Download - Plan de Lectie Drepturile Omului
PROIECT DE LECTIE
Data: 11.10.2012Şcoala: Nr.39, Nicolae Balcescu , CraiovaClasa : a VII-a CPropunător student:Profesor tutore: Dudau Victor Profesor supervizor: Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civicaUnitatea de învăţare : Viata in societateConţinutul invăţării: Drepturile omuluiTipul lecţiei: de predare-învăţare-evaluareLocul de desfăşurare: sala de clasă
Scopul: 1.informativ : sa dobandeasca cunostinte despre drepturile omului;drepturile economice, sociale, si culturale;Declaratia Universala a Drepturilor Omului;2.formativ : dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, de a desprinde esentialul si de a generalizaNivelul initial :1.clasa se prezinta la nivelul programei si are conturate deprinderi de a sesiza note esentiale , de a face corelari, analogii, sistematizari2.poseda stil de munca organizat, interes fata de obiect, majoritatea elevilor participa activ la dezbateriCompetenţe :a. Competenţe generale:1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţiib. Competenţe specifice :1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte1.2. Identificarea, în diferite contexte, a drepturilor omului şi a responsabilităţilor asociate fiecărui drept4.2. Evaluarea unor situaţii concrete de încălcare a demnităţii persoanei, din perspectiva drepturilor omului5.2. Adecvarea conduitei la diferite contexte situaţionalec. Competenţe derivate :1.cognitive:
1
- sa defineasca drepturile omului;- sa recunoasca drepturile legale si drepturile morale;2.afectiv-atitudinale:
- să manifeste o atitudine degajată in rezolvarea sarcinilor impuse.- sa argumenteze corect alegerea facuta in aplicatii;
- sa aprecieze corect alegerile facute de ceilalti colegi;
Strategia didactică:a) Principii didactice:
- principiul participarii constiente si active a elevilor in procesul de invatamant; - principul legarii teoriei de practică - principiul accesibilitatii si individualizarii invatamantului - principiul asigurarii conexiunii inverse in procesul de invatamant;
b) Metode de invatamant: - metode de comunicare orala: expunere, explicatie, conversatie, observatie; -metode de actiune: exercitiul , invatarea prin descoperire, munca independentă;
c) Procedee de instruire : - explicatia in etapa de comunicare; - invatarea prin descoperire, prin rezolvare de exercitii, aplicatii; - conversatia de consolidare in etapa de fixare a cunostintelor;
d) Forme de organizare: frontala si individuala; e)Resurse materiale:- manualul de Cultura Civica, Clasa a VII a; material bibliografic ; Constituţia României ; f) Metode de evaluare : - evaluare initiala, formativă: intrebari orale;
Continut informativ:- dreptile omului;
-drepturile economice, sociale, si culturale;
- drturile copiilor;
-Dclaratia Universala a Drepturilor Omului;
Bibliografie:- Manual Cultura Civica clasa a VII-a ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2003, Dakmara Georgescu, Doina-Olga Stefanescu
2
SCENARIUL DIDACTIC
3
4
EVENIMENTUL INSTRUCTIONAL
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1.Asigurarea conditiilor de desfasurare a lectiei (3 min)
-salută-scurtă conversaţie de acomodare-noteaza absenţii;-face liniste in clasă;-stabileşte un cadru propice desfaşurarii lecţiei
-respecta indicatiile profesorului;-sunt atenti;
2.Verificarea si actualizarea cunostintelor (10 min)
-elevii sunt evaluaţi din lecţia anterioară: Persoana: unicitatea si demnitatea omului- se verifică tema
-selecteaza si formuleaza corect raspunsurile;
3.Captarea atentiei,anuntarea subiectului (2-3 min)
-anunţă titlul lectiei: Drepturile omului-scrie data si titlul lectiei pe tabla.-comunica lectiei sub o forma accesibila si succesiva;
-noteaza titlul lectiei;-recepteaza si dovedesc interes;
4.Prezentarea noului continut si a sarcinilor invatarii. (20-25 min)
-Solicita elevilor să explice ce inteleg prin drepturi si sa enumere cateva din drepturile de care se bucura fiecare.-Scrie pe tablă, drepturile enumerate de elevi. -Se cere elevilor să identifice drepturile omului din textele date -Completeaza schema la tablă, adăugând drepturile enumerate in text. Solicita elevilor să precizeze care sunt drepturile economice, sociale, si culturale;Să recunoasca drepturile copiilorSolicită elevilor să explice de ce oamenii nu pot fi privati de drepturiNumeste elevi care sa citeasca articolele Declaratiei Universale a Drepturilor OmuluiSolicita elevilor să comenteze drepturile fundamentale
-răspund la intrebarile adresate, insotite de expemplificările necesare-descriu situaţii în legătură cu tema dezbătută-îşi exprimă părerea-scriu in caiete.-sunt antrenaţi in discuţii.
5.Evaluarea cunostintelor dobandite.Asigurarea retentiei si a transferului (10 min)
- la sfarşit,face un rezumat al lecţiei,adresând elevilor intrebări
-sintetizează si formulează răspunsuri;
5.Tema pentru acasa(2 min)
Tema pentru acasa :Da tema pentru acasă: sa realizeze un eseu cu privire la „ Respectarea drepturilor fiecarui om in viata de toate zilele”;
-noteza tema
6.Bilantul activitatii -se va face evidenţierea şi respectiv notarea elevilor care au raspuns cel mai bine.Se vor trage concluzii cu privire la subiectul dezbătut.
-ascultă rezultatele şi concluziile trase.
5