gazute harnicute si dragute

26
SCOALA GENERALĂ ,,TATRANGI SANDOR’’ CU CLASELE I-VIII STRUCTURA: GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL ,,TEMESVARY JANOS’’ OZUN „Cu gâzele, la bal!” Proiect de activitate integrat ă Grupa combinată „Aricilor” Educatoare: Florian Anca

Upload: florentinaiuliana

Post on 19-Dec-2015

225 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

gaze dragute

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Nivelul: I-IIGrupa: combinatăGrădiniţa: O.N Ozun ,,Temesvary Janos’’Educatoare: Florian AncaTema anuală:,, Când, cum şi de ce se întâmplă?’’Tema saptămânii: ,,Călătorie în lumea minunată a insectelor’’Tema zilei:,,Gâzuţe hărnicuţe şi drăguţe’’Tipul de activitate: Consolidare şi verificare de priceperi şi deprinderiForma de organizare: frontală şi pe grupuriForma de realizare: Activitate integratăDurata : o zi

Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului

înconjurător, precum stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, întrebuinţând

un vocabular adecvat; Consolidarea deprinderii de a număra corect în limitele 1-10, de a utiliza

corect numeralul ordinal; Aprofundarea cunoştinţelor legate de insecte; Cunoaşterea si utilizarea unor materiale de lucru pentru realizarea unei

lucrări; Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de

dezvoltare motrică;

Activităţi de învăţare:

1. Activitate de dezvoltare personală (ADP): Întâlnirea de dimineaţă :,, Bună dimineaţa ,albinuţă/ buburuză/ fluturaş/

furnicuţă!’’Salutul, prezenţa, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei;

Rutine : ,,Suntem harnici”- exersarea unor deprinderi de ordine

,,Să ocroteşti cu bunătate în viaţă, orice vietate’’ Tranziţii: joc muzical ,,Fluturaşul meu’’

,,Unul după altul’’-versuri cu rimă ,,Florile gingaşe au răsărit,

Albinele, fluturii, toţi s-au trezit Fuga,fuga alergaţi La centre să v- aşezaţi!” Şi bine voi să lucraţi. Jocuri de mişcare:”Zburăm ca fluturaşii”,”Albiniţa mea” 1,2,3,4,5 fluturaşi veniţi aici. 2.Activităţi liber alese (ALA):ALA 1Ştiinţă:,, Insecte amestecate’’Artă: ,,Insecte’’- dactilopictură,pictură, desenBibliotecă:,,Curiozităţi din lumea insectelor’’ALA 2„Dansul insectelor” – dans ritmic

3. Activităţi pe Domenii Experienţiale (ADE) Domeniul Ştiinţe: ,,Al câtelea fluturaş a zburat?’’ - joc didactic Domeniul Om şi Societate: ,,Poieniţa cu insecte’’- decupare, lipire,

asamblare

Obiective operaţionale ALA: Sectorul Ştiinţă

Tema: ,,Insecte amestecate’’- să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;- sa numere corect elementele unei mulţimi în limitele 1-10- să sorteze corect insectele după mărime/culoare (mare, mijlocie, mică)- să verbalizeze acţiunea întreprinsă.

Sectorul Artă Tema: ,,Insecte’’- dactilopictură, desen- să realizeze prin tehnica dactilo-picturii tema activităţii;- sǎ picteze insectele respectând conturul dat;- să combine culorile pentru a obţine efecte plastice;- să coloreze corect fără să depăşească conturul.- să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de joacă;- să folosească culorile corespunzatoare temei de lucru;- să-şi dezvolte spiritul critic şi autocritic prin evaluarea lucrărilor proprii şi a celorlalţi copii.

Sectorul Biblotecă Tema:,, Curiozităţi din lumea insectelor’’

- să dezlege corect ghicitorile;- să denumească insectele prezentate în imagini;- să despartă cuvintele în silabe şi să recunoască sunetul iniţial;- să citească imaginile cu insecte, formulând propoziţii simple sau dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;

Obiective operaţionale ADE:DŞ(Activitate matematică) ,,Al câtelea fluturaş a zburat?’’ – joc didactic- să numere conştient în limitele 1-10 atât crescător cât şi descrescător;- să raporteze corect numerele la cantitate şi cantitatea la număr;- să utilizeze corect numeralele ordinale în limitele 1-10;- să utilizeze corect termenii matematici „tot atatea”, „tot ataţia”, „mai multe”, „mai puţine”;- să grupeze elementele în funcţie de criterilul formei (mulţimea florilor şi mulţimea fluturaşilor);- să stabilească locul fiecărui fluture în functie de pozitia fiecărei flori din şirul format;- să identifice lipsa unui obiect sau a mai multor obiecte într-un şir numeric format, utilizând numeralul ordinal corespunzător;- să asocieze cifra corespunzătoare obiectului care lipseşte din şirul numeric format, utilizând numeralul ordinal;- să denumească corect vecinii cifrelor stabilind locul fiecărui număr în şirul numeric;- să efectueze operaţii simple de adunare şi scădere cu o unitate, folosind simboluri matematice;- să verbalizeze acţiunile efectuate folosind un limbaj matematic adecvat ;- să participe cu interes la desfaşurarea activitaţii şi a jocului didactic ;Scopul: folosirea corectă a numeralelor ordinale 1-10; - fixarea locului numeralelor în şirul numeric; - exersarea atenţiei şi a memorieiSarcina didactică:

Recunoaşterea locului ocupat de fluturaş şi a numărului în şirul numeric.

Reguli de joc: La o bătaie din palme voi închideţi ochii; eu voi ascunde un fluturaş dintr-un şir pe care-l veţi forma voi; veţi deschide, apoi, ochii si veţi spune al câtelea fluturaş a zburat; veţi recunoaşte şi veţi preciza locul fiecărui fluturaş în şirul fluturilor.

Elemente de joc: elementul surpriză, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, bătăi din palme, mânuirea materialului.

DOS(Activitate practică) ,,Poieniţa cu insecte’’- decupare, lipire- să enumere materialele şi instrumentele de lucru care se găsesc pe măsuţele lor;- să exerseze corect exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii;- să decupeze dupa contur cartonasele primite;- să utilizeze corect thenica lipirii;- să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;- să manifeste imaginaţie în elaborarea unor lucrări originale;- să anlizeze critic si autocritic lucrarile realizate de ei şi de colegii lor de grupa.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, exerciţiul,

instructajul verbal, conversaţia, observaţia, problematizarea, munca individuală.

b) Material didactic: imagini cu insecte, acuarele, apă, siluete de insecte(fluturi, albine, buburuze), creioane colorate, ghicitori, spaţiu special amenajat cu flori, insecte, păsări, cifre, jetoane, lipici, hârtie colorată, foarfecă, fond muzical ,stimulente;

c) Forme de organizare: pe ateliere, frontal, individual, în grupuri.

Bibliografie:

,,Proiecte tematice orientative’’, Editura Tehno-Art ;,,Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar’’ , Editura Didactica Publishing

House , Ediţia 2009 Bucureşti ;,,Revista Învăţământului Preşcolar’’,Editura Arlequin,,Activitate integrată în grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice din

învăţământul preuniversitar, Editura Didactica Publishing House , Ediţia 2008 Bucureşti ;

SCENARIUL ZILEI

Activitate zilei va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă în care copii au posibilitatea de a-şi împărtăşi opiniile, de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie. Salutul de dimineaţă se realizează prin tehinca comunicării rotative.

Copiii se aşează in semicerc. Le voi propune ca salutul nostru să fie legat de tema săptămânii şi să ne salutăm folosindu-ne de numele insectelor pe care le au pe ecusoane în piept. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă, adresându+i drept apelartiv un nume al insectelor: ,,Bună dimineaţa ,albinuţă/ buburuză/ fluturaş/ furnicuţă!’’. Vom încheia întalnirea de dimineaţă cu o poezie spusă in cor:

„În fiecare dimineaţă s-avem gândul bun pe faţă,Către soare să privim,Iubire să dăruim,De gând rău să ne ferim,S-adunăm doar bucurie,Şi-n lume s-o răspândimŞi-atunci, orice copil, în fiecare dimineaţă, Are gândul bun pe faţă.”Prezenţa este ralizată în manieră interactivă, copiii fiind solicitaţi să aşeze

fluturaşii pe panoul general de prezenţă însoţindu-şi acţiunea de mimare a zborului şi de rostirea onomatopeelor ,,bîzz-bîzz’’, ,,fîl-fîl’’.Prilejul va fi folosit şi pentru a realiza prezenţa numerică: ,,Câţi fluturaşi poznaşi, mititei şi drăgălaţi sunt astăzi la grădiniţă?’’După prezenţă se va trece la completarea Calendarului naturii . Voi adresa întrebări copiilor iar ei vor răspunde la ele: ,,În ce anotimp ne aflăm?’’, ,,În ce lună?’’, ,,Care sunt lunile de primăvară?’’, ,,Ce zi este astăzi?’’, ,,A câta zi din săptămână este?’’, ,,Cum este vremea astăzi?’’.

Noutatea zilei Le voi atrage atenţia copiilor pentru a face un pic de linişte deoarece se

aude în sala de grupă un ,,zgomot’’, parcă ar fi un ,,plâns’’. Mă voi îndrepta

către locul de unde se pare că se aude acest,, zgomot’’ şi voi găsi o albinuţă din pluş tristă care are un medalion la gât cu care se prezintă şi o scrisoare de la Regina fluturaşilor. Le voi citi copiilor scrisoarea: ,,Copiii, eu am aflat că aţi învăţat foarte multe lucruri despre insecte, că sunteţi ordonaţi şi că lucraţi foarte frumos la activităţi cu diverse materiale, că sunteţi harnici ca fluturaşi, ca albinuţele şi îi roagă pe copii să o ajute să înveţe că toţi colegii au râs de ea că nu ştie nimica. Aceasta îşi va petrece toată ziua cu voi la grădiniţă să o învăţaţi ca să nu mai râda de ea colegii ei.

Le precizez copiilor că Albinuţa Zum le-a pregătit pe centre de activitate diverse materiale pentru a se convinge de hărnicia lor. Interesul fiind stârnit, motivându-i pe copii să participe la activitate, se desfăşoară un joc-tranziţie: ,,Unul după altul/ În rând ne –aşezăm/Unul după altul/Spre centre plecăm.’’

Voi trece pe la fiecare centru de activitate marcată cu câte o floare colorată diferit şi voi explica copiilor ce au de lucru.

La sectorul ,,Ştiinţă’’, copiii vor trebui sa numere corect elementele unei multimi in limitele 1-10, să raporteze corect numerele la cantitate şi invers, să sorteze corect insectele după marime/culoare;

La sectorul ,,Artă’’, copiii vor trebui să realizeze prin tehnica dactilo-picturii insecte, să coloreze corect fără să depăşească conturul, apoi să specifice culorile alese.

La sectorul ,,Bibliotecă’’, copiii vor trebui să dezlege corect ghicitorile,să găsească imaginea, să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate, să despartă cuvintele în silabe şi să recunoască cu ce sunet începe cuvântul.

Înainte de a începe să lucreze la centre, Albinuţa Zum le arată florile şi la propune un mic joc denumit ,,Albinuţele şi fluturaşii’’.Ei vor fi albinuţe şi fluturaşi care vor dormi. În acest timp, eu voi cânta un cântecel şi am să aşez toate florile pe covor( roşii, galbene, albastre). Când se vor trezi, sunt rugaţi să aleagă fiecare de pe covor o floare la alegere, după care să se grupeze după culorile florilor.

,,Florile gingaşe au răsărit,Albinele,fluturii,toţi s-au trezit

Fuga,fuga alergaţiLa centre sa v- aşezaţi!”

Şi bine voi să lucraţi.Copiii sunt anunţaţi că Albinuţa Zum îi roagă să fie cuminţi, să lucreze

frumos şi îngrijit şi să colaboreze cu membrii grupului pentru a putea primi ca recompensă câte un stimulent. La semnalul educatoarei ,,1,2,3, dute unde vrei’’, copiii vor trebui să îşi schimbe locul, să aleagă un alt centru.

După terminarea activităţii, toate lucrările vor fi aşezate la colţul tematic.Odată terminate lucrările, Albinuţa , dar în semn de prietenie şi bucurie

pentru că a fost ajutată să înveţe multe lucruri interesante îi invită pe copii să danseze ,,Dansul insectelor’’.

În încheiere, Albinuţa Zum va împărţi recompense copiilor şi le va mulţumi că au ajutat-o!

EVENIMENTEDIDACTICE

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

METODE ŞI PROCEDEE

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT

1. Momentul organizatoric

Pregătirea materialelor necesare pentru activităţi. Asigurarea unui climat educaţional în concordanţă cu tema zilei. Copiii vor intra în sala de grupă în mod organizat.

Evaluarea deprinderilor de disciplină.

2. Captarea atenţiei

3.Reactualizarea cunoştinţelor

Se realizeză prin supriza pregătită de Albinuţa Zum adică o mică povestioară.,, Ieri când mergeam spre casă, m-am oprit într-o poieniţă. Şi ce credeţi că am văzut?Nişte fluturaşi care zburau din floare în floare. Zbura câte unul şi se întoarcea înapoi, zbura altul şi venea înapoi. Jocul fluturaşilor mi-a plăcut foarte mult. M-am gândit să ne jucăm si noi cu fluturaşii!’’Voi prezenta preşcolarilor o poeniţă în care se găsesc copaci, flori şi fluturi multicolori.Voi iniţia o discuţie colectivă în care întrebarile adresate copiilor vor fi clare şi corecte, concise şi complete, astfel încât răspunsurile primite să fie la obiect, exprimate într-o formă îngrijită şi precisă. Voi cere denumirea materialului didactic:„Ce observaţi în această poieniţă?”„Priviţi cu atenţie copacii! Cum sunt ei? Mari sau mici?”Atenţia copiilor va fi orientată spre flori.„Oare în poienită aceasta avem şi flori?”„Câte flori vedeţi în poieniţă?” – Un copil este solicitat să le numere.

Conversaţia

Observaţia

Conversaţia

Observaţia

Exerciţiul

DemonstraţiaObservarea sistematica si

Elementul surpizăColţul natural

Flori

Păsări

Fluturaşi

Copiii observă spaţiul special amenajat

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

„Cum sunt florile? Mari sau mici?”„Ce culoare au florile?”„Câte flori sunt galbene?”„Dar roşii?”Copiii vor observa că sunt tot atâtea flori galbene câte flori roţii sunt. Se accentuează verbalizarea acţiunii de către copii, respectând noţiunea „tot atâtea…”Se procedează la fel şi cu fluturii:„Cum sunt fluturii? Mici sau mari?”„Ce culoare au fluturii?”

Dar câţi fluturaşi avem?

Cine poată să îmi spună până la cât am învăţat să numărăm?

Să numărăm în ordine crescătoare până la 10 şi în ordine descrescătoare.Se vor forma perechi între o floare şi un fluture cu ajutorul copiilor. Copiii vor observa că sunt „tot atâţia” fluturi câte flori.Se solicită copiilor raportarea numărului la cantitate, respectiv recunoaşterea cifrei corespunzătoare: „Câte flori sunt?”Astăzi, la activitate matematică trebuie să număraţi corect până la 10, să descoperiţi al câtelea fluturaş a zburat. Veţi afla locul fiecărui fluturaş de pe floare. Jocul pe care îl desfăşurăm se numeşte ,,Al câtelea fluturaş a zburat?’’, apoi vom decupa şi lipi fluturi şi flori, vom realiza o poieniţă.

independentaConversatiaDescriereaconversaţia de fixare

Explicaţia

ConversaţiaExplicaţia DemonstraţiaProblematizare

Jocul de probăExerciţiulJocul didactic

Flori şi fluturi

Flori şi fluturi

Observarea comportamentu-lui verbal şi nonverbal al copiilor

5. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei

Se explică regulile de jocLa o bătaie din palme voi inchideţi ochii; eu voi ascunde un fluturaş de pe o floricică, la a doua bătaie din palme veţi deschide ochii şi veţi spune al câtelea fluturaş a zburat; veţi recunoaşte şi veţi preciza locul fiecărui fluturaş în şirul fluturilor.Răspunsurile corecte le aplaudăm, cele greşite vor fi avertizate cu bătăi în podea.Jocul de probăVarianta ISe realizează jocul de probă(copii închid ochii, educatoarea ia al III-lea fluturaş, apoi copii deschid ochii, educatoarea adresează întrebarea:,,Al câtelea fluturaş a zburat?’’Executarea jocului de către copii.Se realizează jocul de mai multe ori.Acum ne vom juca puţin altfel. Copii vor inchide ochii, educatoare ia doi fluturaşi, al IV-lea şi al VIII-lea, apoi adresează întrebarea: ,,Al câtelea fluturaş a zburat?’’Varianta IILe voi spune copiilor că vor putea culege flori din grădina noastră.Culege a 3-a,a 5-a,… etc. floare.Repetăm jocul de câte ori este necesar..Varianta IIIEducatoare ia un fluturaş, copii identifică al câtelea fluturaş a zburat, apoi specifică vecinul mai mare şi mai mic al fluturaşului.

ExerciţiulJocul didactic

Jocul didacticExplicaţia

Jocul didacticExplicaţia

Floricele

Fluturaşi

Găsirea răspunsurilor corecte

6.Obţinerea performanţei şi asigurarea conexiunii inverse.

Varianta IVLe voi împărţi copiilor fluturaşi de hârtie care au înscrişi pe ei cifrele de la 1 la 10. Le explic că cel pe care-l voi chema spunând”Să vină la mine al X-lea fluturaş”, şi îşi va chema vecinii: întâi pe cel mai mic iar apoi pe cel mai mare.Aşa vom face cu fiecare cifră.Îi voi întreba pe copii dacă le-a plăcut acest joc şi cum se numeşte.Complicarea joculuiEducatoarea citeşte datele unei probleme de adunare.Pe o floare stau 4 fluturaşi, din zbor vin alţi 2 fluturaşi care se aşează pe aceeaşi floare.Câţi fluturaşi vor fi pe floare la sfârşit?Tranziţie

joc muzical ,,Fluturaşul meu’’ Noi zburăm ca fluturaşii.

Ne spălăm ca iepuraşii. Desenăm un curcubeu. Eu pe-al meu şi tu pe-al tău,. Iar apoi ne aşezam. Liniştea să o păstrăm. Bine, bine să învăţăm!

Acum că avem atâţia fluturaşi, m-am gândit că le-ar plăcea să zboare într-o poieniţă. Haideţi să zburăm şi noi ca fluturaşii până la măsuţe unde vom realiza o poieniţă cu fluturaşi.

a) Explicarea şi demonstratea modelului

ConversaţiaExplicaţiaMunca independentă

O floareFlanelografFluturaşi

Planşa model

7.Asigurarea retenţiei şi a transferului

Se explică şi demonstrează tehnicile de lucru, precum şi etapele realizării lucrărilor.Educatoare prezită lucrarea model.

1. Se decupeză siluete de insecte2. Se întoarce albinuţa, fluturele,

buburuza pe spate.3. Se întinde lipiciul pe spatele

insectelor decupate, apoi se lipesc în poieniţă.

b) Intuirea materialului didacticCer fiecărui grup de copii să identifice şi să denumească materialele distributive pe măsuţa lor.Ce aţi găsit voi pe măsuţe?

c) Încălzirea muşchilor mici ai mâinii

Se execută exerciţiile pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii:Mişcăm degeţelele,Batem tare palmeleÎnainte ne aplecămŞi pe spate ne lăsămŞi batem piciorele,Unu, doi, trei, ne oprim!La lucru pornim.

d) Executarea temei de către copiiCopiii vor lucra pe fondul muzical,,Primăvara’’, de Vivaldi.Se dă semnalul de începere a lucrului, iar în timp ce copiii lucrează, îi voi supraveghea şi ajuta pe cei care întâmpină

ConversaţiaObservaţiaExerciţiul

Siluete de insecte,floriLipiciFoarfeceCosuleţe

Casetofon Cd

Observarea modului de lucru al copiilor,de participare şi de îndeplinire a sarcinii

8. Evaluarea performanţelor

9. Încheierea activităţii

greutăţi.Îi voi motiva pe copii spunându-le că lucrările care vor fi realizate corect vor fi aşezate în poieniţă.Se va aprecia modul în care copiii s-au descurcat la activitate matematică, felul în care ei s-au comportat în timpul activităţii.Îi voi întreba ce joc ne-am jucat. Pentru meritul lor Albinuţa Zum va oferi ca recompensă ecusoane cu insecte din găletuşa ei.Toate lucrările vor fi aşezate în poieniţă, iar copiii vor aprecia verbal lucrările.Aprecierea lucrărilor se va face prin metoda TURUL GALERIEI.Criteriile în aprecierea lucrărilor.

Corectitudinea decupări şi lipirii elementelor;

Aspectul estetic al lucrării;Apreciez activitatea copiilor şi împart stimulente.

ConversaţiaExerciţiul

Conversaţia

stimulente

Aprecieri verbaleAcordare de recompense

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE (ALA 2)„DANSUL INSECTELOR” – DANS RITMIC

Scop: Perfecţionarea deprinderilor ritmice şi de gimnastică artistică învăţate în activităţile pe domenii experienţialeObiective operaţionale:Psihomotorii:- să execute corect mişcări specifice gimnasticii ritmice;- să-şi coordoneze mişcările cu muzica.Afective: - să respecte indicaţiile educatoarei;- să colaboreze cu colegii pentru a realiza corect dansul;- să manifeste stări afective de bucurie, admiraţie, simpatie. STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul Resurse materiale: recuzită pentru dans (coroniţe cu antene, aripioare de fluturi); Resurse de timp: 15 minute Resurse umane: grupa de preşcolari alcătuită din 11 preşcolari Forme de organizare: frontal, în perechi

GHICITORI

Roşie pe aripioare, Cu buline pe spinareCând copiii o găsesc Repede aşa rostesc:-“Unde vei zburaAcolo m-oi mărita!” (Buburuza)

Primăvara el apareZboară lin din floare-n floareAre aripi colorate,Cu praf fin, uşor pudrate. (Fluturele) Suplă si cu corp dungat,Harnică la adunatStrânge-ntruna cu mult sporMierea dragă tuturor. (Albina)

Pe la stup, lui mult îi placeInsă miere, zău nu face!E leneş, stă in zadar Numele lui e… (Bondar) Seamănă cu o albinăInsă miere nu adună,Are-un ac in coadă pusŞi te-nţeapă pe ascuns. (Viespele) Neagră si supărătoareDe microbi e purtătoare,

Bâzaie si nu-ti dă pace,Dai cu pliciul, si-apoi tace! (Musca)

Harnică si srângătoare, Cară boabe in spinare,Te-nvaţă cu bucurie Lecţia de hărnicie. (Furnica)

O insectă nu prea mare,Vara de-obicei apare,Te-nţeapă cu acul lui,Te scarpini, si plăcut nu-i! (Ţânţarul)

Domnul cu vioara,Cânta vesel toata vara,Iar când toamna a sositStă singur şi necăjit. (Greierele)

Are-un ac micuţ şi fin,Zboară lin din floare-n floare,Acul este cu veninIar polenu-i pe picioare.(albina)

Colorat e ca o floare,Trupul fin şi mic el are,Zboară vara pe câmpie,Spuneţi ce-ar putea să fie.(fluturele)

Mică, dar voinică,În spate ridicăSacul cu povară,

Să-l ducă la moară.(furnica)

Cine cântă toată varaPrin fâneţe cu ghitara?(greierele)Voinicel cu cornişoare Umblă cu casa-n spinare.(melcul)

Are dânsul şi picioareDar e-obişnuit să zboare;Ţin, ţin, ţin şi pişcătura...Cine-i obrăznicătura?(ţânţarul)

Sta la stup, ca-i casa eiSi-ti da miere daca vreiInsa stii ca de-ai urlatUna rea te-a intepatSi tipand cu gura plinaTe mai musca o....................

Parcă-i floare zburătoare Şi are şase picioare! (Fluturele)

Cine zboară printre floriÎn zig-zag, de-atâtea ori?Uite-aicea, pe o floare,Două aripi gălbioare. (Fluturele)De-o parte şi de alta două scuturi.Eşti floarea care nu te scuturi.O floare însă, zburătoare,Doar gingăşie şi culoare. (Fluturele) Panseluţă zburătoareCu argint pe aripioare –

Colindă din floare-n floare. (Fluturele)

Pe sub razele de soareZboară pe câmp o floare. (Fluturele)

Mici pitici cu felinare Umblă noaptea pe cărare. (Licurici)

Licărul ce trece-n zborÎl vezi noaptea călător.E un bec pentru furnici?Felinar e?Tu ce zici? (Licurici)

Mică, dar voinică,În spate ridicăSacul cu povarăSă-l ducă-n cămară. (Furnica)

Trec grăbite pe cărarePatru sute de picioare. (Furnicile)Cine cântă toată varaPrin fâneţe cu chitara? (Greierele)

În loc să-şi caute mâncare,El cântă vara pe ogoare. (Greierele)Zi şi noapte prin fâneţi,Auzi mii de cântăreţi. (Greierii)

Ghici, ce gâză mititicăCară-ntruna şi ridicăBoabe de grâu, păpuşoi,

S-aibă iarna-n muşuroi? (Furnica)

La trup are aripioareŞi zboară din floare-n floare,Harnică-i ca gospodina.Ghiciţi cine-i? e … (Albina)

Mititica şi drăguţă,În stup cu regina stă.Ea zboară din floare-n floare,Mierea dulce s-o prepare. (Albina)

Inspectează floriceleŞi strânge nectar din ele! (Albina)

Are-un ac micuţ şi fin,Zboară lin din floare-n floare,Acul este cu veninIar polenu-i pe picioare. (Albina)

Ştiu o gâză hărnicuţă foc,Strâns ă la mijloc,Mereu zboară şi se ducePe la flori cu sucul dulce,Îl adună pentru hrană,În căsuţa din poiană.Ştiţi voi oare cum o cheamă? (Albina)Din flori plicuri de dulceaţăStrânge de cu dimineaţă. (Albina)

Hărnicuţa gospodinăStrânge zahăr din grădină! (Albina)

Printre fluturi şi lumini,Strânge aur din grădiniŞi-l tot cântă, şi-l descântă,Şi-l aşează-ntr-un palatDulce şi înmiresmat. (Albina)

Stă la stup, că-i casa eiŞi-ţi dă miere dacă vrei.Însă, ştii că de-ai urlatUna rea te-a înţepatŞi ţipând cu gura plinăTe mai muşcă o...(Albină)