europa fizico-geografic

6
Şcoala « Mircea Nedelciu » Localitatea Fundulea Judeţul Călăraşi Profesor : Badea Ana Marcela PROIECT DIDACTIC DATA: 4 nov. 2010 DISCIPLINA: Geografia Europei CLASA: a VI-a A SUBIECTUL LECŢIEI: Europa-caracterizare fizico-geografică TIPUL DE LECŢIE: de recapitulare şi sistematizare a cunoştintelor COMPETENŢE SPECIFICE: 1,1; 1,3; 1,4; 2,1;2,2;3,1;3,2; 4,1; 4,2; 5,2; 6,1; 7,1; 7,2; 7,4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O 1 : să identifice şi să localizeze pe Harta fizică a Europei limitele şi vecinii Europei; O 2 : să localizeze principalele insule şi peninsule ale Europei pe Harta fizică a Europei; O 3 : să localizeze principalele unităţi de relief ale Europei pe Harta fizică a Europei; O 4 :să explice relaţia dintre tipurile de climă şi zonele de vegetaţie din Europa; O 5 : să analizeze factorii climatici care influenţează clima Europei 1

Upload: iordan-daniela-lacramioara

Post on 29-Jun-2015

708 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: europa fizico-geografic

Şcoala « Mircea Nedelciu »Localitatea Fundulea Judeţul CălăraşiProfesor : Badea Ana Marcela

PROIECT DIDACTICDATA: 4 nov. 2010DISCIPLINA: Geografia EuropeiCLASA: a VI-a ASUBIECTUL LECŢIEI: Europa-caracterizare fizico-geograficăTIPUL DE LECŢIE: de recapitulare şi sistematizare a cunoştintelorCOMPETENŢE SPECIFICE:

1,1; 1,3; 1,4; 2,1;2,2;3,1;3,2; 4,1; 4,2; 5,2; 6,1; 7,1; 7,2; 7,4.OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1: să identifice şi să localizeze pe Harta fizică a Europei limitele şi vecinii Europei;O2: să localizeze principalele insule şi peninsule ale Europei pe Harta fizică a Europei;O3: să localizeze principalele unităţi de relief ale Europei pe Harta fizică a Europei;O4:să explice relaţia dintre tipurile de climă şi zonele de vegetaţie din Europa;O5: să analizeze factorii climatici care influenţează clima EuropeiO6: să localizeze principalele fluvii ale Europei pe Harta fizică a Europei;O7: să descrie zonele de vegetaţie din Europa.

METODE:comparaţia, conversaţia euristică, problematizarea, lucrul cu harta, exerciţiul geografic, jocul geografic, observaţia

1

Page 2: europa fizico-geografic

MATERIAL DIDACTIC: Harta fizică a Europei, manualul, atlase geografice, fişe de evaluare, coli flipchart, markere, aritmogrif, harta contur, imagini;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 1. Ilinca N. (2000), Didactica Geografiei, Editura Corint;2. Marin I., Ielenicz M., (2002), Europa-enciclopedie geografică, Editura Corint;3. www.wikipedia.com 4. Strat D., Popescu M. (1998), Geografia continentelor-Geografia Europei-manual, Editura Teora;

ORGANIZAREA ACTIVITAŢII:-pe grupe-4 grupe a câte 5 elevi.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvenţele lecţiei

Timpul de lucru

Ob.Opera-ţionale

Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare

2

Page 3: europa fizico-geografic

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.1. Organizarea clasei 1-2’

Organizează clasa pentru lecţie Atenţionează elevii asupra modului de desfăşurare a lecţiei

Pregătesc manualele şi atlasele pentru lecţie

Observaţia

2.Recapitularea cunoştinţelor-lucrul pe grupe

45’

5’

5’

10’

10’

O1;O2

O3

O5O6

Elevii sunt împărţiţi în grupe a cîte 5 elevi(4 grupe). Activitatea se va desfăşura utilizand 4 metode de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor;1.Prima activitate: profesorul distribuie fiecărei grupe câte o hartă contur a Europei (anexa 1) pe care elevii trebuie să localizeze: limitele, vecinii Europei şi principalele insule şi peninsule marcate pe harta contur.

-profesorul supraveghează activitatea elevilor şi le oferă ajutorul unde este cazul.

2. A doua activitate: profesorul oferă fiecărei grupe câte un plic care conţine denumirile a 5 unităţi de relief din Europa, pe care elevii trebuie sa le localizeze pe Harta fizică a Europei.-în momentul în care elevii localizează unităţile de relief pe Harta fizică a Europei, profesorul le proiectează imagini cu diferite unităţi de relief din Europa.

3. A treia activitate: profesorul distribuie fiecărei grupe, prin tragere la sorţi, câte un bilet cu o cerinţă pe care elevii trebuie sa o rezolve.

-primesc hărţile contur, colaborează pentru rezolvarea sarcinilor: localizează pe harta contur şi notează pe fişa de evaluare alăturată;-răspunsurile se verifică prin localizarea cerinţelor şi pe Harta fizică a Europei;

-elevii primesc plicul cu denumirile unităţilor de relief, le identifică pe atlas, apoi câte un reprezentant de la fiecare grupă le localizează pe Harta fizică a Europei.-urmăresc activitatea colegilor lor; vizionează imaginile proiectate de profesor.

-elevii trag la sorţi biletul, citesc cerinţa, colaborează la rezolvarea sarcinii de lucru, notează răspunsul pe pe coli de flipchart pe care apoi le

ConversaţiaExerciţiul geografic

Lucrul cu harta

Observaţia

AnalizaProblematizarea

3

Page 4: europa fizico-geografic

10’O4O7

4. Ultima activitate: fiecare grupă primeşte câte o fişă de evaluare realizată prin metoda „ciorchinelui”, pe care elevii trebuie să completeze răspunsurile corecte (anexa 2).

prezintă celorlalte grupe; care pot aduce completări la răspunsurile celorlalte grupe.

-elevii primesc fişa de evaluare şi o completează;-prezintă apoi răspunsurile celorlalţi elevi.

ConversaţiaExpunerea

3.Tema pentru acasă;

2-3’ Profesorul anunţă tema pentru acasă: realizarea unui cvintet pornind de la cuvântul „Europa”.

-elevii ascultă şi notează în caiete.

4. Aprecierea activităţii; notarea

2’ Profesorul face observaţii asupra modului în care au răspuns eleviiSe notează elevii care au fost fosrte activi.

-elevii asculta

4

Page 5: europa fizico-geografic

5