Download - Asa sunt eu

Transcript

PROIECT DIDACTICAsa sunt euLiceul Teoretic Emil Racovita TechirghiolData:24.05.2013

Clasa: a IV-a A

Profesor psiholog: Matei AlexandraObiectul: Consiliere i orientare

Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personalTema: Asa sunt eu

Scopul lectiei: dezvoltarea unei atitudini pozitive fa de sine ca persoan unic i valoroas Obiective operationale:

O1 : s exprime datele de identificare a propriei persoane;

O2 :s identifice interesele, preferinele, aspiraiile privind dezvoltarea personal;O3 :s evalueze punctele tari i punctele slabe, interesele, abilitile personale.

Metode si procedee: exerciiul de spargere a gheii, explicaia, dezbaterea, chestionarul, conversaia, brainstorming-ul, jocul de rol.

Resurse:

materiale: chestionare, markere, carioca, fie de lucru, fie de evaluare

Modalitati de organizare a activitatii:

frontal

individual

pe grupe

DESFURAREA ACTIVITII

Momentele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

I. Moment organizatoric- asigur o ambian plcut n clasa de elevi- mparte ecusoane elevilor

- citete motto-ul:ndrznete s devii ceea ce eti! Exist posibiliti minunate n fiecare fiin. Convinge-te de fora ta i spune mereu: Nu depinde dect de mine.- fiecare elev scrie pe ecuson Aa sunt eu! i l pune n piept- se comenteaz motto-ul

II. Captarea ateniei (dezgheul)

- joc Calitile numelui meu

ex.: Muncitoare

Ambiioas

Recunosctoare Istea Amabil- fiecare elev i scrie pre-numele vertical i identific caliti personale, care s nceap cu fiecare liter cuprins n prenume

III. Anunarea temei i a obiectivelor- se anun tema activitii, se scrie pe tabl- se anun obiectivele activitii

IV. Sarcini de lucrua. Afluenii fluviului,,

- desenai cursul unui fluviu

- desenai patru ruri, aflueni ai fluviului i mai multe praie care s se verse n fiecare ru

- n dreptul fiecrui ru notai cte una din ntrebrile: Cine sunt eu? Ce-mi place? Doua lucruri de care sunt mandru? Doua lucruri la care visez in viitor.- imaginai-v c suntei ntr-o barc care navigheaz pe acel fluviu

- rspundei la ntrebri cnd ajungei n dreptul fiecrui ru- elevii rezolv sarcinile fiei

(fia nr. 1)

V. Dezbaterea- se cere elevilor s-i prezinte fiele

- se analizeaz fiele i se trag concluzii- elevii i prezint fiele cu datele cerute

VI. Evaluarea- se vor forma 4 grupe de elevi

- se cere grupelor s alctuiasc Portretul elevului model- se mpart elevii n grupe

- i aleg liderul de grup

- fiecare grup realizeaz sarcina

- se premiaz grupa cti-gtoare

FIA AFLUENII FLUVIULUI

Cine sunt eu?

Doua lucruri de care sunt mandru

Ce-mi place?

Doua lucruri la care sper in viitor.


Top Related