Download - 0_1_proiect_istorie
Proiect didactic
Data: 12 - XI - 2009Clasa: a IV-a BÎnvăţătoare: Ioana PredescuObiectul: Istoria RomânieiSubiectul: Roma. De la cetate la imperiuTipul lecţiei: Comunicare-însuşire de noi cunoştinţeObiective cadru:
- reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie;- cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice;- cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici;- cunoaşterea şi utilizarea faptelor istorice;- dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.
Obiective de referinţă:- să ordoneze evenimentele istorice;- să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;- să folosească termeni istorici în situaţii diverse.
Obiective operaţionale:a) cognitive:
- să ordoneze evenimente personale, evenimente istorice;- să povestească aspecte ale legăturii dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor;- să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;- să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor;- să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente, fapte, persoane;- să exprime opinii personale în aprecierea faptelor din trecut şi prezent.
b) afective;- să participe cu interes şi plăcere la lecţie.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca cu manualul, observaţia.Mijloace şi materiale: manualul şi caietul de istorie, harta, fişe de lucru, joc didactic, atlas istoric, albume de artă, computerulStrategia didactică: inductivă-semialgoritmicăForma de organizare: frontal-individuală, conservativ-explicativăDurata: 50 de minuteBibliografie: Programa şcolară, Bucureşti, 2005
Metodica predării istoriei, Editura didactică pedagogică, Bucureşti, 2005Culegere de muncă independentă, Editura Euristica, 2008Dinu, Vasile; Didiţă, Paul; Istorie pentru toate manualele, Editura Carminis
Desfăşurarea lecţiei
Evenimente instrucţionale
Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
Organizarea clasei
Asigur condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei Elevii îşi pregătesc cele necesare
Verificarea cunoştinţelor
- Ce lecţie aţi avut pentru astăzi?
- Ce aţi avut de scris?
Pun copiii să identifice la hartă Imperiul Roman în perioada Principatului, următoarele: Grecia, Atena, Insula Creta şi mările învecinate
- Fiţi atenţi la mine! Pe această planşă avem nişte ilustraţii. Pe fiecare ilustraţie se află un set de întrebări legate de lecţia pe care aţi avut-o de învăţat pentru astăzi.Planşa Zeus- Să vină cineva să răspundă la prima întrebare.- Citeşte! Ce ne cere?
- Ia un bilet şi răspunde!
Solicit alt copil.- Ia un bilet, să vedem cea de-a doua întrebare!
- Altcineva.
- Lecţia „Grecii, un model de civilizaţie şi cultură”
- De la pagina 28 evaluarea şi activităţi despre civilizaţia şi cultura grecilor
Localizează la hartă
Ascultă indicaţiile
Identifică şi rezolvă
Citeşte:- Cum se numeşte ţara grecilor antici? Dar după numele dat de romani?
Răspunde la întrebare:- Ţara grecilor antici se numea Elada, iar după romani Grecia.
- Unde se întindea Elada (Grecia)?- Se întindea în S-E
Conversaţia
Conversaţia
Lucrul cu harta
ObservaţiaConversaţia
Joc didactic
Caietul special de istorie
Harta
Imagine pe computer – Zeus
Planşe didactice – Zeus
Bilete cu întrebări
Evenimente instrucţionale
Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
Să trecem la cea de-a doua planşă, cea cu Heracle.
Aceasta se numeşte „Completează”.
Solicit un copil.
Al doilea bilet.
Al treilea bilet.
Al patrulea bilet.
Al cincilea bilet.
Continentului European, cuprinzând şi insulele din Marea Egee şi partea de Vest a Asiei Mici.
- Relieful şi locuitorii.- Era o ţară muntoasă, altitudinile depăşind 2000m, munţii fiind înconjuraţi de dealuri şi coline. Câmpiile erau puţine. Locuitorii s-au aşezat pe aceste teritorii în jurul anului 2000 î. Hr.
- Vechii greci s-au organizat în mici state numite...- Polisuri sau cetăţi.
- Cele mai importante polisuri erau...- Atena şi Sparta.
- Fiecare cetate avea o înălţime fortificată care adăpostea...- Templele zeilor.
- Grecilor li se datorează crearea unui model de organizare social-politică numit...- Democraţie.
Lucrul cu harta
Exerciţiu de completare
Răspund şi localizează la hartă
ExerciţiulExplicaţia
Harta
Imagini Elada (Grecia antică)
Planşă Heracle
Harta
Evenimente instrucţionale
Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
Al şaselea bilet.
- Am terminat şi cu această planşă. Vom trece la următoarea planşă, cea cu Prometeu. Aceasta se numeşte „Identifică”.
Solicit un elev.- Ia un bilet. Ce este scris?
- Trebuie să spui tot ce ştii despre meşteşuguri şi comerţ.
- Altcineva.
- Procedezi la fel: spui tot ce ştii.
- Şi ultimul bilet de pe această planşă.
- Următoarea planşă. Aici îl avem pe Tezeu.
Aceasta se numeşte „Comentează”. O veţi rezolva pornind de la: migraţia grecilor pe ţărmurile Mării Negre şi ale Mediteranei; Marea colonizare greacă; Centre economice puternice.
- În cea de-a 5-a planşă în avem pe Edip.- Aceasta se numeşte „Descrie”.- Descrie câteva aspecte legate de: obiceiuri, îmbrăcăminte, sărbători, conducători, cultură, criza lumii
- La viaţa politică nu puteau participa...- Străinii, femeile şi sclavii.
- Oamenii de rând formau...- Adunarea poporului.
- Meşteşuguri şi comerţ.Rezolvă sarcina.- Ţărmuri.
Rezolvă sarcina.
- Rolul femeii.
Planşa PrometeuTexte lacunare
Bilete
Planşă Edip
Planşă Afrodita
Evenimente instrucţionale
Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
greceşti.
- Ultima este cea planşă cu Adrodita.- Aceasta se numeşte „Mari personalităţi şi curiozităţi din lumea greacă”....Înalt de...reprezintă una dintre cele... ....număra 700.000 de volume. Aceasta a ars parţial într-un incendiu în anul...
După aceea citesc din Portofolii despre Alexandru cel Mare
1. Farul din Alexandria2. 120m3. 7 minuni ale lumii4. Biblioteca din Alexandria5. 48 î. Hr.
Exerciţii de comentare a unui text.
Crearea unei situaţii problematice
- Acum observaţi această hartă.
- Cine vine să localizeze Roma şi mările aflate în vecinătatea Peninsulei Italice?
Observaţia Harta
Anunţarea temei
- Copii, astăzi la Istorie vom trece la o nouă lecţie care se numeşte „Roma de la cetate la imperiu”.Scriu pe tablă.Prezint conţinutul lecţiei.Deschideţi manualele la pagina 21.
Scriu Povestirea
Dirijarea învăţării
- Să citească cineva primul fragment. Să notăm ideile principale. Scriem: „Aşezare Roma – cetate în mijlocul Peninsulei Italice”.
- Este situată în Sudul Europei şi înconjurată din trei părţi de ape.- Era locuită de populaţii italice.- Aceştia duceau o viaţă primitivă.- Stăpâneau câmpia îngustă numită Latium.- În sec. VI-V î.e.n. se întemeiază oraşele-cetăţi, printre care şi Roma.- Romanii au organizat o armată puternică alcătuită din
Lucrul cu manualul
Notează ideile principaleUrmăresc harta
Conversaţia Manualul
Harta
Evenimente instrucţionale
Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
legiuni.- Vor pune bazele celui mai mare imperiu al timpului.- Teritoriile cucerite purtau numele de provincii.- Se vorbea limba latină.- Acum cel de-al doilea fragment.- Să notăm.- Romanii se ocupau cu agricultura şi păstoritul.Bărbatul era stăpânul casei.- Credeau în mai mulâi zei, această credinţă purtând numele de politeism.- Portul era reprezentat de o mantie de lână albă.- Împăraţii romani erau divinizaţi asemenea zeilor.- Cel de-al 3-lea fragment.- Conducători importanţi: Iulius Caesar (48 – 44 î. Hr.) Octavian Augustus (28 î.Hr – 14 d. Hr.) Traian (98 – 117 d. Hr.)- Se construiesc arcuri de triumf, temple, terme, biblioteci, străzi şi pieţe publice.
- Şi ultimul fragment.- Marii învăţaţi se manifestau în Literatură (Virgiliu, Horaţiu, Ovidiu) şi Istorie (Titus Livius).- Civilizaţia romană a influenţat viaţa provinciilor şi a popoarelor stăpânite.
Urmăresc imagini proiectate
Notează schema
Explicaţia
imagini Roma
imagini împăraţi
temple
ManualulCaietul
Conexiunea inversă
- Despre ce am învăţat astăzi?
1. Unde s-a dezvoltat Roma?
2. Cu ce se ocupau romanii?
3. Cum se numea credinţa lor?4. Cine enumeră cei mai importanţi conducători?
- Despre Roma. De la cetate la imperiu.- În mijlocul Peninsulei Italice.- Cu agricultura şi păstoritul.- Politeism.- Iulius Caesar, Octavian
Conversaţia
Evenimente instrucţionale
Activitatea practică Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
- Acum vă voi da o serie de fişe pe care voi le veţi rezolva.
Citesc sarcinile de lucru.
Ofer copiilor care au răspuns mai mult o legendă pe care o vor citi acasă.
Augustus, Traian.
Elevii rezolvă sarcinile de lucru.
Muncă independentă
Fişe de lucru
Legende istorice
Asigurarea retenţiei şi a transferului
- Pentru data viitoare aveţi ca temă:- din caietul special paginile 22 şi 23, romanii şi dicţionarul- de învăţat lecţia foarte bine- de citit legende despre vechii greci- de listat imagini şi legende despre vechii greci
Nume ............................. Data .......................
Fişă de evaluare
1. Uneşte cuvintele cu explicaţia potrivită:
polis baie publică
termă cetate-oraş înconjurată de pământ, în Epoca Antică (Grecia)
legiune sclav care se luptă în arenă cu un alt luptător sau cu o fiară sălbatică
gladiator unitate militară formată din cetăţeni romani
2. Completează:
S-a dezvoltat în mijlocul Peninsulei Italice cetatea ............... .
Principalele ocupaţii ale romanilor erau: .......................................................... .
Religia era ............................................ .
Limba vorbită de romani era limba .................................. .
3. Alcătuiţi propoziţii cu următoarele cuvinte:
templu tunică togă imperator
Puteţi folosi dicţionarul de la pagina 22.
1. Ce aţi avut de învăţat? (Grecii – un model de civilizaţie şi cultură)
2. Ce aţi avut de scris? (Exerciţiile de la pagina 28)
3. Identificaţi la hartă: Grecia, Atena, Insula Creta şi mările învecinate.
4. Am pregătit pentru voi un joc didactic cu multe elemente istorice (Pe fiecare planşă avem ataşate nişte ilustraţii. Pe fiecare ilustraţie se află un set de întrebări legate de lecţia pe care aţi avut-o de învăţat)
Zeus rezolvă şi identifică
1. Cum se numea ţara grecilor antici? (Elada) Dar după numele dat de romani? (Grecia)
2. Unde se întindea Elada (Grecia)? (în Sud-Estul continentului european, cuprinzând Insulele din Marea Egee şi partea de Vest a Asiei Mici)
3. Relieful şi locuitorii! (era o ţară muntoasă, altitudinea depăşind 2000m, munţii fiind înconjuraţi de dealuri şi coline. Se cultivau măslini şi viţă-de-vie. Câmpiile erau în general neroditoare. Locuitoriis-au aşezat pe aceste teritorii în jurul anului 2000 î. Hr.)
Heracle completează
1. Polisuri:
2. Atena, Sparta:
3. Templele zeilor:
4. Democraţie:
5. Străinii, femeile şi sclavii
6. Adunarea poporului
Prometeu identifică
1. Bărbaţii greci se ocupau cu meşteşugul şi comerţul , îşi petreceau timpul liber făcând politică
şi participau la banchete.
2. Cei care locuiau pe ţărmuri erau navigatori şi negustori pricepuţi.
3. Rolul femeii era acela de a se ocupa de gospodărie.
Tezeu Comentează pornind de la...
Între secolele VIII – VI î. Hr. a avut loc un fenomen de migraţiune a grecilor pe ţărmurile
Mării Negre şi ale Mediteranei cunoscut sub numele de Marea colonizare greacă. Ei au înfiinţat noi
aşezări care purtau numele de colonii, cum ar fi cele de pe ţărmul Mării Negre (Histria, Tomis,
Callatis), care în timp au devenit centre economice puternice .
Edip Descrie
Îmbrăcămintea grecilor era confecţionată dintr-o singură bucată de ţesătură, strânsă în jurul
brâului .
Sărbători: fiecare cetate avea un zeu protector în cinstea căruia se organizau festivaluri şi
sărbători anual sau o dată la 4 ani .
Conducători: în secolul al V-lea î. Hr. grecii conduşi de Miltiade (Maraton 490), apoi de
regele spartan Leonida (Termopile 480), opuneau rezistenţă încercărilor de cucerire ale perşilor. Atena
a cunoscut o perioadă de maximă înflorire în secolul V î. Hr. în timpul lui Pericle care a încurajat
practicile democratice .
Cultură: au contribuit la progresul lumii şi prin impresionanta lor cultură. În Literatură
(Eschil, Sofocle, Euripide), în Istorie (Herodot, Iucidide), în Medicină (Hipocrate), în Matematică
(Pitagora), etc. .
Criza lumii greceşti: ___războaiele pentru putere dintre Sparta şi Atena au dus la criza lumii
greceşti. O nouă putere, regatul Macedoniei, avea să-şi impună stăpânirea asupra cetăţilor greceşti şi să
se extindă şi pe alte teritorii, răspândind cultura şi civilizaţia elenă___.
Afrodita Mari personalităţi şi curiozităţi din lumea greacă
1. Farul din Alexandria
2. 120m
3. 7 minuni ale lumii
4. Biblioteca din Alexandria
5. 48 î. Hr.
- Citiţi din portofolii despre Alexandru cel Mare.
- Localizaţi Roma şi mările din jurul Peninsulei Italice.
- Anunţ lecţia, pun titlul şi data pe tablă, prezint conţinutul.
- Citim pe fragmente, scoatem ideile principale.
- explic cuvintele: legiune – unitate militară formată din cetăţeni romani.
termă – baie publică
Aşezare:
- Roma – cetate în mijlocul Peninsulei Italice
- este situată în Sudul continentului european şi înconjurată din trei părţi de ape
- era locuită de populaţii italice
- acestea duceau o viaţă primitivă
- stăpâneau câmpia îngustă numită Latium
- în secolele VI-V î. Hr. se întemeiază oraşe-cetăţi printre care şi Roma
- romanii au organizat o armată puternică şi disciplinată alcătuită din legiuni
- vor pune bazele celui mai mare imperiu al timpului
- teritoriile cucerite purtau numele de provincii
- se vorbea limba latină.