drepturile omului_drepturile copilului

4
PROIECT DE LECTIE PROPUNATOR :PASARE LAURA CLASA:a6-a B TITLULLECTIEI:Drepturile omului,drepturile copilului TIPUL LECTIEI:mixta DURATA:50 minute LOCUL DE DESFASURARE: cabinetul de integrare europeana OBIECTIVE/COMPETENTE : -cunoasterea drepturilor copilului ; -cunoasterea drepturilor omului; -participarea la negocierea drepturilor si a responsabilitatilor in clasa si in scoala. STRATEGII DIDACTICE: -expunere,dialog,comparatie,studio pe text,dezbaterea ,conversatia. ACTIVITATI DE INVATARE: -activitate pe grupuri(pe ateliere) -fise de lucru ; -fise de autoevaluare. RESURSE : Materiale :fise de lucru,foi,markere. Bibliografie :

Upload: pricope-gabriela

Post on 26-Dec-2015

7 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

drepturile

TRANSCRIPT

Page 1: drepturile omului_drepturile copilului

PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR :PASARE LAURA

CLASA:a6-a BTITLULLECTIEI:Drepturile omului,drepturile copilului

TIPUL LECTIEI:mixta

DURATA:50 minute

LOCUL DE DESFASURARE: cabinetul de integrare europeana

OBIECTIVE/COMPETENTE : -cunoasterea drepturilor copilului ; -cunoasterea drepturilor omului;

-participarea la negocierea drepturilor si a responsabilitatilor in clasa si in scoala.

STRATEGII DIDACTICE: -expunere,dialog,comparatie,studio pe text,dezbaterea ,conversatia.

ACTIVITATI DE INVATARE:

-activitate pe grupuri(pe ateliere) -fise de lucru ; -fise de autoevaluare.

RESURSE :Materiale :fise de lucru,foi,markere.

Bibliografie : -Maria-Lacatus,C.civica,Manual pentru clasa a 7-a,Bucuresti, Ed.Univers,1999.

-Anca Mincu,Scolile de vara, Ed. 2000+ ;

-Declaratia Universala a Drepturilor Omului ;

-Conventia cu privire la drepturile copilului.

CRITERII DE EVALUARE :

Page 2: drepturile omului_drepturile copilului

-prin feedback,pe baza raspunsurilor notate pe flipchart ; -prin raspunsuri orale ,prin fisa de autoevaluare.

DESCRIEREA LECTIEI /SCENARIU DIDACTIC

SECVENTA I -drepturile copilului -1.moment organizatoric-3min. -2.-verificarea cunostintelor dobandite anterior-15min.-elevii impartiti pe grupe omogene raspund la urmatoarele intrebari: 1.CEati avut de pregatit pentru astazi ? 2.Care este principalul organism care apara si promoveaza drepturi ale omului ? 3.Care sunt documentele internationale care apara si promoveaza drepturile omului /copilului ? 4.Care este scopul constituirii acestui organism ?-elevii formuleaza raspunsuri ,se completeaza reciproc.-elevii au fost anuntati cu trei saptamani inainte sa investigheze documentele in care sunt inscrise drepturile copilului ,sa aleaga 10 drepturi care li sau parut mai importante ,sa noteze cu 1 dreptul la care tin cel mai mult ,si cu 10 dreptul la care renunta cel mai usor ; -fiecare reprezentant al grupului vine si prezinta pozitia grupului sau –drepturile puse in ordine ; -criteriile de evaluare ale produselor sunt :continutul stiintific corect,forma originala de realizare si prezentare.

SECVENTA II-drepturile fundamentale ale omului ;

Pe tabla ,materiale legate de drepturile omului ;pentru captarea atentiei.Anunt titlul lectiei noi si le prezint elevilor obiectivele.Elevii noteaza pe caiete titlul de pe tabla .Propun elevilor urmatorul text pregatit din timp –fisa de lucru nr.1.Fiecare grup primeste o fisa cu textul necesar aplicatiei.Le cer elevilor prin conversatie : -a)sa identifice categoriile de cetateni care au fost arestati(ex. comunisti,evrei,sindicalisti catolici)-3mun. -b)sa identifice motivul pentru care au fost arestati (ex.pentru ca erau membrii ai unui pardid, pentru ca apartineau unei religii ,pentru ca erau de alta nationalitate)-3min -c)ce fel de drpturi le-au fost incalcate (ex.politic,national,confesional,social)-3min.Raspunsurile elevilor vor fi notate pe flipchart /tabla.-3min.Le prezint elevilor schema completa cu tipurile de drpturi ,pe care elevii o noteaza pe caiet15 min. CATEGORII DE DREPTURI FUNDAMENTALE

Definitie :drepturile omului pot fi definite ca acele drepturi fara de care nu putem trai ca fiinte umane.Drepturile omului au caracter universal si sunt impartite astfel :-drepturi civile si politice (dreptul la viata ,dreptul la vot)-drepturi economice ,sociale si culturale(dreptul la munca ,dreptul la alocatie, dreptul la cultura)-drepturile popoarelor si solidaritatea(dreptul la pace ,dreptul la un regim politic democratic)

Page 3: drepturile omului_drepturile copilului

-drepturile persoanelor vulnerabile(dreptul la protectie impotriva tuturor formelor de agresiune)

Le explic elevilor ca trebuie sa inteleaga ca fiecare drept implica o responsabilitate motiv pentru care le propun fisa de lucru nr.2.Urmeaza o dezbatere pe aceasta tema elevii aducand argumente pro si contra.Ei raspund la intrebari si raspunsurile lor vor fi notate pe caiete.Cu ajutorul lor definim responsabilitate ca fiind obligatia de a face sau de a nu face ceva ce implica si asumarea consecintelor.Ex.dreptul la libera exprimare –responsabilitatea este de a nu jingi atunci cand ne exprumam liber deoarece putem fi trasi la raspundere pentru ceea ce am spus.

EVALUARE –FISA DE AUTOEVALUARE

TEMA DE STUDIU

Elevilor li se cere sa noteze in caiete trei drepturi pe care si le doresc si considera ca nu sunt respectate.

FISA DE LUCRU NR.1 =ANEXA 1

FISA DE LUCRU NR.2 =ANEXA 2

FISA DE AUTOEVALUARE =ANEXA 3 .