavaleste, Cu porumb el se hraneste, Are coada covrigel Si la rat are inel. (Porcul)

Roscat, negru sau balan Cu potcoava la picior, Face-ntruna tropa-trop Si alearga la galop. (Calul)

Page 4: Geta Grad II

Varianta II: Le voi arata un cub. Pe fiecare parte a cubului sunt lipite animale domestice. Din fiecare echipa vor veni copii care il vor arunca si vor spune cate o propozitie despre animalul respectiv.

Varianta III: Intr-un bol vor fi oua de plastic care contin biletele cu diferite intrebari pentru grupele concurente.

Cum se numesc animalele care traiesc pe langa casa omului? Spune un animal domestic! Spune partile componente ale corpului cainelui! Cum face pisica? Care este mancarea preferata a cainelui? Unde sta porcul?

Varianta IV: Fiecare echipa trebuie sa cante un cantecel cu animale.

In finalul concursului, copiii se vor aplauda reciproc si vor primi buline rosii. In continuare, voi prezenta copiilor o macheta numita “Ograda bunicii”. Cu ajutorul intrebarilor puse, copiii isi vor da seama ca lipsesc animalele din ograda si ca bunicuta este tare suparata ca nu are si ea animale in curte. O sa invit copiii sa vada ce surpriza are pisicuta si catelul de pe plansa pentru ei. Copiii vor gasi animalute din carton alb pe care trebuie sa lipeasca hartie glasata astfel incat sa le putem pune in ograda bunicii si sa fie fericita si bunicuta. Pentru acest lucru, fiecare copil primeste cate un cosulet cu hartie glasata colorata si lipici. Se trece la intuirea materialelor de pe masute. Doamna educatoarea le explica modul de lucru si se trece la incalzirea muschilor mici ai mainii cu ajutorul exercitiului “Piticul”. Lucrarea se realizeaza prin tehnica lipirii.

In timpul executarii lucrarii, educatoarea ii urmareste, trece printre mese, ii indruma, ii incurajeaza sau ii sprijina acolo, unde este cazul.

Cand animalutele sunt gata, vor fi puse in ograda bunicii.Copiii sunt rugati sa analizeze lucrarile personale si pe cele ale colegilor. Copiii sunt solicitati sa spuna ce au lipit.

In final, educatoarea face aprecieri asupra comportamentului la activitate si a modului de realizare a sarcinilor de lucru si ii invita pe copii sa cante un cantecel : “Papadia”. Joc distractiv: “Motanii si soriceii”.Copiii sunt impartiti in doua echipe. Se anunta numele jocului si le sunt explicate regulile. Soriceii se deplaseaza in mers obisnuit pe versurile: “Soriceii, intr-o zi,/ Mult au vrut sa stie/ Cat e ceasul, cat o fi/ Si au tras de sonerie/”. Educatoarea suna din clopotel. Copiii se opresc din mers, pe care-l reiau numai la urmatoarele versuri: “La drum iarasi ei pornesc,/ Vor sa se ascunda,/ Caci motanii se zaresc/ Fugi, sa nu te prinda/!”. La versul “- Fugi, sa nu te prinda!”, motanii alearga dupa soricei, incercand sa prinda cat mai multi.

La reluarea jocului, se schimba rolurile intre grupe. In final, copiii sunt rasplatiti pentru intreaga lor activitate cu o surpriza: pisicuta “Pusy” si

catelul “Grivei” vor fi prezenti in realitate astfel incat copiii sa se poata juca putin cu ei.

Page 5: Geta Grad II

Evenimente didactice

Continutul stiintific Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Se pregateste materialul necesar pentru buna desfasurare a activitatii. Copiii sunt invitati sa ia loc pe scaunele pentru a incepe activitatea.

Conversa-tia

Observarea comportamentului

2.Captarea atentiei

Se realizeaza cu ajutorul planselor cu pisicuta “Pusy” si catelul “Grivei”.

Conversa-tia

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

- “Astazi copii, ne vom juca jocul "Spune ceva despre...”. Raspunzand corect la intrebari, o sa ajutati pisica sa ajunga la mancare si la fel si pe catelus.

Expunerea

4.Explicarea regulilor de joc

-" Pentru a ajuta pisicuta si catelul trebuie sa fiti atenti la mine, sa raspundeti corect, sa ridicati manuta atunci cand doriti sa raspundeti, sa aplaudati colegii cand dau un raspuns corect si sa-i ajutati cand au nevoie."

Conversatia Gradul de interes manifestat

5.Desfasurarea jocului de proba

Pentru inceput, copiii intuiesc materialele de pe masuta doamnei. Educatoarea le face o demonstratie.

ExplicatiaConversa-tia

6.Desfasurarea propriu - zisa a jocului

Copiii sunt rugati sa raspunda la ghicitori cu animale domestice. Educatoarea le arata un cub cu animale domestice. Ei trebuie sa-l arunce si sa spuna o propozitie cu acel animal. Voi fi extrase biletele cu intrebari referitoare la animalele din curtea omului. In final, trebuie sa cante fiecare echipa un cantecel cu animale.

Metoda cubuluiExercitiul

Capacitatea de recunoasterea animalelor domestice, de formulare de propozitii corecte din punct de vedere gramatical, de intonare de cantecele.

7.Obtinerea performantei si asigurarea transferului

Educatoarea le propune copiilor sa vada ce lipseste din ograda bunicii si ce surpriza au pisicuta si catelul pentru ei. Educatoarea explica modul de realizare a lucrarii. Educatoarea solicita atentie in realizarea lucrarii si aminteste cerintele privind corectitudinea, acuratetea lucrarii, precum si cooperarea intre copii. Educatoarea indruma copiii stimulandu-le increderea in fortele proprii.

Observatia

Explicatia

Demonstratia

8.Evaluarea activitatii

Cand animalele vor fi gata sa intre in ograda bunicii, fiecare copil isi va aseza singur animalul.Copiii sunt rugati sa analizeze lucrarile personale si pe cele ale colegilor. Astfel, vor realiza o ograda tare frumoasa si o vor bucura tare mult pe bunicuta.

ObservatiaTurul galeriei

9.Incheierea activitatii

In final, educatoarea face aprecieri asupra comportamentului la activitate si a modului de realizare a sarcinilor de lucru.Copiii vor avea parte de o surpriza mare: pisicuta “Pusy” si catelusul “Grivei” vin sa se joace cu ei..

Evaluarea