SCHIŢA UNUI PROIECT DIDACTIC ÎN CARE S-AU UTILIZAT
METODELE INTERACTIVE:
CUBUL
TURUL GALERIEI
Metode
interactive
Descrierea unor activităţi de învăţare abordate prin aceste
metode
Cubul Data:
Clasa:
Învăţătoare:
Unitatea de învăţământ:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea de învăţare: În lumea celor care nu cuvântă
Tema lecţiei: Animale domestice, sălbatice şi din alte zone ale lumii
Tipul lecţiei : de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Competenţe generale:
3. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene / relaţii / regularităţi /
structuri din mediul apropiat;
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de
logică;
5. Sortarea şi reprezentarea unor date în scopul rezolvării de
probleme.
Competenţe specifice:
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene /
procese / structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;
4.1. Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind
limbajul comun, reprezentări prin desene şi operatorii logici „şi”,
„nu”;
4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci…” între două
evenimente succesive;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
metoda cubului ,conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei.
Mijloace de realizare:
planşe, fişe de lucru, coli flipchart, markere, cub din carton, coli.
Forme de organizare: pe grupe, frontală
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentul organizatoric şi captarea atenţiei (5 minute):
Învăţătoarea asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
lecţiei. Verifică prezenţa elevilor. Prezintă elevilor metoda Cubul –
metodă modernă de învăţare prin cooperare. Se arată elevilor un cub
din carton având feţele colorate diferit, fiind inscripţionate cu
următoarele verbe active :
Faţa 1: Descrie
Faţa 2: Compară
Faţa 3: Asociază
Faţa 4: Analizează
Faţa 5: Argumentează
Faţa 6: Aplică
Elevii sunt împărţiţi în 6 grupe eterogene, nu neapărat egale
numeric.Fiecare grupă primeşte o coală colorată. Echipele aleg un
lider de grup care va extrage un bilet pe care este scris verbul
definitoriu pentru acea grupă (descrie, compară, asociază,
analizează, argumentează şi aplică).
Se anunţă tema de discutat şi timpul de lucru alocat fiecărei
grupe. Se anunţă obiectivele lecţiei de recapitulare. Se împart fişele
cu sarcinile de lucru în grup. Timp de 25 minute elevii lucrează în
echipă la sarcina de lucru primită. Învăţătoarea supraveghează
activitatea elevilor şi dă indicaţii acolo unde este nevoie. Ea
soluţionează situaţiile în care nu toţi elevii se implică în cadrul
activităţii de grup sau atunci când un elev monopolizează toate
activităţile.
Descrierea activităţii elevilor:
Elevii care
primesc fişa cu verbul descrie vor avea:
-de descris caracteristicile animalelor domestice, sălbatice şi din
alte zone ale lumii;
-de prezentat părţile corpului animalelor;
-de identificat animalele dintr-o listă de cuvinte date.
Elevii care
primesc fişa cu verbul compară:
- vor stabili asemănări şi deosebiri între animalele domestice şi
animalele sălbatice;
- vor stabili asemănări şi deosebiri între animalele domestice şi
cele din alte zone ale lumii.
Elevii care
primesc fişa cu verbul asociază:
- vor asocia fiecărui animal mediul de viaţă în care acesta
trăieşte şi modul de hrănire a lui, apoi vor argumenta punctul lor
de vedere.
Elevii care
primesc fişa cu verbul analizează:
- vor analiza importanţa vieţuirii animalelor în mediul lor natural
de viaţă;
- vor analiza dacă informaţiile pe care le-au primit despre
animale sunt adevărate sau false.
Elevii care
primesc fişa cu verbul argumentează:
- vor argumenta care este importanţa animalelor şi ce foloase
aduc acestea omului;
- vor argumenta de ce unele animale reprezintă un pericol pentru
om.
Elevii care
primesc fişa cu verbul aplică:
- vor încercui părţile componente ale corpului animalelor;
- vor realiza postere cu foloasele şi pagubele produse de
animale.
Evaluare (20 minute):
După expirarea timpului de lucru (25 minute) se va aplica
metoda turul galeriei. Materialele realizate, posterele, vor fi expuse
în clasă în 6 locuri vizibile. Elevii din fiecare grup îşi vor prezenta
mai întâi sarcina de lucru şi modul de realizare a ei, apoi, la semnalul
dat de învăţătoare, vor trece, pe rând pe la fiecare poster al colegilor
de la altă grupă şi vor acorda acestora o notă. După ce fiecare grup a
vizitat galeria de postere şi a notat corespunzător producţiile
colegilor, se vor discuta notele primite şi obiectivitatea acestora, se
vor face aprecieri şi se vor corecta eventualele erori.
În finalul orei se va da fiecărei echipe un material informativ
despre animalele domestice, sălbatice şi cele din alte zone ale lumii.
Se realizează şi un moment de reflecţie asupra metodelor noi
folosite şi asupra modului de implicare a fiecărui elev în echipa sa.
Turul
galeriei
Moment organizatoric şi captarea atenţiei (5 minute):
Învăţătoarea asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
lecţiei. Prezintă elevilor metoda Turul galeriei – metodă modernă de
învăţare prin participare interactivă, bazată pe interesul direct sau
indirect al elevului.
Descrierea activităţii elevilor:
Fiecare grupă va primi ca sarcină de lucru să realizeze un
poster cu animale, dar fiecare grupă va primi altă categorie de
animale (animale domestice, animale sălbatice, animale din alte
zone ale lumii). (5 minute)
Evaluare (10 minute):
După expirarea timpului de lucru se va aplica metoda turul
galeriei. Materialele realizate, posterele, vor fi expuse în clasă în
locuri vizibile. Elevii din fiecare grup îşi vor prezenta mai întâi
sarcina de lucru şi modul de realizare a ei, apoi, la semnalul dat de
învăţătoare, vor trece, pe rând, pe la fiecare poster al colegilor de la
altă grupă şi vor acorda acestora o notă. După ce fiecare grup a vizitat
galeria de postere şi a notat corespunzător producţiile colegilor, se vor
discuta notele primite şi obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri
şi se vor corecta eventualele erori.
În finalul orei se va da fiecărei echipe un material informativ
despre animalele domestice, sălbatice şi cele din alte zone ale lumii.
Se realizează şi un moment de reflecţie asupra metodelor noi
folosite şi asupra modului de implicare a fiecărui elev în echipa sa.