Transcript

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

GRDINIA: FLOARE DE COL- BRAD

GRUPA MIJLOCIE ,,ALBINIELE

EDUCATOARE: LEACH RAMONANIVEL I: 3-5 ani

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti recreative

TEMA: Jocul pclelilor;

Vrbiuele i pisicua.TIPUL DE ACTIVITATE: recreativFORMA DE REALIZARE: jocuri distractiveSCOPUL ACTIVITII: Antrenarea copiilor ntr-o activitate plcut; relaxarea i refacerea organismului copiilor prin jocuri distractive i de micare, crearea unei bune dispoziii care s-i destind, ntrirea spiritului de echip.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitiv-informaionale:

-s rein coninuturile jocurilor propuse de educatoare;

- s respecte regulile de desfurare a jocurilor;

- s lucreze organizat, pe echipe;

Psiho-motorii:

- s execute cu rapiditate micrile sugerate de joc;

- s interacioneze cu ceilali copii, parteneri de joc;

- s-i dezvolte ndemnarea;Afective:

- s-i dezvolte spiritul de echip;

- s accepte c la sfritul unei ntreceri exist nvingtori i nvini;

- s participe la joc n spiritul fair-play-ului.METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul;

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru nvatamantul precolar, 3-6 (7) ani, MECT 2008; Jocuri pentru precolari- Editura Aramis, 2000; www.didactic.roDURATA: 20 minute

EVENIMENTUL

DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII

DIDACTICEEVALUARE

(instrumente i indicatori)

I. Moment organizatoric Asigurarea condiiile necesare desfurrii activitii:

-Pregtirea slii de grup;

-Intrarea organizat a copiilor;

II. Anunarea temei i a obiectivelor Voi anuna tema i obiectivele activitii ce urmeaz a fi desfurat.

- Astzi ne vom juca dou jocuri distractive : Jocul pclelilor i Vrbiuele i pisicua. Copiii rein tema i obiectivele.-conversaia

-explicaia

III. Desfurarea jocurilor

a)Explicarea i demonstrarea jocului I 1. JOC: Jocul pclelilor Joc pentru formarea deprinderii de a deosebi propozitiile care enunta relatii adevarate de cele fals; formarea deprinderii de a forma corect propozitiile.

La nceput, jocul este condus de educatoare, pentru demonstraie i astfel copiii s neleag regula. Educatoarea spune propozitii ca: Iarna ninge; Zpada este roie;

Gheaa este rece.

Vrbiua noat.

n cazul unei propozitii adevarate, copiii spun ,,adevrat. Cnd propoziia este falsa, copiii spun ,,nu este adevarat si formuleaza ei corect propozitia.

De ex: ,,Zpada este roie.

,,Nu este adevrat. Zpada este alb.-conversaia

-explicaia

-demonstraia

-exerciiul-evaluare formativ-continu;

b) Jocul de prob Jocul de prob se va desfura mpreun cu copiii, relundu-se regulile i modul de desfurare pentru o mai bun nelegere a acestora.-demonstraia

c) Jocul

propriu-zis n desfurarea jocului propriu-zis, educatoarea va interveni numai dac este cazul, va stimula copiii i i va ndemna s respecte regulile jocului.-exerciiul-observarea frontal;

d) ncheierea jocului

a)Explicarea i demonstrarea jocului Ib)Jocul de prob

c) Jocul

propriu-zisd) ncheierea jocului Va fi anunat ncetarea jocului.

2. JOC: Vrbiuele i pisicua. La nceput, jocul este condus de educatoare care va fi ,,gospodina. Un copil este ales s fie ,,pisicua, iar restul copiilor vor fi ,,vrbiuele. ,,Gospodina aduce mncare vrbiuelor i spune:

,,Vrbiue, vrbiue,

Uite, uite, sunt grune

Venii toate de mncai

De pisic nu uitai!

Apoi vrbiuele se apleac pe jos i culeg ,,grunele, dar trebuie s fie foarte ateni la poziia pisicii, care se apropie ncet, spunnd:

,,Vine,vine pisicua

i mnnc vrbiua!

Copilul prins este eliminat din joc.

Rolurile se pot schimba, pe parcursul jocului.

Jocul de prob se va desfura mpreun cu copiii, relundu-se regulile i modul de desfurare pentru o mai bun nelegere a acestora.

n desfurarea jocului propriu-zis, educatoarea va interveni numai dac este cazul, va stimula copiii i i va ndemna s respecte regulile jocului.Se vor shimba rolurile ntre copii.

Va fi anunat ncetarea jocului.

-explicaia

-demonstraia

-exerciiul-relaionarea n cadrul grupului prin comunicare i aciune;

IV. Concluzii i aprecieri Se fac aprecieri generale asupra desfurrii jocurilor, obiectivele operaionale devin criterii de evaluare i apreciere.-conversaia-evaluarea n funcie de obiectivele operaionale.

PAGE 1


Top Related