fenomene ale naturii

Upload: wwwguraurenata

Post on 02-Mar-2016

71 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

k

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT PE O ZI

Propus de Ioana Gologus,Gradinita cu p.p.Gugesti/Vrancea

NIVEL II

TEMA DE STUDIU: CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

SUBTEMA:FENOMENE SPECIFICE ANOTIMPULUI TOAMNA

FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITATII: MIXTA(consolidare, formare de priceperi si deprinderi);

DURATA :1 ZILOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa.

SCOPUL ACTIVITATII:

valorificarea experientelor senzoriale ale copiilor privind fenomene ale naturii specifice anotimpului toamna ;

imbogatirea cunostintelor privitoare la circuitul apei in natura, proprietatile ei, stari de agregare;

stimularea creativitatii in jocuri si alte activitati.

OBIECTIVE URMARITE:

Sa cunoasca aspecte privind circulatia apei in natura , motiv pentru care le voi propune lectura povestiriiBob de Cristal, raul si ploaia;

Sa descopere starile de agregare ale apei experimentand fierberea, evaporarea, condensarea, inghetarea;

Sa constate efectele unor fenomene specifice toamnei;

Sa redea plastic folosind tehnica picturii asemenea efecte;

Sa interpreteze in grup si individual fragmente muzicale pe aceesi tema;

Sa recite poezii despre toamna si fenomenele/activitatile specifice ei.

SCENARIUL ZILEI:

INTALNIREA DE DIMINEATA:

Salutul:Ne salutam unii pe altii rostindu-ne numele.

Prezenta copiilor;

Calendarul naturii- stabilirea aspectelor privind data (ziua, luna,anul), starea vremii.

Momentul de inviorare-Luati seama bine!

Noutatile zilei:Le sugerez copiilor sa relateze ce au facut in zilele libere, subliniind faptul ca activitatile din weekend au fost posibile mai putin in aer liber din cauza ploii, orientandu-le astfel atentia catre tema zilei/saptamanii.Voi anunta faptul ca astazi vom descoperi mai multe lucruri despre fenomene naturale care se manifesta in acest anotimp, comunicandu-le TEMA ZILEI Fenomene specifice anotimpului toamna precum si care sunt.

ACTIVITATI LIBER ALESE

PREZENTAREA OFERTEI pentru activitatile pe centre de interes:Voi deschide centrele:

Stiinta- experimentarea starilor de agregare a apei; Arta- pictura Amprentele frunzelor Biblioteca- Scrie grafismele corect!-Ploaia dusa de vant

Stiinta-Starile de agregare ale apei-experiente Comportamente urmarite:

Sa descopere , sa denumeasca si sa descrie rezultatele experientelor facute;

Sa faca analogii intre rezultatele experientelor in conditii de laborator si manifestarile apei in mediul natural;

Sa verbalizeze/argumenteze cu mijloacele de care dispun(cunostinte anterioare).

Arta-Amprentele frunzelorComportamente urmarite:

Sa redea o tema plastica folosind tehnica amprentarii si culorile specifice momentului calendaristic (culori calde,nuante);

Sa aprecieze /autoaprecieze lucrarile executate;

Biblioteca-Scrie grafismele corect-Ploaia dusa de vant

Comportamente urmarite:

Sa se pozitioneze corect la masa de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie;

Sa respecte inclinatia liniilor, spatiile dintre randuri si dintre linii pe rand;

Sa pastreze foia curata, neindoita, sa nu stearga elementele gresite.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALARutine:Ma imbrac corespunzator-precizari privind reguli de protejare impotriva frigului folosind haine potrivite momentului.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Activitate integrata : DS(cunoasterea mediului)Bob de Cristal,raul si ploaia-lectura educatoarei)+DEC(educatie muzicala-recitativStai ploaie,Bate vantul-repetare).

PROIECT DE ACTIVITATEEveniment

didacticContinut stiintificStrategii didacticeevaluare

Captarea atentieiSe va realiza prin reluarea discutiilor privind rezultatele experientelor efectuate la sectorul stiinta.Conversatia

Problematizarea

Se apreciaza

Fiecare raspuns corect.

Anuntarea

Temei

Ii voi anunta ca vom continua sa descoperim noi lucruri despre apa, despre formele in care ea este intalnita in natura ascultand o povestire.Titlul povestirii esteBob de Cristal, raul si ploaia.Expunerea

Prezentarea continutului si dirijarea invatariiDupa lectura povestirii se vor sublinia aspectele:

apa este nu numai la suprafata pamantului ci si in adancurile sale;

iese la suprafata sub forma izvoarelor;

apele mai multor izvoare se revarsa la vale, se unesc, formand parauri, rauri, fluvii;

apa acestora este folositoare omului, plantelor,animalelor.

Un rol important in pastrarea/nepastrarea debitului il au ploaia sau seceta, aspecte ce vor fi discriminate de copii cu ajutorul intrebarilor adresate.Conversatia

Problematizarea

Se apreciaza fiecare raspuns corect.

TranzitieJoc de miscare:Ploua, tuna,e soare.Explicatia

JoculSe apreciaza executarea corecta a sarcinii.

Asigurarea retentiei si transferuluiSe realizeaza prin

activitatea muzicala RecitativStai,ploaie

Repetarea joculuiBate vantul,cu respectarea normelor metodologice specifice.Explicatia

Demonstrarea

exercitiul

intrecerea

Grupa/subgrupele sunt aplaudate pentru executia corecta a recitativului/jocului.

Evaluarea performanteiSe va realiza prin initierea unei intreceri intre copiii organizati in doua echipe egale numeric si valoric care vor avea sarcini diferite si anume:

Echipa 1-desenati pe spatiul dat (o foaie A3 alba) elemente care sa ilustreze efectele vantului in anotimpul toamna;

Echipa 2-desenati pe spatiul dat elemente care sa ilustreze efectele ploiii in anotimpul toamna.

Se declara castigatoare , dupa analiza lucrarii colective, echipa care a uitat mai putine cunostinte din cele aflate astazi.Se va lucra conform metodei brainwriting-grafittis,echipele primindcarioca,

marker, fiecare copil trecand pe la panoul echipei si consemnand un efect al fenomenului enuntat in sarcina.

Se declara castigatoare , dupa analiza lucrarii colective, echipa care a uitat mai putine cunostinte din cele aflate astazi.

Incheierea activitatiiSe va repeta temaFenomene

ale naturii specifice toamneiAprecieri individuale si globale.

ACTIVITATI LIBER ALESE-Program distractiv Sezatorile toamnei

Comportamente urmarite:

Sa recite poezii invatate anterior;

Sa repovesteasca povesti ascultate anterior;

Sa cante in grup si individual cantece despre toamna;

Sa spuna si sa raspunda la ghicitori,etc.FINALITATEA ZILEI:Se vor anunta castigatorii , apreciindu-se individual toti copiii care au participat activ la activitatea zilei.Se face precizarea ca tema va fi dezbatuta si in urmatoarele zile, copiii avand sarcina sa observe noi aspecte pe care sa le prezinte la Stirea zilei.

PAGE 4