asa sunt eu
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICAsa sunt euLiceul Teoretic Emil Racovita TechirghiolData:24.05.2013
Clasa: a IV-a A
Profesor psiholog: Matei AlexandraObiectul: Consiliere i orientare
Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personalTema: Asa sunt eu
Scopul lectiei: dezvoltarea unei atitudini pozitive fa de sine ca persoan unic i valoroas Obiective operationale:
O1 : s exprime datele de identificare a propriei persoane;
O2 :s identifice interesele, preferinele, aspiraiile privind dezvoltarea personal;O3 :s evalueze punctele tari i punctele slabe, interesele, abilitile personale.
Metode si procedee: exerciiul de spargere a gheii, explicaia, dezbaterea, chestionarul, conversaia, brainstorming-ul, jocul de rol.
Resurse:
materiale: chestionare, markere, carioca, fie de lucru, fie de evaluare
Modalitati de organizare a activitatii:
frontal
individual
pe grupe
DESFURAREA ACTIVITII
Momentele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor
I. Moment organizatoric- asigur o ambian plcut n clasa de elevi- mparte ecusoane elevilor
- citete motto-ul:ndrznete s devii ceea ce eti! Exist posibiliti minunate n fiecare fiin. Convinge-te de fora ta i spune mereu: Nu depinde dect de mine.- fiecare elev scrie pe ecuson Aa sunt eu! i l pune n piept- se comenteaz motto-ul
II. Captarea ateniei (dezgheul)
- joc Calitile numelui meu
ex.: Muncitoare
Ambiioas
Recunosctoare Istea Amabil- fiecare elev i scrie pre-numele vertical i identific caliti personale, care s nceap cu fiecare liter cuprins n prenume
III. Anunarea temei i a obiectivelor- se anun tema activitii, se scrie pe tabl- se anun obiectivele activitii
IV. Sarcini de lucrua. Afluenii fluviului,,
- desenai cursul unui fluviu
- desenai patru ruri, aflueni ai fluviului i mai multe praie care s se verse n fiecare ru
- n dreptul fiecrui ru notai cte una din ntrebrile: Cine sunt eu? Ce-mi place? Doua lucruri de care sunt mandru? Doua lucruri la care visez in viitor.- imaginai-v c suntei ntr-o barc care navigheaz pe acel fluviu
- rspundei la ntrebri cnd ajungei n dreptul fiecrui ru- elevii rezolv sarcinile fiei
(fia nr. 1)
V. Dezbaterea- se cere elevilor s-i prezinte fiele
- se analizeaz fiele i se trag concluzii- elevii i prezint fiele cu datele cerute
VI. Evaluarea- se vor forma 4 grupe de elevi
- se cere grupelor s alctuiasc Portretul elevului model- se mpart elevii n grupe
- i aleg liderul de grup
- fiecare grup realizeaz sarcina
- se premiaz grupa cti-gtoare
FIA AFLUENII FLUVIULUI
Cine sunt eu?
Doua lucruri de care sunt mandru
Ce-mi place?
Doua lucruri la care sper in viitor.