Proiect didactic Motto: “Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit.”
UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “I. A. Bassarabescu” CLASA : a III-a C PROF.ȊNV.PRIMAR: Crăciun Daniela ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA TEMATICĂ: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor rotunde SUBIECTUL LECŢIEI: Ordinea efectuării operaţiilor. TIPUL ACTIVITĂŢII: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoștințelor cu privire la ordinea efectuării operațiilor prin rezolvarea de exerciții și probleme
COMPETENŢE VIZATE:
Competențe generale:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare; 2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător; 3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat; 4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică; 5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;
Competenţe specifice:
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 -10 000 ; 2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla împărţirii; 5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple; 5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0- 10 000.
Competenţe integrate Educaţie civică: 1.3 Explorarea grupurilor mici şi a regulilor grupului; 3.1. Relaţionarea pozitivă, ȋn grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru; Limba şi literatura română 1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje ȋn contexte familiare.
Obiective operaţionale: O1- Să efectueze rapid şi corect exerciţii de calcul oral ; O2- Să opereze corect cu termenii specifici matematicii;
O3- să compună o problemă după un exerciţiu dat ;O4-să rezolve corect exerciţii şi problemele propuse utilizând corect algoritmul de rezolvare; O5 - să afle valoarea termenului necunoscut în exerciţii date;
STRATEGIA DIDACTICĂ Resurse procedurale:
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming, jocul didactic, metoda ,,cadranelor ”, metoda ,,Cubul”, jocul didactic
b. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe . c. Resurse materiale: fişe de lucru, planșa „Îmbracă-l pe Omul de Zăpadă”,planşa „Labirint matematic”, marker, tablă, etc
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, proba orală, proba scrisă, autoevaluarea Resurse temporale: 45 minute Resurse spațiale: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a” pentru disciplina Matematică, clasele a III-a și a IV-a, aprobată prin OMEN, nr 5003/ 02.12.2014 Mihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura AramisDaniela Berechet, Florian Berechet, Jeana Tita, Lidia Costache , volumul I-II - Caiet de lucru Matematică şi explorarea mediului, Mate 2000, Editura Paralela 45Ion Neacșu – „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”,Editura Didactică și Pedagogică, 2008
MOMENTELE LECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTURI STRATEGII DIDACTICE EVALUAREMETODE MIJLOACE FORME
DE ACTIV.1. Moment organizatoric
Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
Conversaţia materialele elevilormaterialele învățătoarei
Frontal Observare sistematică
2.Verificarea temei Matematica este cea care organizează gândirea şi o face mai ingenioasă. Orice problemă ,,ascute” mintea şi o face mai inteligentă. Deci, la treabă!
Voi verifica oral câteva exerciții de la temă. Ei se vor autocorecta cu verde, dacă va fi cazul.
Conversația Frontal Evaluez capacitatea elevilor de a se autocorecta
3. Reactualizarea cunoștințelor însuşite anterior
O1 Exerciţii de calcul mintal:Voi cere elevilor să găsească răspunsurile corecte la următoarele exerciţii sub formă de joc ”Eu întreb, elevul răspunde!”-Prin ce operaţie pot afla un factor necunoscut?-Află produsul numerelor 100 şi 23.-Eu sunt 12, iar tu eşti de 4 ori mai mare decât mine.Tu eşti….-3 x 2 x 4 x 5 =-Dublează-l pe cel mai mic număr de două cifre diferite.- Care este mai mare triplul sau împătritul lui 320?
Exerciţiul mintal
Frontal Observarea sistematică a elevilor privind capacitatea de exprimare , de comunicare receptivă.
4. Captarea atenţiei O2 Fiecare elev va primi câte un rebus cu 12
întrebări referitoare la terminologiile specifice adunării, scăderii, înmulțirii și împărțirii. (Anexa 1)Pe tabla voi proiecta rebusul și voi numi câte un elev pentru fiecare întrebare, pentru a veni să
ConversațiaEuristicăExplicație
Rebus afișat cu ajutorulVideoproiectorului
Frontal Observare sistematică
completeze răspunsul corect.
5. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite
Pornind de la soluţia rebusului, stabilim subiectul lecţiei şi voi comunica elevilor obiectivele într-un limbaj accesibil acestora.Prin urmare astăzi vă propun câteva exerciţii şi probleme interesante cu toate cele 4 operaţii învăţate Vom lucra pe echipe, individual, scopul fiind izbânda şi mai ales bucuria reuşitei. aflarea termenului necunoscut; ordinea efectuării operaţiilor rezolvarea problemelor cu două sau mai multe
operaţii;Anunț titlul lecției: Ordinea efectuării operațiilor. Exerciții și probleme recapitulative. Scriu titlul pe tablă.
Explicația
Conversaţia
Observația
Tabla magnetică, marker, caietele elevilor
FrontalCapacitatea de a mobiliza atenția/motivația elevilor
6.Dirijarea activităţii de consolidare și sistematizare a cunoștințelor
O3O4
Dragii mei, cât a fost noaptea de lungă , Bulgăraş a făcut daruri tuturor celor care au avut nevoie.Din el nu a mai rămas decât cei trei bulgări de zăpadă şi zâmbetul său fericit! Propun să-l răsplătim pt.bunătatea lui, împodobindu-l din nou.1.Voi afişa pe tablă planşa Omului de zăpadă. Comunic elevilor că un reprezentant de pe fiecare rând (grupă) va veni la tablă și va rezolva câte o cerința, primind câte un punct, pentru fiecare rezolvare corectă, Ceilalți îl vor rezolva pe caietele de matematică. Pălărie: Metoda cadranelor presupune compunerea şi rezolvarea unei probleme care să se rezolvă prin exerciţiul: 120 +120 x 9 Nas : La diferența numerelor 87 si 35, adaugă produsul numerelor 110 și 9.Ochişori: Află triplul succesorului lui 211.Fular : Cu cât este mai mic împătritul lui 123 faţă de înnoitul răsturnatului său.
ProblematizareaExplicația
Metoda cadranelor/graficăExerciţiul de creaţieJocul didactic
Planșa cu om de zăpadăPodoabe cu exercițiiCaiete de matematică, instrumente de scris
Activitate pe grupe
Individual Frontal
Evaluarea activității de grup
Oferirea de explicaţii suplimentare, dacă este nevoie
Nasture1: Află jumătatea sumei dintre 8 şi 10Nasture2: Află termenul necunoscut:
204x4 – b=430O3 2. Voi afișa pe tablă un labirint matematic. Le
voi spune copiilor ca acest labirint matematic îl poate duce pe Zăpezel în Ţara de Gheaţă unde îl aşteaptă familia sa.Labirintul poate fi completat doar dacă vom rezolva exerciţiile şi problemele prin Metoda Cubului (Anexa 2)Fiecare grupă va primi plicuri cu sarcini diferenţiate, conform cuvântului afișat pe cub. Fiecare elev va reuşi la finalul rezolvării exercițiului, să parcurgă labirintul.Pt.fiecare răspuns corect elevii vor primi un fulg pe spatele căruia stă ascuns un cuvânt.În urma ordonării se ajunge la soluţia proverb: Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit!Se poartă discuţii despre înţelesul proverbului.Ajută omul atunci când are nevoie ca să îţi mulţumească. Să dăruim celorlalţi fără să aşteptăm răsplată iar binele pe care ni-l fac alţii să-l întoarcem îndoit.
ProblematizareaConversaţiaExplicaţiaMetoda Cubului
Planșa cu labirintFulgi cu proverbeSarcini lucru CubCaiete de matematică, instrumente de scris
PPT-CubPlicuri cu fișe de lucru
Activitate grupă
Obsevarea comportamentului elevilor ȋn cadrul grupului
7.Obţinerea
performanţei
O5 Fiecare elev primeşte o fişă de evaluare.(Anexa 3) Sunt explicate sarcinile.
Problematizarea Fişe Individual Evaluare reciprocă
8. Aprecierea activităţii elevilor
Se vor face aprecieri cu privire la răspunsurile
oferite de elevi pe parcursul lecţiei, la modul în care
s-au implicat în rezolvarea sarcinilor pe echipe şi
individual.
Se dă temă pentru acasă. Fiecare elev va primi spre rezolvare câte un șotron matematic (Anexa 3)
Conversaţia Frontală Observare
sistematică
frontală
ANEXA 1
Pălărie: Metoda cadranelor presupune compunerea şi rezolvarea unei probleme care să se rezolvă prin exerciţiul: 120 +120 x 9 Nas : La diferența numerelor 87 si 35, adaugă produsul numerelor 110 și 9.Ochişori: Află triplul succesorului lui 211.Fular : Cu cât este mai mic împătritul lui 123 faţă de înnoitul răsturnatului său.Nasture1: Află jumătatea sumei dintre 8 şi 10Nasture2: Află termenul necunoscut:
204x4 – b=430
ANEXA 2
ANEXA 3 - FIȘĂ DE EVALUAREAUTOEVALUARE
Ex. Verifică rezolvarea! Vezi cum stabileşti calificativul. Scrie
calificativul tău1. Dacă ai rezolvat corect colorează
cerculeţul corespunzător:
a-34+213x3=401x2
a-34 + 639= 802
a-34=802-639
a-34= 163
a=163+34
a= 197
Fb-
Ai scris corect denumirea toate 6 expresii matematice.
B -Ai scris corect denumirea 4 expresii matematice.
S-Ai scris corect denumirea toate 2 expresii matematice.
ANEXA 4 - TEMA