drepturile omului

5
PROIECT DE LECŢIE LECŢIA NR. 3 Data : 14.03.2013 Disciplina : CULTURĂ CIVICĂ Tema : Drepturile omului Tipul lecţiei : Predare – învăţare Obiectiv general : cunoaşterea de către elevi a principalelor drepturi ale omului Obiective operaţionale : - să fie capabili să definească corect drepturile omului şi principalele caracteristici ale acestora ; - elevii , vor putea identifica, compara şi distinge principalele drepturi ale omului. - elevii , vor putea să argumenteze nevoia respectării drepturilor omului atât de către oameni cât şi de către stat . - elevii , vor putea evalua prin comparaţie , pe baza analizelor întreprinse şi a discuţiilor purtate , toate aceste puncte de vedere. - dezvoltarea competenţelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) . Metode utilizate : analiza de text , problematizarea , abordarea euristică , expunerea . Tipuri de evaluare : orală . „ Toate fiinţele umane se nasc libere şi egale în drepturi . Ele sunt înzestrate cu raţiune şi conştiinţă şi trebuie să se comporte unele faţă de altele în spiritul fraternităţii „ . Declaraţia Universală a Drepturilor Omului ( 10 decembrie 1948 )

Upload: petronela-andreea-stoian

Post on 14-May-2017

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: drepturile omului

PROIECT DE LECŢIE LECŢIA NR. 3

Data : 14.03.2013Disciplina : CULTURĂ CIVICĂTema : Drepturile omului Tipul lecţiei : Predare – învăţare Obiectiv general : cunoaşterea de către elevi a principalelor drepturi ale omului Obiective operaţionale :

- să fie capabili să definească corect drepturile omului şi principalele caracteristici ale acestora ; - elevii , vor putea identifica, compara şi distinge principalele drepturi ale omului.- elevii , vor putea să argumenteze nevoia respectării drepturilor omului atât de către oameni cât

şi de către stat . - elevii , vor putea evalua prin comparaţie , pe baza analizelor întreprinse şi a discuţiilor purtate ,

toate aceste puncte de vedere.- dezvoltarea competenţelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) .

Metode utilizate : analiza de text , problematizarea , abordarea euristică , expunerea .Tipuri de evaluare : orală .

„ Toate fiinţele umane se nasc libere şi egale în drepturi . Ele sunt înzestrate cu raţiune şi conştiinţă şi trebuie să se comporte unele faţă de altele în spiritul fraternităţii „ .

Declaraţia Universală a Drepturilor Omului ( 10 decembrie 1948 )

Page 2: drepturile omului

Momentele lecţiei Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment organizatoric

-2 min .

- notarea absenţelor - observaţii - se pregătesc de lecţie

Sensibilizarea pentru

activitate-3 min.

- comunică elevilor subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale , pe care le scrie pe tablă - stârneşte curiozitatea , trezeşte interesul şi dorinţa de a aborda această problematică

- notează titlul lecţiei în caiet -- notează obiectivele operaţionale

Reactualizarea unor noţiuni –

ancoră– 4 min.

- Persoană- Demnitate - Cetăţean liber- Moralitate - Asemănări între oameni - Deosebiri

- solicită elevilor trecerea în revistă a temelor abordate până în acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate în lecţia trecută .- Ce este persoana ?- Care sunt asemănările şi deosebirile dintre oameni ?- Ce înţelegeţi prin demnitate ?

- îşi reamintesc principalele teme studiate în cadrul orelor de cultură civică .- dau răspunsuri la întrebări - fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în lecţiile precedente .

Predarea noilor cunoştinţe– 25 min .

Drepturile omului : stabilesc ce îi este permis unei persoane să fie , să posede şi să facă pentru simplul fapt că este om . Oamenii au drepturi pentru simplul fapt că sunt oameni , ceea ce înseamnă că există atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de către nimeni ( libertatea şi egalitatea în drepturi naturale ale omului ) . De la natură oamenii se nasc liberi şi egali . Drepturile omului :

sunt inalienabile , adică nu pot fi înstrăinate . Nici o persoană nu poate renunţa la drepturile sale şi nimănui nu îi este permis să priveze pe cineva de drepturi .

ne arată ce trebuie să facă statul pentru cetăţeni şi ce nu trebuie să facă sau să lase să se întâmple .

nu pot exista drepturi fără responsabilităţi : atunci când o persoană afirmă că are drepturi , ea afirmă , totodată , şi că îşi asumă responsabilităţile corespunzătoare şi , în primul rând pe aceea de a respecta drepturile altor persoane . Fără această asumare , drepturile nu au nici un sens .

nu pot fi separate unele de altele : ele au sens numai împreună şi trebuie respectate fără excepţie . Nesocotirea unui drept înseamnă , de fapt , lezarea tuturor celorlalte drepturi .

Principalele drepturi ale omului sunt :

- prezint elevilor ce sunt drepturile omului .- argumentez necesitatea existenţei şi respectării drepturilor omului .- prezint elevilor cele două categorii de drepturi ale omului . - dirijez şi sistematizez observaţiile elevilor .- fac aprecieri privind modul de tratare a temei .- numesc un elev să prezinte principalele drepturi ale omului .- coordonez discuţiile ce se iniţiază

- identifică principalele drepturi ale omului .- exemplifică situaţii în care apar drepturi ale omului .- relevă şi argumentează necesitatea respectării drepturilor omului .- pun eventuale întrebări .

Page 3: drepturile omului

drepturi civile şi politice : dreptul la viaţă , la libertate şi securitate personală , egalitatea în drepturi , libertatea de exprimare , de opinie , de credinţă , dreptul de a participa la viaţa politică ( drepturi care asigură unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber ) .

drepturi economice şi sociale : dreptul la muncă , la educaţie , la o viaţă decentă sau la asistenţă socială .

Documentele în care sunt proclamate drepturile omului : 1. Declaraţia Drepturilor ( Anglia 1689 ) 2. Declaraţia de Independenţă ( S.U.A.1776 ) 3. Declaraţia Drepturilor Omului şi Cetăţeanului ( Franţa 1789 ) 4. Declaraţia Universală a Drepturilor Omului ( O.N.U.1948 )

Alte drepturi ale omului : Dreptul la viaţă , la libertate , la securitate personală Dreptul la o judecată dreaptă Dreptul la cetăţenie Dreptul de a întemeia o familie Dreptul de a circula liber , dreptul de a cere azil Dreptul la proprietate Dreptul la libertatea de gândire , de conştiinţă , de credinţă , de opinie Dreptul de întrunire , de asociere , de participare politică , drepturi

electorale Dreptul la muncă , la odihnă , la un trai decent Dreptul la asistenţă socială Dreptul la educaţie

- exemplific documentelor care proclamă drepturile omului .- solicit elevilor aprecieri şi exemple privind alte drepturi ale omului pe care le cunosc .- urmăresc formarea aptitudinilor de gândire personală . - comunic elevilor sarcinile de lucru şi resursele informaţionale pentru studiul individual .

- clasifică principalele drepturi ale omului în drepturi pozitive şi negative şi fac aprecieri personale .- enumeră documentele în care sunt proclamate drepturile omului .- caută să descopere ei înşişi alte drepturi şi să conştientizeze necesitatea respectării lor .

Fixarea noilor cunoştinţe

– 4 min. - drepturile omului - documentele în care sunt stipulate drepturile omului .- principalele drepturi ale omului .

- solicită elevilor prezentarea succintă a definiţiei drepturilor omului , documentele în care sunt prevăzute drepturile omului şi care sunt principalele drepturi ale omului .

- realizează o restructurare a materialului predat .- operează comparaţii între modalităţile de definire a noţiunilor şi clasificărilor prezentate în timpul lecţiei

Evaluarea– 10 min. - Întrebări de evaluare pentru fixarea noţiunilor ancoră .

Cuvinte de dicţionar

- realizarea feedback –ului prin evaluare orală .- fac aprecieri asupra răspunsurilor , realizez notarea şi explic notele acordate .

- răspund la întrebări - îşi însuşesc observaţiile făcute .- primesc lămuriri asupra notelor acordate .

Încheierea lecţiei

– 2 min .

- se va evidenţia gradul de participare a clasei la lecţie fiind remarcaţi elevii cu contribuţii deosebite .

BURTEA MARIA ALEXANDRA