PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
PENTRU SUSȚINEREA INSPECȚIEI CURENTE II
GRAD DIDACTIC I
Prof. înv. preșc. Diana Gabriela TănăsoaieGrădinița cu Program Normal Nr. 7,
Structură a Școlii Gimnaziale „George Călinescu”, Iași
Grupa: mijlocie „Ștrumfii”
Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului tematic: „Ieri, azi, mâine”
Subtema: „Povești, povestiri, amintiri”
Tema activităţii: „Să învățăm de la Cenușăreasa”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: (activitate mixtă) predare – consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
Componenţa activităţii:
ADP (Activităţi de dezvoltare personală):
Întâlnirea de dimineaţă (Prezenţa, Calendarul naturii, Noutatea zilei);
Rutine („Bine v-am găsit!”,„Înainte de-a mânca, eu pe mâini mă voi spăla”, „Să am
răbdare nu e greu, va veni și rândul meu!”, „La revedere, prieteni!”);
Tranziţii (“Ne-am pierdut un pantofior, să sărim într-un picior!”, „Șoriceii se pitesc,
șoriceii se grăbesc / Șoriceii-ncetișor, ronțăie un merișor/ strâng fiecare lucrușor”,
„Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe sârmă haine așezăm”);
JALA (Jocuri și activităţi liber alese):
- Ştiinţă: „Camere dezordonate”- numărare, atribuirea numărului la cantitate și a
cantității la număr, în intervalul numeric 1-3;
- Joc de masă: „Sortează semințele!” - sortare de seminţe de linte, de porumb,
de fasole;
- Joc de rol: „Gătește, respectând rețeta!”- joc gastronomic;
- Activitate recreativă – „Cine ordonează primul imaginile?”– joc de mișcare și
de dezvoltare a gândirii logice.
ADE (Activităţi pe domenii experienţiale):
- DLC: “Cenușăreasa” adaptare după Charles Perrault și după filmul animat
produs de studioul Disney – povestirea educatoarei;
- DPM: T1:„Cine strânge primul hainele!” – joc de dezvoltare a capacității de a
alerga în viteză, pe o distanță dată;
T2:„Aruncă dovleacul!” – joc de dezvoltare a forței și a capacității de a
arunca greutatea;
Scopul activității: Dezvoltarea capacităţilor de cunoaştere și interacțiune cu mediul
înconjurător, pe baza modelelor pozitive oferite în literatura pentru copii;
Competențe generale:1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2.Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare
3. Manifestarea autocontrolului și a expresivității emoționale
Competențe specifice :1.1. Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă)
1.2. Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
2.1 Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei copiilor
3.2. Promovarea imaginii de sine, prin manifestarea ca persoană unică, cu caracteristici specifice
Obiective operaționale: JALA1:
- Ştiinţă:
O1: Să așeze în tablou tot atâtea elemente (rochii, perne, tablouri) câte indică cifrele;
O2: Să așeze sub obiectele indicate (scaune, pantofi, covoare) cifrele potrivite: 1, 2 sau 3;
- Joc de masă:
O3: Să sorteze în caserole semințe de linte, de porumb și de fasole, lucrând în echipe;
- Joc de rol:
O4: Să dispună alimentele în farfurii, pentru a obține produsul reprezentat pe rețeta ilustrată;
ADE:
- DLC:
O5: Să răspundă la întrebările formulate pe baza poveștii (titlul, autorul, personajele, succesiunea
episoadelor), utilizând o exprimare corectă din punct de vedere lexico-gramatical și semantic;
O6: Să recunoască elementele fantastice (obiectele fermecate, formulele poveștii) și pe cele reale
din poveste;
DPM:
O7 : Să alerge în viteză pentru a lua primul obiectul lăsat dezordonat (haina) ;
O8: Să arunce greutățile (dovlecii) la o distanță de cel puțin 50 cm, pe direcție orizontală;
JALA2:
O9: Să respecte regulile jocului, dansând și așezând imaginile în momentele stabilite.
O10: Să plaseze imaginile poveștii în funcție de ordinea în care s-au petrecut evenimentele
reprezentate;
Metode şi procedee: conversația; explicația; povestirea; demonstrația; observarea; exercițiul;
jocul;
Material didactic: Scăunele; măsuțe; pantoful din sticlă; textul poveștii; imagini cu camerele
surorilor și a mamei vitrege ale Cenușăresei; jetoane reprezentând rochiile, pernele, tablourile,
cifrele 1,2,3; patafix tăiat în pătrate mici; alimente realizate din hârtie buretată; meniuri ilustrate;
boabe de linte, de porumb, de fasole; caserole transparente pentru sortarea semințelor; tricouri
verzi și galbene pentru cele două echipe de sportivi; hăinuțele copiilor; dovleci de dimensiuni și
greutăți diferite (1 – 1,5 kg), confecționați din baloane umblute cu orez; 3 benzi izolatoare pentru
marcarea intervalelor de distanță față de punctul de aruncare a greutății;
Durata: o zi
Bibliografie:
Preda, V. “Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
Gheroghe-Cartu Alexandru, Craiova, 2009;
Preda, V., “Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Copiii se adună în sala de grupă. La sosire, fiecare este îndemnat să îi salute pe doamna
educatoare și pe colegii săi. Până la venirea tuturor copiilor, aceștia sunt lăsați să desfășoare
jocuri libere pe o perioadă de aproximativ 30 – 35 minute.
Activitatea didactică integrată debutează cu întâlnirea de dimineaţă, copiii aşezându-se
pe scăunelele dispuse în formă de semicerc.
PREZENŢA: Vom încerca să intuim cine lipsește, urmând a efectua prezența pe baza listei din
catalog. Copiii vor răspunde utilizând formulele „prezent” sau „absent”, în funcție de situație.
CALENDARUL NATURII: Vom aminti denumirea anotimpului în care suntem, vom
completa „trenulețul zilelor săptămânii” cu vagonul aferent zilei în care ne aflăm, menționând și
cum este vremea în această zi, pentru a aşeza jetonul potrivit.
ACTIVITATE DE GRUP : „Am găsit un pantofior. Al cui să fie ?” Copiii vor intui al cui ar
putea fi pantoful : al unui băiețel / al unei fetițe, al unui copil mai mare / mai mic decât ei/al unui
adult. Vom observa ce culoare are pantofiorul.
NOUTATEA ZILEI: Voi preciza copiilor că răspunsul la această întrebare se află scris într-o
carte, pe care, dacă dorim, o putem căuta și citi.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DLC)
Îi voi întreba pe copii dacă doresc să afle cine este persoana care și-a pierdut pantoful,
pentru că putem afla dintr-o carte care se numește „Cenușăreasa”, fiind o poveste scrisă de
povestitorul Charles Perrault.
Le voi relata copiilor povestea, concomitent cu prezentarea imaginilor, pe care le voi lipi,
succesiv, pe un panou.
După aflarea conținutului poveștii vom discuta pe marginea acesteia, amintind titlul,
autorul, personajele poveștii, modelele de comportament pe care trebuie să le urmăm, ideea
principală a narațiunii ș.a. În continuare vom încerca să ne imaginăm cum am putea merge noi
dacă ne-am pierde un pantof, efectuând exerciții imitative de tranziţie: „Ne-am pierdut un
pantofior, să sărim într-un picior!”
JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (JALA I)
Scopul activităților propuse în cadrul JALA1, DPM și JALA2 va fi de a ajuta copiii să
învețe să realizeze activitățile pe care le desfășura și Cenușăreasa.
În centrul Știință copiii vor învăța să facă ordine în camerele mamei și surorilor vitrege
ale Cenușăresei.
În sectorul Joc de rol vor învăța să gătească, utilizând doar alimentele de pe rețetele
ilustrate, în cantitatea indicată.
Jocul de masă propus va presupune sortarea de semințe de porumb, fasole, linte, cum
făcea și protagonista poveștii audiate.
Se face ordine pe mese și se imită șoriceii din poveste „Șoriceii se pitesc, șoriceii se
grăbesc / Șoriceii-ncetișor, ronțăie un merișor/ strâng fiecare lucrușor” - Tranziţie.
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DPM)
Descopăr următoarele probe pe care trebuie să le mai parcurgem pentru a putea spune
că suntem cu adevărat harnici precum Cenușăreasa. Vom vedea cine strânge hainele primul și
cine reușește să ridice și să arunce dovleacul mai departe, ținându-l cu o mână, deasupra
umărului.
Tranziție:„Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe sârmă haine așezăm” – joc imitativ;
JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (JALA II)
Activitatea se încheie prin desfăşurarea jocului liniștitor „Cine ordonează primul
imaginile?”, joc de mișcare și de dezvoltare a gândirii logice. Pentru a-l desfășura se vor alcătui
două echipe și se vor delimita două terenuri. Preșcolarii au voie să danseze cât timp cântă
muzica. Când s-a oprit, ambele echipe vor trebui să să grăbească să așeze în terenul lor imaginile
din poveste, în ordinea în care s-au desfășurat evenimentele. Echipa care va respecta regulile, va
reuși să efectueze corect sarcina, și cel mai repede, va fi declarată câștigătoare.
La sfârşitul zilei se realizează o expoziţie şi se completează centrul tematic cu lucrările
copiilor. Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la activitatea desfăşurată şi
comportamentul copiilor.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele activităţii
Conţinutul activităţii
Strategii didactice Evaluare
Metode și
procedee
Materiale
didactice
1. Moment
organizatoric
Voi avea în vedere aerisirea sǎlii
de grupǎ, pregătirea materialelor
necesare, aşezarea scăunelelor în
semicerc, intrarea ordonată a
copiilor, ocuparea locului în
semicerc, pentru a putea stabili un
contact vizual cu toți colegii grupei.
Astfel, se va realiza salutul:
-“Bună dimineaţa, copii!”
-“Bună dimineaţa!”
Se va face prezenţa şi se va Conversaţia Catalogul
Evaluarea
deprinderii de a
utiliza
formulele de
salut în
momentul
sosirii la
completa calendarul naturii,
răspunzând la următoarele întrebări:
„În ce anotimp suntem?”, „Ce zi a
săptămânii este astăzi?”, „Cum este
vremea afară?”
grupei
Calendarul
naturii
grădiniță.
2. Captarea
atenţiei
Captarea atenției se realizează prin
prezentarea „elementului surpriză” -
pantoful găsit de mine și vom
încerca să intuim al cui ar putea fi.
Îi întreb pe copii dacă doresc să afle
al cui este pantoful, întrucât este
scris despre acest mister într-o carte.
Explicaţia
Conversaţia
Pantoful
Evaluarea
capacității de a
formula ipoteze
cu privire la
proveniența
pantofului.
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Cartea din care vom afla al cui
este pantoful se numește
„Cenușăreasa” și a fost scrisă de
povestitorul Charles Perrault. Ea ne
va oferi multe învățături pe care vom
încerca să le aplicăm și noi.
Explicaţia
Evaluarea
interesului
manifestat
pentru
activitatea
propusă.
4. Desfăşurarea
activităţii
Moment
organizatoric
Introducerea în
activitate
Domeniul Limbă şi Comunicare
(DLC)
Mă asigur că toți copiii au
vizibilitate bună către panoul pe care
vor fi afișate imaginile, sunt
suficient de aproape de mine pentru
a mă auzi, stau într-o poziție
adecvată și confortabilă.
Îi atenționez să asculte povestea
pentru a descoperi al cui este
condurul pierdut.
Explicaţia
Desfășurarea
activității de
povestire
Voi încerca să prezint conținutul
poveștii vorbind clar, coerent, corect
și expresiv, folosind un ton și o
mimică adecvate.
Planul de idei al poveștii este
următorul:
1. Într-o casă, într-un mic regat
trăiau fericiți o fetiță și tatăl ei.
2.Tatăl Cenușăreasei s-a recăsătorit
cu o femeie rea ce avea două fiice
ce îi semănau la răutate.
3. Frumoasă, harnică, blândă,
Cenușăreasa făcea tot ceea ce îi
porunceau mama și surorile vitrege.
4. Mama și surorile vitrege ale
Cenușăresei au plecat la balul
organizat de prinț, dar acesteia nu i-
au îngăduit să le însoțească,
rupându-i rochia.
5. Pentru a o ajuta pe Cenușăreasa să
meargă la bal, Zâna ursitoare
săvârșește cu bagheta fermecată o
vrajă ce are efect până la miezul
nopții.
6. Prințul a îndrăgit-o din prima
clipă pe Cenușăreasa, dansând doar
cu ea.
7. Când ceasul a anunțat miezul
nopții, înainte ca vraja să se
destrame, aceasta a fugit de la palat,
însă și-a pierdut pe treptele
Povestirea
Povestirea
Imaginile
din poveste
Evaluarea
capacității de a-
și menține
atenția
focalizată
asupra
narațiunii
prezentate;
Evaluarea
Obținerea
performanței
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
castelului un pantof.
8. Prințul a găsit pantoful și a jurat
că se va însura cu fata căreia îi va
veni.
9. Pantoful i s-a potrivit doar
Cenușăresei.
10. Cenușăreasa și prințul s-au
căsătorit și au trăit fericiți până la
adânci bătrâneți.
Voi invita fetele să probeze pantoful,
iar pe băieți să probeze coroana
prințului, observând că niciunora nu
le vin cele două elemente, fiecare
având trăsături fizice și morale
diferite. Îi voi întreba dacă au
întâlnit vreo persoană care să arate
exact ca ei, ca mama, ca tatăl lor,
sau dacă au întâlnit pe cineva care să
vorbească, să se comporte exact ca
ei, ca mama, tatăl lor. Vom constata
că suntem cu toții foarte diferiți, dar
trebuie să încercăm să fim buni.
Adresez copiilor întrebări
referitoare la poveste pentru a
puncta: denumirea poveștii și a
personajelor din povești,
succesiunea episoadelor,
principalele trăsături ale
personajelor, modelele de
Povestirea
Conversația
Conversația
Explicaţia
Ilustrații cu
momentele
reprezenta-
tive din
poveste;
capacității de a
asculta cu
atenție
povestea.
Evaluarea
interesului
manifestat
pentru
activitate, prin
întrebările de
control
adresate.
Evaluarea
cunoștințelor
dobândite cu
privire la:
denumirea
poveștii,
numele și
Fixarea
cunoştinţelor şi
aprecierea
activității copiilor
Moment
organizatoric
comportament pe care ar trebui și
am dori să le urmăm, pasajele și
expresiile de memorat („a fost odată
ca niciodată”, formula magică
„Bibidi babidi boo”, „și au trăit
fericiți până la adânci bătrâneți”
ș.a.), elementele realiste și fantastice
din poveste.
Punctăm învățăturile extrase din
poveste, anume că dacă „bine faci,
bine găsești”, faptul că trebuie să
fim harnici și să nu renunțăm atunci
când ne dorim ceva, cum nici
Cenușăreasa nu a renunțat la ideea
de a merge la bal.
Copiii primesc aprecieri verbale
asupra întregii activități.
Tranziţia către următoarea
activitate se va realiza prin
efectuarea unor exerciții de
mișcare, imitative: „Ne-am pierdut
un pantofior, să sărim într-un
picior!”
Jocuri și activităţi liber alese
(JALA I)
Pregătesc pe măsuțe materialele
didactice necesare și așez în dreptul
meselor numărul de scaune ce ne vor
Conversația
Explicaţia
Conversația
Explicaţia
Demonstraţia
Exercițiul
fizic
Conversația
caracteristicile
personajelor,
firul narativ;
Evaluarea
capacității de a-
și exprima
propria opinie;
Evaluarea
capacității de a
discerne între
fantastic și real.
Evaluarea
capacității de a
răspunde corect,
în propoziții
simple, la
întrebările
adresate;
Evaluarea
capacității de a
se deplasa prin
sărituri în
lungime, într-un
picior;
Introducerea în
activitate
Desfășurarea
activităților JALA1
fi utile.
Îi întreb pe copii daca vor să fie
la fel de harnici precum
Cenușăreasa. Le prezint centrele de
activitate, intuim materialele și
sarcinile de lucru.
Îi invit să își aleagă un centru în care
își doresc să lucreze.
Trec pe la fiecare centru pentru
a le oferi explicații suplimentare și
sprijin în realizarea sarcinilor.
La Știință facem ordine în
camerele mamei și surorilor vitrege,
așezând rochiile în dulap, tablourile
pe perete, pernele pe pat, în funcție
de numărul indicat de cifrele din
imagini.
La Jocul de rol așezăm în
farfurii alimentele reprezentate pe
rețete/meniuri, pentru a obține
preparatele.
La Jocul de masă vom sorta
seminţe/ boabe de diferite tipuri:
fasole, linte, porumb, în recipientele
primite, după cum făcea și
Cenușăreasa.
Voi merge pe la toate centrele
pentru a-i sprijini pe copii în
îndeplinirea sarcinilor și pentru a-i
Observarea
Explicația
Demonstrația
Exercițiul
Explicația
Demonstrația
Jocul
Explicația
Demonstrația
Exercițiul
Explicația
Imagini
reprezen-
tând
camerele
mamei și
surorilor
vitrege;
Jetoane
decupate
ilustrând:
rochii,
tablouri;
perne;
Jetoane cu
cifrele 1,2,3;
Alimente
decupate din
coli
Evaluarea
interesului
manifestat față
de activitățile
propuse.
Evaluarea
capacității de a
număra, de a
atribui numărul
la cantitate și
cantitatea la
număr, în
intervalul 1-3;
Evaluarea
capacității de a
selecta și utiliza
în joc
ingredientele
observate pe
rețete;
Evaluarea
Obținerea
performanței
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
Fixarea
cunoştinţelor şi
aprecierea
activității copiilor
îndruma să colaboreze.
La centrul „Știință” copiii vor fi
încurajați să facă schimb de camere
între ei, pentru a observa cât de
corect au executat sarcinile ceilalți
colegi.
La centrul „Joc de rol” li se va
sugera copiilor să interpreteze rolul
de prinț sau prințesă, alegând un
preparat pe care va trebui să îl
gătească bucătarul, pe baza rețetei
ilustrate.
În cadrul centrului „Joc de masă” li
se va solicita copiilor să așeze lintea
în caserole, urmând a sorta toate
caserolele de pe masă în funcție de
conținut, și a le așeza în dreptul
imaginii ce înfățișează planta de la
care provin.
Vom aminti tipul activităților
desfășurate, menționând activitatea
care le-a plăcut cel mai mult.
La final fac aprecieri asupra
modului de participare a copiilor la
activități și asupra gradului de
îndeplinire a obiectivelor propuse.
Tranziţia la următoarea activitate se Demonstrația
buretate;
Joc de
bucătărie;
Rețete /
meniuri
ilustrate;
Semințe de
porumb,
linte, fasole;
Caserole din
plastic;
capacității de a
sorta semințele;
Evaluarea
capacității de a
analiza produsul
obținut pe baza
criteriilor
precizate inițial.
Evaluarea
Moment
organizatoric
Organizarea
colectivului de
copii
Pregătirea
organismului
pentru efort
va realiza prin jocul de mişcare
imitativ „Șoriceii se pitesc, șoriceii
se grăbesc / Șoriceii-ncetișor,
ronțăie un merișor/ strâng fiecare
lucrușor”– Tranziţie.
Domeniul Psihomotric (DPM)
Pregătirea materialelor necesare
desfăşurării activităţii instructiv-
educative. Așezarea măsuțelor și
scăunelelor cât mai aproape de
perete pentru a dispune de mai mult
spațiu pentru realizarea activității de
educație fizică.
Le voi împărtăși preșcolarilor faptul
că vom mai avea de depășit două
probe sportive distractive, în cadrul
cărora vom vedea cine aleargă cel
mai repede, cine poate ridica și
arunca mai departe dovleacul. Mai
întâi ne vom așeza astfel încât să
formăm un cerc și vom efectua
exerciții de pregătire a
organismului pentru efort:
Vom executa diferite variante de
mers:
- Normal;
- Pe vârfuri cu brațele ridicate;
- Pe călcâie cu mâinile la
Exercițiul
fizic
Explicația
Dozare:
x 10 metri
Demonstrația
Exercițiul
deprinderii de a
face ordine în
locul de joacă /
lucru;
Evaluarea
capacității de a
executa diferite
tipuri de mers și
alergare;
Prelucrarea
selectivă a
aparatului
locomotor
spate;
- În poziție de ghemuit;
Variante de alergare:
- Alergare ușoară;
- Alergare cu genunchii sus;
- Alergare cu călcâiele la
șezută;
Voi rosti formula pentru alcătuirea
„buchețelelor de câte 4 flori”, pentru
a-i ajuta să se dispună în coloane de
câte 4 copii.
Vom efectua următoarele exerciții
pentru prelucrarea selectivă a
aparatului locomotor:
Ex.1.P.i. Stând depărtat, pamele pe
șold
1. Aplecarea capului în față,
ducând bărbia la piept;
2.Aplecarea capului în spate.
3. P1
4. P2
5.P1
6. P2
7. P1
8..Revenire la P.i
Ex.2 P.i.. Stând depărtat, pamele pe
șold
1.Răsucirea capului spre dreapta.
fizic
Dozare:
x 15 metri
Explicaţia
Demonstrația
Exercițiul
fizic
Dozare:
2x8
Explicaţia
Demonstrația
Dozare:
2x8
Exercițiul
Vârfurile
picioarelor nu
ating solul;
Deplasare cu
spatele drept;
-Păstrarea
direcției de
deplasare;
Evaluarea
capacității de a
executa
exercițiile de
prelucrare a
segmentelor
aparatului
locomotor,
potrivit ritmului
și indicațiilor
oferite;
Evaluarea
capacității de a-
și sincroniza
2. Răsucirea capului spre stânga.
3. P1
4. P2
5.P1
6. P2
7. P1
8..Revenire la P.i
Ex.3. P.i. Stând depărtat, brațele pe
lângă corp.
1-2. Brațul drept întins în sus, brațul
stâng întins în jos. Extensia
concomitentă a brațelor înspre
spate.
3-4.. Brațului stâng întins în sus,
brațul drept întins în jos. Extensia
concomitentă a brațelor înspre spate.
5-6. P1-2
7-8. P3-4
Ex.4.P.i. Stând depărtat, un picior în
față, celalalt în spate, palmele pe
șold.
1. Răsucirea trunchiului spre
dreapta
2. Răsucirea trunchiului spre stânga.
3. Răsucirea trunchiului spre dreapta
4. Răsucirea trunchiului spre stânga.
5. P1
6. P2
7. P1
fizic
Dozare:
4x8
Explicaţia
Demonstrația
Exercițiul
fizic
Dozare:
2x8
mișcările cu
numărătoarea
efectuată;
- păstrarea
brațelor întinse
în timpul
extensiei
acestora;
-picioarele bine
fixate pe sol;
-direcție și
sincronizare;
8. P2
Ex. 5. .P.i. Stând depărtat, palmele
pe șold
1-2.Îndoirea trunchiului spre stânga
cu arcuire; (Tic-tac, ceasul bate!)
3-4.Îndoirea trunchiului spre
dreapta, cu arcuire;
5-6.Îndoirea trunchiului spre stânga
cu arcuire;
7-8.Îndoirea trunchiului spre
dreapta, cu arcuire;
Ex.6 .P.i. Picioarele foarte depărtate,
brațele pe lângă corp
1-2.Fandare laterală, spre stânga,
mâinile pe genunchiul stâng.
3-4. Fandare spre dreapta, mâinile
pe genunchiul drept.
5-6. P1
7-8. P2
Ex. 7. P.i. Stând, palmele întinse
înainte
1.Genuflexiune.
2.Revenire la P.i
Ex.8. Pi. Stând, palmele pe șold.
1.Săritură în înălțime de pe un
picior pe altul. (Suntem desculți, ne
înțeapă spinii!).
Dozare:
2x8
Dozare:
2x8
Explicaţia
Demonstrația
Exercițiul
fizic
Dozare:
5x2
Dozare:
10x2
-Întinderea
piciorului;
-Coordonarea
mișcărilor;
Evaluarea
corectitudinii
execuției;
Consolidarea
calităților motrice
de bază
Liniștirea
organismului după
efort
Încheierea
activităţii
2.Revenire.
Exerciții de respirație;
Voi urmări consolidarea calităților
motrice de bază prin efectuarea
jocurilor:
Joc nr. 1: „Cine strânge primul
hainele?” – alergare în viteză pe o
distanță dată, ridicarea unui obiect
(haina);
Joc nr. 2: „Aruncă dovleacul!” –
aruncarea greutății pe direcție
orizontală, de la umăr, înspre un
sens indicat;
Liniștirea organismului după efort
se va realiza prin mers liber cu
reglarea respirației, prin scuturarea
brațelor și picioarelor, prin tranziţia
„Spălăm, stoarcem, scuturăm, pe
sârmă haine așezăm”, dar și prin
intermediul jocului liniștitor de la
JALA II.
Formarea cercului prin prinderea de
brațe.
Aprecieri generale și individuale
privind însușirea temelor și modul
de comportare în activitate.
Explicaţia
Demonstrația
Exercițiul
fizic
Tricouri
verzi și
galbene
pentru copii;
Hainele
copiilor;
Panglică
pentru
demarcație;
Benzi
adezive;
4 dovleci
confecțio-
nați din
baloane și
fasole, de
greutăți
diferite;
Evaluarea
capacității de a
alerga în viteză
pe o distanță
dată;
Evaluarea forței
și a capacității
de a arunca în
față un obiect
cu greutatea de
1,5 kg;
5. Obținerea
performanţei
JALA II:
Efectuarea jocului distractiv „Cine Explicaţia Ilustrații cu Evaluarea
ordonează primul imaginile?”, în
cadrul căruia, copiii vor forma două
echipe dispuse în două zone
distincte ale sălii de grupă. Când se
va auzi muzica, vor dansa. Când se
va opri, se vor duce în casele lor
pentru a ordona cât mai repede
imaginile din poveste. Muzica va fi
oprită succesiv, astfel încât copiii să
poată așeza o singură ilustrație o
dată. Jocul se va finaliza când una
dintre echipe va realiza prima
sarcina, în mod corect.
Demonstrația
Exercițiul
fizic
momentele
poveștii;
gradului în care
au memorat
ordinea
secvențelor din
poveste;
6. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
Vom aminti denumirea poveștii
ascultate astăzi și tipul activităților
desfășurate, pe baza poveștii:
curățenie în camerele mamei și
surorilor vitrege, alegerea
semințelor, gătirea unor alimente,
strângerea hainelor împrăștiate,
ridicarea și aruncarea dovleacului,
ordonarea imaginilor din poveste.
Îi voi încuraja pe copii să spună ce
activitate au desfășurat cu cea mai
mare plăcere, motivând opțiunea
exprimată.
Conversaţia
Explicaţia
Observarea
Produsele
obținute:
- Caserole
cu semințe
sortate,
-Mâncărurile
gătite,
- Fișele ce
ilustrează
camerele
ordonate;
Evaluarea
cunoștințelor
dobândite;
Evalurea
capacității de a-
și exprima
preferințele în
ceea ce privește
activitățile din
grădiniță;
7. Fixarea
cunoştinţelor şi
aprecierea
activității copiilor
Fac aprecieri asupra
comportamentului copiilor pe
parcursul activităţilor şi asupra
modului în care au participat la
acestea, urmând ca aceștia să
Conversaţia
Explicația
părăsească în ordine sala de grupă.
Anexa nr. 1
Textul poveștii „Cenușăreasa”,
După Charles Perrault
și după desenul animat produs de Walt Disney
A fost odată ca niciodată, într-un ținut îndepărtat, un mic regat în care era liniște, pace și multă
veselie.
Aici, într-un conac, locuia un om împreună cu fetița lui. Deși erau fericiți și aveau o viață
confortabilă, tatăl fetiței simțea că aceasta avea nevoie de grija și iubirea unei mame, așa că s-a
recăsătorit, alegându-și drept a doua soție pe o femeie cu o condiție la fel de bună, ce avea două
fiice, pe nume Anastasia și Drizella.
Tatăl fetei era mereu plecat de acasă, așa că mama vitregă și-a arătat adevărata față.
În timp ce ea și fetele sale dormeau în paturi moi, fata se așeza pe cenușă, lângă foc. Pentru că
mereu avea cenușă pe haine, au început să o strige „Cenușăreasa”.
Mama vitregă era rece, crudă, invidioasă pe frumusețea și vocea melodioasă a Cenușăresei. Atât
ea, cât și fetele ei, o necăjeau cu orice ocazie, dându-i mereu câte ceva de făcut:
- Cenușăreasa, unde e micul dejun? Mi-e foame!
- Cenușăreasa, fă ordine în camere!
- Cenușăreasa, spală-mi hainele!
- Cenușăreasa, coase-mi rochia!
- …Spală pe jos! Spală geamurile! Curăță covoarele! Curăță perdelele! Mătură holurile!
Iar când doreau să o necăjească și mai mult, răsturnau pe jos semințele de linte și o puneau să le
aleagă.
Totuși, Cenușăreasa a rămas blândă, bună și veselă mereu, chiar dacă a fost nevoită să fie
servitoare în propria casă.
Sărmana fată avea ca prieteni niște păsărele, câțiva șoricei micuți și un câine, pe nume
Bruno, ce locuiau lângă conac, și care o mai ajutau la treburi.
Într-o zi, regele a dat de știre în tot regatul că va organiza un bal pentru fiul său, prințul, la
care sunt invitate toate fetele din regat.
- Vai, un bal! spuse Anastasia. Eu voi dansa cu prințul!
- Ba eu! spuse Drizella.
- Dacă sunt invitate toate fetele, pot veni și eu, nu-i așa, mama vitregă? Întrebă
Cenușăreasa.
- Tu, să vii la bal?! au început să râdă cu răutate surorile vitrege.
- Ea să danseze cu prințul! Ha, ha, ha! râse zgomotos Drizella.
- Păi, spuse mama vitregă cu viclenie, dacă îți vei termina toate treburile, dacă poți găsi
ceva potrivit de purtat, poți veni… Deși spusese asta, mama vitregă nu avea de gând să îi
permită Cenușăresei să le însoțească.
Biata Cenușăreasa, nu mai avea timp să își pregătească și ea o rochie pentru bal, că surorile și
mama vitregă o tot strigau:
- Și papucii mei curate-i, Cenușăreasa! Și, nu uita…,
Dar nu termină bine Drizella, că Anastasia începu și ea:
- Cenușăreasa, ia rochia mea! Să-mi coși nasturii!
- Mie calcă-mi fusta, spuse Drizella, și ai grijă cum o calci, mereu o șifonezi!
- Cenușăreasa, a spus și mama vitregă, ia uite aici: am răsturnat o strachină de linte în
cenuşă şi de eşti în stare ca-n două ceasuri să-mi alegi toată lintea, atunci o îți îngădui să mergi la
petrecere!
- Bine, mamă vitregă, spuse Cenușăreasa cu glasul blând, dar trist.
Cât timp Cenușăreasa lucra la ce i se poruncise, prietenii ei, șoriceii s-au gândit să îi retușeze
pentru bal o rochie roz care fusese a mamei Cenușăresei, și să îi facă o surpriză. Găsiseră o
fundă, niște nasturi, o bucată de dantelă și niște mărgele pe care le aruncaseră surorile vitrege,
așa că le-au luat pentru a le adăuga la ținuta Cenușăresei.
- Surpriză! Surpriză! Au strigat animăluțele când sosi în cameră Cenușăreasa.
- E atât de frumoasă! Nici nu mi-am imaginat! Vă mulțumesc din tot sufletul!
Acesteia nu-i venea să creadă că prietenii ei i-au pregătit o rochie pentru bal. Fericită, s-a
îmbrăcat în grabă, pentru a le prinde pe surori și pe mama vitregă înainte de a pleca.
- Stați! Strigă Cenușăreasa către ele, când se pregăteau să iasă pe ușă. Nu e așa că e
minunată rochia? Vă place?
Pentru a o împiedica să meargă la bal, văzând mărgelele, panglica, nasturii, dantela pe care le
aruncaseră, surorile vitrege au început să tragă de rochia ei din toate părțile.
- Hoațo ce ești, astea sunt mărgelele mele! Dă-mi-le!
- Iar aceasta-i panglica mea!
- Și asta e a mea!
- O, vă rog, nu o rupeți! Spuse Cenușăreasa, însă era prea târziu. Au tras de rochie până au
rupt-o de tot și apoi au plecat la bal.
Văzând cum arăta acum rochia de pe ea, Cenușăreasa a alergat în grădină, plângând cu amar
lângă trunchiul unui pom bătrân.
-Vai, de ce sunt atât de rele? Nu e corect!
La cât de supărată era, Cenușăreasa nici nu văzu când apăru lângă ea zâna ei ursitoare.
- Hai fetițo, nu mai plânge, nu poți merge la bal arătând așa!
- La bal? Dar nu pot să merg.
- Sigur că mergi, dar să ne grăbim, și miracolele ne iau ceva timp.
- Miracole? Se miră Cenușăreasa.
- Da, da.
Într-o clipă, cu bagheta fermecată pe care o avea, a ales un dovleac mare și a rostit formula
magică „bibidi babidi boo!”, iar dovleacul s-a transformat pe loc într-o minunată caleașcă de aur.
A mișcat bagheta înspre cei patru șoricei, prieteni de-ai Cenușăresei, și a rostit din nou
formula „bibidi babidi boo!”, și i-a transformat pe dată în patru cai albi, mari și frumoși.
- Nu poți pleca la bal fără...un cal transformat în vizitiu. Bibidi babidi boo! Tu, Bruno, îi
spuse câinelui, vei fi lacheul din poveste. Bibidi babidi boo! Acum, să vedem, draga mea, rochia
o vom transforma: „bibidi babidi, bibidi, babidi boo!”.
Îndată și rochia s-a preschimbat într-una fermecată, albastră, sclipitoare, iar în picioare îi
apăruseră pantofi de cleștar, strălucitori și micuți, potriviți pentru piciorușele delicate ale
Cenușăresei.
- Mulțumesc, zână ursitoare!
- Cu plăcere, copila mea, dar ca orice vis, mă tem că nu poate dura la nesfârșit. Ai timp
doar până la miezul nopții. Când ceasul va bate, vraja se va rupe. Trebuie să ții minte asta! Totul
va fi ca înainte.
- E mai mult decât speram eu. Mulțumesc! Spuse Cenușăreasa, și porni în caleașcă spre
palat.
La palat toate fetele din regat i se prezentau prințului, dar acestuia nu îi plăcea niciuna, până
apăru o tânără misterioasă, a cărei frumusețe uimi pe toată lumea. Era Cenușăreasa. De cum a
zărit-o, prințul a îndrăgit-o și a dansat doar cu ea.
Cenușăreasa era atât de fericită încât nu și-a dat seama cât de repede a trecut timpul. Ceasul a
început să bată, anunțând miezul nopții: „Ding! Dong! Ding! Dong! Ding! Dong!”.
- Vai, e miezul nopții! Trebuie să plec! Adio! Spuse Cenușăreasa și fugi în grabă.
- Dar de ce? Stai, nu pleca! Nici măcar nu știu cum te cheamă. Cum o să te găsesc? întrebă
prințul.
Dar Cenușăreasa alerga grăbită spre caleașcă, amintindu-și spusele zânei ursitoare, cum că la
miezul nopții vraja se va destrăma și totul va redeveni cum era înainte. Cum alerga pe treptele
castelului, din picior îi alunecă un pantofior, dar nu era timp să se întoarcă după el.
Urcă în caleașcă și porniră grăbiți, pentru a nu fi prinși din urmă de prinț, care doarea să o
găsească. Nici nu se îndepărtase bine de palat, că vraja începu să se destrame: caii se
transformaseră din nou în șoricei, vizitiul în cal, lacheul în câine, iar rochia sclipitoare a
Cenușăresei în rochia veche și ruptă. Numai pantoful rămăsese de cleștar.
Prințul a găsit pe treptele castelului pantoful de cleștar pe care Cenușăreasa l-a pierdut, așa că a
dat poruncă:
- Pantoful să fie trimis în tot regatul și probat de fiecare fată. O voi lua de soție pe cea cea
căreia îi va veni.
Ducele a mers din casă în casă toată noaptea, pentru a găsi fata căreia îi aparținea pantoful, iar
dimineața a ajuns și la casa Cenușăresei.
- E pantoful meu! Eu l-am pierdut, strigă Anastasia, probând pantoful. Se potrivea la fix
înainte, dar am dansat toată noaptea și mi s-au umflat picioarele, de asta nu intră acum.
Pantoful îi era mic Anastasiei, așa că l-a probat și Drizella, dar și acesteia îi era mic.
- Se vede că nu le vine pantoful, spuse ducele. Sunt singurele domnișoare din casă?
- Nu mai este nimeni, a spus mama vitregă, dar chiar atunci apăru Cenușăreasa.
- Excelență, pot să îl probez și eu?
- E Cenușăreasa, e doar o servitoare, e ridicol! Săriră surorile vitrege.
- E doar o servitoare, spuse și mama vitregă. Nu trebuie să vă deranjați pentru ea.
- Doamnă, spuse ducele, ordinul este ca toate fetele din regat să îl probeze.
Pentru a nu-l proba și Cenușăreasa, mama vitregă l-a împiedicat cu un baston pe lacheul care
ducea pantoful. Acesta l-a scăpat și pantoful s-a spart.
- O, nu! Strigă ducele. Ce va spune regele când va afla? Ce va face el?
- Poate v-ar ajuta să știți..., spuse Cenușăreasa.
- Nu, nimic nu m-ar putea ajuta.
- Totuși, vedeți, am celălalt pantof.
Cenușăreasa a probat pantoful de cleștar pe care îl avea și, pentru că i s-a potrivit perfect, a
devenit mireasa prințului, și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți.
Anexa nr. 2
Ilustrațiile poveștii
Anexa nr. 3
Imagini cu cele trei camere în care trebuie făcută
ordine și cu obiectele ce pot fi utilizate
Anexa nr. 4
Rețetele ilustrate