diferentierea literelor b-d

Upload: rucsandra-hossu

Post on 30-Oct-2015

408 views

Category:

Documents


20 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie logopedie

TRANSCRIPT

Difereniere fonetic i grafic a consoanelor b i d

PROIECT DE TERAPIE LOGOPEDIC

Data: 20.03.2009Unitatea: coala General nr.20 Arad

Obiectul: Logopedie

Tulburarea de limbaj: Tulburarea limbajului scris-citit

Tipul de terapie: Terapia dislexiei-disgrafiei

Etapa terapiei: nsuirea cuvntului

Tema activitii: Scrierea corect de cuvinte n cazurile n care analiza este dificilSubiectul leciei: Diferenierea fonetic i grafic ntre grafeme asemntoare din punct de vedere optic b-dScopul activitii: Formarea deprinderii de scriere i citire corect

Tipul de lecie: corectiv-terapeutic

Propuntor: Hossu Rucsandra

Obiective generale:

Diferenierea consoanei b de consoana d prin pronunia, recunoaterea si reproducerea corecta oral i n scris-citit a cuvintelor care conin att una dintre aceste consoane, ct i ambele, n poziie iniial, median i final.

Obiective operaionale

O1: S identifice corect poziia sunetelor b i d n cadrul cuvntului;

O2: S citeasc i s scrie corect perechi de silabe directe i inverse care conin grafemeleb i d

O3: Sa completeze cuvinte lacunare din care este omisa fie consoana b, fie consoana d;

O4: Sa scrie corect cuvinte care contin consoanele b i d diferentiindu-le clar prin formarea paronimelor;

O5: Sa identifice si sa diferentieze consoaneleb id in cuvinte date, care contin atat una dintre aceste consoane,cat si ambele,in pozitie initiala,mediana si finala.

Metode i procedee didactice: demonstraia, exerciii, comparaii, metoda fonetic analitico-sintacticMijloace de nvmnt: imagini colorate reprezentative literele b i d, tabla de plut, CD educativ Reksio i ortografia, fie exerciii

Material bibliografic

Boldan, M (1997), Ghidul pronunrii corecte la copii, Ed. Lekton, Zalu.

Muu (coord) (1997), Terapia tulburrilor de limbaj, EDP Bucureti.Ungureanu, D (1998), Compediu logopedic colar, Ed Eurostampa, Timioara.

Verza, (2003) Tratat de logopedie, vol I, Editura Fundaiei Humanitas, Bucureti.DESFURAREA ACTIVITII TERAPEUTICE

1. SECVENTA DIDACTICAACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORTEHNICI EDUCATIONALEMIJLOACE de INVATAMANT

1. Moment Organizatoric-Solicit salutul elevilor.

-Se pregtete grupa de elevi pentru activitatea terapeutica.-Elevii salut profesorul si se pregatesc pentru ora de terapie.Conversaia

2.Captarea AtentieiSe prezinta diferite imagini a cror denumire conine att consoana b , ct i consoanad .

Se solicita gruparea acestora pe dou coloane.Elevii denumesc imaginile si observa ca acestea conin consoanab , dar si consoanad .

Elevii sorteaz imaginile care conin pe b i d . Conversatia

Observatia

Exerciiul Panou de pluta

Imagini care conin pe b i d(anexa 1)

3.Terapia GeneralaSolicit elevilor s recunoas i s scrie literele b i d (mici i mari, de mn i de tipar). Solicit elevului s explice diferena componentelor grafice a celor dou grafeme. Elevii explic

diferena componentelor grafice a celor dou grafeme.

Demonstratia

Exercitiul

Analiz grafic

4.Terapia SpecificaSolicita elevilor

scrierea i

citirea de silabe-perechi directe i inverse care conin

consoanele b i d .Elevii citesc i scriu silabe directe,inverse care contin sunetele b i d Demonstratia

Citirea-model

Comparatia

Fisa de lucru nr.1

Solicit elevilor colorarea diferit a celor dou consoane.Elevii marcheaz corect cele dou consoane.Exerciiu

Solicita elevilor pronunarea, citirea si apoi scrierea unor perechi de cuvinte paronime care contin consoaneleb i d in pozitie initiala,mediana si finala.

Elevii pronunta si scriu un sir de cuvinte paronime care contin consoaneleb si d in pozitie initiala,mediana si finala,deprinzand modul de formare al acestora. Observatia

Comparatia

Exercitiul

Diferentierea

Fisa de lucru nr.2

Solicita elevilor completarea unor cuvinte lacunare, din care lipsete litera b sau . d Elevii completeaz cuvinte lacunare

in care a fost omisa ori consoanab ori consoana d .Observatia

Demonstratia

ExercitiulCD educativ

Reksio i ortografia

Solicit elevilor desprirea n silabe a unor cuvinte care conin ambele consoane b i d , cu indicarea silabei care o conine pe fiecare.

Elevii pronunta si despart in silabe cuvinte care contin ambele consoaneb i d si indica silaba din care face parte fiecare consoana.Demonsratia

Comparatia

Exercitiul

Fisa de lucru nr.3

Solicita elevilor scrierea dup dictare a unor propoziii bogate in cuvinte care conin consoaneleb i d n poziie iniial, median i final.Elevii scriu dupa dictare propozitii bogate in cuvinte care contin consoaneleb si d in pozitie initiala,mediana si finala.Expunere

Explicatia

Exercitiul

Fisa de lucru nr.4

5.Finalul ActivitiiEvalueaz textul dictat i apreciaz desfurarea orei de terapieElevii sunt ateni la observaiile profesorilor i ncearc s se autoaprecieze.Evaluarea

Conversatia

FISA NR.1

Silabe-perechi directe i inverse care conin consoanele b id :

ba da; be-de; bi-di; bo-do; bu-du; b-d

ab- ad; eb-ed; id-ib; ob-od; ub-ud; b-d

FISA NR. 2

Pronuntarea,citirea si apoi scrierea unor paronime care contin consoanele b i d in pozitie initiala,mediana si finala:

Ban-DanBeci-Deci

Bun-Dun

Boi-Doi

Sob-Sod

Lab- Lad

Verbe-Verde

Rob-Rod

Corb- CordArab- AradFISA NR. 3

Despartirea in silabe a unor cuvinte care contin ambele consoaneb si d ,cu indicarea silabei in care se afla fiecare dintre ele:

Lebd : Le-b-d

Candelabru: Can-de-la-bru

Abecedar: A-be-ce-dar

Bandaj: Ban-daj

Podoab: Po-doa-b

FISA NR. 4

Dictarea unor propoziii simple, bogate in cuvinte care conin consoanele b i d.n decembrie mpodobim bradul. Moul cel bun ne aduce cadouri. Ce bine ne-m distrat!

Anex

INCLUDEPICTURE "http://cirusplast.uv.ro/images/barca-de-pescuit.jpg" \* MERGEFORMATINET

PAGE 5