echipamente de fabricare
TRANSCRIPT
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 1/11
2(EO2) Etapa proiectarii SOF-O
2.1(FO1) Faza proiectarii SOTP
2.1.1 Schita operatiei
2.1.2 Evidentierea conditiilor
Nr conditie Descrierea conditiei De unde rezulta
C1 Respectarea cotei R2 Fisa tehnologica
C2 Respectarea cotei 4 Fisa tehnologica
C3 Respctarea cotei 5 Fisa tehnologicaC4 Respectarea cotei 4,5 Fisa tehnologica
C5 Respecatarea conditiei de simetrie fata
de ᴦCSFopy
Fisa tehnologica
C6 Respectarea cotei de 900 Subainteleasa
2.1.3 Selectarea conditiilor ; obtinera conditiilor deteriminante
Nr conditii Conditii
dimensionaleCDi
Conditii de pozitie reciproca
CPRPrinconstructie
Prin orientare CPRO
DeterminanteD
EchivalenteE
IncompatibileI
C1 X
C2 X
C3 X
C4 X
C5 X
C6 X
2.1.3 Geometrizarea conditiilor determinante ; obtinerea extremelor
4,5 (0.1)
CD4 G2 C2 ≡(0.5)
CD5 G2 CSFopy 90
0(30’)
CD6 G2 C6
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 2/11
2.1.5 Selectarea extremelor ; obtinerea extremelor dependente
C4
C1 C1 C5
SFopy SFopy C6
C6 C6
2.1.6 Explicitarea extremelor dependente implicite
Extrem dependent implicit Actiuni de explicitat Extrem dependent explicit
C1 C4 :4,5(0.1) C1
SFopy
C5 :≡(0.5) C3 U
C4
C6 C6 :900(30’) C6
`
2.1.7 Ordonarea extremelor dependente explicite
Extrem dependent explicit Criterii de ordonare Ordinea
C1:frecventa de aparitie C2:numarul gardelor delibertate legate
C1 1 2 II
C3 UC4 1 1 III
C6 1 3 I
2.1.8 Simbolizarea informationala
Extrem Simboluri informationale
C6
C1
Pk
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 3/11
2.1.9 Combinarea simbolurilor ; obtinerea SOTP
SOTP EI E II E III StructuraSOTP
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 * * * 1+4+82 * * * 1+4+9
3 * * * 1+4+10
4 * * * 1+4+11
5 * * * 1+5+8
6 * * * 1+5+9
7 * * * 1+5+10
8 * * * 1+5+11
9 * * * 1+6+8
10 * * * 1+6+9
11 * * * 1+6+10
12 * * * 1+6+11
13 * * * 1+7+814 * * * 1+7+9
15 * * * 1+7+10
16 * * * 1+7+11
17 * * * 2+4+8
18 * * * 2+4+9
19 * * * 2+4+10
20 * * * 2+4+11
21 * * * 2+5+8
22 * * * 2+5+9
23 * * * 2+5+10
24 * * * 2+5+1125 * * * 2+6+8
26 * * * 2+6+9
27 * * * 2+6+10
28 * * * 2+6+11
29 * * * 2+7+8
30 * * * 2+7+9
31 * * * 2+7+10
32 * * * 2+7+11
33 * * * 3+4+8
34 * * * 3+4+9
35 * * * 3+4+1036 * * * 3+4+11
37 * * * 3+5+8
38 * * * 3+5+9
39 * * * 3+5+10
40 * * * 3+5+11
41 * * * 3+6+8
42 * * * 3+6+9
43 * * * 3+6+10
44 * * * 3+6+11
45 * * * 3+7+8
46 * * * 3+7+9
47 * * * 3+7+10
48 * * * 3+7+11
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 4/11
2.2(FO2) Faza selectarii tehnice
2.2.1 Precizarea criteriului tehnic de selectare
2.2.2 Determinarea erorilor de orientare admisibile
Conditiadeterminanta
Felul erorii Toleranta prescrisã = 0,35*T
C4 :4,5(0.1) liniara 0,2 mm 0,07 mm
C5 :≡(0.5) liniara 0.5 mm 0.175 mm
C6 :90 (30’) unghiulara 60’ 21’
2.2.3 Determinarea erorilor de orientare caracteristice
C 4 :4,5( 0.1)
(SOTP 1,2,3,4,17,18,19,20,33,34,35,36)→
Figura 1: =√ ; C≡O≡A≡R => ΔCO= ΔOA=Δ AR=0 => =0
(SOTP 5,6,7,8,21,22,23,24,37,38,39,40) →
Figura 2: =√ ; ΔCO=T13=0.4 mm (conform ISO 2768-mk);
O≡A≡R => ΔOA=Δ AR=0
= ΔCO=0.4 mm
(SOTP 10,11,12,25,26,27,28,41,42,43) →
Figura 3: =√ ; ΔCO=T18=0.4 mm ; (conform ISO 2768-mk);
O≡A≡R => ΔOA=Δ AR=0
= ΔCO=0.4 mm
(SOTP 13,14,15,16,29,30,31,32,45,45,47,48) →
Figura 4: =√ ; ΔCO=T21,7=0.05 mm
O≡A≡R => ΔOA=Δ AR=0
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 5/11
= ΔCO=0.05 mm
C 5 :≡(0.5)
(SOTP 1,5,9,13,17,21,25,29,33,37,41,45) →
Figura 5: =√ ; ΔCO=T48.6/2=0.05 mm (toleranta tehnologica)
O≡A≡R => ΔOA=Δ AR=0
=0.05 mm
(SOTP ,26,10,14,18,22,26,30,34,38,42,46) →
Figura 6: =√ ; C≡O≡A≡R => ΔCO=ΔOA=Δ AR=0 => =0
(SOTP 3,7,11,15,19,23,27,31,35,39,43,47) →
Figura 7: =√ ΔCO=0.05mm; ΔOA=
=
TPSF=toleranta suprafetei de orientare
TPSF=0.100 mm (IT12)
Tbolt=jf =0.006 mm(IT6)
ΔOA=
=0.056 mm
Δ AR= 0 ( A≡R) => =2* () ()=0.150 mm
(SOTP 4,8,12,16,20,28,32,36,40,44,48) →
Figura 8: =√ ΔCO=0.05mm
ΔOA=Δ AR=0(O≡A≡R) => = ΔCO=0.05 mm
C 6 :90 0 ( 30’)
(SOTP 1,2,3,4,5,6,7,8,9,1,0,11,12,13,14,15) →
Figura 9: = ̂ ̂ ̂ ; C≡O≡A≡R => Δ̂ =Δ̂ =Δ ̂ =0 => =0
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 6/11
(SOTP 17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32) →
Figura 10: = ̂ ̂ ̂ ; Δ̂ =T11=10’(toleranta tehnologica ),
O≡A≡R ; Δ̂ =Δ ̂ =0 =>
= Δ̂ =10’
(SOTP 33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48) →
Figura 11: = ̂ ̂ ̂ ;
Δ̂ =10’(toleranta tehnologica)
2.2.4 Selectare SOTA
Nr.SOTA
C4
:4,5(0.1)
C5 :≡(0.5) C6 :900(30’) SOTA
1 0 DA 0,05 DA 0 DA X
2 0 DA 0 DA 0 DA X
3 0 DA 0,150 DA 0 DA X4 0 DA 0,05 DA 0 DA X
5 0,4 NU 0,05 DA 0 DA -
6 0,4 NU 0 DA 0 DA -
7 0,4 NU 0,150 DA 0 DA -
8 0,4 NU 0,05 DA 0 DA -
9 0,4 NU 0,05 DA 0 DA -
10 0,4 NU 0 DA 0 DA -
11 0,4 NU 0,150 DA 0 DA -
12 0,4 NU 0,05 DA 0 DA -
13 0,05 DA 0,05 DA 0 DA X
14 0,05 DA 0 DA 0 DA X
15 0,05 DA 0,150 DA 0 DA X
16 0.07 0,05 DA 0,05 DA 21’ 0 DA X
17 mm 0 DA 0,05 DA 10’ DA X
18 0 DA 0 DA 10’ DA X
19 0 DA 0,150 DA 10’ DA X
20 0 DA 0,05 DA 10’ DA X
21 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
22 0,4 NU 0 DA 10’ DA -
23 0,4 NU 0,150 DA 10’ DA -
24 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
25 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
26 0,4 NU 0 DA 10’ DA -27 0,4 NU 0,150 DA 10’ DA -
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 7/11
28 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
29 0,05 DA 0,05 DA 10’ DA X
30 0,05 DA 0 DA 10’ DA X
31 0,05 DA 0,150 DA 10’ DA X
32 0,05 DA 0,05 DA 10’ DA X
33 0 DA 0,05 DA 10’ DA X34 0 DA 0 DA 10’ DA X
35 0 DA 0,150 DA 10’ DA X
36 0 DA 0,05, DA 10’ DA X
37 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
38 0,4 NU 0 DA 10’ DA -
39 0,4 NU 0,150 DA 10’ DA -
40 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
41 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
42 0,4 NU 0 DA 10’ DA -
43 0.07 0,4 NU ,0150 DA 21’ 10’ DA -
44 mm 0,4 NU 0,05 DA 10’ DA -
45 0,05 DA 0,05 DA 10’ DA X46 0,05 DA 0 DA 10’ DA X
47 0,05 DA 0,150 DA 10’ DA X
48 0,05 DA 0,05 DA 10’ DA X
Codul fazei : SO1 EO2 FO3 (FOO7)
Clarul codului :SELECTAREA ECONOMICA A SCHEMELOR DE
ORIENTARE TEHNICA ACCEPTABILE SO-TA . OBTINEREA SCHEMEI DE ORIENTARE
OPTIME SO-O
Codul activitatii : SO1 EO2 FO3 AO1 (AO33)
Clarul codului : PRECIZAREA CRITERIILOR ECONOMICE DE SELECTARE
A SCHEMELOR DE ORIENTARE TEHNIC ACCEPTABILE SO-TA
I Obiectivul
Precizarea pe baza informatiilor preluate , a unui sistem critical minim , care
sa contina un numar minim de criteriu de cotare , ce descri cat mai complet schemele de
orientare propuse spre analiza
II Operatorul metodologic
III Aplicatie
Criteriul global Aspecte economice inglobate
C1 Cost , simplitate , rigiditate , instalare
C2 Grad de acceptabilitate , posibilitati de asamblare
C3 Necesitatea intretinerii , comoditate , productivitate , uzare , reparare
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 8/11
Criteriul C1 C2 C3
Coeficienti de importanta K1=0.5 K2=0.2 K3=0.3
Codul activitatii : SO1 EO2 FO3 AO1 (AO35)
Clarul codului : Depistarea schemei de orientare optime (SO-O)
I Obiectivul
II Operatorul metodologic
III Aplicatie
a) Pregatirea elementelor de selectare economica
Simbol Σki*Ci
0,5*8+0,2*8+0,3*3=6,5
0,5*9+0,210+0,3*10=9,5
0,5*2+0,2*5+0,3*9=4,7
0,5*7+0,2*7+0,3*10=7,5
0,5*7+0,2*5+0,3*7=6,6
0,5*9+0,2*8+0,3*8=8,5
0,5*4+0,2*5+0,3*6=4,8
0,5*10+0,2*10+0,3*10=10
0,5*6+0,3*9+0,3*10=7,8
b) Determinarea SO-O
NrSOTA
Structura SOTA Σ(Σki*Ci) SO-O(max)
1 1+4+8 6,5+7,5+8,5=22,5
2 1+4+9 6,5+7,5+4,8=18,83 1+4+10 6,5+7,5+10=24
4 1+4+11 6,5+7,5+7,8=21,8
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 9/11
13 1+7+8 6,5+6,6+8,5=21,6
14 1+7+9 6,5+6,6+4,8=17,9
15 1+7+10 6,5+6,6+10=23,1
16 1+7+11 6,5+6,6+7,8=20,9
17 2+4+8 9,5+7,5+8,5=25,5
18 2+4+9 9,5+7,5+4,8=21,819 2+4+10 9,5+7,5+10=27
20 2+4+11 9,5+7,5+7,8=24,8
29 2+7+8 9,5+6,6+8,5=24,6
30 2+7+9 9,5+6,6+4,8=20,9
31 2+7+10 9,5+6,6+10=26,1
31 2+7+11 9,5+6,6+7,8=23,9
33 3+4+8 4,7+7,5+8,5=20,7
34 3+4+9 4,7+7,5+4,8=17
35 3+4+10 4,7+7,5+10=22,2
36 3+4+11 4,7+7,5+7,8=20
45 3+7+8 4,7+6,6+8,5=19,8
46 3+7+9 4,7+6,6+4,8=16,147 3+7+10 4,7+6,6+10=21,3
48 3+7+11 4,7+6,6+7,8=19,1
Concluzie : SO-O : + +
Codul fazei : SO1 EO2 FO4(FO08)
Clarul codului : DETRMINAREA FORTELOR DE STRANGERE(FIG.C)
Codul activitatii : SO1 EO2 FO4 AO1 (AO36)
Clarul codului : SCHITA OPERATIEI PENTRU DETERMINAREA
FORTELOR DE STRANGERE
Codul activitatii : SO1 EO2 FO4 AO2 (AO37)
Clarul codului : DETERMINAREA FORTELOR DE REGLARE(FIG.B)
Determinarea fortelor de reglare (fig.B)
Fortele de reglare sunt acele forte care se aplica asupra PSF pentru a asigura
contactul acesteia cu elementele de orientare.
R2=? ΣY:R2-G=0 =>R2=G=0,16 daN. Se pune conditia R2=5 daN(pentru un
contact mai ferm)
=>Este necesara FR2 =>FR2=>R2-G=5-0,16=4.84 daN
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 10/11
R4=? ΣZ:R4=0 => este necesara FR4
=>FR4=R4+µR2+µFR2 se pune conditia R4=5daN
=> FR4=5+0.10*5+0.10*4.84=5.98 daN
R10=? Nu este necesara FR10deoarece [10] este cuprinsa in PSF
Determinarea fortelor de strangere(fig.C)
In timpul prelucrarii asupra PSF actioneaza:
Mas- momentul de aschiere dat de componenta principala(tangentiala) Ft a fortei de
aschiere
Fas- componenta secundara a fortei de aschiere (inainte de fiecare din cele doua
deplasari ale piesei cu avans longitudinal,sau la aschietoare se deplaseaza in jos
patrunzand in PSF si exercitand forta Fas)
Pentru calculul fortei de strangere Fas,Mas si Fas se corecteaza cu coeficienti k=1,4
rezultand astfel =k*Fas si =k*Mas
Tin tabelul 11018[2]se scoate puterea efectiva Ne=0.1 kw
=>Ft=
; η=0.8
v=viteza de aschiere ; v=18.8 m/min(vezi proiect TFP)
=>Ft=
=25.5 daN
Mas=Ft*=25.5*
=51 daN *mm =>
=1.4*51=71.5 daN*mm
Din tabelul 9.122(3) se scoate Fas=22 daN
=>
=1.4*22=30.8 daN
Se considera ca forta de strangere Fs este realizata cu doua bride .
Ipoteza 1 are acelasi sens cu Fs(importiva reazemului [2])
=>Fs1=k’*0.1* ,k’>1(k’=2)
=>Fs1=2*0.1*30.8=6.2 daN
Ipoteza 2 poate roti PSF
Se pune conditia ca suma momentelor date de fortele de frezare dintre
reazemul [2] si PSF sa fie mai mare decat , adica ΣMf >
8/12/2019 Echipamente de Fabricare
http://slidepdf.com/reader/full/echipamente-de-fabricare 11/11
Dar ΣMf =
*a+
*a=Ff *a Ff *a > =>µf s*a >
=> Fs2=k’ *
,k’>1(k’=2)
µ- coeficient de frecare , µ=0.10; a=19.5 mm