Download - proiect lectie RODIS.doc
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
1/11
PROIECT DIDACTIC
Unitatea scolara: LICEUL TEORETIC BECHET
Profesor : Tulba-Lecu Adelina
Data: 11.05.2016
Clasa: a -XII-a B
Modulul: Efecua!ea anali"el#! $%ecifice la #b ine!ea %!#du$el#! de #!i&ine ani'al(ț
Domeniul: Indu$!ie ali'ena!(
Aria curriculara: )ae'aic(* iin e $iȘ ț Te+n#l#&ii
Tema lectiei: Determinarea calita ii cărniiț
Tipul lectiei: ,ia!e i c#n$#lida!eș
Timpul acordat: 50 'inue
Locul de desfă urare:ș ala de cla$(
Unitatea de competen ăț : Efectuarea analizelor specifice la produse de oriine animală
Competente specifice:
• Efectuează analiza senzorială
• Determină caracteristici ficico!c"imice
• Ela#orează documente pe teme profesionale
Competen$e deri%ate:
• C/1. ( !eali"e"e anali"a $en"#!ial( a c(!nii i %!e%a!ael#! din ca!neș• C/2. ( dee!'ine ca!ace!i$ici fi"ic#-c+i'ice la ca!ne i %!e%a!ae din ca!neș
• C/. ( c#'%lee"e d#cu'ene de anali"ebuleine de anali"(
&trateia didactica
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
2/11
'(Metode de instruire: Metode de comunicare:)E*poziti%e: e%une!ea*e%licaia.)Con%ersati%e: c#n3e!$aia ine!aci3a $i de c#n$#lida!e*in3aa!ea %!in de$c#%e!i!e.
+(Metode intuiti%e: #b$e!3aia di!i4aa.
,(Mi-loace de in%atamant: abla*c!ea*caiee de n#ie*fi e de d#cu'ena!e*fi e de luc!uș ș
.(/orme de oranizare: )#d de !e%a!i"a!e al $a!cinii:f!#nal )#d de !e"#l3a!e al $a!cinii:indi3idual )#d de di!i4a!e a aci3iaii:- de ca!e %!#fe$$#!
- %!in 'ae!ialul didacic uili"a.
0(E%aluarea: c#ninua*%e!'anena cu 3al#a!e de dia&n#$ic $i %!#&!e$.
1(2i#liorafie: )Cu!!iculu' cla$a a-XII-a Te+nician anli"e %!#du$e ali'ena!e
lanifica!ea calenda!i$ic(.
3(Desfasurarea acti%itatii:
Aci3iai de %!e&ai!e de$fa$u!ae in afa!a #!el#! de cu!$
Aci3iai de$fa$ua!e de %!#fe$#! abili!ea c#ninuului de in$!ui!e
abili!ea c#'%eenel#! de!i3ae abili!ea $!ae&iil#! didacice a%licae
abili!ea 'e#del#! de e3alua!e
Aci3iai de$fa$u!ae de ele3i udie!ea n#iel#! din %#!#f#liu
udie!ea 'ae!ialului bibli#&!afic !ec#'anda de %!#fe$#! $i a fi$el#! din
%#!#f#liu.
Desfasurarea Acti%itatii Didactice
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
3/11
Momen
tul
lec$iei
Compe
!ten$e
Acti%itatea profesorului Acti%itatea
ele%ului
Min Metode
didactice
Resurse /orm
e%alua
)#'en
#!&ani"a
#!ic
- alu( ele3ii. 7e!ifica
ab$enele $i %!e&ae$e
'ae!ialul didacic.
R($%und la
$alu.
!e&ai!ea
de ca!e
ele3i a
caieel#! de
n#ie
%en!u
lecie.
2 C#n3e!$a8i
a
in!#duci3
a.
Caal#&*c
a!i*caie
e*%#!#f#
liu.
Ca%a!ea
aen ieiț
ele3il#!
-.Anun ( e'a lec ieiț ț :Determinarea calita iițcărnii
. Ele3ii
!a$%und la
in!eba!i.
C#n3e!$ai
a
ine!aci3a
.
Caiee.
#!#f#li
u.
C+e$
e #!ala
Reacual
i"a!ea
cun#$in
el#!
ane!i#a!
e
Ad!e$ea"a ele3il#! 9n!eba!i :
1.Cu' !ebuie $( fie
9nc(%e!ea 9n ca!e $e
efecuea"( anali"a
$en"#!ial(
2.Cu' $e nu'e$c %e!$#anele
ca!e efecuea"( ea'ina!ea
.Ca!e e$e #!dinea de
ea'ina!e a ca!ace!i$icil#!
Ele3ii
!a$%und la
9n!eba!i
/i!i4a!ea
%!ed(!ii-
9n3aa!ii
- !#fe$#!ul %!e"in(
Pricipiul metodei de analiza
snzorială
• C/1. ( !eali"e"e
anali"a $en"#!ial( a
c(!nii i %!e%a!ael#!ș
din ca!ne
Ele3ii
a$cula cu
aenie iș
n#ea"( 9n
caieele de
n#i e.ț
5 E%une!e
E%licaia
C#n3e!$ai
a
ine!aci3a
$i de
Caiee
lan$e
,i e deș
d#cu'en
a!e
,i e deș
Ob$e!
$i$e'
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
4/11
!inci%iul 'e#dei de
dee!'ina!e a u'idi( ii*H-ț
ului i idenifica!eaș
a'#niacului cu !eaci3e
;e$$le!
• C/2. ( dee!'ine
ca!ace!i$ici fi"ic#-
c+i'ice la ca!ne iș
%!e%a!ae din ca!ne
• C/. ( c#'%lee"e
d#cu'ene de
anali"ebuleine de
anali"(!#fe$#!ul 9'%a!e
fi e de d#cu'ena!eși de luc!u ele3il#! .ș!#fe$#!ul 9nd!u'(
aci3iaea
ace$#!a*a%#i li%e eș
%e abl( i di$cu(ș
!a$%un$u!ile ace$#!a.
Ele3ii
!e"#l3(
$a!cinile
dae
c#n$#lida!
e.
luc!u
A$i&u!a!
ea
feedbac
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
5/11
Fișă de documentare
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
6/11
Fișă de lucru
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
7/11
Fișă de lucru
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
8/11
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
9/11
Fișă de lucru
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
10/11
Fișă de evaluareNume și prenume elev…………………………….
Clasa…………………………
-
8/17/2019 proiect lectie RODIS.doc
11/11
I.Realizați corespondența între coloanele A și B
A
B
Cârnați proaspeți Preparate din carne crude(neferte și
neaumate)
Parizer Preparate din carne pasteurizate
Muschi Montana Specialitați aumate
Salam de Sibiu Specialitați aumate uscate
Carne tocată
II.La eaminarea or!anoleptică"Aspectul pe secțiune se apreciază la elii cu rosimea de !a"#mmb"$mmc"%mm#.Consistența se apreciază!a"prin pipăireb"prin masticarec"prin mirosire
III.$nuntați principiul metodei de anliză senzorială.